Detonics Gladiator (Czechgun) všechny typy

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Detonics Gladiator (Czechgun) všechny typy

Příspěvek od Lyster »

Chci se zeptat, existuje nějaký brokový košíček který se dá normálně koupit a bude pasovat do té brokovnice?
Vlastně jsem nikde neviděl video s tím, že by z té brokovnice střílely broky, vždy jen kule nebo tak...
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Detonics Gladiator (Czechgun) všechny typy

Příspěvek od Zapadlo »

cit Bivoj : "Stačí střílet koulí s flastrem. Ta i z hladké hlavně dokáže lítat neuvěřitelně přesně i na velké vzdálenosti, neboť koule, oproti jakémukoliv jinému tvaru střely, nepotřebuje stabilizační rotaci kolem podélné osy." Tak tohle si dovolím označit za perlu roku. Kamarád na balistice sbírá nesmysly z internetu a jsem přesvědčen že toto bude ozdobou jeho sbírky. Děkuji. Jen mi tak nějak teď nedává smysl celoplanetární přechod z kule ve flastru na kuli do drážek.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Detonics Gladiator (Czechgun) všechny typy

Příspěvek od Hohepa »

Teda ta taky umíš bejt hnusně jedovatej :head

ale v principu má pravdu, kule má jako jediná ze všech směrů stejnej tvar ať se natočí jak se natočí po směru letu je z čela fůrt stejná a proto je bez drážek , tedy gyro efektu rotující střely, nejpřesnější.
Nakolik kouli pomůže rotace a gyroefekt v přesnosti,
tedy o kolik je rotující koule přesnější než nerotující,
to ti určitě prozradí ten tvůj kamarád balistik :chuckle
Yeah
Příspěvky: 137
Registrován: 05.03.2015 21:12
Pohlaví: muž

Re: Detonics Gladiator (Czechgun) všechny typy

Příspěvek od Yeah »

Má pravdu, koule nepotřebuje stabilizaci, to jsou základy balistiky : ) Tedy jste zde zaperlil spise vy. Důvody proč se upustilo od sférické střely namátkou: Balisticky koeficient, jedodušší výroba,terminální balistika (řízená expanze, AP aj.) efektivita využití spalin střelou (sférický projektil nevyužije exapnzi plynu v hlavni toliko efektivně)
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Detonics Gladiator (Czechgun) všechny typy

Příspěvek od bivoj »

Zapadlo píše: 13.11.2020 7:27 ..Kamarád na balistice sbírá nesmysly z internetu...
Pevně tedy doufám, že ti kamarád na balistice vysvětlí především to, proč střela kulovitého tvaru nepotřebuje stabilizaci rotací kolem podélné osy... Možná kdybys tu balistiku znal i ty, tak se tu tak neztrapníš... :D
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Detonics Gladiator (Czechgun) všechny typy

Příspěvek od Zapadlo »

Jak tedy vysvětlíš fakt, že už první pušky s drážkovanou hlavní používající sférickou střelu byly podstatně přesnější než soudobé zbraně používající kule s flastrem ? Sférická střela rotující díky drážkám v ose letu je přesnější a má plošší balistickou křivku než střela stejná - vypálená s flastrem z hladké hlavně. Navíc kule z hladkého vývrtu bez rotace mnohem rychleji "padá", takže se musí mířit více nad cíl, což ke trefě obvykle taky nepřispívá. Na tomhle faktu byly postaveny první jednotky polních myslivců ještě před napoleonem. Stačí si dohledat na jakou vzdádlenost byly tehdy určeny a používány pušky s hladkým vývrtem řadové pěchoty (maximálně 100 m) a na jakou vzdálenost ve stejné době byli cvičeni polní myslivci (300 m). Upřímně, nikdy bych nevěřil, že někdo pochybuje o faktu, že rotace v ose letu zpřesňuje dráhu střely. A to včetně střely sférické, jiné se v té době u pušek nepoužívaly.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Detonics Gladiator (Czechgun) všechny typy

Příspěvek od Venet »

Je to tu už trochu mimo tému, ale Zapadlo, predpokladám že Bivoj rozprával o vzdialenostiach do 100m, nemám z jeho príspevkov pocit že by bol na poli streleckom úplný nováčik. A tam tá guľa s flastrom tú "presnosť" (znovu predpokladám že myslel trafiť postavu a nie mierenkársky špeciál) celkom má. Štandardne sa strieľa z BrownBess-iek na 50m...
Cogito, ergo armatum sum.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Detonics Gladiator (Czechgun) všechny typy

Příspěvek od bivoj »

2 Zapadlo - pls, zkus se nejdříve opravdu nejdřív pobavit s nějakým balistikem, snad ti to bude schopen vysvětlit tak, abys to pochopil. Protože plácáš strašný kraviny... :head

Pozn. - doporučuji se především zaměřit na vysvětlení působení tzv. Magnusovy síly a proč ta je zodpovědná za chování projektilů a jaký má vliv u sférických střel (bez rotace/s podélnou rotací/s příčnou rotací(hop-up)).
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Detonics Gladiator (Czechgun) všechny typy

Příspěvek od bivoj »

A ještě jedna poznámka - Pokud sférická střela dostane příčnou rotaci (tj. rotaci kolem osy kolmé k ose hlavně) ať už nakopnutím od ústí hlavně, ději které vznikají při přechodové balistice (to ovliňuje i ten flastr a ucpávka!), špatnému těžišti či nepravidelnému tvaru či povrchu, tak to samozřejmě, právě kvůli zmíněné Magnusově síle, vede ke snížení její přesnosti, nebo se toto dokonce cíleně využívá ke ZVETŠENÍ dostřelu sférické střely oproti dostřelu sférické střely nerotující či sférické střely rotující podélně (počti si o již zmiňovaném systému hop-up).

Pokud je ale sférická střela při výstřelu absolutně bez rotace (což vyžaduje velmi pečlivou techniku nabití, kvalitní ucpávku i flastr a také perfektní ústí (korunku) hlavně) a nejde o nějaký šišoid, ale o přesně odlitou sférickou střelu, tak je její balistická křivka blízká ideální balistické křivce (ve vzduchu, spočítané dle odporu vzduchu dané střely).

A abychom nebyli OT - pro dříve zmiňovanou perkusní brokovnici na bázi Gladiatora budou proto nejpřesnější kvalitně vyrobené a dobře nabité sférické střely, než jakýkoliv jiný tvar. Samozřejmě že toto se pozná právě na střelbě na delší vzdálenosti, těch 50-100m. Na delší vzdálenosti má ta brokovnice, protože je černoprach, krátkou hlaveň (ne kvůli přesnosti, ale kvůli V0 a balistické křivce) a už by se muselo dost nadsazovat.

Pozn. - z hlediska přesnosti jsou nejlepší sférické projektily ložiskové kuličky, bohužel díky své malé váze mají hodně padající balistickou křivku a musí se kurevsky podsypat - ale pak to lítá luxusně... Nicméně nikomu nedoporučuji to zkoušet, na rozdíl od olova se umí pekelně odrážet od tvrdých materiálů, kamenů ap., berte to jako teorii. ;)
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Detonics Gladiator (Czechgun) všechny typy

Příspěvek od PaF »

Na odrazy kuličkových ložisek fakt bacha. Je to o hubu, i když je člověk střílí z praku. Lepší jsou skleněnky, ty se o tvrdý cíl rozdrtí na prach.

btw KDY A KDE BUDE K DISPOZICI BROKOVNICE? Ježíšek se blíží ;).
A existují nějaké zkušenosti s použitím broků? Fakt je, že tu furt debatujeme jen o jednotné střele.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Detonics Gladiator (Czechgun) všechny typy

Příspěvek od Fabulous »

V pondělí smontujeme prvních 10 kusů. Ten náběh výroby jde pomalu. Pořád se na něco čeká. Ale je reálné, abychom do konce listopadu smontovali vše z první várky, takže se dostane na všechny aktuální objednávky.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Detonics Gladiator (Czechgun) všechny typy

Příspěvek od Lyster »

Lyster píše: 13.11.2020 7:06 Chci se zeptat, existuje nějaký brokový košíček který se dá normálně koupit a bude pasovat do té brokovnice?
Vlastně jsem nikde neviděl video s tím, že by z té brokovnice střílely broky, vždy jen kule nebo tak...
Asi můj dotaz krapet zapadl v diskusi, můžu se zeptat znovu jak to je? Děkuji.
TomSmith
Příspěvky: 1274
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Detonics Gladiator (Czechgun) všechny typy

Příspěvek od TomSmith »

Existuje viz shopy s přebíjením štrobl a pod.
Problém je že asi nenajdeš takový co by pasoval do hlavně glada. To co se prodává je na standardní brokové ráže které se ale moc nekryjí s černoprachými rážemi typu .50 / .45 apod.
Ono to ale ani není potřeba. Už to tady už někde je, nebo najdeš postup nabíjení perkusní brokovnice i na youtube, např. zde: https://www.youtube.com/watch?v=ozwS7LbH340
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Detonics Gladiator (Czechgun) všechny typy

Příspěvek od Lyster »

Díky za odpověď, je mi jasný, že to lze samozřejmě nabít i bez toho brokového košíčku, právě jsem se chtěl zeptat, jestli se v téhle ráží 50 dá taky ten košíček sehnat, v brokových kalibrech se vůbec nevyznám, vím že ty čísla neznamenají průměr hlavně... právě proto jsem chtěl vědět, jestli i na tenhle kalibr 50 je i ekvivalent brokového náboje (tudíž by i existovaly i ty košíčky.) Přijde mi to jako praktická věc a asi to bude i šetřit hlaveň ne? (menší tření.)
V tomhle se mi třeba líbila (a tedy stále líbí) ještě před tím, než přišla Detonics brokovnice například Howdah 20/20... krásný kousek, ale Detonics brokna je zas díky konstrukci praktičtější...
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Detonics Gladiator (Czechgun) všechny typy

Příspěvek od Strelec45 »

Velikosti brokových ráží:
Raze.jpg
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Nigel West
Příspěvky: 7
Registrován: 18.04.2020 8:15

Re: Detonics Gladiator (Czechgun) všechny typy

Příspěvek od Nigel West »

Co se týká brokové karabiny a střelbou brokama, tak určitou zkušenost a porovnání mám.
Měl jsem již zmíněný Howdah Hunter v brokové ráži 20. A upřímně řečeno, střelba brokama je sice zábavná kratochvíle, ale praktické využití moc nemá. Střílel jsem s tím na 10 a maximálně na 15 metrů. Na větší dálku to mělo již příliš velký rozptyl. Navíc broky vystřelené z takto krátké hlavně - Howdah má hlavně dlouhé 285 mm, měly ve vzdálenosti 15 metrů malou energii. Střílel jsem brokama 4mm, 4,5mm a 5,5mm Na případnou sebeobranu by byly vhodné spíše ty větší, ale muselo by se střílet skutečně do těch 10 metrů.

Pro teorii Rozpadu se nabízí možnost využít třeba i Howdah v postapo světě. Mně z toho vychází, že k lovu brokama je Howdah nevhodný, naopak pro sebeobranu sice ano, ale lepší je jednotná střela.

A teď k brokové karabině Detonics. Kvalitou zpracování a životností bude určitě na lepší úrovni než Howdah. Praktičnost pro použití a spolehlivost bude taky větší. Ale co se broků týče, obávám se, že i za použití brokových košíčků to bude podobné jako s Howdahem. Navíc má tato karabina zhruba o 30 mm kratší hlavně než Howdah, takže účinnost těch broků nebude valná. Takže i když se jí říká brokovnice, tak já si myslím, že její hlavní využití bude pro střelbu s jednotnou střelou. V tomto smyslu to bude daleko hodnotnější zbraň. Jistě je ale vhodné, aby majitelé těchto karabin si vyzkoušeli i ty broky, aby věděli co a jak s tím lze trefit, ale nakonec stejně budou lepší jednotné střely.

Nakonec chci napsat, že Detonics karabina se mi moc líbí, ale bohužel z různých důvodů si ji teď nemůžu dovolit. Budu rád, když si do konce roku udělám radost a koupím si druhý (záložní) derringer Gladiator a uschovám ho jednou pro syna, až vyroste. Přemýšlel jsem nad tím asi jako každý tady, a protože nevíme, co bude nebo nebude zakázané za 15, 20 let, tak radši pořídím ještě jednoho Gladiátora a nechám si ho jako takovou pojistku do budoucna.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Detonics Gladiator (Czechgun) všechny typy

Příspěvek od bivoj »

Nepíšeš, kolik jsi sypal prachu. U černoprachu se není třeba bát řádného podsypání, prakticky neexistuje kombinace, co by zbrani (pokud to není kompletně prorezavělá trubka) uškodila. Dnešní westernové a mířenkářské pšouky se vůbec nedají srovnávat s loveckýma/armádníma navážkama byť jen z doby přelomu 18 a 19 století... Troufnu si tvrdit, že když do toho Howdahu nabiju 28g broků a pod to 5g černého prachu, tak že to bude mít trošku lepší účinnost, než popisuješ... ;)
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Detonics Gladiator (Czechgun) všechny typy

Příspěvek od PaF »

No proto by mne zajímalo vyjádření konstruktéra... ;)

btw Na dobu, kdy bude potřeba něco za trám, je variantou i historie - mauser nebo revolver v dostupné ráži. Ale nejčastější stejně asi bude "ztracené Géčko".
Nigel West
Příspěvky: 7
Registrován: 18.04.2020 8:15

Re: Detonics Gladiator (Czechgun) všechny typy

Příspěvek od Nigel West »

Jak píšeš Bivoji, je to dost možný. Mně prodejce Howdahu striktně řekl, ať nedávám víc než 3 gramy prachu a toho jsem se držel. Nabíjel jsem vždy jen ty 3 gramy. Možná skutečně proto ta účinnost se nezdála být vysoká. Nevěděl jsem, že u černého prachu se nemusím tolik obávat, že tu zbraň předimenzuju při nabíjení. Co se týká černého prachu, jsem spíše začátečník. Vidím, že navážky prachu, laborace a vše okolo toho je pro mě ještě docela neznámá, ale to je už mimo téma.

V případě, že výrobce brokové karabiny dá jasné instrukce a doporučení, kolik prachu nasypat pod jaký typ střel - podobně, jako to udělali u derringerů, tak možná budeme sami překvapeni, co ta brokovnice dokáže i s těma brokama. Já jim držím palce.
Nigel West
Příspěvky: 7
Registrován: 18.04.2020 8:15

Re: Detonics Gladiator (Czechgun) všechny typy

Příspěvek od Nigel West »

Byl jsem teď pár dní nemocný, tak jsem měl čas pročítat toto vlákno, sbírat informace, koukat na videa kde se střílí nebo manipuluje s Gladiátory a byla to všechno lahoda.
Dneska jdu odpoledne do práce, netěším se a nálada je pod psa. Tak jsem ještě kouknul na stránky Detonics a ejhle, derringer v ráži .45 již není v nabídce?

To je už nebudou vyrábět? Mě by to mrzelo. G .45 jsem si oblíbil a přišel jí na chuť. Snad alespoň náhradní pistony a zápalníky budou ještě k dostání.
Odpovědět