Respirátor

...aneb co se jinam nevešlo.
Odpovědět
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Respirátor

Příspěvek od Pez »

No hlavně jsem nikde neviděl FFP3 bez ventilku.
A polomasku nebo celomasku mámě nevnutim.
Má FFP3 s ventilkem když prijde návštěva a Ffp2 bez ventilku když musi k lékaři nebo do nemocnice.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Respirátor

Příspěvek od proforma »

U nas to mame obracene:

- k doktoru nebo do lekarny FFP3 ("Kasli na to, jak se budou divat na ventilek, to je nejnebezpecnejsi prostredi, vezmi si nejlepsi ochranu") Jenze z vyletu v FFP3 se pak dalsi den dava dohromady.
- mezi ostatni lidi (obchody, uzavrene prostory apod.) FFP2 bez ventilku.
- navstevy domu nepoustet (se sirsi rodinou se setkavat venku)
- rousku na prochazky venku s minimem lidi (les, park apod. - chodit bez rousky a nasazovat, kdyz se blizi clovek nebo kdyz nejakou dobu musi jit za nekym bez rousky).

To je asi nejlepsi rezim pro danou situaci a fyzicke moznosti. Jo, s polomaskou s filttama se mi dycha lip nez s respiratory, takze to by asi bylo jedno z moznych reseni i pro daneho clena rodiny, ale to mu na oblicej nedostanu :-)
.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Respirátor

Příspěvek od Fabulous »

Proforma: my jsme jaro přežili na RespiMask od Respilonu a celkem v pohodě. Zítra mi dorazí BreaSafe, tak poreferuji o nádechovém odporu.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Respirátor

Příspěvek od proforma »

Jo, to bych byla rada, dik :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Respirátor

Příspěvek od Pez »

Jsem vůbec rád, že něco nosí. Má problémy s dýcháním + cukrovka+srdce. Takže na prd :(
Ono návštěvě se nevyhne, teď tam třeba chodí sestra 2x denně, dávat mámě injekci a myslíš že má respirátor? Ani roušku, prý to není povinnost.
Škoda mluvit. :head
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Respirátor

Příspěvek od DeadMan »

Jeden poznatek.

V letadle se dle mě a mého kolegy dramaticky mění vlastnosti respirátorů.

FFP2 od 3M jakoby se nedal skoro profouknout.

Velice špatně se mi přes to dýchalo, ale jen v tom letadle.

Nevím, jestli to bylo změnou tlaku nebo čím, ale pocitově jsme se na tom shodli oba a to on měl jen roušku.
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Respirátor

Příspěvek od Fabulous »

Respirátor BreaSafe - pěkně sedí na mé velké hubě, ale nádechový odpor je značný. Není to nic na velkou práci. Takže spíše nedoporučuji.
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Respirátor

Příspěvek od vrabi »

Jelikož jsem sem dal odkaz na respirátory Good mask, cítil jsem zodpovědnost a proto jsem vyměnil s kamarádem, který je koupil, jeden za jeden můj předkoronavirový značkový kus ;)
Good mask jsem doma podrobil rozborce.
Výsledek je tento:
-respirátor na pohled působí laciným dojmem
-je dost tenký a lehký
-nosní výztuha není všita, ale nalepena zvenku
-svařován je pravděpodobně tou nejjednodušší technologií (teplem), ale nikde není propálený skrz
-na mém obličeji sedí vcelku dobře
-dýchací odpor je velmi dobrý
-gumičky vypadají přitavené dobře, tak pokud se nebude trhat samotný respirátor, mohli by držet

Po rozstřižení se skládá ze čtyř vrstev, vnější a vniřní vrstva vypadá na stejný materiál, netkanou textilii.
Uvnitř jsou dvě filtrační vrstvy, tyto jsem porovnal s rolí materiálu z rouškylidem, která je určitě pravá.
Materiál v roušce má pod lupou stejnou texturu, je stejný na omak, má stejné mechanické vlastnosti a je taktéž elektrostaticky nabitý, prodyšnost a průsvitnost je rovněž stejná jako z role.
Takže pravděpodobně se jedná opravdu o český materiál se záchytem min. 81% v jedné vrstvě t.j. 96,4% ve dvou vrstvách, pokud k tomu připočteme, že něco málo zachytí i ta krycí textilie, tak by se mohlo jednat o slušné parametry.
Můj verdikt zní takto: jelikož se s vyjímkou čínských noname produktů jedná o nejlevnější sehnatelný respirátor, tak pokud k tomuto přihlédneme, klidně bych ho koupil (kdybych ho potřeboval).
Značkové respirátory působí o dost důvěryhodněji, ale zase jsou v současné době buď nesehnatelné a nebo za jiné peníze ...
Na nákupy, k lékaři, do lékárny ap. je použitelný dobře. Pro předpokládaný přímý kontakt s nakaženým bych si připlatil :?:
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Respirátor

Příspěvek od proforma »

Diky obema :-)

Taky jsem vcera doma udelala jednu rozborku a dospela jsem ke stejnym zjistenim jako Vrabi, jenom jsem ten vnitrek nemela s cim srovnat. Dechovy odpor me mile prekvapil, je minimalni, takze by respik klidne mohl nahradit rousku. Je daleko lepe tvarovany nez rouska, dokonce sedel i na mym malym xichtiku, aniz by byly nejake velke ofuky okolo, to vidim jako velke plus ve srovnani s rouskou.

Cili nebudu litovat tech par desitek nakoupenych kusu a jeste do rodiny mozna nejake vezmu.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Respirátor

Příspěvek od Fabulous »

Proforma: Respilon RespiPro - 111 Kč za kus. Dechový odpor znatelně nižší než BreaSafe. Vypadá dobře a konečně tam není to lepítko na nos, které se v teple rozpouštělo na tvář. Nakoupím jich víc.

Edit 20.9.

Respilon RespiPro Carbon - bohužel velké zklamání. Na obličeji sice sedí relativně dobře, ale silné gumičky z vás udělají ušatého Hurvajze a co je nejhorší - nosní drátek je měkký a nelze ho dokonale natvarovat. Při výdechu, kdy se respirátor značně nafoukne, tlakový vzduch podfoukne u nosu takovou silou, že vám to bezmála odhrne víčka. Je to velice nepříjemné a hlavně prakticky neřešitelné. Takže respirátor nedoporučuji :ne
Del-in
Příspěvky: 233
Registrován: 28.05.2015 1:07
Pohlaví: žena

Re: Respirátor

Příspěvek od Del-in »

Dobrý den rozpadlí rodiče,
řeším ochranu dětí od září, tj. nástupu do škol.
Tři kusy potomků, každý v jiné škole, v jiném městě, jeden první stupeň, druhý druhý stupeň, třetí střední škola. Jednorázové použití respipro je finančně sebevražda, polomasku je ochotný nosit jen nejstarší.... uvažuji nad rotací respipro 2 až 3 kusy denně a nechat pak v karanténě cca týden - to jest 10 až 15 kusů na jednoho potomka plus kombinovat s respilonem ( ale tam jsem narazila- po té co vyzkoušeli respipro nechtějí respilon kvůli vyššímu dýchacímu odporu) ... Nějaké nápady, řady, zkušenosti, inspirace, jak hodláte řešit vy?
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Respirátor

Příspěvek od proforma »

Cirkulace je dobra metoda. Mamka taky toci. Doporucila jsem ji davat to do papirovych pytliku, ve kterych to i vyhriva v troube na 70 C, coz ale s RespiPro asi nepujde. Nicmene na papirovy pytlik se da dobre psat - vzdycky si tam napise datum pouziti, hezky se ji to stosuje :-) Pokud zaroven budou deti schopny dodrzet, ze stejny respik budou davat pravidelne do stejneho pytliku, bude dobre videt, kolikrat uz byl pouzit. Asi bych je netocila do nekonecna, ale tak po 10 pouzitich nahradila novym. Jde mj. taky o to, aby se v nem v dobe odpocinku nemnozily breberky, ktere vydechujeme. Tomu by melo zabranit umisteni do nejake teple a suche "cekarny", ale predpokladam, ze tolik radiatoru doma nemate :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
MrPorter
Příspěvky: 508
Registrován: 18.10.2012 13:50
Pohlaví: muž

Re: Respirátor

Příspěvek od MrPorter »

A co klasickej FFP3 s ventilkem a vypékat v troubě?
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Respirátor

Příspěvek od Fabulous »

Těch možností je víc. Zadej si do google "nanorouška", případně "česká nanorouška"

https://www.triola.cz/198-nanorousky

Do školy bych asi doporučil jen jednoduchou chirurgickou roušku na jednodenní použití pro odstínění největšího aerosolu. Vzhledem ke koncentraci dětí a délce kontaktu jim stejně nepomůže ani svěcená voda.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Respirátor

Příspěvek od proforma »

Jenomze jednoduche jednorazove rousky (ustenky) stoji aktualne okolo 25 Kc/ks. FFP2 s nano-necim, ktere jsem kupovala ja, jsou za 39 Kc/ks. Tyhle FFP2 bych klidne tocila, jak jsem uvedla vyse, zda se, ze by to mohly vydrzet. Ustenky asi ne, myslim, ze na to materialove nemaji. Takze ve vysledku pri 3 detech muze takovy toceny FFP2 vyjit levneji nez opravdu jednorazove ustenky.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Respirátor

Příspěvek od Fabulous »

https://www.sleevy.cz/rouska-na-usta-50-ks/

Zde jsem objednal.

Edit: nechutně předražené. Nedoporučuji.
Del-in
Příspěvky: 233
Registrován: 28.05.2015 1:07
Pohlaví: žena

Re: Respirátor

Příspěvek od Del-in »

klasické ústenky mám v dostatečném množství. Ale v domácnosti s námi žije vysoce riziková osoba (po operaci aneurismatu břišní aorty a s chronickou plicní nemocí jako následkem práce, kterou vykonával), tak jsem s blížícím se nástupem do škol začala laborovat nad nějakou "spolehlivější" ochranou, nad minimalizací rizika...mám ještě i zásoby ffp3 z dob předkoronavirové, ale asi vymýšlím nevymyšlitelné, neb nejslabší článek celého řetězce je přístup potomků a jejich schopnost dodržovat navržená opatření...
Del-in
Příspěvky: 233
Registrován: 28.05.2015 1:07
Pohlaví: žena

Re: Respirátor

Příspěvek od Del-in »

to proforma: díky za popis, něco takového jako popisuješ s recyklací tu funguje od počátku, jen poznámka k ústenkám - kupuji kolem 8 Kč za kus
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Respirátor

Příspěvek od proforma »

Kde, prosimte? Ja videla nejlevnejsi za 12 Kc ve Vimperku... Ale je pravda, ze jsem nekoukala na net, protoze nakup ustenek byla aktualni reakce na vyvoj zacatkem cervence...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Respirátor

Příspěvek od Pez »

Odpovědět