Jak bylo dnes

Diskuze o všem možném, tedy kavárnička, hospůdka, jak kdo chcete, jedinou podmínkou je dodržení pravidel fóra.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1129
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Haluziak »

Tímto dekuji Pezovi byl jsem ve Feromatu - měli vše co jsem potřeboval, nechal jsem tam 65kč :D
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Pez »

:yes :hand
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Ray »

Tak jsem se dneska vytáhl před mou stále ještě rozpadlicky trošku skeptickou ženou. Náhlá odstávka vody, kterou jsme v rozhlase ani na vývěsce na netu nějak nezaregistrovali. Ženská začala panikařit co bude s obědem. Já jen suše a sebevědomě kontroval že co blbne, že máme ve sklepě uloženo 100l pitné vody a ve spíži dalších 25l kojenecké a nezapomněl jsem dodat "jsi ráda, že sis vzala preppera, co?! :lol: ". Ten výraz úlevy smísený s trochou té typické ženské ješitnosti byl k nezaplacení :rofl
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
dr78
Příspěvky: 294
Registrován: 13.01.2016 19:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od dr78 »

Ray> tvoji větu jsem četl: "tak jsem dneska vytáhl před mou ženou". Až pak mi došlo, že si asi nechtěl zastřelit, nějakým novým kvérem, někoho od vodovodů a kanalizací... Ale hezky jsem se sobě zasmál. Ikdyž vytahovat se dá kde co, že mne zrovna napadnul ten kvér? :lol:
drigon
VIP
Příspěvky: 2921
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od drigon »

Tak jsem se před chvílí dozvěděl, že ve Žďáře nad Sázavou je "hromada" - vykolejil osobní vagón. Naštěstí prázdný.
Koukej tak, aby jsi viděl.
dolmar
Příspěvky: 305
Registrován: 09.03.2014 8:46
Bydliště: Střední Čechy

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od dolmar »

Včera přenocování s klukama v lese a ráno sledování východu slunce z rozhledny, prima zážitek... Ten menší se trochu bál, tak nakonec skončil u mně :) Ale hrozně se mu líbilo jak byly v noci vidět hvězdy.
IMG_1.jpg
IMG_1.jpg (771.82 KiB) Zobrazeno 3355 x
IMG_2.jpg
IMG_2.jpg (141.11 KiB) Zobrazeno 3355 x
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Germanik1 »

👍🙂
Udělám co musím
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Ulfhednar »

To pončo vepředu, co je to za model? Díky.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
Majkl Night
Příspěvky: 326
Registrován: 08.02.2013 23:26
Pohlaví: muž
Bydliště: JN89HF

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Majkl Night »

Dle mě to vypadá na německý gumový bundeswehr?
Volí si stezku chodec, nebo stezka chodce?
drigon
VIP
Příspěvky: 2921
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od drigon »

A tu raketu jste taky viděli? Prý je ještě vidět severozápadním směrem.
Koukej tak, aby jsi viděl.
dolmar
Příspěvky: 305
Registrován: 09.03.2014 8:46
Bydliště: Střední Čechy

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od dolmar »

Ulfhednar: To je U.S., ripstop, mám do něj i woodland vložku. Koupil jsem ho v Holoubkově v US shopu před 25-i lety :)

Drigon: Ne, zrovna tím směrem jsou za tou rozhlednou stromy. Měla být nízko nad obzorem, tak jsme to neřešili.
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Permonik »

Tak mám nácvik na blackout. Starší rozvody v paneláku nerozdýchaly po čase troubu. Nejprve předevčírem v kuchyni v zásuvce prskl adaptér od notebooku a vyrazil jistič plus v zásuvce to upálilo kousek drátu,co byl volnější. Včera večer cítím při pečení chleba trochu smrad, tipoval jsem, že něco v troubě, ale šlo to z druhé místnosti. Našel jsem nakonec, že zásuvka za pracovním stolem. Už bylo pozdě v noci, tak jsem si říkal, že asi volnější drát, tak dopeču a zbytek pořeším zítra. Vše nepotřebné jsem šel tedy vypnout, abych snížil zatížení, jako poslední jsem dal uspat počítač a v tom ze zásuvky prsk a elektrika nejde a ani světla, vyhodilo to hlavní jistič mimo byt. Jističe v bytě jsem vypnul a šel spát. Ráno odklízení věcí pro přístup k zásuvce a zjištění škod. Zásuvka nešla ani demontovat, přiškvařilo se tam vše. Nakonec se ukázalo, že se protavila izolace na drátu, ten se vyskratoval. Náhrada izolace smršťovací bužírkou, jenže jeden z drátů se odlomil a to zároveň se zdí. Není dost dlouhý na čokoládu ani na nic. To přitom hliníkové dráty nesnáším, protože se hned lámou a tak se vždy maximálně snažím s nimi nehýbat. Tohle se jen tak neopraví a jako bonus, je to první zásuvka v sérii, takže nefunguje ani jedna jediná. Manželka je s tříměsíčním synem u tchýně, ale má se vracet a bez pračky to nepůjde. Jako IT máme práci z domu, ale jsem bez elektriky a bez internetu, takže ještě na to musím plácat dovolenou. Teď mám přestávku na zanadávání si. Po tom jdu napojit ledničku s mrazničkou na rozvod světel, a pak se uvidí... Když se to sere, tak se to sere...
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od proforma »

Hezky :-) Ja mam nacvik v prumeru 6x rocne (spatny regionalni trafo, na ktery jsme napojeni). Vzhledem k tomu, ze dnes vecer jsou po vedru ocekavany bourky, ocekavam, ze pujdu spat nebo budu vstavat zase bez elektriny. Ale to uz je normal...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Hohepa »

Permonik nechci ti do toho kecat a kritizovat , ale strčit elektrickou troubu do stávajícího rozvodu v paneláku
:o :shock:
no to sis to vlastně vymodlil :head to ani jinak nemohlo dopadnout.

Rodiče si pořídili Moru s elektrickou troubou cca začátkem osmdesátek a již tehdy dle normy musela mít vlastní přívod/zásuvku s vlastním jističem .

Vono nevím jak u vás, ale u nás jsou ty hliníkové kabely zalité v podlaze :devil
Já bych se asi vybodl na stávající rozvod a pomocí rohové lišty k tomu určené si udělal rozvod nový.
https://www.kopos.cz/cs/produkt/2189-lista-podlahova
Co se týče hliníku, tak se nevypařuje, ale teče, tzn., že když hliníkový drát dotáhnete pod svorku, tak ten začne tlaku uhýbat. Tím vznikne horší spoj, který se průchodem proudu zahřívá. Hliník se teplem okysličuje a oxid hliníku je izolace. Tím vznikne ještě horší spoj, hliníkový drát se ještě víc zahřeje až se nažhaví, roztaví a vzpění. Ve svorce pak zůstane něco podivného, co vypadá jako hliníková napěněná struska, která už proud nevede a nefunguje to. Soudruzi plánovali životnst paneláků, jako takových na cca 30, maximálně 50 let. Tak už i ten váž dům je za zenitem, natož ta hliníková instalace. Ono vás to stejně časem donutí k rekonstrukci, jde jen o to kdy. Samozřejmě, že zatěžování instalace na její životnost má vliv.
Taky je třeba vzít v úvahu bezpečnost staré, dvouvodičové, hliníkové instalace s ochranou nulováním. V porovnání s dnešním provedením je to asi jako by jste porovnával polorozpadlý Trabant s novým, luxusním Mercedesem s kompletní výbavou. Stará instalace může být docela dost hodně nebezpečná. a jednou třeba zjistíte, že se opřete o ledničku a sáhnete na ústřední topení a dostanete solidní petelici. Máte srdce v pořádku?
https://forum.tzb-info.cz/116749-hlinik ... -roku-1963
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8781
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Fabulous »

Správný paneláčník ví, že hliníkové dráty v rozvodech se jednou za pět let dotahují! :)
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Permonik »

Ta trouba je tam origo, proto je tam taky 20A jistič... na tenkém hliníkovém drátu. Samozřejmě vše komplet v sérii kde předposlední je trouba a poslední je pračka.

Jo, je fakt, že když jsem se sem stěhoval, všechny zásuvky jsem utáhnul a ono to již bude pět a půl roku... Ještě taky hned první měsíc to vzdala pancéřová hadice ve stoupačce a vytopili jsme sousedy...

Nejspíš to vypadá, že se to bude muset vysekat a dát krabička vedle. Zatím nasvědčuje trocha štěstí v tom, že je to spíš odchozí nulák, co chybí, takže bych do lišty venkem přemostil do sousední zásuvky, to by bylo nejméně práce. Musím to změřit, ale až budu moct vypnout vše (až se dochladí mraznička) a odpojit drát u jističe a proměřit. No už se nemůžu dočkat, až se někdy odsud odstěhuji pryč, s dílnou, zahradou a bez sousedů za zdí...

Edit: ještě k tomu dvouvodičovému rozvodu... to se stalo den před tím, upálil se nulák v jiné zásuvce, což znamená, že zásuvky v sérii za tím měly zapojení fáze, spotřebič a propojený nikam nevedoucí nulák a zem, čekající pod proudem, tedy vše za tím mělo fázi na povrchu, co má kovový obal, třeba ta trouba, mikrovlnka a lednička... prostě super
cipis
Příspěvky: 4833
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od cipis »

Opravovat to takto?
Proč to nepředěláš celé?
Za a) mnohem větší bezpečnost a za b) zvedneš cenu bytu.
Ty hadice na vodu se mají také měnit co 5 let a pokud nejde člověk do nového bytu, tak se to má udělat hned při koupi. Všechny hadičky, trubičky, splachovače atd.
Chápu, že je to moc peněz a moc práce. Ale elektřina je jedna z věcí, která se tařka celá dá udělat naprosto bez problémů svépomocí a stojí to pak jen materiál a revizák.
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Permonik »

No, podstata je, že je to 1+1 (51m2),kde jsme teď dva plus tříměsíční prcek a chceme odsud co nejdřív pryč. Intenzivně hledáme, ale okolí Brna stojí za starou bačkoru,co se nabídek týče, prostě nejsou. Jsme v nájmu, tak tu nebudu předělávat celou elektriku. Kdyby to bylo moje, dávno bych to zrekonstruoval. Já jsem ale jinak barákový a ne bytový tvor, potřebuji dílnu a zahradu.

Jo, hadice kontroluji každý měsíc na náznak vyboulení, vlhkosti či koroze.

Pozitivum to má, že už si ani nepamatuji, kdy naposledy jsem si (uvnitř) vařil čaj mimo rychlovarku v konvici na ohni :D a klidně si můžou vypnout i ten plyn, zásobu mám.
Uživatelský avatar
cortes
Příspěvky: 166
Registrován: 17.10.2014 22:29
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od cortes »

Večer přišel kolega do práce a že rodičům právě volala hygiena ( nebo kdo to má pod palcem), že na oslavě které se zúčastnily je případ koroňáku.
Mají jít na testování.
Kolega se oslavy nezúčastnil,ale žije s nimi.
Na testování ho nikdo nevolal, podotýkám že pracuje v obchodním řetězci.
Raději se mu vyhýbáme :angel , tož tak bylo dnes.
CZ ŠKORPION VZ 61 S + Prcek 6,35 + Gladiator cal. 500 HD D2 - Limited Edition.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Hohepa »

Permoniku jestli jsi v nájmu, tak bych do toho ani nedloubl a nechal to opravit MAJITELE !

Ty proklemuješ nulák z jedné zásuvky do druhé bo si měl klid ....
Ale příštímu podnájemníkovi se zopakuje ten odpadlej nulák , kopneho ho to napětí na lednici a nepřežije....
Majitel prohlásí já nic já muzikant, v tom se asi vrtal ten před ním.

No a ty pudeš bručet :head
Nebo to opravíš i s revizí ?
Odpovědět