eRouška 2.1

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: eRouška 2.1

Příspěvek od hrd »

To s tím serverem od Googlu je škoda. Jinak data se uchovávají jen 14 dní, takže výše uvedené / 2 (max. 220 MB).
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: eRouška 2.1

Příspěvek od hrd »

Odpověď na dotaz z podpory (velmi rychlá): "Máme odhad, že 500 nakažených uživatelů znamená 300 kB. Tzn. 2000 bude cca 1,2 MB. ". Takže 20 000 pozitivních cca 12 MB.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: eRouška 2.1

Příspěvek od bacil »

No měli by to začít řešit, až to budou miliony, těch dat je prostě moc i na ten server. Takhle se data nepředávají, to musí dělat v binátní formě a ne v populárním JSON.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: eRouška 2.1

Příspěvek od hrd »

Jestli 500 lidí odpovídá 300 kB, tak bych to netipoval na text.
Já do toho jdu - chápu, že někdo, kdo nechce třeba ani smartphone, nebude věřit ani tomuhle.
Ale pokud akceptuji, že vůbec mám smartphone, tak erouska je asi to nejmenší zlo.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: eRouška 2.1

Příspěvek od bacil »

Přesně tak, takové pomatené výkřiky "nedám se špehovat" a drží v ruce androida s instagramem nebo messengerem, to je na upadnutí smíchem. Ale odpírači roušek to stejně nebudou mít, rozumný člověk chápe jejich duševní nemoc. Až na tu databázi u googla je to napsané dobře. Možná ji tam dali i z důvodu potenciální vytíženosti

3M nakažených
1M instalací
600B na záznam

to máme 2e15 B denně bez režie provozu - 2000TB denně.

Aneb jak zahltit internet - takže asi 20GB za vteřinu při pravidelném rozložení zátěže - což nenastává, takže to bude ve špičkách 5x tolik. Google servery na českém peeringu by to mohly zvládnout.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
tajfun
Příspěvky: 143
Registrován: 18.04.2020 14:30
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Praha

Re: eRouška 2.1

Příspěvek od tajfun »

dnes sem nainstaloval verzi 2.1 na iphone, apka vypada ok, zadny udaje se nezadavaji... kod apky jsem nezkoumal, takze nedokazi rict k cemu vsemu ma pristup, ale myslim si, ze vzhledem k tomu, ze se to napojilo na Api od Applu, tak ten to bude mit poladeny, aby nedochazelo ke zneuzivani udaju, applu verim na rozdil od ministerstva zdravotnictvi...

apka tu mela byt uz davno, ja ji davam sanci
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: eRouška 2.1

Příspěvek od proforma »

Zkusenosti:

1) Nainstalila jsem si vcera 2.0. Instalaci se smazala vsechna data o minulych setkanich z 1.0, takze jestli jsem v tydnu nekoho potkala (a vim, ze potkala, mame v praci potvrzeny pripad), varovani neprijde. Smazanim historie tak 2.0 zacne efektivne fungovat nejdriv za tyden.

2) Vcera jsem si trochu dopisovala s podporou, resili jsme nejake technicke otazky. Z odpovedi vyplynulo:
- 2.0 funguje stejne jako 1.0 s BT LE (5.0), cili s mobily s BT 4.0 nebo nizsim to nebude funkcni. Resp. BT 4.0 uvidi ostatni uzivatele, ale ostatni neuvidi mobil s BT 4.0. Coz je na pikacu.

- zaznamy o setkanich neobsahuji udaj, kdy k setkani doslo (datum, cas). To znamena, ze pokud treba nemate datovy tarif, abyste data prenaseli pravidelne, ale poslete je napr. 1x tydne, kdyz se octnete u nejake wifi, vsechna nasbirana setkani za tyden se budou tvarit jako setkani aktualniho dne. To je dost podstatne zkresleni pro hodnoceni rizikovosti setkani, pokud hygieny pracuji s nejakym casovym limitem pred datem potvrzeneho testu.

- z toho duvodu se doporucuje prenaset data alespon 1x denne, v nejhorsim 2x tydne.

Kdyz to vezmu na situaci sveho seniora, ktereho chci chranit predevsim: mobil s BT 4.0, bez datatarifu, s wifi, kterou si pri vypadku neumi zrestartovat, tak je to v podstate na jic. Necham mu tam zapnute ty Mapy, ktere sice sleduji polohu, ale jsou vic user-friendly, a na rousku 2.0 se zase vykaslu.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Martysedlak
Příspěvky: 553
Registrován: 08.04.2020 14:09
Pohlaví: muž
Bydliště: Pohledem Pražáka - dálný Východ

Re: eRouška 2.1

Příspěvek od Martysedlak »

Já jsem si 2 nainstaloval včera. Můj dojem je v případě má-li zapnuté data plus sledování polohy, erouska jede na pozadí a v případě rizikového kontaktu upozorní notifikaci.
Jen mě tato situace dala podnět k přemýšlení který operační systém android, Apple více sleduje, měl jsem za to že je to stejné. Ale to tu nepatří.
K tomu modrému zubu že to nejede na 4 je dost limitující, myslím že 5 začala okolo roku 2016, takže ještě tel. koupený roku 17,18 mohli mít klidně BT 4.
Jde vidět že ten kdo to dělal nemyslel na specifika ČR drahé data. Moje okolí má většina mobilní data vypnuté. A jedou póze přes WiFi.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: eRouška 2.1

Příspěvek od hrd »

A jak poznám, že můj B&T je verze 4.0? Ohlasí to aplikace nějak?
Jak se dá nastavit, kolikrát denně přenosy chodí? Já to tam nikde nenašel.
Martysedlak
Příspěvky: 553
Registrován: 08.04.2020 14:09
Pohlaví: muž
Bydliště: Pohledem Pražáka - dálný Východ

Re: eRouška 2.1

Příspěvek od Martysedlak »

Já jsem BT hledal na internetu dle modelu např tel. Samsung S7 je BT 4,2.
Taky jsem nikde nenašel jak ručně aktualizovat. Jen tam vidím že poslední aktualizace proběhla dnes v 8.58
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: eRouška 2.1

Příspěvek od proforma »

Nevim, kde se to na telefonu hleda. U rousky 1.0 to slo jednoduse vyzkouset tak, ze se nainstalila na 2 telefony, a kdyz se vzajemne videly, bylo to OK. U rousky 2.0 ani tohle nejde, protoze uz nevidite data, s kym jste se videli nebo nevideli. Cili ani nemuzete zkontrolovat, jestli funguje odesilani apod. Z psychologickeho pohledu je 2.0 horsi nez 1.0, protoze proste nezbyva nez verit, ze je to OK.

Ja treba kupovala mame v lednu novy mobil, kdyz to vypuklo. Jeji prvni dotykac. Mym kriteriem bylo, aby to bylo predevsim vodovzdorne, aby to slo dobre desinfikovat, a narazuvzdorne. A aby na tom nejak rozumne behaly seniorske aplikace pro zjednodusene ovladani (hodne velke ikony, hodne velka pismena, zjednodusene menu...). Holt je to foun s BT 4.0, tehdy to nebylo dulezite. A novy ji po par mesicich kupovat jenom kvuli rousce nebudu. Proto mne stve, ze to nechodi se 4.0, protoze mama je presne ta ohrozena skupina, ktera by mela byt varovana predevsim, ze se u doktora, v krame nebo na poste mohla s nekym potkat... Tohle fakt nedomysleli.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: eRouška 2.1

Příspěvek od hrd »

Já to myslel spíše tak, jestli aplikace při instalaci na telefon s BT 4 něco nahlásí anebo se to tváří jako že je vše OK? Zkoušel to někdo? (bohužel takový telefon nemám, tak neověřím)
Martysedlak
Příspěvky: 553
Registrován: 08.04.2020 14:09
Pohlaví: muž
Bydliště: Pohledem Pražáka - dálný Východ

Re: eRouška 2.1

Příspěvek od Martysedlak »

No jsem z toho jelen.
V aplikací v informacích se píše aby to fungovalo je potřeba Bluetooth LE ( low energy),a na internetu jsem se dozvěděl že BLE je už ve BT4.
https://www.dps-az.cz/soucastky/id:9912 ... low-energy
Tak by to mělo frčet v BT4.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: eRouška 2.1

Příspěvek od bacil »

Vždyť oni mohou zajistit kompatibilitu až na úroveň hloupých telefonů, pomocí BT zprávy kterou erouška nakaženého nebo karantéňáka pošle, takže je zajištěná široká kompatibilita i s těmi, co aplikaci nemohou mít nainstalovanou protože to telefon nepodporuje.

Já pořád tvrdím, že půl kila dat na jeden telefon je moc. Pojďme se na to podívat:
-telefonní číslo lze zakódovat do 5 bajtů i s předvolbou země (2 na 40), zkuste si to na kalkulačce
- 8B pro BT
- 4 bajty pro unixový čas s rozlišením na vteřiny
- GPS pozice 2x 4 bajty
- síla signálu 6 bitů
- 2 bity rozlišující karanténu/nakaženého/potkal se s nakaženým/byl u nakaženého >2 minuty

26 bajtů celkem. Je potřeba něco víc? Co tam ta banda tolika lidí vymejšlí? Připomíná mi to Hackathlon, to je taky jenom takové honění trika a výsledek stojí za ho\/no.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: eRouška 2.1

Příspěvek od proforma »

hrd píše: 19.09.2020 12:25 Já to myslel spíše tak, jestli aplikace při instalaci na telefon s BT 4 něco nahlásí anebo se to tváří jako že je vše OK? Zkoušel to někdo? (bohužel takový telefon nemám, tak neověřím)
Sla nainstalovat, tvarila se, ze OK, muj tel videla a identifikovala, ale ja jsem ho nevidela. Konzultovala jsem to tenkrat s podporou a bylo mi receno, ze je to prave tim rozdilem v BT. 2.0 jsem na BT 4.0 zatim nemela moznost vyzkouset.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Martysedlak
Příspěvky: 553
Registrován: 08.04.2020 14:09
Pohlaví: muž
Bydliště: Pohledem Pražáka - dálný Východ

Re: eRouška 2.1

Příspěvek od Martysedlak »

Kde jsi viděla, že tvůj tel. Aplikace viděla? Já tam nikde nemůžu najít, že můžu vidět seznam přijatých identifikátorů?
Edit: nebylo by to popření záruky anomimity, kdyby šlo identifikovat druhý telefón?
Tonda
Příspěvky: 234
Registrován: 11.03.2020 11:48

Re: eRouška 2.1

Příspěvek od Tonda »

Anonymní je to právě tím, že se nevysílá číslo telefonu, ale nic neříkající náhodný řetězec, nebo hash.
Zachytit vysílaná data totiž může každý, ale k ničemu by mu nebyly, dokud neví, kdo pod tím číslem je. A to by údajně neměl vědět ani provozovatel té aplikace.
Martysedlak
Příspěvky: 553
Registrován: 08.04.2020 14:09
Pohlaví: muž
Bydliště: Pohledem Pražáka - dálný Východ

Re: eRouška 2.1

Příspěvek od Martysedlak »

Ok znovu a lépe. Mám nainstalovanou erousku2, jak se na dívám, tak nejsem schopen odhalit funkci o které mluví Proforma. Tzn. Adresář, seznam náhodných čísel, kódu které by mi řekli že můj tel. potkal druhý tel. na kterém je nainstalována erouska také.
Jelikož Proforma o tomto mluví, tak mě to zajímá kde, jak to zjistit.
Tondo jak to funguje, zda je bezpečná, atd se zde řešilo, chce to víc číst a až pak reagovat, tak to dělám aspoň já přeji pěknou sobotu.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: eRouška 2.1

Příspěvek od proforma »

To bylo ve verzi 1.0, ted uz tam neni videt vubec nic.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Tonda
Příspěvky: 234
Registrován: 11.03.2020 11:48

Re: eRouška 2.1

Příspěvek od Tonda »

Viz https://www.seznamzpravy.cz/clanek/odmi ... aji-120099
Nejen, že si tohle svinstvo nebudu instalovat, ale od pondělí přechází můj mobil do režimu letadlo. A jestli mě nějaká dobrá duše nahlásí hygieně, že mě proboha mohl nakazit, do smrti s ním nepromluvím. Přesně z tohohle důvodu bych si eroušku nikdy do mobilu nedal. Nedopustím, aby někdo na základě nějakých domněnek, že bychom mohli mít rýmu týral moje děti.

A tuhle zprávu považuji za rozpadlickou. Komu není lhostejné, že s ním stát zachází jak s kusem dobytka, měl by si dát pozor, aby nebyl státem sledován.
Odpovědět