Koronavirus v ČR

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět

Mám nebo měl jsem potvrzený Covid

Ano
96
39%
Ne
151
61%
 
Celkem hlasů: 247
Tonda
Příspěvky: 234
Registrován: 11.03.2020 11:48

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Tonda »

Dobrá předvolební kampaň :chuckle
Chybí tam informace, kolik má ta nemocnice ARO lůžek? Třeba by ta zpráva vyzněla úplně jinak a méně by se sdílela.

Tady je více informací:
https://zlin.rozhlas.cz/uherskohradists ... ?player=on
Na JIP ARO v Uherském Hradišti bylo v úterý aktuálně 5 pacientů, z toho 4 na ventilaci. Kapacita místního ARO je 8 míst. Pokud je zaplní, vyčlení JIP chirurgie.
Takové ARO paralyzuje jedna větší bouračka.
Ta nemocnice není plná a to, že zavřeli ARO pro běžné pacienty je jen jejich rozhodnutí, aby měli rezervu. Ten ředitel je v prvé řadě politik, až potom lékař, stačí si projít některé jeho aktivity.
poloventilator
Příspěvky: 143
Registrován: 01.05.2020 14:25

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od poloventilator »

...a Tonda je zlehcovac, rozkladac bojove moralky a opetovne se ptam : Kdo ho ridi ?!
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od PeFi »

Tonda píše: 17.09.2020 16:12 Dobrá předvolební kampaň :chuckle
Chybí tam informace, kolik má ta nemocnice ARO lůžek? Třeba by ta zpráva vyzněla úplně jinak a méně by se sdílela.
V ČR je 136 zdravotnických zařízení (ZZ), které mají něco jako ARO. Celkem je v ČR 825 lůžek ARO a 3658 lůžek JIP, takže v průměru má jedno ARO cca 6 lůžek.
Zdroj zde: https://www.uzis.cz/res/file/covid/2020 ... rny-cz.pdf

Pokud teda mají 8 ARO lůžek a už teď, kdy se ještě vůbec nic neděje, mají 60% obsazenost, tak to není dobrý.

Pokud 1/10 hospitalizovaných potřebuje JIP, tak se systém naplní při 36 tisíci hospitalizovaných. To bude kdy? Na konci října ? A co bude v listopadu?
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ulfhednar »

Proforma: ano, to je o čem hovořím. Nemocnice, která slouží pro celý kraj má obsazeno JEDNO oddělení. Uznáte, že to zní jinak, než když se píše o odděleních plných coviďáků". To jsou ty drobné formulace, co z toho dělají větší drama, než to je.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

Ano, 1 oddeleni, ale dulezite. Predstav si, ze se Pepicek vymlati na kole a zlomi si pacinku. V nemocnici zjisti, ze mu to musi srovnat v narkoze. Takze ho prevezou jinam, protoze ho nemuzou prijmout (byt treba na detske nebo na chirurgii), protoze po narkoze bude lezet kde? Na JIPu nebo ARO, ktere ale maji plne covidaku, takze tam ho jaksi dat nemuzou, pokud nechteji vyrobit dalsiho covidaka. Cili 1 oddeleni plne covidaku omezuje provoz podstatne casti nemocnice, protoze JIP/ARO potrebuje i chirurgie, gynekologie, hematologie, interna, plicni a co ja vim, co tam jeste maji.

Fakticky mas sice pravdu, ale moje zkratka taky neni mimo...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Tonda
Příspěvky: 234
Registrován: 11.03.2020 11:48

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Tonda »

Zase demagogie.
Po běžné operaci se nedává na ARO, ale na JIP. A ten rozhodně plný nemají. Na ARO končí opravdu těžké bouračky, nebo složité operace. Sám jsem byl na těžké, 4 hodinové operaci a šel jsem normálně přímo na JIP.
A celé je to hlavně o tom, že když se řekne že ARO je plné COVID pacientů, nebo že celé jedno oddělení je plné, těžko si pod tím někdo představí, že se bavíme o 5 pacientech.
Taky chybí jedna zásadní informace, jak vypadalo jejich ARO na podzim loni a předloni. Jsem si zcela jist, že tam leželi nějací stařečci s respiračním onemocněním, jenom si tím nikdo nemohl dělat kampaň na FB.

Celý ten jeho post je pokus o drama a snaha upřít na sebe pozornost. Protože až zaplní cele ARO, tak z JIP lůžek udělají ARO lůžka tím, že přivezou ventilátory. A jede se dál, drama se nekoná.
Del-in
Příspěvky: 233
Registrován: 28.05.2015 1:07
Pohlaví: žena

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Del-in »

https://www.zive.cz/clanky/covid-korona ... spx#part=9

postovaný graf je k zamyšlení, zobrazuje počty hospitalizovaných a podíl těch v těžkém stavu. Netroufám si z nich vyvozovat nic o tom, jaká je situace na našich ARO a JIP odděleních, nicméně mají křivku, která se mně, laikovi, jeví exponenciálně...

jen podotýkám, co už tu bylo mnohokrát řečeno, že je tam jistá prodleva a jako optimista chci věřit tomu, že zavedená opatření se na tomto růstu projeví. Protože pokud ne, tak má naše zdravotnictví nejspíš do měsíce dost velký problém a s ním i my.


Je tam grafů víc, aktualizace pravidelná, navíc grafy jsou interaktivní, vychází z dat MZv ČR.
Uživatelský avatar
Quido
Příspěvky: 855
Registrován: 13.03.2020 9:34

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Quido »

proforma píše: 17.09.2020 15:45 Vyjadreni reditele nemocnice v Uherskem Hradisti o jeji preplnenosti covidaky:
UH.png
viewtopic.php?p=223586#p223586 :|
FarmářJan
Příspěvky: 537
Registrován: 15.04.2013 21:40
Pohlaví: muž
Bydliště: v horách

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od FarmářJan »

Dnes mezičas 1710...
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ulfhednar »

Docela mě štvou tihle týpci:
https://www.idnes.cz/kultura/hudba/luce ... _hudba_jgo

Za prvé si nemyslím, že nějaký noční taneční klub = kultura. Za druhé tyto kluby docela urychlily podzimní nástup SARS2. A místo toho, aby přijaly část odpovědnosti, tak se rozčilují, že "kultura" tam nebude frčet do tří do rána. :ne

Proforma:
A.) "Nemocnice v UH uz neprijima pacienty na bezne operace, ti se vozi jinam, protoze ma plna oddeleni covidaku"
-evokuje, že nemocnice s 519 lůžky je plná "coviďáků"
vs. realita:
B.) Nemocnice v UH, do které jsou soustřeďování težcí COVID z celého kraje, má jimi částečně obsazeno jedno oddělení, slovy pět lůžek.
Óðinn á yðr alla
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od step »

Na ARO s 8 lůžky běžně leží 6-7 pacientů. Jinak by je pojišťovna dávno zrušila. Pokud dám na ARO 5 covid pacientů, už se tam nevejde žádný běžný. A ti co už tam leželi, musí jinam. Jinde mají také cca 70% lůžek obsazených a dostanou ještě neCovid pacienty. Takže prakticky plno.
Nemocnice se neplní od nuly ale plná byla už předtím.
Z normálního třílůžkového pokoje je jednolužkový izolační, aby se navzájem nenakazili, dokud nejsou hotové testy. A oddělení jsou naplněna normálně na 90% kapacity. Takže se začne omezovat plánovaná péče, operace apod, aby byla aspoň nějaká lůžka.
Stačí pár pacientů, aby se rozhodil celý systém.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

:yes :hand
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od PeFi »

Není od věci podívat se pár týdnů zpět:
https://socialnipolitika.eu/2020/08/v-p ... -covid-19/

Zaujalo mě tam, že psali, že:
aktuální situace již vykazuje znaky počínajícího komunitního přenosu.

a o kousek dál to pak upřesňují:
dle údajů KHS je cca 30% záchytů neznámého původu a hrozí riziko komunitního šíření nemoci.

Teda 30% nákazy z neznámého zdroje je už podle mě komunitní přenos jako hrom a ne počínající komunitní přenos.

A vůbec nejlepší je tabulka definující barvičky na semaforu:
Obrázek

a k tomu věta: Praha je na hranici mezi zeleným a oranžovým stupněm

Kontrolní otázka:
Neměla být v tu chvíli být barvička spíš červená, když v Praze vystoupali na
30% neznámého původu? A Jaké je asi procento záchytů neznámého původu v tyto dny, když stále ještě není Praha červená, ale mluví se o tom, že trasování nestíhá. Že by to snad z těch cca 30 procent klesalo a úspěšnost trasování od konce srpna stoupla? :lol:

Za jakých okolností budou ochotní obarvit Prahu na červeno ?
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od PeFi »

step: Děkuji za přiblížení situace a držím palce.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ulfhednar »

"Stačí pár pacientů, aby se rozhodil celý systém."
Zjímavé je, že vedoucí Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny VFN si myslí, že pár pacientů, ani o dost víc pacientů systém nerozhodí. A to ani náhodou.

Každopádně Stepe podle toho, co píšete, tak by havárie jednoho autobusu, vlaku, výbuch v továrně, nedejbože spadlé letadlo, položilo celé české zdravotnictví. A to se mi nezdá.

Proformo, Stepe, Vy jste z oboru? Třeba z jiného regionu, než Balík (ten je z FNM Praha), s jinou situací, kde je to horší?
Teď je otázka, komu věřit...
Óðinn á yðr alla
Mrkva
Příspěvky: 377
Registrován: 09.03.2013 2:02

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Mrkva »

Obrázek
Docela me zaskocilo, ze jsme se ze scenare "nestraste uz lidi covidem" dostali do situace, kdy se 3.5M nakazenych do konce roku (a s tim souvisejici desitky tisic mrtvych) se povazuje za tu optimistictejsi variantu. A ze ten myslenkovy posun trval ani ne ctyri dny. A ze to vsechny nechava chladnymi.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od cipis »

Proč je to nechává chladnými? No protože je to tak, jak říkal Dušek už dávno. Seriál mrtvých příbuzných ... Nic jiného už lidi nepřesvědčí. Už ani čísla, kdyby byla pravdivá. Protože tím, co se dosud prezentovalo, od zdi ke zdi, tak většinu lidí nasrali a ti jim už nevěří ani slovo.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

Dnesni zkusenost:

- v srpnu si domlouvam se svoji praktickou ockovani proti chripce. Jo. Urcite bude.
- koncem srpna stat zacina zjistovat, ze by bylo dobre, aby se lidi ockovali proti chripce.
- v utery mi prakticka rika, ze objednane mnozstvi vakcin ji bylo zruseno. (Nepatram, kym.)
- ve stredu a dnes jsem obvolavala ockovaci centra. Dodavky potvrzene nemaji a nevedi, kolik a kdy toho dostanou.
- stejna situace u meho seniora, ktery navic podle Kenovych prohlaseni patri snad do vsech skupin, ktere by mely byt ockovany prednostne.

Myslim, ze nas ceka vesely podzim. Tradicne kvuli statnimu bordelu.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od devlop »

takovou otázkou pod čarou je, KDY ten státní bordel začal. Pamět národa je krátká a nejjednodušší je hledat absolutního viníka všeho zlého na místě, kdo zrovna vládne ;) Na přešlapy a špatná rozhodnutí těch, kdo vládl před tím, se zapomíná, že ano. Mimochodem, která vláda před tou současnou, se musela v historii vypořádat s obdobou současné celosvětové pandemie? Existují noty na to, jak přesně postupovat, aby vláda uspokojila potřeby všech, tedy od Tondů a Ulfhednarů až po vystrašence v atombordelu? Podle mne, státní bordel současné, demokratické České republiky začal v listopadu roku 1989... A tím netvrdím, že před tím bordel nebyl.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od PeFi »

Ulfhednar píše: 17.09.2020 19:08 Každopádně Stepe podle toho, co píšete, tak by havárie jednoho autobusu, vlaku, výbuch v továrně, nedejbože spadlé letadlo, položilo celé české zdravotnictví. A to se mi nezdá.
To jsem ti jednou pozdě odpoledne seděl napřed mnoho hodin v čekárně a pak v ordinaci na pohotovosti jedné obrovské krajské fakultní nemocnice a sledoval apokalypsu. A doktor v cca 17:00 do telefonu říká: "toho nám sem nevozte, my bychom ho dostali na stůl nejdřív ve čtyři ráno, zkuste to jinde".

To se nestala žádná havárie, konal se pouze jeden nepříliš dobrý jarní pátek v blízkosti dálnice D1 v kombinaci se zcela příšernou organizací práce ve fakultní nemocnici, která je bezohledná nejen k personálu, ale i k pacientům. Toho doktora mi bylo fakt líto a říkal jsem si "no ještě že jsi tady s podvrknutým kotníkem a v zásadě ti nic není, protože sem se fakt jako pacient dostat nechceš".

Jo jakákoliv trochu větší havárie dá zabrat krajskému zdravotnictví. Všimni si, že ve fakultním špitále na pohotovosti neprobíhá tríáž ani za normálních okolností, tak proč by to najednou měli začít zvládat, když se vynoří nějaký nenadálý velký průšvih. A to by fakultky měly být "elita", ale organziací práce je to (aspoň v té naší) tragédie.
Odpovědět