Koronavirus v ČR

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět

Mám nebo měl jsem potvrzený Covid

Ano
96
39%
Ne
151
61%
 
Celkem hlasů: 247
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

eRouska nepotrebuje mit zapnutou polohu, funguje na potkavani BT, coz co do spotreby baterie je trochu lepsi volba. Na GPS souradkach funguje nadstavba na Mapy.cz. Mam (zapnute) oboji a spotreba se tak nejak porad jeste da (kdyz jsem ted o dovolene hrala na mobilu 2 hodiny FarmVille, baterka sla dolu v podstate pred ocima).
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
cipis
Příspěvky: 4834
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od cipis »

Prej ma byt eRouska 2.0, tak uvidime.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od PeFi »

Bohužel eRouška potřebuje zapnout určování polohy a bez toho mrcha nejede. Zapnout Bluetooth nestačí. A já nemohu (Samsung S9) zapnout určování polohy a současně dosáhnout toho, aby zůstal vypnutý GPS příjmač. Jakmile zapnu určování polohy, tak obživne i GPS. Jakmile vypnu určování polohy, tak zdechne i eRouška.
L.C.
Příspěvky: 351
Registrován: 26.06.2018 8:51

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od L.C. »

Jen na okraj, v čem osobně vidím největší nebezečí onemocnění CoViD-19:

https://www.czechsight.cz/studie-objevi ... eni-srdce/
https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/zd ... 281904_per

zde je odkaz na původní článek:

https://www.statnews.com/2020/07/27/cov ... rt-damage/
ἢ τὰν ἢ ἐπὶ τᾶς
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

PeFi píše: 03.08.2020 14:22 Bohužel eRouška potřebuje zapnout určování polohy a bez toho mrcha nejede. Zapnout Bluetooth nestačí. A já nemohu (Samsung S9) zapnout určování polohy a současně dosáhnout toho, aby zůstal vypnutý GPS příjmač. Jakmile zapnu určování polohy, tak obživne i GPS. Jakmile vypnu určování polohy, tak zdechne i eRouška.
Pefi, myslim, ze to je mylka. ERouska potrebuje zapnout OPRAVNENI k urcovani polohy, ne samotny GPS modul. To opravneni proto, ze to vyzaduje BT. Mne to normalne fungovalo i bez zapnute polohy - v dobe, kdy jsem mela jenom eRousku a ne k tomu Mapy.cz, mi kontakty pres BT v eRousce normalne naskakovaly, i kdyz jsem mela GPS vypnuty.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1036
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od vratnikp »

proforma píše: 03.08.2020 11:58 Z dnesniho rozhovoru s Prymulou v Deniku N vyplynulo, ze stat zvazuje po prazdninach povinnost mit instalovanou eRousku v mobilu, pokud chcete navstivit nejakou hromadnou akci (koncert, sportovni utkani, bohosluzby..).

Zamer to neni az tak spatny, kde chytra karantena opravdu funguje, tam je neco podobneho v mobilu povinosti take...
Tohle uz je za mne ale za carou. Od zacatku mam obavu, ze covid bude skvela zaminka pro zavedeni obdoby socialniho kreditu u nas (5g, smart city, trackovaci aplikace...) a povinne vakcinace. Cesta bude natlakova (chces do mesta, ukaz znacku ze jsi ockovan a mas v mobilu vse co tamma byt), nechces? Tva volba,nikdo te nenuti. Spis jste mne ale lidi docela prekvapili, ze erousku mate dobrovolne v mobilech, co vas k tomu vede? Akademicky zajem? Informace o pripadnem kontaktu s nakazenym? Jake je stanovisko zdejsiho osazenstva? Je pro vas ztrata svobody volneho pohybu, za coz vstup do urcitych mist jen pro sledovane/proockovane povazuji, pripustna cena za moznost byt informovan o kontaktu s nakazenym? Osobne se mi nucene sledovani statem nelibi a budu ho odmitat. Mobil s sebou uz tak 5 let bezne nenosim a od te doby mam prijemnejsi zivot.
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Tonda
Příspěvky: 234
Registrován: 11.03.2020 11:48

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Tonda »

L.c. četl jsi někdy příbalový leták k lékům na alergii, nebo třeba hormonální antikoncepci? Každý z těch léků tě vlastně může zabít. Přesto je lidé užívají jenom proto, aby jim třeba neteklo z nosu. Problém takových výzkumů je, že můžeš zkoumat cokoliv a vždycky něco najdeš. I hluboký nádech v Ostravě ti může spustit rakovinu plic. Je otázka, jaké ti vědci dostali zadání. Viděl jsi film děkujeme že kouříte? Pokud je vůle, najde se i na kouření cigaret něco pozitivního. Alias, všichni už tuší, že covid není o nic nebezpečnější než sezónní chřipka a tak se teď budou strašit lidi tím, že to hypoteticky může způsobit problémy do budoucna? No jo, to je něco, co se nedá potvrdit, ani vyvrátit. Jako třeba existence Boha.
Tonda
Příspěvky: 234
Registrován: 11.03.2020 11:48

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Tonda »

Ad erouska. Vživotě bych si to do mobilu nestáhl a kdybych musel, raději bych ho rozdupal na prach. Šmírování, etotalita. Jestli chtějí evidovat kdo byl na akci, ať si u vchodu policie zapisuje občanky. Ale nutit lidi mít v mobilu šmíráka, to už Číně šlapeme na paty.
Paul
Příspěvky: 782
Registrován: 22.10.2017 0:15
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Paul »

Hlavně proč mít v mobilu takovou aplikaci, když stát po počáteční snaze všechno sabotuje.
dr78
Příspěvky: 294
Registrován: 13.01.2016 19:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od dr78 »

IDnes: Detailní statistiky o koronaviru jsou tajné kvůli podivné výjimce v zákoně

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/jiri ... domaci_flo

Tak ministerstvo nechce poskytovat podkladová čísla pro statistiky... jak překvapivé :lol:
Aneb prostě pochopte, že si tu statistiku budeme dělat jak nám vyhovuje, a hlavně, ať to probůh nevyjde špatně...
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

Erousku jsem si instqlovala ze zajmu a snahy pomoct. Kdykoli ji muzu odinstalovat. Verejne akce s moc lidmi ted z hlediska bezpecnosti nevyhledavam a spis se jich stranim. Vitam, ze ti, kteri tak zodpovedni nejsou, budou mit nejaky nastroj, diky nemuz se bude dat lepe zjistit, kdy s kym byli v kontaktu (treba ve fronte na maso).

Jako opravdove nebezpeci vidim spis tohle: https://www.extra.cz/revoluce-v-podobe- ... .sznhp.box

Stat bude vydavat nove obcanky, s biometrickymi udaji a otisky prstu. To uz je podle mne jednoznacne za hranou! Z duvodu biometrickych udaju nemam pas - proste stary dobehl, novy jsem si uz delat nenechala. Pas muzu mit, ale nemusim, moje volba. Ale OP, to uz je jina liga! Bez OP se existovat neda (pokud zaroven nemate pas, ktery v nekterych pripadech muze OP nahradit). Tady uz je to hodne pres caru.

Jsem castecne OT, kdyztak v diskusi na tohle tema muzeme pokracovat v jinem vlakne. Ale ty OP s otiskama mne tedy fakt vytocily!
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od devlop »

už na to je vlákno: Ostatní - Off Topic a zábava - E-občanka
dr78
Příspěvky: 294
Registrován: 13.01.2016 19:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od dr78 »

proforma píše: 03.08.2020 18:33 Vitam, ze ti, kteri tak zodpovedni nejsou, budou mit nejaky nastroj, diky nemuz se bude dat lepe zjistit, kdy s kym byli v kontaktu (treba ve fronte na maso).
Nechci ti brát iluze, ale ERouska nemůže reálně fungovat. Ne všichni mají zapnutou GPS po celou dobu a pro lokalizace se pak v tom případě používá zjištění pozice na základě intenzity signálu z pozemních vysílačů mobilního signálu (*), kde je přesnost mezi 20-1000m v závislosti na tom, kde se nacházíš. V budouvách to bude obecně méně přesné.

Pokud někdo vytvoří algoritmus, tak v tvém okolí v nějakém časovém rozmezí se mohou pohybovat i tisíce lidí. Například, někdo infikovaný šel před 5 minutama v obchodním domě. Pokud si spočítáš, kde byl nakažený a připočteš rádius ve kterém se mohl pohybovat (pro budouvu bude lokalizace +-100m a připočteš k tomu stejná data za tebe tedy taky +-100m, tak jsi klidně od nemocného mohla být 200 metrů daleko před 5 minutama a i v tomto případě by erouska reportovala, v realitě by to pak bylo reportování od rána do večera. Ne, erouska v realitě nemůže fungovat. To je jen taková ukolébavka pro masy, že "máme" řešení. Reálně erouska nikomu nic nepošle, protože nechceme strašit lidi, kteří by nám pak zavalili obvoďáky nebo laborky. Myslím, že 99% techniků ti potvrdí, že to nemůže fungovat, protože v Praze by ti to hlásilo poplach od rána do večera. Vlastně i mimo město, pokud by byla velká koncentrace lidí na malé ploše a ne všíchni by měli zapnutou GPS.

* Pozn. - Metod získání pozice je více, nejhloupější metoda poskytuje přesnost od 150m do 35km, chytřejší neměří intenzitu signálu, ale časové zpoždění. Ale dejme tomu, že dnešní metody reálně poskytují informaci o pozici +-20m v hustě obydlených oblastech a ve volném prostranství. Další metody mohou pozici zpřesnit, ale říkám, ne všichni to mají aktivní a hodně to závisí na prostoru, kde se dotyčný(á) nalézá.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1036
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od vratnikp »

já to proformo nemyslel nijak lze, jen mne zajímala vaše motivace. Ochota být ku pomoci je chválihodná, ale já prostě nezkousnu, že bych měl z nařízení vlády mobil nosit kamkoliv se hnu a ještě by mi ho, když už se s ním obtěžuju, měla vybíjet zaplá GPSka, BT a aplikace. Baterku už nemá co dřív, musím ho nabíjet i 4x měsíčně.
P.S. ve frontě na maso jsem posledních 10 let jen já, tatínek a sele 30-50kg... :D :D ale chápu jak jsi to myslela
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od PeFi »

Tonda píše: 03.08.2020 16:26 Ad erouska. Vživotě bych si to do mobilu nestáhl a kdybych musel, raději bych ho rozdupal na prach. Šmírování, etotalita. Jestli chtějí evidovat kdo byl na akci, ať si u vchodu policie zapisuje občanky. Ale nutit lidi mít v mobilu šmíráka, to už Číně šlapeme na paty.
Nád eRouškou mám aspoň trochu kontrolu. Údaje o poloze stát stejně má díky operátorům, má je i Google (wifi a BT majáky v okolí), takže eRouška už je jenom kosmetická vada.
tom384
Příspěvky: 461
Registrován: 10.05.2020 14:05

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od tom384 »

Duvod proc mam nainstalovanou erousku je jednoduchy. Nekdy je potreba makat pro team i za cenu ztraty nekterych osobnich vyhod jako je treba anonimita. Tohleje princip ktery by kazdy spavny rozpadlik mel chapat. Navic si myslim ze vetsina lidi nerozumi tomu, jak tahle aplikace pracuje a proto spatne vyhodnocuji rizika s ni spojena. Pokud si tuhle aplikaci nainstaluju, tak jedina informace kterou statu poskutnu je me tel cislo sparovane s ID bluetooth telefonu. Nic vic. Nad dalsima datama mam kontrolu a poskytnu je verejne instituci az ve chvili kdy vim ze tento cin je v mem zajmu.Zdrojovy kod aplikace je verejne dostupny. Odmenou mi je (pokud by system fungoval :(), ze me statni instituce upozorni pokud potkam nakazeneho jedince s nainstalovanou erouskou. Kdyz vyhodnotim plusy a minusy tak jednoznacne prevladaji ty plusy.
cipis
Příspěvky: 4834
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od cipis »

Co máte furt s tou zaplou GPS? Jak psala proforma, je to o oprávnění. A z nějakého důvodu jakákoliv práce s rádiovým čipem potřebuje oprávnění na polohu. Bez tohoto oprávnění (řekl bych, že za to může obecně Android) prostě nejede wifina a tím pádem i BT, na kterém je eRouška postavená. Úplně stejně si nespustím měřák wifiny a ostatní aplikace.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

@Vratnik: Ja vim, ze jsi to nemyslel zle :-)

Ad eRouska: myslim, ze tady jde o zasadni nepochopeni. Tenhle SW nesleduje polohu. Opakuju: nesleduje polohu. Jestlize Adamuv mobil ma kod A a Adam z Ase ma slecnu Zofii ve Zluticich, tak kdyz Adam pojede Zofii navstivit, aplikace zaznamena jenom to, ze BT mobilu A se videl s BT mobilu Z. Netusi, jestli se videli v Asi, ve Zluticich nebo treba v Thajsku. A ze se ty mobily videly, si nechaji pro sebe, dokud Adam nebo Zofie neotevrou eRousku ve svem mobilu a nezmacknou tlacitko "odeslat data".

Myslim, ze princip eRousky neni spatny, tedy krome technickych omezeni, ktere to ma. To by chtelo vylepsit, a rychle.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
cipis
Příspěvky: 4834
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od cipis »

Ono to bude paranoia ... Program říká, že ty údaje nepoužívá (ale má k nim práva), ale někdo si myslí, že kecá ... Jenže v tom případě je to stejně jedno, protože to operátoři stejně ví, kde ten mobil je.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od PeFi »

O oprávnění by jít mělo, ale není tomu tak. Pokud nezapnu určování polohy (Umístění), tak mi eRouška píše, že není aktivní. Když kliknu na "Zapnout Polohové služby", tak se otevře nabídka, kde se zapíná/vypínání určování polohy. To když zapnu, tak mám rázem k dispozici i data z GPS přijímače.
S ovládáním WiFi a BT to nesouvisí. Když mám zaplou polohu a vypnu BT, tak eRouška che, abych zapnul BT.
Když vypnu WiFi i mobilní data a mám zaplé BT i Polohu (tj-. GPS), tak je eRouška spokojená.

Bude to nějaká Androidí záludnost, kde se Google tváří, že to tak je úplně správně:
https://stackoverflow.com/questions/330 ... ndroid-6-0

This appears to be a very bad design by Google, or a tactical design to get users to enable location services and then forget to turn it off. Enabling location services does not only affect the bluetooth low energy scans, but then allows others apps to gain access to location data when the user may not intend it to do so.

Prostě nejspíš to tak Google dělá zcela schválně, aby uživatele donutil mít co nejčastěji zaplé určování polohy.
Odpovědět