Efektivní řezání palivového dřeva

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
Odpovědět
Královák
Příspěvky: 407
Registrován: 07.07.2017 12:39

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od Královák »

Koukám, že to děláš stejně jako můj tchán - prostě je tam zbytečně moc mrtvých pohybů - zbytečně to bereš víckrát do ruky. Já to dělám tak - přivezu dříví v délkách - buď vysypu na hromadu, co nejblíž u dřevníku, nebo se do něj pustím rovnou (záleží na tom, zda jsou synové k dispozici). Pak ho rovnou řežu na špalíky, žádný metry, a synové štípou a skládají. U tchána, který zásadně kupoval na manipuláku oddenky z vyzdravování kulatiny jsme se hodně nadřeli s dotáhnutím ke štípačce v metrové délce a pak to skládat do hrání - nebylo moci mu vysvětlit, že když se to řeže na 1 metr proč to neříznout na 0,5 m a rovnou s tím přikládat. Pak po proschnutí se pravidelně 2 až 3 za zimu za největšího svince řezaly metry na půl a vozily v kolečku do sklepa u kotle. Prostě systém na hovno. Já mám dříví na vyschnutí už ve špalíkách cca 33 - 35 cm (do krbovek se vejde max. 40 cm) a jedu na dva plechový zásobníky u kamen - z dřevníku se jeden vyprázdněný nanosí a z druhého se pak topí (u kamen dojde k odstranění vzdušné vlhkosti rychle) a druhý den je to obráceně - jeden se naplní a zdruhého se přikládá. Postupem času jsem zjistil, že než velký budry z oddenků mají větší výhřevnost špalíky z probírek a hlavně nemusí se štípat po nařezání se rovnou skládají. Zkrátka život se prožít ne prodřít.
prpost
Příspěvky: 7
Registrován: 19.01.2020 22:54
Pohlaví: muž

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od prpost »

Ale jo, máš taky dobrej systém, mě to schne jinde, než je a bude dřevník, zatím mám dřevník provizorní, na kousek topné sezony, v plánu je dřevník na celou zimu ve dvoře. A dřevo je za barákem.... Prostě se mi ta koza v kombinaci se štípama a lehkou pilkou jeví jako supr kombinace. Akorát autor odkazu na to dlabe a neozval se.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od jerry.mysak »

rafael
hlavně ty prodlužováky pokaždý rozmotej. Navinutý na špulce to funguje jako cívka. Sežere to hodně výkonu a hřeje se jak prase. To poznáš hlavně u svářečky. Nejde pořádně zapálit oblouk a na hovno to vaří. A rozmotáš bubínek a voila! , ono to zase vaří.

Naopak co mám svářečku KS250, tak musím mít před mí stočenej prodlužovák. Než se nasytí vinutí, tak je to proudovej ráz a padal jistič. Prodlužovák to sycení vinutí rozloží do delší doby a jistič nespadne.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od Rafael »

Dík za upozornění. Nějak mě to níkdy nenapadlo. Ale nebyl důvod, to vedení si spojuji podle potřeby z více části.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od MarS »

Koupil jsem nedávno bazarovou 8t štípačku dřeva, takovej ten mounfield model, byla levná, říkal jsem si dobrej kauf než jsem naštípal asi 5 metrů dřeva a vystřelilo těsnení pístu. Přemýšlím co s tím. Jestli přetěsnit (stálo by 2k) s tim, že nevim kdy to udělá znova (píst působí laciným dojmem) anebo koupit pořádnej z nějakýho bagru a přizpůsobit to konstrukci štípače. Nějaký rady/zkušennosti?
sacket
Příspěvky: 87
Registrován: 22.12.2017 17:32
Pohlaví: muž

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od sacket »

Já mám teď rozdělaného něco takového https://www.youtube.com/watch?v=WT_ympItuok, zkus o tom taky popřemýšlet.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1169
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od Patrol »

To MarS: Proto jsem koupil rovnou 16T a i tak je to někdy na hraně. V podstatě jsem po pár pokusech zahodil všechny nástavce do kříže a podobné fičury, protože to zbytečně zatěžuje píst. Břit základního nože jsem ještě přebrousil a vyleštil. Doporučil bych výměnu pístu, ale nevím, jaká je konstrukce a zda by to utáhlo čerpadlo. V první řadě bych se pokusil o reklamaci, pokud to nejde, tak přestavba, nebo se smířit s tím, že jsi vyhodil prachy a naspořit si na něco silnějšího z profi řady.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
pterodaktyl
Příspěvky: 52
Registrován: 16.01.2019 8:37

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od pterodaktyl »

sacket píše: 12.10.2020 12:48 Já mám teď rozdělaného něco takového https://www.youtube.com/watch?v=WT_ympItuok, zkus o tom taky popřemýšlet.
Také mě zaujala tato konstrukce- setrvačníková štípačka( "kinetic log splitter" v angličtině- pod tímhle názvem lze dohledat strýčkem Googlem).

Máte s ní někdo zkušenosti? Oproti hydraulice vypadá,že chodí daleko rychleji. Ale nevím,jestli jí nezastaví třeba suky nebo blbě rostlý dřevo? Jestli to není na špalíky,který vyřeší jedna rána Fiskarskou?

Tou zatím štípu( plus klín a palice- Fiskarskou nemlátím do ničeho,jen štípu).

Od hydrauliky mě odrazuje pomalost. Kuželový se po zkušenostech( naštěstí ne mojich) bojím.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8782
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od Fabulous »

pterodaktyl
Příspěvky: 52
Registrován: 16.01.2019 8:37

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od pterodaktyl »

Fabulous píše: 12.11.2020 16:49 https://youtu.be/2bVAAx3mMKY
Díky :yes .
To setrvačníkový kolo mi přijde už hodně nebezpečný.
Ale tu vahadlovou štípačku jsem viděl několikrát- v Žamberku v muzeu, ve skanzenu v Rožnově.
video je např tady:https://youtu.be/XEXIHonDpoA- od stopy 1:30.
Nebo hnaná stabilákem:
https://youtu.be/tvAaiOZVBtY

Docela mě zaujala- dokonce se jedna taková továrně vyráběla i u nás
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od dracekvo »

Já jsem rád, že mám všechny končetiny na svém místě.
Takže zůstanu u své stojanové hydraulické štípačky i když to jde pomaleji. Když chci aby to jelo, tak musím držet tlačítko. Pokud ho pustím, tak se to okamžitě zastaví.

Navíc každej špalek je různě rostlej. Abych některé kousky rozštípnul, tak mi kolikrát nestačí ani celý pohyb pístu. Ta vahadlová chodí strašně málo.
pterodaktyl
Příspěvky: 52
Registrován: 16.01.2019 8:37

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od pterodaktyl »

Ten zdvih u vahadla mě taky zarazil. Hydraulika mi přijde pomalá- s vyjímkou mašin,který mají hydraulický obvod s hydraulickým akumulátorem a vícestupňovým čerpadlem- ale to je záležitost mašin ve štípacích procesorech na palivové dřevo.

Ale třeba tady toto má zdvih jak hydraulika ale chodí mnohem rychleji :https://youtu.be/HKjMwfLv1Jo
Akorát nevím,jak je to se sílou.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od dracekvo »

Koukal jsem na to video a ta hydraulická štípačka je straně pomalá.
já mám doma dělanou s velkým pístem z nějakého JZD stroje. A přejezd pístu trvá kratší dobu, než si stihnu připravit další špalek.
Jak rychlé jsou komerční štípačky netuším. Nikdy jsem se se žádnou nepotkal :)

Téhle štípačce na videu bych nevěřil dlouhověkost. Během chvilky se tam uvolní docela velká síla a bojím se, že je to dimenzované tak, aby to vydrželo záruční dobu. Pak tam začnou praskat věci (ložiska, čepy). Prostě mi to nepříde dost bytelné.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od Grunt »

dracekvo píše: 12.11.2020 17:46 Já jsem rád, že mám všechny končetiny na svém místě.
Popravdě když by se z toho nějak odstranila ta střižná hrana, a třeba se to ještě nějak sespojkovalo se šlapadlem (musíš šlápnout pokud to chceš dostat do pohybu) tak by to byla i vcelku bezpečná a efektivní mašina. Z tím naštípeš fůru cobydup.
sacket
Příspěvky: 87
Registrován: 22.12.2017 17:32
Pohlaví: muž

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od sacket »

Komerční štípačky v cenové relaci zhruba do 15 000 Kč mají rychlost posuvu 4-5 cm/s, výjimečně 6cm/s (Scheppach).Já jí nedělám se setrvačníkovými koly, ale s kuželovou převodovkou. Mám zdvih 56 cm a tu vzdálenost přejede za 2 s.
grg
Příspěvky: 145
Registrován: 04.06.2021 15:06
Pohlaví: muž

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od grg »

Zvažujeme so súrodencami poskladať sa na hydraulickú štiepačku ako vianočný darček otcovi (už má skoro 65 a zdravotné problémy sa začínajú množiť, tak aj keď ešte to ručne ako-tak zvláda, bolo by ho dobré odľahčiť, keď je možnosť). Kto s tým máte nejaké skúsenosti, vedeli by ste odporučiť, na aké parametre sa zamerať? Ďakujem :yes
PetrNO
Příspěvky: 264
Registrován: 11.08.2012 18:39

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od PetrNO »

tak asi záleží co chceš štípat.. hlavně podle velikosti..

my co dělali dřevo tak to byla těžba nebo 4m kladáky... takže jsme to řezali na hromadách už rovnou na 50 (lehčí manipulace) a pořídili otcovi nějakou štípačku vodorovnou kde musí špalek zvednou cca do 80 cm, položit do kolibky a štípat..
druhý přístup je štípat metry na stojáka... což není fyzicky prdel mokré metry zvedat a manipulovat..

za mě když pro staršího člověka tak stoják a na 50cm max
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od Germanik1 »

Jde o to, Co se bude řezat a štípat. Syrové tvrdé dřevo v létě skácené bude schnout o rok déle než v zimě. Proto často pily prodávají štípané metry. Když kácíš v období vegetačního klidu nebo souš, lze usušit k pálení i za 1 rok zpracované, v metrech za 2.
Udělám co musím
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od PeFi »

Záleží na tom, co bude štípat. Rodiče (70+) měli 4,5t a ukázalo se, že to je fakt slabý, takže nyní mají cca cca 6t nebo 8t od Scheppachu a to už je pro jejich účely zcela O.K. Štípají na tom i habrová polena (průměru do cca 25 cm), v podstatě co unesou, to tím zatím rozštípali, maximální délka polene, kterou na tom dělají je kolem 30 cm, protože delší do kamen nedostanou.

Samozřejmě na "kříž" můžeš u tvrdšího dřeva zapomenout a supertvrdá stará polena do toho ani nikdo dávat nezkoušel.

Dost podstatné je rozmyslet si v jaké poloze bude chtít štípat. Hydraulika je opravdu dost pomalá, takže máti štípe tak, že u toho většinou sedí a tedy moji rodiče silně preferují horizontální štípačku.
Mají odhadem něco podobné tomuto - ale bez ochranné klece :
https://www.hornbach.cz/shop/Stipac-dre ... rtikl.html
Je to jednofázové, výkonnější už bývají 3fázové.

Za mě je docela důležité ke štípačce mít ochranu očí (brýle) - občas z toho lítají kousky dřeva a občas odletí i větší kus polene, ale lítá to jen jedním směrem, takže problém není. (Oni u toho ještě nemají tu ochrannou klec - to bude nějaká povinná novinka, která nejspíš bude pěkně zavazet, ale i tak bych k tomu doporučil ochranu očí.)
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1169
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvek od Patrol »

Mám už mnoho let Schepach 16t a i tak se mi občas stane, že narazím na sukovitý špalek, který nejde rozlousknout. Kříže jsem přestal nasazovat po prvních pár testech. Pokud nemáte špalky zcela bez suků, tak je kříž na nic. Má to vyklápěcí podkladní stolek, takže když ho šoupnu do strany, můžu štípat i víc než metrové klády. Pokud to ale plánuješ pro důchodce, nebudeš možná potřebovat takovej výkon, protože velkej špalek stejně do štípačky nezvedne. V tom případě bych možná volil horizontál s možností nakulit špalek na plošinku a zvednout ho hydraulicky. Trvá to dýl, zabere to víc místa, ale důchodce tolik nespěchá, hlavní je, že to zvládne. Pod 10t bych asi nekupoval. ;)
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Odpovědět