eRouška 2.1

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

eRouška 2.1

Příspěvek od Bill Masen »

Nainstalujete si tu apku? Proč ano a proč ne. Jak to funguje z pohledu idnes a jak to funguje z pohledu nás, co vědí co dělají.
android iphone
Posty ne, protože nemám chytrý telefon, nebo protože mám "malý měkký" se budou rovnou mazat. Možná bude časem sloučeno do Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: eRouška 2.1

Příspěvek od proforma »

Mne neni jasne, jak dojde k prenosu dat o nakazenych. Jesrli se budou data, s jakymi kody se videl muj mobil, uchovavat v mem mibuku, nebo nekde na centralnim serveru. Predpokladejme, ze by si erousku nainstalovali vsichni. Bude-li se kod meho telefonu menit kazdych 20-30 minut, je to min. 48 kodu pro muj mobil denne. x 10 mil. uzivatelu = 480 mil. kodu denne x historie 10 dni, aby mohlo byt trasovani opravdu ucinne. Kdyz se potkam s nakazenym v pondeli ve 12.30. on jen za pondeli vystrida 48 kodu, ktery z nich hude hodnocen jako me setkani s nakazenym? Kdyz se behem dne potkam se stovkami lidi (vlak, MHD), jak narocne to bude na pamet telefonu? Nebo se ty kody budou uchovavat nejak centralne? Ale pak je cela anonymita jenom hra, protoze stejne budou muset byt sparovany s telefonnim cislem.

Nejak tomi novemu systemu nerozumim...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: eRouška 2.1

Příspěvek od hrd »

Vycházím jen z popisu na idnes - pochopil jsem to tak, že v telefonu máš kódy těch, se kterými jsi se potkal - u každého vždy jen jeden jeho v danou dobu aktuální kód. Telefon si ze serveru stáhne kazdy den kódy pozitivních - všechny, tedy mel-li jich jeden 48 / den, tak za mesic 30 x 48. Když bude např. evidováno na serveru 10 000 pozitivních, max. 48 x 30 x 10 000 kódů (reálně méně, počítám, že se budou minula data ukládat v telefonu a stahovat jen nové přírůstky). Telefon pak data porovná a případně oznámí kontakt s pozitivním. V případě, že ty jsi pozitivní, odešles přes svůj telefon na server všechny své identifikační kódy - 48 x 30 kódů.
Mě by zajímalo hlavně to, jestli bude aplikace i nadále opensource, to považuji za dost zásadní.
PS: je to chytře vymyšlené, protože je nejen vynechaná hygiena, ale není ani potřeba žádné telefonní číslo.
MrPorter
Příspěvky: 508
Registrován: 18.10.2012 13:50
Pohlaví: muž

Re: eRouška 2.1

Příspěvek od MrPorter »

Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: eRouška 2.1

Příspěvek od proforma »

Jo, Bille, jenze kdyz se potkam rekneme se 100 lidi denne, to je 4 800 kodu/den = 48 tis. kodu za 10 dni, aby to melo nejaky smysl (zpetne dohledavani nakazenych, kteri o tom v dobe setkani jeste nevedeli). Kolik mi to zabere mista v mobilu? Kolik se bude denne stahovat dat, kdyz mame aktualne res 20 tis. pozitivnich = 960 tis. jejich kodu denne a bude to narustat?

Bud to tedy bude brat dost mista v telefonu, nebo se ta data budou uchovavat nekde na serveru, coz ale zase nezajistuje tu slibovanou anonymitu a ze to pry nejde zneuzit.

eRousku 1.0 jsem si nainstalovala hned, protoze vsechna data byla u mne a ja jsem mohla ovlivnit, jestli je odeslu, nebo ne, do te doby k nim nemel nikdo jiny pristup. 2.0 ve mne vzbuzuje pochybnosti.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Martysedlak
Příspěvky: 553
Registrován: 08.04.2020 14:09
Pohlaví: muž
Bydliště: Pohledem Pražáka - dálný Východ

Re: eRouška 2.1

Příspěvek od Martysedlak »

Na idnes/TechNet mě zaujalo:
Pokud totiž v Androidu zakážete polohové služby, Bluetooth přestane vyhledávat okolní zařízení - od roku 2015 je to v systému takto nastaveno. A bez vyhledávání nových zařízení eRouška fungovat nemůže. Apple to má systémově vyřešené jinak a aktivní polohové služby pro plnou funkci Bluetooth nepotřebuje.

Nevim co znamená polohové služby. Chápu to tak že když mám vypnutou GPS tak nefunguje ani e rouška?

Proforma: taky nerozumím těm jak zajistí anonymitu, a předpokládám že původní erouska vypnou.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: eRouška 2.1

Příspěvek od Ulfhednar »

Marty, na mém A5 s Androidem 8 jdou vypnout polohové služby a BT jede. Bez problému.
Souhlasím s hrdem, že je to celkem chytře (už ICT pohledu) udělané. A souhlasím k s názorem, že je důležité, aby to byl OpenSource.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: eRouška 2.1

Příspěvek od hrd »

Uvažujeme-li 20 000 pozitivních x 30 dní sledování x 48 id/den, řekněmě 32 B délka id = cca 1 GB dat. Tento objem by šlo asi ještě snížit kompresí dat řekněme na polovinu. To je největší objem dat, co by se mohl teoreticky přenášet.
Pokud se budou přenášet pouze denní přírůstky/úbytky, pak pro změnu pozitivních např. o 2000 oproti předchozímu dni to bude 2000 x 30 dní x 48 id/den x 32 B = cca 100 MB dat, co se denně musí stáhnout do každého mobilu.
Pokud jsem správně pochopil popis na idnes, data se neodesílají z mobilu, ale naopak do mobilu stahují. K odesílání dochází opět až na popud uživatele, který navíc musí i vyplnit kód, který mu přišel do SMS s pozitivním výsledkem testu.
PS: ty objemy dat mi vycházejí dost velké. Osobně, pokud bych to navrhoval já, bych sice přegenerovával bluetooth id, ale ne úplně náhodně, ale třeba jako hash z reálného id telefonu, které by bylo se neměnilo. Pak by dat bylo jen minimálně (20 000 x 32 B = cca 1 MB).
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: eRouška 2.1

Příspěvek od Bill Masen »

Hrde trochu se v těch výpočtech ztrácím, ale chápu to tak, že telefon ukládá pouze moje identifikátory a jednou denně si stáhne identifikátory nakažených a ty porovná. Když najde shodu, tak ti to oznámí a ostatní smaže. To by nijak datově náročný být nemuselo. Jestli je to tak, že telefon sám nic neodesílá a mám volbu jestli na upozornění o kontaktu budu, nebo nebudu reagovat, tak dobrý.
Uživatelský avatar
MFG
Příspěvky: 267
Registrován: 05.04.2015 1:41
Pohlaví: muž

Re: eRouška 2.1

Příspěvek od MFG »

Pouzivaji castecne novy system trackivani od Apple a Google ... u droida nevim, ale iPhone by mel nechavat identifikaci na zarizeni, takze by nemelo byt uplne snadne sparovat s zivou osobou. Tedy pokud jsem to dobre pochopil, snad nekdo upresni. Taky uplne netusim, zda to je v EU stejne nastavene jako v USA, treba tu vyse recene neplati. Trochu otaznik je nad tim dalsim enginem primo od developeru. Ale ja do toho sel, kdyz to nekomu pomuze jen trochu, budu rad.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: eRouška 2.1

Příspěvek od hrd »

K výpočtu - těch 32 B jsem asi přestřelil, je to zbytečně mnoho, i třeba adresní rozsah pro IPv6 má "jen" 16 B. Takže řekněme, že by identifikátor byl 16 B, např. takovýto 1f5e40d469d41ab1fe801f5e40d469d4. Dále že se náhodně mění každých 30 minut, tedy 48 x za den, a že chci držet data 30 dní zpátky do minulosti. Při počtu 20 000 pozitivně testovaných lidí, jejichž data o identifikátorech jsou uložena na serveru, to představuje následující objem dat:
32 B x 48 x 30 x 20 000 = 921 600 000 B = 878 MB
Když mi za den přibyde např. 1500 nových pozitivních a 500 se uzdraví, je to změna o 2000 id, tedy stahuji už jen:
32 B x 48 x 30 x 2000 = 88 MB
Ale pokud by identifikátor v telefonu/aplikaci a na serveru zůstával stejný, pak je objem dat radikálně nižší, jednoduše délka x počet pozitivních:
32 B x 20 000 = 640 000 B = 0.6 MB
Přesto by přes bluetooth, resp. v datech o setkáních na telefonu, mohla být id každých 30 minut jiná, použila by se k tomu nějaká jednosměrná funkce, která vezme na vstupu reálné id a k němu datum a čas:
md5_hash(1f5e40d469d41ab1fe801f5e40d469d4,20200918123000)=09de563f759bedb19731598276f7887d
md5_hash(1f5e40d469d41ab1fe801f5e40d469d4,20200918130000)=ae738261324817fd3020abeb428adacb
md5_hash(1f5e40d469d41ab:fe801f5e40d4:69d4,20200918133000)=28e91c48143e6e3213caec1270a3e5a7
atd. Tedy pokaždé úplně jiné id, "náhodně" změněné.
Jen mě nenapadá, jak snížit objem přenášených dat, pokud by na serveru nesmělo být reálné (neměnné) id telefonu a současně i telefon nesměl sám přenášet nějaká data na server.
Jsou to jen úvahy, samozřejmě by pravdu odhalila analýza zdrojových kódů aplikace, ale na to jsem příliš špatný programátor, abych se tím v nějaké myslitelné době sám prokousal.
BiSon
Příspěvky: 434
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: eRouška 2.1

Příspěvek od BiSon »

hrd:
mas tam chybku, mluvis o 16B hashi, ale pocitas 32.

pro 16B hash plne meneny po 30min vychazi:
16B x 48 x 30 x 20 000 = 460 800 000 = 440MB

Tech <500MB dat stahovanych za mesic by nebyla zadna katastrofa.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: eRouška 2.1

Příspěvek od Bill Masen »

Výpočty pěkný, ale zbytečně složitý a hlavně s rozdílnými výsledky. 440 MB, 878 MB, 88 MB, 0,6 MB, 1 GB, 100 MB, 1 MB.
To vlákno by mělo pomoct lidem, kteří váhají jestli si to nainstalovat, nebo ne. Můžete tedy někdo dát skutečný výpočet, nebo odkaz kolik dat zabere na disku? První verzi jsem neinstaloval, protože jsem neměl ta data pod kontrolou. V této verzi je, jestli se nepletu, na mě, jestli informaci o setkání s pozitivním odešlu, nebo ne.
Nainstaloval jsem včera, ale s nikým jsem se moc nepotkal.
MrPorter
Příspěvky: 508
Registrován: 18.10.2012 13:50
Pohlaví: muž

Re: eRouška 2.1

Příspěvek od MrPorter »

Místo dohadů jim napište issue na Githubu, vypadá že jsou celkem ochotní komunikovat, i v češtině.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: eRouška 2.1

Příspěvek od hrd »

Sorry, chyba, počítal jsem fakt původně uvažovaných 32. Výsledky jsou různé, protože nevím, jak to přesně pracuje.
Jinak ani verze 1 nikam nic sama neodesíla. Nicméně se v centru ukládá telefonní číslo. U verze 2 to není potřeba.
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: eRouška 2.1

Příspěvek od Reccol »

Ano, nainstaluju. Když to bude mít dost lidí, může to pomoci.
Ne, nebojím se, že mě pomocí toho sledují ještěři, na to mají celý zbytek elektroniky, co tahám s sebou.
Tonda
Příspěvky: 234
Registrován: 11.03.2020 11:48

Re: eRouška 2.1

Příspěvek od Tonda »

Nenainstaluji, byť věřím, že aplikace nikoho nešmíruje, tak mám pro averzi vůči ní jiné důvody.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: eRouška 2.1

Příspěvek od PeFi »

Martysedlak píše: 18.09.2020 9:55 Nevim co znamená polohové služby. Chápu to tak že když mám vypnutou GPS tak nefunguje ani e rouška?
Jo, presne tak. Kdyz vypnu GPS, tak e-rouska hlasi, ze je nefunkcni.
Bluetooth nezere skoro nic, ale zapnute polohove sluzby vybiji telefon znatelne rychleji. Mam Samsung S9. Je to uplne nesmyslne, ale je to tak. Handsfree funguje, paruje se, tzn Bluetooth jede, ale sluzby nutne pro e-rousku nejsou k dispozici, protoze Google se nas snazi donutit, abychom meli zaple GPS. Argumentace Googlu nedava z zechnickeho hlediska nejmensi smysl.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: eRouška 2.1

Příspěvek od bacil »

Nainstaluj si FakeGPS a budeš mít klid.
https://play.google.com/store/apps/deta ... s&hl=en_US
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
pedro!
Příspěvky: 137
Registrován: 10.03.2018 11:37
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: eRouška 2.1

Příspěvek od pedro! »

Apku jsem si nainstaloval no a to je všechno. Zdrojáky jsem nestudoval, ale věřím, že apka sama nikoho nešmíruje. Bohužel - namísto toho, aby byl veřejně dostupný server s API na stahování identifikátorů nakažených, tak nic takového není. Apka identifikátory totiž stahuje výhradně prostřednictvím Google Play a tam samozřejmě žádná anonymita nebude.
Asi za tím nebude zlý úmysl ale obyčejná lenost - proč vytvářet a provozovat vlastní server když Google má Firebase. Výsledkem ovšem je, že pokud máte Android bez Google Spyware (Google Play), apka nefunguje. No a kvůli apce se od Google špehovat nenechám; škoda. Pokud jste s Google Play v pohodě, tak OK.

Ještě k těm polohovým službám a bluetooth - Android má 2 hlavní permišny na polohu, a to je android.permission.ACCESS_COARSE_LOCATION a android.permission.ACCESS_FINE_LOCATION. Přibližná poloha se zjišťuje například podle okolních BTS operátora, podle MAC adres okolních WIFI a také podle BD addr (bluetooth fyzická adresa). Jde třeba o reklamní panely s bluetooth, které špehují kolemjdoucí za účelem zjištění jak dlouho a optimálně kdo na reklamní panel čumí. Jsou tedy bluetooth zařízení, které mají svoji stálou zeměpisnou polohu a je-li takové zařízení v dosahu, lze z toho usoudit na přibližnou polohu telefonu. Google sbírá identifikátory wifi sítí, bluetooth adres BTS a k nim souřadnice. Kdo má zaplou GPS a zároveň wifi, Google z toho ví, de přesně se uživatel nachází (z GPS) a zároveň vidí, že je v dosahu WIFI X:Y:Z. Toto si Google uloží a pokud ne někdo s vypnutou GPS pohybuje kolem wifi X:Y:Z, Google už ví, že tato wifi má souřadnice +- ty, které si zapamatoval To je ta COARSE_LOCATION. Jelikož principem eRoušky je sbírat adresy okolních bluetooth, považuje se přístup k adresám okolních bluetooth za COARSE_LOCATION a proto eRouška vyžaduje permission na polohu. Bohužel standardní Android v menu oprávnění nerozděluje na COARSE_LOCATION a FINE_LOCATION, je prostě potřeba zapnout oprávnění na polohu, což zahrnuje oba typy, jinak by se eRouška nedostala k adresám okolních bluetooth zařízení, což je ovšem princip její činnosti.
Výše psané platí pro Android 10; samozřejmě u custom ROM či u ROM jednotlivých výrobců se to může lišit.
Odpovědět