Jak často chodit střílet?

Obranné spreje, pasti, improvizace, atd. Ale také vše o ukládání zbraní, netradičních zbraních a všeobecně o zbraních.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1129
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Jak často chodit střílet?

Příspěvek od Haluziak »

Přemýšlel jsem, jak moc je potřeba trénovat, aby si člověk neutrhl ostudu až zavítá na nějakou soutěž (LOS...). Řekl jsem si, no hele měl bys chodit každý týden, nebo alespoň každý druhý. Ideálně třikrát - dvakrát pistole jednou puška. Tak jsem si to rozpočítal - Pondělí 50x .45 á 8,- Kč, Středa 50x .45 á 8,- Kč, Neděle 50x .223 á 8,- Kč
No a až jsem se zvedl :puke , tak mi došlo, že těch 1.200,- Kč (když to člověk vynásobí 50 týdny, přeci jen o Vánocích střílet nepůjdu a někdy budu mimo ČR je to 60.000,- Kč) ještě nezahrňuje poplatek za střelnici (permice/členský příspěvek) a naftu :D

Jako jo kdo chce opici musí mít na banány, ale za 60k to je hezká rodinná dovolená nebo ojeté auto/motorka :D

Takže konečně dotaz: Jak často na střelnici a kolik tam vysypat, aby měl ten trénink nějaký smysl? Stačí vám chodit, třeba každý druhý týden?
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Jak často chodit střílet?

Příspěvek od Permonik »

Střílet jsem teď nebyl hodně dlouho (zánět zápěstí, rodina,...), ale k tvoji úvaze a výpočtu: když budeš přebíjet, dostaneš se na nižší částky. Jinak je lepší to nepočítat :)
cipis
Příspěvky: 4833
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak často chodit střílet?

Příspěvek od cipis »

Část tréninku se dá nahradit airsoftkou, navíc to můžeš střílet denně doma, stejně tak třeba MantisX na sušení.
Plus to přebíjení, tam se pak dostaneš u té .45 myslím na půlku (materiálově). Ale zase tuna času ...
skagerak
Příspěvky: 444
Registrován: 18.03.2018 14:25

Re: Jak často chodit střílet?

Příspěvek od skagerak »

A nebudes tam mit" Pondělí 50x .45 á 8,- Kč, Středa 50x .45 á 8,- Kč,
Ale Pondělí 100x .45 á ?,- Kč, Středa 100x .45 á ?,- Kč,

A motorka,a dovolena za 60kKc jsou <> viny ... motorka je mooc nebezpecna, a v zahranici ciha covid .. zato takova venkovni strelnice je naprosto ok

Porid si treba turreta :chuckle :twisted: !
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Jak často chodit střílet?

Příspěvek od dracekvo »

Jde o to co si člověk slibuje od toho, že chodí dělat dírky do papírku.
Maximálně získá pevnější ruku, a zvykne si na ránu a zpětný ráz.

Ale to co je potřeba na LOS si stejně na střelnici nenatrénuje. To se dá spíš lépe naténovat doma. Různé vykukování za nábytkem a následné míření na cíl. Přebíjení za chůze atd...

Chodit dělat dírky do papíru ano, ale zase bych to nepřeceňoval.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4351
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Jak často chodit střílet?

Příspěvek od bivoj »

Přebíjení se vyplatí především tomu, kdo si dělá i vlastní střely. Ale upřímě - neznám nikoho ve svém okolí, kdo dokáže doma udělat kvalitní plášťovanou střelu. Takže zbývají jen lité olověné. Tam se zase musí laborovat s tvrdostí olova a prachovou navážkou, aby se střela nestrhla ve vývrtu, což třeba přebíjející Glockaři znají velmi dobře. Většinou jde u (pistolových) přebíjenek tedy spíše o čajíčky, než o plnotučné střelivo.

Pokud člověk při přebíjení střely kupuje, tak v případě že mu stačí aby to lítalo z hlavně směrem dopředu, tak může kupovat levný šunty. Ale pokud chce, aby to lítalo tam, kam míří (a nebyly to úplný terčový čajíčky), tak už se prostě nevyhne dražším střelám a pak taková úspora (třeba u 9L) už nebusí být taková, aby vyvážila čas strávený vlastním přebíjením. Něco jiného je třeba přebíjení puškových ráží, kdy si člověk vyladí náboj pro svoji pušku. Tam není prioritou úspora peněz, ale vzhledem k tomu, že toto se dělá především pro kliky, tak spíš vytvoření nejlepšího (tj nejpřesnějšího) náboje pro danou zbraň. Samozřejmě že pro AR15 ap. lze přebíjet také, ale tam už se zase jede na úsporu peněz a jsme pak zase u těch střel.

Jinak já poslední dobou zjišťuji, že problém "jak často chodit střílet" u mě není ovlivňován penězi (tenhle koníček holt něco stojí) ale daleko více spíš (ne)dostatkem volného času. Takže chodím střílet velice nepravidelně, když ve veškerém tom shonu naší uspěchané doby urvu volnou chvilku, abych si zašel na střelnici. Na druhou stranu, když už tu chvilku najdu, vypráskám z pistole klidně 200-300 ran, z pušky (samonabíječky) i víc. A přesto, že mám doma vše pro přebíjení, tak jsem poslední dobou náboje spíš kupoval. Prostě zajdu do obchodu, koupím 2000-3000 lugrů a vím, že mám na cca 10 návštěv střelnice vystaráno bez toho, abych musel stejný počet nábojnic odzápalkovat, vyprat, nasypat, usadit střelu, zakrimpovat, vyžehlit...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
skagerak
Příspěvky: 444
Registrován: 18.03.2018 14:25

Re: Jak často chodit střílet?

Příspěvek od skagerak »

No kdybych mel devitky delat na jednooperaku tak je taky radsi kupuji (na vetsim nakupu se navic da za tovarnu dostat k 4 kc...)
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1293
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Jak často chodit střílet?

Příspěvek od Kapo »

Asi najdôležitejšie na obranej strelbe vidím suchý tréning. A to je zadara.
Chudobný sniper si zase kúpi malosrajdu.
Šikovný kutil zase doma prebíja.
Kto nemá čo robiť a potrebuje to pravidelne, tak kúpi luk-kuš a šíp, i kdyš kominík to není... a môže strielať aj doma na záhrade.

Alebo si treba ísť zabehať. Bo najlepšia obrana je útek. 😊
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1036
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Jak často chodit střílet?

Příspěvek od vratnikp »

Joo tohle jsme s kumpanama nedavno resili. Kamos co je na losech na bedne chodi min. 1x tydne na 200 ranny trenink. Ja v zivote na bedne nebyl. Susim tak 3x tydne 20 min. A strilim tak 2-3x mesicne trenink na 100 ran a k tomu obcas navic los nebo automaticky trap. Ale shodli jsme se, ze to chce mit vydrenej zaklad. Osobne jsem prebijeni shledal jako neefektivni, pri produktivite na levnem lisu (lee za cca 10k) cca 60 ks za hodinu je pro mne vyhodnejsi udelat prescas a koupit si hotove alsy
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
skagerak
Příspěvky: 444
Registrován: 18.03.2018 14:25

Re: Jak často chodit střílet?

Příspěvek od skagerak »

Lee za 10k ktere udela 60ks hod je co???

Ale jestli se vyplati je vec dalsi, a asi individualni....jen mne zaujalo to drahe a pomale lee
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1293
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Jak často chodit střílet?

Příspěvek od Kapo »

Keďže sme na rozpadlíckom fóre, tak prebíjanie nie je len o tom, že netreba, bo na to mám ani o státí na bedne :D . Ale máme tu možnosť mať za ten nadčas naskladneného násobne viac streliva a vieme si robiť strelivo podla potreby. A ak si v tom niekto nájde hoby, tak je to fajn relax.

Za aký čas sa dá urobiť aký počet závisí aj od toho, čo do toho zarátame. Či aj výrobu striel a pranie nábojníc. Alebo len samotný čas plnenia.
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1036
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Jak často chodit střílet?

Příspěvek od vratnikp »

skagerak píše: 17.07.2020 23:56 Lee za 10k ktere udela 60ks hod je co???

Ale jestli se vyplati je vec dalsi, a asi individualni....jen mne zaujalo to drahe a pomale lee
byl to Lee classic, vím že papírově udělá víc, ale se všema přípravnejma prácema byla má produktivita 60ks/h
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
cipis
Příspěvky: 4833
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak často chodit střílet?

Příspěvek od cipis »

Tu produktivitu tezce ovlivnuje to, po jakych davkach to delas a jaky mas cas k dispozici. Pokud se to dela po 1-2 tis. kusech, tak to pak vychazi na 100 hotovych na hodinu.
Je blbost odzapalkovat treba 200ks, pak je cistit, pak je zapalkovat atd.
Lepsi je k tomu po par vecerech sednout a udelat jeden vecer jednu operaci u tech 1-2 tis. kusu, dalsi vecer dalsi operaci atd. Dosahne se vyssi rychlosti. Stejne tak, kdyz se eliminuji zdrzovacky typu spadla nabojnice na zem, pro tu jednu nema smysl se ohybat, spadnou stejne dalsi, a clovek by zbytecne vypadl z tempa. Popadane se poresi az na konec pri uklidu.
maciz
Příspěvky: 36
Registrován: 17.08.2017 17:33
Pohlaví: muž

Re: Jak často chodit střílet?

Příspěvek od maciz »

Na Lee clasic turretu mám produktivitu kolem 100 ks/h. Aby mělo smysl lis vybalovat, tak to znamenalo strávit víkend přebíjením a to už se mi dneska nechce, takže lis leží ve sklepě a náboje kupuju. Je to spíš pro člověka, který má dílnu, lis trvale přišroubovanej na ponku a když se mu zrovna chce, tak si zajde přebít stovku nábojů.

Střílet chodím tak 3x až 4x do měsíce a vystřílím vždycky tak 100 až 150 nábojů, víc už by pro mě bylo plýtvání nábojema. Na udržování se ve střelecké kondici a na to abych na závodech byl někde kolem půlky pelotonu to stačí :D
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Jak často chodit střílet?

Příspěvek od Nicotinick »

Prostě jsi jen další, který zjistil, že je nesmysl trénovat s fabrickýma nábojema .45 ACP. 8-)
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1129
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Jak často chodit střílet?

Příspěvek od Haluziak »

Jako jo, už jsem si víckrát řekl, že se já vůl nevysral na bráchu a nepořídil 9x19 (Nemusel jsem mít Glocka) :head - už měl být lis, jenže brácha to nějak vytěsnil a mě se do 1+1 už nevejde. (Resp. mi koc oznámila, že už mi žádné další harampádí tolerovat nebude)

Každopádně mě spíš zajímalo nějaké účelné minimum - 50 nábojů měsíčně je sice lepší než nic, ale nevím jestli to bude mít kýžený efekt.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Jak často chodit střílet?

Příspěvek od Matěj »

Pořád se ten kvér dá vyměnit za jiný, když už člověk nemá na provoz nebo dokoupit druhý...
skagerak
Příspěvky: 444
Registrován: 18.03.2018 14:25

Re: Jak často chodit střílet?

Příspěvek od skagerak »

glock trenovaci 9mm a glock nosici .45 (z nej taky trochu trenovat) spouste a delku pokud mozno stejnou.... dokonale to neni, muzes spocitat za jak dlouho to financne bude vyhodne, a mas dalsi hracku/zalozni kver...
...a pak poridit prebijeeni
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Jak často chodit střílet?

Příspěvek od Matěj »

Ještě bych zvážil, zda má fakt .45 pro mě takovou výhodu v porovnání s 9L, aby se vyplatilo držet oboje.
Sám jsem si koupil před časem 1911, protože se mi z toho relativně slušně střílelo, hlavně byla dost přesná. Ale ve finále jsem tomu prostě nepropadl tak, jak mnozí střelci, co mají z 1911 kult, takže šla do světa (nešlo ani tak o tu cenu střeliva jako to, že mi to prostě leželo doma, vždycky jsem si vzal 9L na trénink raději, na nošení mám taktéž 9L atd.). Jasně, neměl jsem Glocka v .45, to už je někde jinde než jednořadá 1911 v SA, ale i tak.
M M
Příspěvky: 261
Registrován: 08.10.2015 19:48

Re: Jak často chodit střílet?

Příspěvek od M M »

Nepodcenovat susenie. A nielen susenie strelby ale aj ako nacvik manipulacie - tasenie, prebijanie a hlavne pohyb so zbranou, prenasanie, atd. ... Naboje mozes usetrit aj tak ze zapichujes a namacknes bez vystrelenia a dajme tomu kazdy piaty raz vystrelis. Moznosti je X. Otazka je aku uroven chces dosiahnut. Popri suseni by som za minimum pokladal aspon tych 50 ostrych ran raz za dva tyzdne. Samozrejme 2x do tyzdna 100 ran je lepsie.

Pre OP - LOSu a pod. sa neboj - dolezita je bezpecna manipulacia, chod na istotu a radsej pomalsie - posledne miesto nie je ziadna hanba (a nielen u zaciatocnika ;)), holt napr. ked sa ti podari zle pochopit briefing a po odstrielani sa dozvies ze si sice bez procedur, s peknym casom a mas "fullhouse" ale v netercoch, lebo si mal strielat nie to co si si vylosoval ale to druhe ... :mrgreen:.
Odpovědět