Cestování letadlem

...aneb co mít připraveno "vždy po ruce", KPZ = krabička poslední záchrany.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Cestování letadlem

Příspěvek od DeadMan »

Jelikož mám nalítáno tisíce kilometrů, rozhodl jsem se po zvážení podělit o své zkušenosti kravaťáka s cestováním letadlem.

Takto konkrétně zaměřené téma jsem tu nenašel, proto zakládám nové a budu rád, za případné připomínky a nápady.

Jsou v zásadě dvě možnosti jak cestovat. Na lehko nebo na těžko. Já se rozhodl pro cestování na lehko, ačkoli to dost limituje výbavu (nůž atd., který ale může být nakonec v dané zemi stejně problém). Výhodou ale je, že máte neustále vše při sobě a nehrozí ztráta zavazadla.

Nebudu tady vše popisovat do detailu, protože je vybavení vidět na fotkách, ale budu následně reagovat na případné dotazy nebo komentáře.

Vše má samozřejmě spoustu využití a záleží jen na schopnostech improvizace každého soudruha.

Jen bych vysvětlil proč mám v příručním zavazadle ještě baťůžek. Je to z toho důvodu, že v případě krizové situace se lépe pohybuje právě s baťůžkem, ve kterém je celé EDC, než s kufříkem. Někdo nosí obojí odděleně, ale povoleno je jen jedno příruční zavazadlo a někde se to řeší dost striktně, tak proč na sebe zbytečně poutat pozornost. Navíc se pak baťůžek hodí i pro pohyb po okolí v cílové destinaci.

Co na fotkách není a vozím sebou je jídlo a pití.

Na jeden den: polomáčené rýžové chlebíčky, proteinová tyčinka a čínská polívka (s tím, že si vždy dám jedno normální jídlo denně)

Pak ještě půllitrová petka s vodou (před security nutno vypít, ale petku nechat), šumivý multivitamín a Hallsky.

Dále peněženka, mobil, pas i po EU (kolegovi se stalo, že ztratil peněženku a neměl náhradní doklad totožnosti, což je sice řešitelné, ale může to být problém) a cigarety s jedním zapalovačem a zápalkami (když ne obojí, tak jedno z toho vždy projde).

V druhé části kufříku pak náhradní oblečení a doporučuji ještě tenisky, pro procházky po okolí. Když jsem totiž posledně nachodil v kožených polobotkách 40km, tak jsem si totálně zničil chodidla.
Přílohy
IMG_20200803_171901_compress72.jpg
IMG_20200803_171901_compress72.jpg (443.57 KiB) Zobrazeno 12959 x
IMG_20200803_172344_compress70.jpg
IMG_20200803_172344_compress70.jpg (316.86 KiB) Zobrazeno 12959 x
IMG_20200803_172607_compress68.jpg
IMG_20200803_172607_compress68.jpg (289.88 KiB) Zobrazeno 12959 x
IMG_20200803_172831_compress69.jpg
IMG_20200803_172831_compress69.jpg (287.95 KiB) Zobrazeno 12959 x
IMG_20200803_173349_compress50.jpg
IMG_20200803_173349_compress50.jpg (313.44 KiB) Zobrazeno 12959 x
IMG_20200803_174037_compress22.jpg
IMG_20200803_174037_compress22.jpg (403.69 KiB) Zobrazeno 12959 x
You cannot kill me as I am already dead!
BiSon
Příspěvky: 434
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: Cestování letadlem

Příspěvek od BiSon »

Díky za téma, s dovolením pár dotazů.
1. rozměr kufru? Kdysi jsem to hledal, každé aerolinky to měly jinak a nakonec to vyšumělo, spíš jezdím po zemi.
2. chybí ti tam lopa.... teda vlastně notebook - je schován v tom batohu? Vleze se vůbec? Ta obluda co mám sama s přislušenstvím zabere půl batohu.
3. bez nože jsem jako nahej. Zkoušel jsi alespoň podobné improvizované nástroje jako je tento? Projde? Praktická použitelnost je druhá věc. Nebo třeba chirurgická čepelka mezi klíče? Řezání krabice klíčem byl zážitek, který fakt nechci opakovat, v čechách by se mi to nikdy nestalo.

Něco do diskuse - vozit jídlo na den, s kterým vydržím i bez návštěvy restaurace se mi taky vyplatilo.
Uživatelský avatar
Apokalyptik
Příspěvky: 286
Registrován: 03.01.2013 17:57
Pohlaví: muž

Re: Cestování letadlem

Příspěvek od Apokalyptik »

S nožom do príručnej som to nikdy neskúšal. Kolega priamo pred rakúskym policajtom po krátkej diskusii ulomil špičku 91 mm Victorinoxu. Po tejto "úprave" a premeraní mu ho dovolili na palubu. Našiel som, že v BA na letisku odbavia na palubu nôž a nožnice pod 60mm.
Pri návrate z dovolenky mi miestni zmrdi zobrali aj potapačské olovo a kolegovi, čo vyvažoval olovom zrkadlovku v plastovom púzdre tiež robili obrovské problémy. Mal fotovýbavu za cca 5 tisíc eur.
Máte niekto skúsenosti s malými nožíkmi na palube? Alebo malými nožnicami?
Uživatelský avatar
Nightmare
Příspěvky: 493
Registrován: 23.08.2013 20:12
Pohlaví: muž

Re: Cestování letadlem

Příspěvek od Nightmare »

Už je to cca 5 let, ale i malou manikůru. mámě sebrali při letu do Anglie. Její smůla, byla titanová.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Cestování letadlem

Příspěvek od DeadMan »

BiSon

1) je to ten malý https://www.penny.cz/vernostni-akce/zavazadla-vivess

2) malý noťas se tam vleze, ale na tři dny ho sebou netahám a vše řeším přes mobil (na fotkách chybí ještě zápisník)

3) nezkoušel, nemůžu si dovolit průser, jinak bych tu srandu musel celou zaplatit.
You cannot kill me as I am already dead!
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Cestování letadlem

Příspěvek od Germanik1 »

Asi před 4 lety jsem s rodinou letěl s Fischerem do Tuniska. Rodinnou bagáž jsem neřešil, bylo zabaleno dopředu. V létě nosím samý kratasy, některý mám ve dvou exemplářích. Hup do kraťas a na letiště. A hurá na dovolenou. Odbavení, vytrepavaní kapes kvůli pískání kovových klíčů a do letadla. Během letu jsem hledal kapesník, hrabu v kapsách a najednou jsem měl v ruce kudlu. Tedy dost velkej zavírák. Hrklo ve mně jak ve starejch pendlovkach. To byly kraťasy do práce. No úplatky kudla lítla v kufrech. Naprosto nevědomky jsem tehdy porušil hrstku pravidel. Tož tak.
Udělám co musím
Uživatelský avatar
Apokalyptik
Příspěvky: 286
Registrován: 03.01.2013 17:57
Pohlaví: muž

Re: Cestování letadlem

Příspěvek od Apokalyptik »

Raz som ležal na lehátku na pláži ešte pred potápaním. Niečo ma v kraťasoch začalo tlačiť. Šáhol som do vrecka a .... zabudnutá hilzňa 9L :shock: Bolo to v krajine s dosť tvrdým režimom na takéto srandičky, Robili nám na letisku aj stery.
Preto neodporúčam ani kratochvíľu s prebíjacím lisom minimálne 10 dní pred odletom.
Bak-ly
Příspěvky: 160
Registrován: 05.12.2015 0:27
Pohlaví: muž

Re: Cestování letadlem

Příspěvek od Bak-ly »

Co se týče chirurgické čepele, tak tu bych asi nevolil. Nevím, jestli se na ni vztahuje nějaké speciální pravidlo, ale měl jsem ji jednou v odbaveném kufru v lékárničce (origo zabalenou v takovém tom hliníkovo-papírovém obalu). Po příletu jsem měl otevřený zámek kufru a lékárnu rozházenou přes celý kufr. Jediné co v celém kufru chybělo byla právě ta čepel.
pekoz
Příspěvky: 251
Registrován: 04.07.2012 8:27

Re: Cestování letadlem

Příspěvek od pekoz »

Tohle jsem tady psal už před časem:
---------------------------------------------------
I když to sice není o nožích v letadle, jakýsi obraz o mentální úrovni ochranek na letištích to dává.
15.10.2019 jsem v Tuřanech měl konflikt při odbavování (Egypt).
Po důkladném zkoumání pracovnicí u rentgenu (namachrovaná mladá kráča) mi byla odebrána taška přes rameno s tím že vezu zakázanou věc a to zbraň.
Docela jsem se vyděsil ...bo znáte to sem tam mám něco po kapsách a s tou taškou (Maxpedition) chodím i na střelnici.
Z příručního zavazadla mi byl vytažen svazek klíčů od baráku.
Mez klíči mám (měl jsem) už asi 10 let malý přívěšek CZ75 - velikost asi 2x2 cm, slitina ve stříbrné barvě.
(Prodávalo to kdysi CZUB - teď mají jako přívěšky jen hnusné plastové Breny )
Po mírné hádce mi byl odebrán a letěl do kontejneru a vysvětlením že zbraně na palubu letadla nesmí.
A vy tady řešíte nože.
Spíš řešte co bude až trefíte na debila za pultem.
P.S.
Vyrábím si nový "klíč" na náhrobní lampičku co nosím na klíčích (trubička sklepaná na 4hran s dírkou na kroužek)
Po této zkušenosti ji vyrobím zahnutou a dám si ji na klíče místo té staré rovné.
Uvidíme co na to borci u rentgenu.

-------------------------------------------------
Ale jinak doufám že se tohle zajímavé vlákno nezmění na debatu o kudlách v letadle bo takové už tu je jinde.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Cestování letadlem

Příspěvek od DeadMan »

Taky jsem v Praze musel po rentgenu vytahovat svítilnu a dělali mi stěry na výbušniny :roll:

Vídeň, Paříž, Madrid a další, bez problémů.

Naopak všude jinde, kromě Prahy, byly při příletu termokamery a dotazníky k případnému trasování nákazy.

U nás jen hlášení v letadle, že pokud vám bude zle, tak vyhledejte lékaře :lol:
You cannot kill me as I am already dead!
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Cestování letadlem

Příspěvek od PeFi »

Pro hladký průchod nalehko to chce ještě mít vychytané:
- boty a oblečení bez kovové výztuže a kovových prvků (citlivost detektorů na různých letištích je dost různá)
- opasek bez kovové přezky (já používám 5.11 TDU belt)
- veškeré mince a karty v peněžence (aby to šlo hromadně vyhodit na pás)
- prázdné kapsy (před průchodem rentgenem to chce maximum věcí narvat do osobního zavazadla)
- počítat s tím, že veškerá elektronika se musí ze zavazadla před průjezdem rentgenem vytáhnout (napájecí adaptery a elektrický holicí strojek v zavazadle většinou projdou bez problémů), ale notebooky, tablety, foťáky musí ven a je blbé, když toho má člověk s sebou mnoho ...

Je potřeba počítat s tím, že klasické kabinové zavazadlo občas (když je letadlo narvané) před vstupem do letadla člověku stejně odeberou a strčí do podpalubí, takže kritické předměty (zejména léky, doklady, peníze) je vhodné být schopen rychle extrahovat z příručáku a nastrkat do kapes). Proto je vhodné, aby se i příručák zjevně odlišoval od konfekce, aby si ho při výstupu zletadla nevyzvedl někdo jiný.

Na jakékoliv nože a ostré předměty jsem rezignoval, při střetu s blbcem hrozí, že uletí letadlo.

Jakékoliv pozůstatky návštěvy střelnice (a to i prázdné nábojnice) jsou průšvih jako hrom. :!:
Prázdná nábojnice je znovu využitelná a tak je bez váhání úředním šimlem klasifikována jako vojenský materiál a šup, máte na krku pašování vojenského materiálu. V kombinaci s tím, že některé země mají u některých činů definovánu povinnou minimální trestní sazbu, tak to vážně není sranda.

Takže doporučuji tašku a oblečení používané pro návštěvy střelnice nepoužívat na cesty do zahraničí.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Cestování letadlem

Příspěvek od DeadMan »

Jen doplním, že opasek chtějí většinou sundat, i když nepípá, protože se dá za něj něco skrýt.
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Cestování letadlem

Příspěvek od Jason »

A ja jsem se divil ze mi v Saigonu odebrali prazdnou protipechotni minu claymore. a vy tady resite hilzny :D i kdyz jsem tusil ze neprovezu tak jsem vyzkousel, byla v super stavu a za krasnou cenu. snazil jsem se asi 20 min ale pak tam zustala.
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Cestování letadlem

Příspěvek od Bill Masen »

DeadMane nevím jak tobě, ale ty ikea pytlíky se mi rozpadaj, používám zipsáčky z DM. Taška s foťákem se nepočítá do hmotnosti a velikosti příručního zavazadla. To se dá využít. S nožem bych neriskoval, do příručního zavazadla neprojdou ani trekový hole, nebo stanový tyčky.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Cestování letadlem

Příspěvek od DeadMan »

Mě ty pytlíky vydrží tak pět služebek, než to někde roztrhnu.

Za ty prachy je to zadarmo https://www.ikea.com/cz/cs/p/istad-uzav ... -30339349/
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Cestování letadlem

Příspěvek od Bill Masen »

To tyhle vydrží určitě víc. Ale nenutím.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Cestování letadlem

Příspěvek od Matěj »

Mez klíči mám (měl jsem) už asi 10 let malý přívěšek CZ75 - velikost asi 2x2 cm, slitina ve stříbrné barvě.
Toto mě pobavilo, co na to nadřízený zmíněné paní? Bych se nedal.
A to jsem už provezl docela zajímavé věci a většinou bez povšimnutí, nanejvýš s vybalením u rentgenu (jednalo-li se o příruční zavazadlo), když si nebyli jistí, co to je.
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: Cestování letadlem

Příspěvek od Ray »

Apokalyptik píše: 03.08.2020 21:58 Raz som ležal na lehátku na pláži ešte pred potápaním. Niečo ma v kraťasoch začalo tlačiť. Šáhol som do vrecka a .... zabudnutá hilzňa 9L :shock: Bolo to v krajine s dosť tvrdým režimom na takéto srandičky, Robili nám na letisku aj stery.
Preto neodporúčam ani kratochvíľu s prebíjacím lisom minimálne 10 dní pred odletom.
Mě na Stanstedu u rtg sebrali otvírák na pívo ve tvaru trošku větší .308w. Hovno pomohlo vysvětlování, že je to z dárkové taštičky od ségry ze svatby a bylo na něm dokonce vypískováno moje jméno. Takoví dva mladí sluníčkoví debílci, kluk a holka a hrozně mi vysvětlovali že prostě ne, protože to VYPADÁ jako náboj. Kovovej Parker, kterým bych komukoliv mohl vydloubnout oko, nebo rozvalit palici, je vůbec nesral.
Úplně jsem měl chuť jim tam vpálit do xichtu, ať drží raději tlamu a podívají se na svou zkurvenou zemi, která je pomalu na cestě někam mezi střední východ a Indii a že já jsem ten, kdo pochází z (v té době) 6. nejbezpečnější země světa a od nás fakt teror nehrozí. Kdybych věděl že let nakonec zruší a poletím další den, tak bych to asi udělal.
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
pekoz
Příspěvky: 251
Registrován: 04.07.2012 8:27

Re: Cestování letadlem

Příspěvek od pekoz »

Matěj:
Taky jsem se cukal a dost hrubě.
Jenomže v 01:00 v noci nikoho neseženeš a za zády houfec dovolenkově nadržených ovčanů paštikářů je blbá kombinace.
poloventilator
Příspěvky: 143
Registrován: 01.05.2020 14:25

Re: Cestování letadlem

Příspěvek od poloventilator »

Jeden pilot v Praze se nasral na ty zeleny mozky a zavedl fizla z kontroly do letadla kde mu ukazal titanovou sekyru. Polda ji vitezoslavne zabavil. Pilot sedl a hlasil na vez ze neni schopen letu, pac mu bylo zabaveno bezpecnostni vybaveni. Poldu radne zjebali :)
Odpovědět