Respirátor

...aneb co se jinam nevešlo.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Respirátor

Příspěvek od Bill Masen »

cipis píše: 15.09.2020 23:12 ...teď je počítadlo asi na 10 vypráních...
Taky si děláš čárky na cedulku?
cipis píše: 15.09.2020 23:12dva kusy light, v tom se dá i šukat...
Vážně je ten "light" o tolik lepší?
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Respirátor

Příspěvek od J-e-n-n-y »

R-shield light je o dost lepší ;) Ty klasické si už nechávám jen na zimu ;)
Kdo je připraven, není překvapen.
dolmar
Příspěvky: 305
Registrován: 09.03.2014 8:46
Bydliště: Střední Čechy

Re: Respirátor

Příspěvek od dolmar »

cipis píše: 15.09.2020 23:12... zase degradace plastů a gumiček.
Gumičky mi ničí i ozón.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Respirátor

Příspěvek od cipis »

Jo, ten light je tak o rad jinde. Asi dela hodne ten material nakrcniku, ty standardni jsou fakt uz jen na zimu.
Carky si nedelam, kvalifikovany odhad, ono tu pracku na rucni prani zrovna casto nepoustim. Takze spise min krat.

Ano, i ozon nici ty gumicky, nicmene gumicku clovek nahradi, ten elektrostaticky naboj asi moc ne. Proto jsem ten ozon prestal na toto pouzivat.

Zase u nekterych filtru se chlubi, ze jsou tak jemne, ze nepotrebuji ten naboj, ze filtruji "mechanicky", tak uz ztracim prehled.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Respirátor

Příspěvek od bacil »

žádný filtr není tak jemný, aby filtroval proud vzduchu přes 0,1nm síto, vždycky tam jsou potřeba vazební síly.
To síto se dělá jen u vody přes keramiku pod tlakem.
proč funguje filtr 042665.pdf
(162.9 KiB) Staženo 73 x
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Respirátor

Příspěvek od MarS »

Count píše: 15.09.2020 21:14 Mám dotaz na ty, co roušky kupují po stovkách. "Skutečně je používáte jako jednorázovky, tzn. do obchodu a za pokladnou do koše?"
Chvíli jsem o tom uvažoval, že by to bylo komfortnější a bezpečnější řešení než opakovéné používání FFP2, ale necítím v roušce prostě tu ochranu jako v respirátoru. Dělal bych to tak možná v době klidu jako byl přes prázdniny
MrPorter
Příspěvky: 508
Registrován: 18.10.2012 13:50
Pohlaví: muž

Re: Respirátor

Příspěvek od MrPorter »

Konečně jsem zkusil BreaSafe Community Mask, no je to takovej nano ubrousek, ale co čekat za ty prachy. Těsnění nosu je přes 2 lepivý plošky, to asi po pár přestříknutích dezinfekcí odejde. Ale jinak mi to sedí pěkně.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Fabulous »

Respilon RespiPro Carbon - bohužel velké zklamání. Na obličeji sice sedí relativně dobře, ale silné gumičky z vás udělají ušatého Hurvajze a co je nejhorší - nosní drátek je měkký a nelze ho dokonale natvarovat. Při výdechu, kdy se respirátor značně nafoukne, tlakový vzduch podfoukne u nosu takovou silou, že vám to bezmála odhrne víčka. Je to velice nepříjemné a hlavně prakticky neřešitelné. Takže respirátor nedoporučuji :ne
MrPorter
Příspěvky: 508
Registrován: 18.10.2012 13:50
Pohlaví: muž

Re: Respirátor

Příspěvek od MrPorter »

S RespiPro to mám stejně, fouká do očí bo drátek je opravdu velmi symbolický drátek. Na ven to nenosím a těch pár kousků co mám jsem si nechal na otevírání Rohlíku a poště. Takže hledání čehokoli "nano" lepšího anebo aspoň stejně dobrého jako R-shield stále pokračuje...
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1478
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Respirátor

Příspěvek od DanBlack »

Naprosto stejná (špatná) zkušenost. :?
Po maximální spokojenosti s R-Shieldem jsem RespiPro dneska zkoušel a funím si na brejle úplně stejně jak u obyčejného hadru, takhle mizerně mi kolem nosu nesedí ani ty čínské respirátory...
Odstávání uší částečně řeší ta sponka v balení, ale to pomůže jen malým hlavám. (mě sotva sedí to L-ko, sponku za uši už nedostanu)
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Respirátor

Příspěvek od Piston »

Přišla mi krabice z Good Mask, zatím hodnotím velmi pozitivně a koupím ještě. Velmi příjemné na obličeji a gumičky ze mě nedělají skotského klapouchého kocoura. Jen ještě vychytat dezinfekci - mám je do ostravské MHD, tam je horší tlak virů a bakterií, než v kolonii malomocných.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Respirátor

Příspěvek od proforma »

Taky pouzivam od Goodmasku. Zjistila jsem, ze stejne se to neda nosit vic nez v souctu 8-10 hodin, potom to divne smrdi, hlavne prachem, na to desinfekce nepomuze. Takze ja pouzivam metodu nechat tyden odpocinout v otevrenem papirovem pytliku mezi spaletovymi okny (jde na to pekne slunicko a jeste tam neni moc vlhko) a jak mi to zacne smrdet, vyhazuju. Kdyz to mam do 4 hodin denne, nechavam odpocinout, kdyz vic, vyhazuju jako jednorazovku.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Respirátor

Příspěvek od vrabi »

Taky používám Goodmask, při správném natvarování plíšku sedí vcelku obstojně, jen na pořádnou chlapskou hubu bych potřeboval o chlup delší gumičky ;)
U poslední várky se jim ale opravdu nepovedlo přilepit zvrchu plíšky, u některých se mi odlepili ještě v pytlíku, určitě lepší řešení je zašít pásek dovnitř, jelikož mají ale linku rozběhnutou, tak nepředpokládám změnu technologie.
Stačí tavnou pistolí udělat dva bobky na konci pásku a drží to :idea:
Jen pozor, když se dotknete kovovým hrotem pistole do těla respirátoru, tak do něj propálíte díru, chce to udržet hrot cca 3 mm od tkaniny.
IMG_20200921_113956.jpg
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Respirátor

Příspěvek od vrabi »

Nalezl jsem řešení odlepujících se nosních výztuh ;)

Objevil jsem dalšího výrobce, který tvrdí to samé t.j.
- vyrobeno v čechách
- z českých filtračních materiálů
- certifikováno v čechách
http://generalpublic.cz/

Výhody těchto respirátorů:
- levnější
- každý kus zvlášť zatavený v igelitu
- o trochu delší gumičky, takže u větších hlav tolik netahá za uši
- v každém balení plastový háček, kterým si můžeš u menší hlavy gumičky za hlavou spojit a pak tě nebolí uši
- nosní výztuha všitá uvnitř, takže by se neměla odlepovat
- baleno po 10 ks v pěkné krabici
- na mém obličeji sedí obstojně

Nevýhody:
- okraje obou polovin respirátoru jsou u složeného respirátoru z výroby lehce slepeny k sobě, takže se musí zatáhnutím před použitím rozlepit, jde to dobře, jen mě to překvapilo

Srovnání s goodmask:
- dýchá se v tom stejně jako v goodmask t.j lehce
- úplně stejný tvar (asi stejná výrobní linka dovezená z číny)
- vyřešený problém s odlepováním výztuhy


Celkové provedení, počet vrstev i kvalita mi přijde shodná jako u goodmask t.j.mohlo by to být lepší, ale za ty peníze to jde ...
https://eshop.generalpublic.cz/respirator-kn95-ffp2/
IMG_20201004_130319.jpg
MrPorter
Příspěvky: 508
Registrován: 18.10.2012 13:50
Pohlaví: muž

Re: Respirátor

Příspěvek od MrPorter »

To vypadá zase na ten dvojdrátek místo plíšku, fakt to drží stejně dobře jak ten Goodmask?
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Respirátor

Příspěvek od vrabi »

Ano, je tam dvojdrátek z toustového chleba ;)
Je o něco málo měkčí, než ten hliníkový plech, ale tvar drží.
U poslední várky goodmask mi plechy opadali ještě v pytlíku, aniž bych je použil.
Mám to ale odzkoušený jen na chvilku doma, mám karanténu, takže nějaké dlouhodobé testování nemám jak provézt.
Tvar respirátoru je stejný a uvnitř by měli být dvě vrstvy toho českého 81% filtračního materiálu, stejně jako u goodmask.
Cca za 14 dní můžu podat výsledky dlouhodobějšího nošení, ale mám oba výrobce vedle sebe a kromě toho plíšku tam prakticky není rozdíl.
Na první odzkoušení bych si určitě objednal nějaké menší balení, já vzal jednu krabici, přeci jenom co sedí jednomu, nemusí sedět druhému 8-)
uid0
Příspěvky: 36
Registrován: 25.03.2020 22:30
Bydliště: /root

Re: Respirátor

Příspěvek od uid0 »

Připojím pár svých zkušeností se třemi modely respirátorů, třeba někomu pomohou při výběru.

Refil 651 a 751 (FFP3): Na první pohled téměř stejné výrobky. Hlavní rozdíl je na první pohled v jiném provedení toho tvarovatelného elementu, co má za úkol přizpůsobit vrchní část respirátoru tváři a nosu nositele. Typ 651 zde má kovový pásek o šířce 0,5cm a výšce 1mm, který působí docela bytelným dojmem. Po častějším nošení a opakovaném tvarování plíšku však dochází k jeho měknutí. K jeho prasknutí a zlomení v mých rukou zatím nedošlo, začal jsem si na to pak dávat pozor, ale vyloučit to nemohu. Řešení u typu 751 jsou dva drátky zatavené v plastu, připomínající ze všeho nejvíce výše zmíněnou sponu od obalu toastového chleba. Toto řešení ve skutečnosti považuji za lepší, a to proto, že umožňuje efektivněji vytvarovat okraj respirátoru podle tváře nositele, ten plíšek je celkem nepoddajný. Velmi často se mi u 651 stávalo, že mi při výdechu profukoval vzduch vzhůru a mlžil brýle, u 751 minimálně či vůbec.

Oba respirátory jsou vybaveny totožným výdechovým ventilem, který je však v obou případech celkem nešťastně umístěný na straně, mimo osu vydechovaného vzduchu. Je tak docela fuška ventil "profouknout" a výdechem otevřít. Typ 751 je v tomto o maličko lepší, neboť ventil je u něho umístěný asi o centimetr blíže středu. V obou případech je to však nedostatečné a jen malá část vzduchu odchází výdechovým ventilem, pokud nevydechujete opravdu zhluboka a razantně. V respirátoru se tak drží vysrážené, vlhké mikroklima z vydechovaného vzduchu, část vzduchu odchází i skrze filtrační tkaninu jako při nádechu.
Rozhodnutí, zda je to přednost (ohleduplnost ve vydechování filtrovaného vzduchu) či nevýhoda (vyšší odpor při dýchání, nižší pohodlí a životnost) už ponechám na úvaze každého případného uživatele.

Pokud bych se rozhodoval mezi oběma typy a byly současně skladem za stejnou cenu (jako tomu nedávno bylo v jednom zde již vícekrát zmíněném obchodě s ochrannými pracovními pomůckami), bral bych osobně určitě 751.

3M 8822 (FFP2): Dobře anatomicky vytvarovaný respirátor, který mi perfektně sedí na tváři a nikde neprofukuje. Tvarovací element je řešený plíškem, stejně jako u Refilu 651, ale zde jsem jej obvykle vytvaroval jen jednou a později už s ním nebylo potřeba příliš hýbat, takže jsem se k nějakým náznakům jeho krátící se životnosti ani nedostal. Vrchní tvarovatelná část je navíc z vnitřní strany podlepena molitanovým proužkem, což snižuje tlak na nos a zvyšuje komfort. Výdechový ventil je přímo uprostřed masky, prakticky přesně v ose proudu vydechovaného vzduchu a ochotně se otevírá i s mírným, klidným výdechem. Žádná vlhkost, žádné mlžení brýlí, jen minimální odpor při výdechu i nádechu.

Respirátor bych hodnotil jako velmi pohodlný i pro delší nošení, avšak srovnávat jej s těmi výše uvedenými vzhledem k nižší filtrační normě nelze. Zkušenost s výrobkem firmy 3M ve třídě FFP3 bohužel nemám.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Respirátor

Příspěvek od Patrol »

Před časem jsem nakoupil pro rodinu nákrčníky od Respilonu a několik respirátorů RespiPro.
Za mně je ten nákrčník zatím nejlepší varianta. Všemožné roušky a respirátory mi vadí víc, různě tlačí, nebo podfukují.
Stejné je to u RespiPro, kde mi nejvíc vadilo, že respirátor mě vlivem silných a krátkých gumiček tlačil za ušima a stále sklouzával pod bradu, čímž se zvedl na nose a foukal jsem si do očí(mít brýle, tak nic nevidím).
Pokud už někdo taky máte tyto respirátory nakoupené, tak je nezahazujte, jde to řešit. Gumičky jsem vytahal natáhnutím na polštář( cokoli, aby zůstaly natažené) a po jednom dni už to bylo celkem v pohodě.
Sklouzávání pod bradu jsem vyřešil jednoduše kancelářskou sešívačkou, kdy sponka v dolní části doladila tvar, který drží pohodlně na hubě bez sklouzávání.
Asi by si to v Respilonu měli zkusit nasadit a nosit.Tenhle produkt se jim nepovedl a přitom by stačilo o fous delší gumičky, dolní část švu dříve zahnout a použít o trochu silnější plíšek na nose. Takhle si zbytečně kazej jméno firmy.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Respirátor

Příspěvek od MarS »

Celou epidemii jsem strávil s r-shieldem, nicméně teď raději beru respirátor od goodmask. Přeci jenom nákrčník je jenom clona o velikosti 15x15cm bez utěsnění po stranách.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Respirátor

Příspěvek od Fabulous »

Na doporučení jsem zakoupil respirátor 3M 8822 (FFP2).

Skutečně má pevný drátek u očí, skutečně je dobře tvarován a skutečně se přes něj slušně dýchá, ale pro obrýlené občany je dosti nepohodlný. Zasahuje příliš ke kořeni nosu.

Jdu hledat dál...
Odpovědět