Koronavirus v ČR

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět

Mám nebo měl jsem potvrzený Covid

Ano
21
14%
Ne
130
86%
 
Celkem hlasů: 151
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 3457
Registrován: 03.09.2012 18:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od bivoj »

Tak včera se počet aktivních případů opět přiblížil zřejmě magické hranici 5200. Proč je ta hranice magická? Protože vždy když už se zdá, že počet aktivních případů tuto hranici výrazněji překoná, dojde náhle k zázračnému uzdravení spousty nemocných, viz:

26.7. - 5254 aktivních
27.7. - 3653 aktivních (syndrom náhlého uzdravení cca 1600 osob)
...
5.8. - 5235 aktivních
6.8. - 4720 aktivních (syndrom náhlého uzdravení cca 500 osob)
...
9.8. - 5180 aktivních
10.8. - 5091 aktivních (syndrom náhlého uzdravení cca 100 osob)

Zdá se, že od 26.7. se vládní statistici poučili a dostali zřejmě befel, že tolik uzdravení za den vzbudí podezdření. Tak se to holt teď bude dělat po menších nenápadnějších množstvích, ale o to častěji.

EDIT: 2 Ulfhednar - v oblasti zpracovávání dat pracuji také a zrovna dost blízko zdravotnictví. Aby docházelo k takhle masivním změnám na relativně malých číslech (5254 vs 3653), tak jsou jen dvě možnosti:
a) naprosto neuvěřitelný šlendrián a sraní úplně na všechno, včetně sraní na metodiku měření a zaznamenávání,
b) vědomá manipulace a ohýbání dat pomocí "změny metodiky".

Nebo někomu připadá chyba v hodnotě dosahující cca 44% při zpracování dat normální?
Sic semper tyrannis.
tom384
Příspěvky: 223
Registrován: 10.05.2020 13:05

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od tom384 »

Zda se ze Svedove to vcelku zvladli. Zadna pohroma se nekona. Az bude nekdo namitat ze ucet za toto reseni je prilis vysoky, tak byc uvedl nekolik argumentu.

1) U nas mame druhou vlnu, oni ne.
2) Ucet u nas je 500 000 000 000kc. Kdyby se jen pulka z toho nalila do zdravotnictvi, tak bysme mohli zachranit desitky tisic lidi s jinym onemocnenim. Napriklad rakovina, nemoci srdce atd.
Přílohy
sw.png
sw.png (29.6 KiB) Zobrazeno 1512 x
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 348
Registrován: 09.06.2020 13:24
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ulfhednar »

Bivoj - 40% je opravdu hodně. Ale kombinací toho, že se v databázi nechají viset případy, které už klinicky nemocné nejsou a pak se to "uklidí", s šlendriánem, změnami metodik, pomalou a nerovnoměrnou synchronizací dat, nějakým delším intervalem verifikace dat k uplynulému časovému úseku... si to představit umím. Přesněji - přijde mi to pravděpodobnější, než věřit na nějaké spiknutí, kdy stovky, možná tisíce lidí mlčí a manipulují s daty, aby co? Aby šly ovce do Kolbenky? Ale ony by šly i tak. Podobné kotrmelce jsem zaregistroval ve statistikách celé řady zemí (a ne, nebyla to zdaleka jen Čína).

Ty malé korekce následující po té velké, 40% nemusí být dány tím, že se někdo lekl, že je to okaté, ale tím, že po změně metodiky se už dělá s očištěnější a přesnější datovou řadou a chyba vyroste jen o kousek.

Mám známého na ÚZISu (jenom na kraji) a myslím, že rozhodně není tajnůstkářský typ. Bordel ano, nekoncepční vedení ("debilové fPraze"), to všechno ano. Ale nějaká manipulace s daty - tomu se jen směje. Většina řadových zaměstnanců UZISu má takové platy, že leakováním toho, co tady někteří naznačují, by si hodně zlepšili rozpočet.
Kamarádka dělá přímo testy na covid, dva dobří kamarádi + švagrová dělají v krajské nemocnici - a nikdo nemluví o nějakých strašných číslech, nárůstech, apokalypse. Popravdě mají už Covidu plné zuby a už je nebaví se o něm bavit. pro ně je to breberka jako tisíc dalších.
A k té konspiraci: " To vědí, tady se všecko rozkecá." -Adéla ještě nevečeřela :D
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 3457
Registrován: 03.09.2012 18:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od bivoj »

Já bych chápal nějakou "normální" chybu, dejme tomu s odchylkou do max 10%. Ale 44% rozdíl - to si ty data na stanicích vymýšleli? Rozdíl 44% na souboru 5254 osob je prostě naprosto neomluvitelný a nevysvětlitelný, ani souběhem bordelismu, šlendriánství, sraní úplně na všechno - i když se toto vše sečte dohromady, tak přece nemůže vzniknout chyba 44%!!! S takovou chybou kdybych já vykázal nějaká zdravotnická data, tak si ještě v ten ten, kdy by se na to přišlo, můžu hledat jiné zaměstnání. A četli jste něco o tom, že by za takovéto šlendriánství byl někdo ze zodpovědných lidí jakkoliv sankciován? Nečetl, protože nebyl. A proč za takhle strašlivou "chybu" tedy nikdo sankciován nebyl???

To není o "spiknutí" ale o to, že se "změnou metodiky" a "úklidem" prostě náhle vykázaly data, která byla naprosto, ale naprosto odlišná od dat do té doby prezentovaných. Takže opět, jak už jsem psal dříve, buďto je to
a) takový bordel v datech a jejich zpracování, jaký si tedy já osobně představit fakt nedokáži,
b) vědomá manipulace a ohýbání dat pomocí "změny metodiky" - ať už provedena jakkoliv.

A pokud je to skutečně varianta a), tak je na tom naše zdravotnictví (respektive jeho IT oblast) ještě hůře, než si kdokoliv dokáže představit...
Sic semper tyrannis.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 348
Registrován: 09.06.2020 13:24
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ulfhednar »

Mě to vychází jako pokles o 40.4%, ale to je fuk, pokles je to opravdu obrovský, to máte pravdu. Nicméně pokud se (třeba, nevím to přesně) bral jako zdravý ten, kdo měl 2x negativní test a pak se přešlo na to, že zdravý je ten, kdo od testu neměl po nějaký dost dlouhý čas, problémy, tak se ta čísla změní skokově. Protože pak se mohlo stát, že podle původní metodiky se spousta lidí statisticky neuzdraví vůbec nikdy, protože kritéria "zdravý dle původní metodiky" nedosáhne, protože se tak už testovat už nebude, protože je to zbytečné. Přičtěte k tomu, že že různé ZÚ primárně řešily nové případy a ty mají prioritu a pak začali uklízet... tak si to umím představit.
Neříkám, že je to OK, že to tak i nutně je, nicméně se domnívám, že se prostě přestali vést jako nemocní lidé, kteří před x týdny měli pozitivní test a od té doby jim nic nebylo.
Koukal jste na křivky třeba Francie? Ta naše je vedle nich krásně učesaná :)
Nemálo bordelu v tom bude, to máte pravdu. Ale to je všude a celkově prostě české zdravotnictví funguje lépe, než ve značné části zbytku světa. Spíš bych zaměřil na racionální vylepšování, než na temné konspirace o ovcí hnaných na covidovou porážku do montoven.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 3212
Registrován: 23.09.2014 14:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

Ve mne prave ta zmena metodik vyvolava tu nejistotu. Chapu, ze se neco jinak vykazuje. Ale pokud jsou zmeny naprosto podstatne a zasadni pro dalsi rozvoj pripadne epidemie, tak to uz je podle mne pres caru. Mam na mysli toto:

1) puvodni metodika: za vyleceneho je povazovan clovek, ktery ma 2 negativni PCR testy min. 24 hodin od sebe. OK, to je na bezpecne note. Clovek bez viru URCITE nebude nic sirit.

2) zmena c. 1: za vyleceneho je povazovan clovek za 14 dni od pozitivniho PCR testu, pokud mezitim neskoncil v nemocnici. To uz je podle mne hodne diskutabilni, protoze je prokazano, ze i clovek bez priznaku muze sirit infekci, a to az 28 dni. Tohle je uz trochu hazardovani s verejnym zdravim, protoze metodika neslouzi jen pro statistiku, ale i pro uschopnovani lidi po karantene, jejich navrat mezi lidi a dalsi navazujici cinnosti. Ale je fakt, ze vyjimek, ktere to sirily i po 14. dnu od pozitivniho PCR, je hodne malo, takze je to asi stale jeste prijatelne riziko.

3) zmena c. 2 (uvazovana): za vyleceneho ma byt povazovan clovek uz po 10 dnech od pozitivniho PCR testu. Ze se nam to opet projevi v libivych statistikach, je nesporne. Ale pustit infikovaneho cloveka mezi lidi uz po 10 dnech, to uz je riziko neprijatelne, protoze sireni jeste 10.-14. den uz neni vyjimka, ale pravidlo. Tady si honbou za statistikami zadelavame na dalsi prusvih. A proc? Jenom proto, aby nam cisla vychazela lip a Rekove nas pustili k mori? To si vazne nase vlada mysli, ze Rekove, Chorvati, Slovinci, Pobalti, Ukrajina (a ja nevim, kdo jeste vsechno nas radi mezi rizikove zeme) jsou hloupi a zbasti jim to i s navijakem?

Takze "cteni mezi radky" u statistik neni jen o tech cislech, ale predevsim o tom, kdo a co za nimi stoji. A jak tu padlo v nekterem z predchozich prispevku, podle ceho tedy osobne posuzuji miru rizika, kdyz neverim vladnim udajum? Ja osobne z daleko sirsiho informacho kontextu nez jen statistiky.
Nikdy neříkejte, že něco nejde. Dříve či později se totiž vždycky najde nějaký blbec, který to neví, a udělá to.
bacil
Příspěvky: 2018
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od bacil »

Jestli chcete vědět jak je to ve skutečnosti, sledujte řeči o snižování daní a zvyšování důchodů. A kde na to vezmou jinde, než že nebudou drazí nemocní a drazí důchodci?
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
ozon 2,5ppm/30min
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 348
Registrován: 09.06.2020 13:24
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ulfhednar »

Bacil - za cca půl roku u nás zemřelo 390 lidí s diagnostikovaným COVIDEM. I kdybychom připustili, že všichni umřeli na COVID (což je jasný nesmysl), je úprava populace důchodců tempem 390 kusů za za půl roku a za půl bilionu korun vysloveně chytrý způsob. Ročně u nás mimochodem zemře cca 110 000 lidí.
Tímto tempem a za tyto náklady to vychází, že zhruba za 100 let a několik set bilionů dojdeme k důchodové úspoře v řádu několika miliard korun ročně. Bravurní úvaha Bacile. :head
Óðinn á yðr alla
L.C.
Příspěvky: 292
Registrován: 26.06.2018 7:51

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od L.C. »

Ulfhednar: za tu výrazně popudlivou reakci se omlouvám. Trošku jsem se nechal unést tou poznámkou o nesmyslech. Co se Covidu týká, tak opravdu prakticky většinu času trávím tím psaním. Další věc je, že mě bakteriologie a virologie vždy zajímaly a tady je teď „krásná“ (fakt blbé slovo v tomto kontextu) příležitost pozorovat, jak se určitá nemoc šíří v podstatě od pacienta nula do celého světa. Je jí věnována relativně velká mediální pozornost, takže netřeba to sledovat nějak neustále. Ty informace se k Vám tak jako tak dostanou prakticky samospádem.

Divnost dat tu mnohem lépe rozebírá Bivoj. Konspiraci bych za tím nehledal, ale nesystematičnost ano a stejně tak změny metodiky. A to beru jako největší problém sám o sobě. Pokud nastavím nějakou metodiku, tak se jí musím držet, protože jinak jakékoli následné datové výstupy budou k ničemu. Pokud se mění počty nemocných/uzdravených v řádech stovek ze dne na den, je to problém. Že bych někde psal o nějaké temné síle si nevybavuji. Můj osobní problém je ALE ten, že já nikdy žádnou teorii, jakoukoli teorii, a priori nevylučuji. Snaha o manipulaci s daty může být teorie. Možnost manipulace dat z hlediska Ministerstva zdravotnictví je tedy z mého pohledu možná. Ano, můžete mít pravdu v tom, že za vším bude nejspíše bordel a chaos ve zpracování výsledků. O to je to ale na druhou stranu horší, protože bych se děsil toho, co bude takový systém dělat, až se něco skutečně podělá. Nevěřím státu, protože stát selhává, nebo nefunguje tak hladce, jak by měl a přijímám vlastní opatření.

Jestli já sám osobně mám strach z Covidu? Lhal bych, kdybych napsal, že ne. Je to nemoc nová. Přes všechna prohlášení se o ní mnoho neví a řada studií naznačuje, že to není běžná „chřipečka“. Rovněž stále dokola upozorňuji, že i u bezpříznakových a lehkých případů může způsobovat kardiologické a neurologické potíže v budoucnu. Jistě to nevíme, ale je to nebezpečí, které by mělo být bráno v úvahu. Co je pro mě osobně nejvážnější problém jsou dva lidé v domácnosti ve věku, ve kterém je to skutečný zabiják. Nechci žít s tím, že jsem je vlastní neopatrností zabil. V angličtině se tomu někdy říká tuším „overprotective“ a myslím, že to na mně to sedí až přespříliš. Jeden z nich navíc ještě stále učí a to je rovněž problém. Za sebe si nemyslím, že umřu zrovna na Covid. Stát se to jistě může, ale spíše mi jde o lidi mi blízké.

Co se plivání na zemi týká, napíšu tak asi takhle. Nesnáším naši vládu. Miluji svou Vlast. Vlast schválně s velkým V. Gramaticky špatně, pocitově správně. Nikdy bych neřekl křivého slova vůči mé vlastní zemi. Chápete, co tím chci říci? Vlast a stát jsou zcela rozdílné pojmy. Kdesi mám na to téma napsanou úvahu, ale to je nepodstatné. Podstatný je ten rozdíl. Stejný rozdíl jako víra – náboženství – církev. Spousta lidí to chápe jako jeden pojem, což je samozřejmě zcela špatně.

Jaké je řešení patálie? Testování, testování a testování. Nevolám po šmírování, ale po masivním testování. Kupodivu třeba v okolí je řada firem, která své zaměstnance opravdu posílá na testy poměrně intenzivně až masivně. A posílají nikoli na rapid, ale na PCR. A to právě proto, aby nemuseli zavřít provoz. Řekl bych, že tohle je cesta. V tomto kontextu nechci chápat, že cena testů neklesá, protože se zvýšenou poptávkou po testech by měly klesat náklady na jejich výrobu.
Stejně tak každý, kdo se vrátí ze zahraničí (dovolená), by měl být otestován. A tady budu sobec, ale když již musel k tomu moři, tak ať si zaplatí i PCR test. Na dovolenou mu stát nepřispíval, tak nevidím důvod mu přispívat na to, co si přiveze potenciálně s sebou.

Co se vzdělávání týká, dnes se skutečně spousta věcí dá řešit vzdáleně. IT řešení k tomu přímo vybízejí. Samozřejmě řada částí jednotlivých výuk nelze vzdáleně řešit. Z domácí zkušenosti navíc vím, že kromě učitelů, kteří to buď měli v paži, nebo zahlcovali žáky obrovským množstvím nesmyslů, ti poctiví s tím měli mnohem více práce, než za běžného provozu.

Abych napsal, kde pracuji. Myslel jsem, že to vyplyne z toho „covidária“ :-). Je to špitál. Nemůžu sem hodit nějaká relevantní data. Je fakt, že pozitivní případy tu jsou a je fakt, že to jsou jednotlivé případy a opravdu se žádný covidový masakr nekoná. Jenže, vydrží to?

Jsou vážně mnohem horší nemoci. Od počátku roku mi zemřelo sedm lidí, kteří mi byli blízcí a na kterých mi záleželo a z toho čtyři zemřeli na rakovinu. Samotné statistiky onkologických pacientů jsou dost děsivá záležitost sama o sobě.

Jenže ještě jednou zdůrazňuji, nevíme, co prodělaný Covid v mírné až žádné formě může napáchat za škody na srdci a mozku. To je nebezpečí, které by nemělo být podceněno.
ἢ τὰν ἢ ἐπὶ τᾶς
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 348
Registrován: 09.06.2020 13:24
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ulfhednar »

L.C. píše: 10.08.2020 18:57 No jo, jenže Prymulu poměrně rychle sestřelili, protože nepředstavoval "economicaly viable" řešení pro české montovny a jak říkával můj kamarád, "český pracující dobytek, který musí poskytovat německou kvalitu za ukrajinský plat".
Pak se toho chytili ekonomové a reálné ekonomické ztráty začaly převažovat nad potenciálně mrtvými a co více, většinou starými, na kterých beztak nezáleží, protože své si již odmakali, tak už můžou klidně chcípnout. Sice si ti mlamodyjové tak nějak neuvědomují, že díky nim jsou tady a že jejich rodiče a prarodiče celou tuhle zemi v podstatě vybudovali svým potem, ale na tom nezáleží.
Z tohoto textu jsem měl pocit, že říkáš, že se manipuluje s čísly, aby lidé chodili do práce a to i za cenu, že tím vyhubíme staříky. Asi jsem si to blbě interpretoval. Jinak leccos vidíme podobně, včetně testování :hand

Pochybuji, že by vláda zvládla manipulovat s čísly (kde ke zdrojům mají přístup řádově stovky, možná až tisíce lidí), aniž by to proteklo ven. Jinými slovy myslím si, že vláda má nad čísly poměrně dost malou moc. Spíš kosmetika a interpretace. Nemyslím si, že ráno vstane Babiš a zavelí "Uberte 1700!", ubere se 1700 a nikdo se nic nedozví.

Jenom k těm následkům - všichni teď leží v Covidu, ale neuvědomují si, že poškození srdečního svalu je třeba při té "chřipečce" zcela běžná a prokázaná realita. Podobně jako u jater. Podobné dlouhodobé a někdy velmi problematické následky má i borelioza a další nemoci. Nebo žloutenka (hlavně B). Dva miliony mrtvých ročně, 20x nakažlivějších než HIV, trvalé následky téměř zaručeny a často následná rakovina jater, slinivka, v háji, cirhoza apod. Nic moc. Naštěstí se dá očkovat a děti by měly být z velké části očkovány.Obecně žloutenek je u nás asi 10x méně, než Covidu, naštěstí.

Problém je, že lidi zaměňují různé lehké virózky (často i z jiných kmenů koronavirů) za chřipku. Jenže opravdová chřipka je svině směle srovnatelná s Covidem (alespoň co víme), která umí nechávat těžké následky a která zabije tisíce lidí bez zájmu kohokoliv. Takže ano, osobně bych Covid s "chřipečkou" nesrovnával (minimálně zatím), ale s opravdovou chřipkou celkem směle.

To je to, co mě zaráží při současném mediálním i zdejším diskutování Covidu. Za sebe bych třeba rozhodně raději Covid, než žloutenku B, pokud bych si už musel vybrat. :twisted: U chřipky nevím, asi prašť jako uhoď - pro jistotu opakuji, mluvím o chřipce, ne chřipečce.
Óðinn á yðr alla
FarmářJan
Příspěvky: 475
Registrován: 15.04.2013 20:40
Pohlaví: muž
Bydliště: v horách

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od FarmářJan »

Něco z tisku k tématu čísel
Data poskytovaná hygienickými stanicemi se dlouhodobě rozcházejí s těmi, která prezentuje na svém webu ministerstvo zdravotnictví, i s těmi, která příležitostně zveřejní někdo s přístupem do systému chytré karantény.
https://www.novinky.cz/koronavirus/clan ... k-40333031
bacil
Příspěvky: 2018
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od bacil »

Vy neuvažujete dopředu, ale dozadu. ROzpočet se taky dělá dopředu, ne dozadu. Uvidíte co to bude za mor s tou typicky českou ojebávací povahou. Dušek (UZIS) měl pravdu.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
ozon 2,5ppm/30min
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 3212
Registrován: 23.09.2014 14:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

Bordel na koleckach...
https://denikn.cz/416540/prosil-jsem-at ... n/?ref=tit

Prosil jsem, ať mě vytrasují, líčí nakažený trable s chytrou karanténou. Dočkal se až po dotazech Deníku N

BARBORA JANÁKOVÁ

FILIP TITLBACH

Ilustrační foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Jakub se minulou středu dozvěděl, že je nakažený nemocí covid-19. Pět dnů ho nikdo z hygieny nekontaktoval, aby vytipoval lidi, na které mohl virus přenést. Na pražskou stanici se nemohl dovolat a v místě trvalého bydliště mu řekli, že je zajímají pouze kontakty v Moravskoslezském kraji. Situace se změnila až po dotazech Deníku N. Hygienici přitom tvrdí, že začínají trasovat do 48 hodin od prokázání nákazy.

Hlavní hygienička Jarmila Rážová v sobotu MF Dnes sdělila, že se jí nelíbí tvrzení médií, že se lidé musí sami trasovat. „Probíhá to tak, že kolegové nakaženému zavolají a říkají, že je potřeba, aby si vzpomněl, kde a s kým byl. Dotyčný musí dát dohromady kontakty nejbližších osob. Ideálně když ví, jak se ti lidé jmenují, popřípadě kde bydlí, kdy se narodili a tak dále, to vše zkracuje čas,“ řekla deníku Rážová.

Oficiální video ministerstva zdravotnictví pak hlásá: „Byl jsem pozitivně testován. Ihned mě kontaktuje hygienik. Společně s hygieniky se pokusím vzpomenout na všechny lidi, se kterými jsem byl v kontaktu za pět dní.“

A jak to vypadá v praxi? Na telefonát od hygieny čekal Jakub (příjmení nechtěl uvést, redakce jej zná) pět dní. Až když se Deník N obrátil na pražskou hygienu a ministerstvo zdravotnictví, oslovil ho v pondělí v poledne hygienik, aby se ho zeptal, koho mohl nakazit. Jakub přitom mezitím již své kontakty sám obvolal.

Dlouhé a marné čekání

O možnosti nákazy se dozvěděl před více než týdnem. V neděli 2. srpna ho kontaktovala nadřízená a oznámila mu, že jeho kolega má koronavirus. Vedení tedy vyzvalo zaměstnance, aby se nechali otestovat, že jim to zaplatí.

Následující den se proto Jakub vydal do pražské Ústřední vojenské nemocnice na testy pro samoplátce. „Už fronta byla poněkud zvláštní, v žádném případě se tam nedodržovaly rozestupy. Lidé se sdružovali v hloučcích, kouřili a povídali si. Většina ani neměla roušku,“ shrnul Jakub.

Fronta se navíc utvořila u hlavního vchodu, takže každý, kdo vstupoval do nemocnice, musel projít kolem. Někteří, zejména ti starší, podle něj dokonce procházeli skrz frontu a mezi potenciálními přenašeči kličkovali.

Když měl po více než dvou hodinách čekání přijít na řadu, zavolali mu z pražské hygienické stanice, kde mu řekli, že byl v kontaktu s nakaženým, a proto se musí nechat otestovat a musí do karantény. Jakub tedy přešel k jinému stanu (u něj byli lidé testováni na náklady státu), kde fronta nebyla, a na řadu se dostal za několik minut.

Nikdo mu ale neřekl, kdo je oním nakaženým, proto netušil, kdy s ním byl naposledy v kontaktu a jak dlouho má být izolovaný. Hygiena mu sdělila, že ho o tom musí informovat zaměstnavatel, který se ale zaštiťoval GDPR.

„V úterý jsem se oficiálně dozvěděl, že mě uzavírají do karantény. Rozhodnutí mi přišlo e-mailem. Taky jsem se snažil dovolat na odběrové místo, jelikož někteří kolegové, kteří byli testováni ve stejný den, nebo dokonce později než já, už měli výsledky testu. Nicméně moje výsledky ještě nebyly dostupné,“ popsal Jakub.

Na lince podle něj bylo stále obsazeno nebo telefon nikdo nezvedal. Po zhruba čtyřiceti pokusech se mu podařilo dovolat, aby zjistil, že jeho výsledky stále nejsou zpracované. Až ve středu brzy ráno mu přišla SMS zpráva, že ho o celé věci bude informovat hygienická stanice.

„Nastalo znovu kolečko telefonování. Po asi padesáti telefonátech jsem uspěl a slečna mi s takovým zajímavým nadšením velice pozitivním hlasem sdělila, že mé výsledky jsou pozitivní. Což mě znepokojilo ještě trochu víc,“ vylíčil Jakub další průběh.

Samotrasování

Informace o nákaze mu měla přijít ještě oficiální cestou, termín ale pracovnice neupřesnila. Proto se několik hodin snažil dovolat na hygienu na Praze 6, kde mu ale dopoledne a v poledne v pracovní den nikdo nebral telefon. Nikdo se mu také neozval, aby ho vyzpovídal, s kým přišel do styku.

Proto se rozhodl vytrasovat se sám. Nejprve sdělil výsledky testu svému zaměstnavateli, který ho požádal o seznam pracovních kontaktů včetně dat, kdy se s nimi potkal naposledy.

„Hygiena se mi neozvala. Veškeré kontakty jsem musel obvolat sám. Doporučil jsem jim, aby okamžitě zanechali toho, co dělají, vrátili se domů a vydrželi, dokud je nebude kontaktovat hygienická stanice. Předpokládal jsem, že mě bude někdo v relativně brzké době kontaktovat, aby mě začali trasovat,“ zmínil Jakub.

Všichni podle něj šli sami do karantény a nechali se testovat. Mezitím se Jakub opět snažil spojit s hygienou na Praze 6, která mu karanténu nařídila a poslala ho na testy.

„Já jsem se o to pokoušel hlavně proto, abych ochránil zdraví lidí, se kterými jsem byl v kontaktu. A chtěl jsem to také vyřešit oficiálně, aby oni nemuseli do zaměstnání, protože pokud by nedostali od hygieny dokument, že se setkali s nakaženou osobou, museli by jít normálně do práce,“ vysvětlil Jakub.
Nikdy neříkejte, že něco nejde. Dříve či později se totiž vždycky najde nějaký blbec, který to neví, a udělá to.
L.C.
Příspěvky: 292
Registrován: 26.06.2018 7:51

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od L.C. »

Ulfhednar: ten uvedený post tak v podstatě vyzněl a částečně na něm pořád vidím zrnko - zrno – pravdy. Je pravda, že Prymula byl dost opatrný v rozvolňování. Měl sice také své úlety, ale byl opatrný, což bylo dle mého jen dobře. CoViD je nová nemoc a čísla, která k nám v prvních měsících přicházela byla dost divoká. V některých zemích je to navíc divoké i nyní. Také je pravda, že starší generaci to dost kosí, což bylo vidět na případech LDN, domů s pečovatelskou službou atd. Je nutno říci, že v těchto zařízeních jsou většinou lidé se spoustou komorbidit a tem není třeba mnoho, aby jim to pomohlo na druhou stranu. Jenže risknete to u svých blízkých i když jsou relativně zdraví?

U lidí, kteří se zaklínají neustále ekonomikou, jsem měl a stále mám ten dojem, že je třeba jít i přes mrtvoly, jen abychom se vyhnuli ekonomickým ztrátám. Je fakt, že to je přístup, na který jsem alergický a většinou startuji na první našlápnutí a leckdy i dost neadekvátně. V podstatě je to stejné jako když mi někdo ryje do rodiny, nebo třeba do Vlasti ;-). Navíc jsem dospěl k názoru, že pro většinu ekonomů je jejich obor a zejména chiméra s názvem "trvalý hospodářský růst" pověstným "zlatým teletem", kterému se klaní a udělají a ospravedlní pro něj cokoli. Jenže to je na úplně jinou debatu.

S tou "chřipečkou" a skutečnou chřipkou samozřejmě souhlas.

A souhlas i se vším ostatním. Jsou větší hrůzy než koronavirus. Od roku 2006 do loňska jsem upravoval každý půl rok jednu tabulku. Od letošního roku to dělá kolega. Nebyly to úpravy ve smyslu manipulace s daty, ale šlo o to, že Národní onkologický registr nám co půl roku pošle seznam mrtvých, u kterých je hlavní příčinou úmrtí rakovina a u nás v našem "lokálním" nemocničním registru se musí ta data zpracovat, ověřit a zpětně porovnat. Samozřejmě v té jejich tabulce je spousta dat, které daný pracovník nepotřebuje a ani nechce vidět. V podstatě mu stačí jednoduchý výpis, kde jsou jména, diagnóza a bydliště + nějaká další data. Sám si to udělat neumí a tak je to na nás.
Ty první sjetiny vycházely na jeden a půl A4 a byly vcelku slušně čitelné. Tu poslední sjetinu jsem vyjížděl na necelé čtyři A4 a četl jsem to s obtížemi. Jen laickým odhadem počet mrtvých na rakovinu stoupnul za těch 13 let třikrát (minimálně). Příčiny jsou částečně ovlivnitelné, ale částečně také ne.
Narůstají počty onemocnění Parkinsonem, demencí, Alzheimerovou chorobou.

A do toho zde máme infekční nemoci. A nemusí jít jen o žloutenku (všech typů), nebo boreliózu. Mimochodem, nechat si udělat test na boreliózu je docela martyrium, nikdo Vám jej jen tak nenapíše a většinou rezignujete a necháte si ten test udělat za vlastní, což zrovna u té boreliózy není vyloženě levná záležitost. Ještě horší je to s takovou EB virózou, či chlamydiemi. A pokud by se někdo chtěl skutečně vyděsit, ať si přečte něco o mykobakteriích, nebo od Prof. Flegra o toxoplazmóze. Přitom si myslím, že to jsou hodně podceňovaná onemocnění.
ἢ τὰν ἢ ἐπὶ τᾶς
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 2600
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Rafael »

Na ČT24 běží titulek kterému nerozumím a ani vůbec netuším co má znamenat. Ani nevím zda to nepatří do jiného tématu.

Dezinfekce na ruce Anti-Covid se může prodávat až do 11. září.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Mrkva
Příspěvky: 211
Registrován: 09.03.2013 2:02

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Mrkva »

Byl vyrabeny na zaklade mimoradneho opatreni, ktere evidentne vyprsi.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 3212
Registrován: 23.09.2014 14:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

Rafael píše: 12.08.2020 15:56 Na ČT24 běží titulek kterému nerozumím a ani vůbec netuším co má znamenat. Ani nevím zda to nepatří do jiného tématu.

Dezinfekce na ruce Anti-Covid se může prodávat až do 11. září.
Do 11. zari? To je nejaka vyhruzka Pompeovi, ktery je ted v Praze? :lol:
Nikdy neříkejte, že něco nejde. Dříve či později se totiž vždycky najde nějaký blbec, který to neví, a udělá to.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3407
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Bill Masen »

Třeba se na to datum chystá něco důležitějšího. :devil
bacil
Příspěvky: 2018
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od bacil »

Nosní sprej jako prevence proti koronaviru
Vědci z Kalifornské univerzity v San Franciscu vyvinuli nosní sprej s názvem AeroNab. Má se jednat o syntetické protilátky, které by lidi mohly chránit před nákazou koronavirem. Stačilo by si jednou denně aplikovat přípravek do dýchacích cest.

„Je to stabilní látka, takže není problém ji dát do obyčejného rozprašovače,” potvrdil doktor Aashish Manglik z Kalifornské univerzity. Tým vědců vytvořil syntetickou molekulu, která se v nose připojí k viru SARS-CoV-2, oslabí ho a zabrání jeho šíření. „Funguje to v podstatě jako pastička na myši,” říká Manglik.

Vědci se inspirovali nanoprotilátkami, které se přirozeně vyskytují u zvířat - lam či velbloudů. Látky s asi desetkrát menší molekulou, než lidské protilátky mají jednoduchou strukturu a jsou poměrně stálé. Zejména jejich velikost umožňuje vědcům poměrně jednoduchou manipulaci a modifikaci v laboratoři. Jejich výroba by navíc nemusela být extrémně finančně náročná.
https://www.novinky.cz/koronavirus/clan ... i-40333468

Překlad zprávy
SARS-CoV-2 získává vstup do hostitelských buněk prostřednictvím interakce mezi jeho proteinem Spike a enzymem konvertujícím angiotensin 2 (ACE2) receptoru hostitelské buňky. Narušení této interakce způsobuje silnou neutralizaci virového vstupu a poskytuje cestu pro návrh vakcíny a pro terapeutické protilátky. Zde vyvíjíme protilátky s jednou doménou (nanobody), které silně narušují interakci mezi SARS-CoV-2 Spike a ACE2. Skrínováním knihovny syntetických nanobody na povrchu kvasinek jsme identifikovali panel nanobodů, které se vážou na více epitopů na Spiku a blokují interakci ACE2 dvěma odlišnými mechanismy. Kryogenní elektronová mikroskopie (kryo-EM) odhalila, že jedna mimořádně stabilní nanobody, Nb6, se váže Spike v plně neaktivní konformaci s jeho vazebnými doménami receptoru (RBD) uzamčenými do jejich nepřístupného down-stavu, neschopného vazby ACE2. Afinitní maturace a struktura multivalence vedená strukturou vedla k trojmocné nanobody, mNb6-tri, s femtomolární afinitou pro SARS-CoV-2 Spike a pikomolární neutralizací infekce SARS-CoV-2. mNb6-tri si zachovává stabilitu a funkci po aerosolizaci, lyofilizaci a tepelném zpracování. Tyto vlastnosti mohou umožnit aerosolem zprostředkované dodávání tohoto silného neutralizátoru přímo do epitelu dýchacích cest
https://www.biorxiv.org/content/10.1101 ... 8.238469v1
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
ozon 2,5ppm/30min
PeFi
Příspěvky: 1204
Registrován: 15.03.2014 13:01

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od PeFi »

Vrátil jsem se z dovolené (Skotsko) a bylo zajímavé vidět opatření, která tam zavedli, aby nebrzdili ekonomiku a současně potlačili šíření.

V obchodech povinné roušky, prakticky všude desinfekce rukou na vstupu (většina dávkovačů dává slušnou až mírně nadbytečnou dávku desinfekce), omezení počtu zákazníků uvnitř (někde odstupy 2 metry, jinde minimálně 1 metr, menší markety (něco jako Albert/Penny/Kaufland/Lidl) mají vyznačený jednosměrný průchod - šipky na zemi nařizují kudy projít uličky, takže lidi se tam nemohou motat a zevlovat - když to zkusíte tak vás slušně upozorní buď personál nebo ostatní nakupující). Hodně zajímavá byla vysoká disciplína obyvatel i personálu.

Podpora restaurací a podniků občerstvení: Snížení DPH z 20% na 5%, jakýsi dotační program, kde dostanete až 50% slevu (maximálně však 10 liber) na konzumaci jídla, s cílem motivovaty lidi aby jedli "venku" a podpořili tak místní restauratéry (https://www.gov.uk/guidance/get-a-disco ... out-scheme).

V podstatě všude se dá platit kartou bezkontaktně, zvedli limit na bezkontaktní platby kartou bez nutnosti zadávat PIN na 45 liber.

Podpora trasování: Na vstupu do restaurací se sbírají údaje o hostech (za skupinu se "registruje" jeden člověk - uvede jméno, telefon, a počet lidí ve skupině), někde se to pro urychlení řeší přes QR kód + smartphone.

Celkově mi to přišlo velmi racionální, jen zcela minimálně obtěžující a přitom nejspíš poměrně funkční. Lidé z ohrožených skupin celkem často nosí respirátor s ventilkem a nikdo v tom nevidí problém.

Ve výsledku ČR již předehnala Skotsko v počtu nakažených celkem (oni mají necelých 20 tisíc, my jsem 20 000 již dosáhli) a hlavně my máme některé dny tolik nově nakažených, jako tam mají za týden.
Odpovědět