Polní láhve

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Polní láhve

Příspěvek od felix5 »

Už delší dobu hledám nějakou dobrou lahev.Co sem tak svim amatérskym okem koukal po netu tak mi do oka nejvíc sedla holandská-přijde mi že má nejkvalitnější pítko ve kterym bych se nebál nekde na ohni uvařit polívku nebo převařit vodu . dokázal by se k tomu nékdo vyjádřit?popřípadě doporučit?
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Polní láhve

Příspěvek od dracekvo »

Já mám láhev NVA. Je plastová, ale pítko je pěkný plechový, taky bych se nebál šoupnout ho na oheň.
jaromir
Rozpadlík
Příspěvky: 224
Registrován: 20.01.2012 14:12
Bydliště: podkrkonoší

Re: Polní láhve

Příspěvek od jaromir »

já jsem pro českou.. je to hliník vodu v ni převaříš krásně najednou
nevadí ji ochucené nápoje a de dobře vymýt -nezůstane načuchlá jako plast...

akorát ten uzávěr se my nezdá ale drží..
obal v létě chladí-namočenej v zimě udrží teplo....
možnost použití s M10M

a pitítko?? mam hrnek vedle nebo ho vůbec nepoužívám..........
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Polní láhve

Příspěvek od Venet »

Kup si klasicku americku alebo anglicku polnu flasu a k nej plechove pitko ( odporucam ocelove NIE hlinikove) ktore sa nasunie na flasu. Uplna spokojnost. Momentalne som kupil US polnu flasu nerezovu ( http://ww.w.army-shop.cz/produkty/jidel ... /3744.html ) este som ju nestihol vyzkusat. Ale tesim sa... Do mesta nosim 360degrees flasu nerez - dizajnovo dokonala. Z plastu som uz vyrastol ( do lesa este stale nosim plastovu US flasu), a hlinik nemam rad ( je skodlivy). ( A potom co mi SIGG zacali korodovat pod zavitom uz ani elox) Ale to som tu uz niekde spominal....
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Polní láhve

Příspěvek od Fabulous »

Ja pouzivam plastovou Nalgene, pripadne Camelbak nebo neznackove varianty. Jsou extremne pevne (neprokousl je ani muj nablbly pes) a existuje k nim rada druhu uzaveru na piti. Vodu si v nich clovek sice neuvari, ale jinak jsou vyborne.
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Polní láhve

Příspěvek od felix5 »

RE Venet :
dík za tip ta flaška vypadá docela slibně. mám jen pár otázek. pokud správně studuju fotky tak má láhev vnitřní závit na víčko . z fotek mi přijde že to je jen jakoby "zastrčený do flašky" respektive že ten závit neni uvnitř přitisknutej k tělu a když jí člověk otočí vzhůru nohama že tam trochu vody vždycky zůstane za závitem . nerez neni nejlehčí, co taková nerezová flaška váží ?

Re fabik 007 :
camelback je super věc ale dle mého spíš na výlety krátkodobého charakteru . já to plánuju spíše pro evakuační bágl a mám za to že k camelbacku je potřeba ještě poměrně rozměrově nepraktickej rendlík (převařování vody, polívky a podobně)
pokud se nepletu, tak by se dal rendlík relativně dobře nahradit kvalitnim pítkem který defakto nezabere nic navíc.
Uživatelský avatar
VonTreskow
Příspěvky: 73
Registrován: 07.11.2011 0:35

Re: Polní láhve

Příspěvek od VonTreskow »

Ja som kúpil Blackhawk Nalgene fľašku (tuto), jej výhoda je, že tvarom je totožná s US polnými láhemi, takže ju je možné napchať do kovového pitítka pre US láhve.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Polní láhve

Příspěvek od Fabulous »

Ja mam na flasce nasazeny nerez hrnecek, takze to misto nezere. A na vareni stejne vozim maly esus. Tedy pokud nemam KDP, ktere se da snadno ohrat primo v obalu.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Polní láhve

Příspěvek od Venet »

Praalien: jak pridem domov, zvazim ju. A kuknem ten uzaver.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Polní láhve

Příspěvek od goral »

Rad bych vyvratil par veci
-prevarovani v lahvi je hezka teorie, ale v praxi na nic - zkousel jsem to kdysi a je to otrava. Navic na prevareni potrebujes tunu paliva - musi se to varit pomerne dlouho aby byla nezavadna a rozhodne tim neodstranis chemicke znecisteni. Kdyz uz bych prevaroval, tak bych navic preferoval velkou nadobu - po rekneme deseti minutach varu ti v CSLA polni lahvi zbyde par dousku vody...
pripadne prevarovat v pititku a cistou prelivat do lahve...

-ano napriklad petlahve nacichnou, ale to ten hlinik taky. Ostatne i US polni lahve (ale trik s ryzi od toho pomuze...). Holt se dovnitr musi cpat jen voda. Kazdopadne moderni plastove lahve (nalgene atd) jsou vuci tomuhle nacichani velmi odolne. Sam mam svou nejstarsi nalgenku snad 7 let a porad je bez problemu k pouziti (a nebyva v ni jen voda, ale i energeticky napoje).

Navic do plastovky vidis, takze vis ze je zasrana a mas ji cistit... Na nalgene se od nekolika vyorbcuu delaji hrnecky (Tatonka, GSI...), ktery maji objem pul litra (realne tak 400ml max), takze me osobne tahle kombinace vychazi nejlepe
Treba se nekomu osvedcilo neco jinyho, ale ja zakotvil u nalgene po testovani CSLA, US, Ruskych, nemeckych a dalsich polnich lahvi. Kazdopadne nalgene taham stejne jednu, maximalne dve. Vodu standartne nosim v Camelu...
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Polní láhve

Příspěvek od felix5 »

to je dobrá rada , je fakt že v pullitrovim pítku budeš mít po 10 minutách varu jen pár kapek vody.
co se týče energetické náročnosti - dřevo na oheň vidim jako ten nejmenší problém .
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Polní láhve

Příspěvek od Venet »

Ehmmm, v pollitrovom pitku po 10 minutach varu sa odpari par kvapiek vody. Nie ostane par kvapiek vody. V politrovom pitku som si varil zemiaky cca 20min ( na ohni), a voda tam stale bola...
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Polní láhve

Příspěvek od Terminated Account »

Mé zkušenosti:

Na vícedenní přechody hor - kombinace 1,5 litu obyčejná pevná petka (případně octovka 1 l - už moc nejsou vidět) na pití, do které můžete dávat jonťáky atd. a po akci ji jednoduše vyhodíte. Když o ni příjdete, tak vás to nemrzí. K tomu 1 l lahev sig na vodu na vaření. Když se do ni leje pouze voda vydrží věčně. Tuto kombinaci nosím za předpokladu, že se dá denně voda získat.

Souhrn - Petka nic neváží, stojí pakatel, dá se zmáčknout na minimální objem a zase naplnit. Je sice choulostivá na proražení, případně může selhat uzávěr, ale proto je k ni jako doplněk a záloha hliníková lahev sig. Ta je odolná a pokud ji neztratíte je nezničitelná. 2,5 l na den pokud se dá voda doplňovat alespoň jednou denně (v nouzi i jednou za dva) stačí. Záleží samozřejmě na konkrétní akci.

Na jednodenní výlety - pevnější 1,5 petka. Jakákoliv speciální lahev je zbytečná.

Na lezení - většinou požívám na výstupy, které trvají 3 - 6 hodin 0,5 l petku na sedáku (vhodně a inteligentně upevněnou - ne jako kotvu). Na delší výstupy pak velbloudí vak. Ten je na některé aktivity super, ale je strašně choulostivý a a i když nepraskne, dá se při troše šikovnosti o všechnu zásobu vody přijít (nešikovně skřípnutý ventil atd.)

Expedice - dle druhu.

Vojenské polní lahve a vojenské vybavení není podle mých zkušeností na nebojové akce moc vhodné. Civilní věci jsou většinou podstatně vhodnější. Vojenská lahev je primárně určená k uchycení vně na výstroj. Drtivá většina lidí však nosí při svých aktivitách batoh a do batohu existují vhodnější věci.

Výhody všech obalů na vodu se mi spojují v lahvi 1l sig - zvládne teplé i studené věci, má inteligentní tvar (na rozdíl od polních lahví), je prakticky nezničitelná, má kvalitní uzávěr, nouzově se v ni dá uvařit, V kombinaci s termo obalem zvyšuje užitnou hodnotu, vnitřní úprava zajišťuje dlouhou životnost. Nevýhodou je asi vyšší cena oproti vojenským lahvím.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Polní láhve

Příspěvek od Venet »

" Výhody všech obalů na vodu se mi spojují v lahvi 1l sig - zvládne teplé i studené věci, má inteligentní tvar (na rozdíl od polních lahví), je prakticky nezničitelná, má kvalitní uzávěr, nouzově se v ni dá uvařit, V kombinaci s termo obalem zvyšuje užitnou hodnotu, vnitřní úprava zajišťuje dlouhou životnost. Nevýhodou je asi vyšší cena oproti vojenským lahvím."
Ehmm, ako by som to povedal......
Pod väčšinu Tvojich príspevkov by som sa kľudne podpísal, ale s týmto bodom s Tebou rozhodne nesúhlasím. Poľné fľaše sú spravené tak aby sa dali dobre nosiť aj na opasku - (čo niekedy robím) je mierne placatá, menej zavadzia. Dá sa dobre pripnúť na batoh, a človek ju má stále po ruke, sú na ne termoobaly, pítka... A ako som už spomínal, po mojej skúsenosti s korodujúcou Sigg fľašou, som hliník úplne zavrhol.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Polní láhve

Příspěvek od Terminated Account »

Proti gustu žádný dišputát. Svoji sigovku mám už 9 let jednu a tu samou. Byla se mnou všude možně, má spusty šrámů, ale věrně mi slouží. Slovo koroze nezná.

Ještě někde bych doma vyhrabal polní hliníkovou US čutoru, kterou jsem po revoluci nosil na vandry a byl jsem s ní spokojený - páč jsem ji nosil právě na tom opasku. Nicméně pokud to srovnám, mě osobně vychází sig lépe, nic víc nic míň.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Polní láhve

Příspěvek od Venet »

veď na to sme tu, aby sme diskutovali, aké máme skúsenosti, a hľadajúci nech si vyberie. ;)
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Polní láhve

Příspěvek od Terminated Account »

Vidím to stejně ;) :yes
Uživatelský avatar
rudde
VIP
Příspěvky: 580
Registrován: 17.03.2011 14:19

Re: Polní láhve

Příspěvek od rudde »

Dejte si pozor na levné láhve z plastu
a na dlouhodobé používání PET lahví
(zvláště plněných horkou vodou - čaj)

Při krátkodobém kontaktu s vařící vodou se uvolňování ftalátů ?? zvýší nevratně až
50x .
Zdroj informací:
http://technet.idnes.cz/diskuse.aspx?id ... azeni=time


Je tu zmíněna metoda, jak odstranit bakterie z vody působením slunečních
paprsků na vodu, uzavřenou v PET lahvi. Typnul bych si, že za slunečného dne
může dosahovat teplota v láhvi takových hodnot, že se nebezpečné látky začnou z plastu uvolňovat.

Plastové láhve nemusí být nezávadné:

http://www.rozhlas.cz/leonardo/clovek/_zprava/586858

( Osobně používám hliníkovou polní láhev ČSLA.)
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Polní láhve

Příspěvek od felix5 »

no on ani hliník nebude uplně zdravotně nezávadnej . vždiť si vem proč už se nesmějí používat hliníkové příbory v jídelnách a restauracách atd. tomu ůvaření" na slunci bych moc nevěřil . teplota v petce za normálních podmínek nemůže přelést 80°C a do týhle teploty se bakteriím naopak velmy daří
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Polní láhve

Příspěvek od Kocour »

K PET lahvím: lít cokoli horkého do PET lahve je tak jako tak nevhodné. Získáte takovou malou lahvičku. PETky se vyrábějí tak, že do plníren jde polotovar asi velikosti zkumavky, jenom hrdlo se závitem je už hotové. Tam se PETka nafoukne do velikosti a tvaru, jaký potřebuje konkrétní výrobce. Materiál má tvarovou paměť a po zahřátí se má tendenci zase smršťovat. Pokud mám PETku někde v poli na transport vody, musím s ní zacházet jako s poměrně důležitým kusem výstroje a není přípustné ji jenom tak zničit (ačkoli za jiných okolností, v civilizaci, je to pouhý spotřební materiál).

Metoda desinfekce vody v PETkách není založená na ohřevu vody, ale na ozařování UV zářením. Ohřev poněkud desinfekci napomáhá, ale funguje to i se studenou vodou. Pokud se z PETek můžou uvolňovat nějaké nebezpečné látky (mimochodem, odkazovaná diskuse pod článkem není vůbec jednoznačná, přinejmenším dost příspěvků je docela zmatených), je třeba se rozhodovat podle toho, které zlo je menší. Pít kontaminovanou vodu za situace humanitární katastrofy zabije člověka evidentně mnohem rychleji nebo pravděpodobněji, než mírný obsah ftalátů. Naopak, pokud funguje distribuce pitné vody, není tak jako tak důvod, aby se člověk zdržoval nějakými nouzovými metodami.

Ke hliníku: to samé platí i pro hliník. Existuje snad jakási závislost mezi konzumací hliníku a Alzheimerovou chorobou, nevím, jestli je to prokázané, ale já se přinejmenším vyhýbám hliníkovému nádobí a příborům v každodenním životě. Nicméně to mi nebrání používat hliníkové nádobí všude tam, kde ho mám nosit na zádech (kvůli váze). Jednoduše jsem si dovodil, že na moji kvalitu života má bezprostřednější dopad nezničit si pohybový aparát, než nějaká vzdálená hrozba zblbnutím.

Svého času jsem slyšel v rádiu rozhovor s nějakým lékařem o nebezpečí konzervačních látek. Podstatou bylo, že konzervační látky přinesly lidstvu velké dobrodiní, ale za cenu vedlejších účinků. Takže například když člověk jde v létě někam tábořit, udělá dobře, když si vezme konzervované potraviny, protože plísně a bakterie, které se mohou v jeho zásobách namnožit, jsou za daných okolností nebezpečnější, než konzervační látky. Naopak, doma by se měly používat potraviny bez konzervace.
Odpovědět