Respirátor

...aneb co se jinam nevešlo.
Odpovědět
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Respirátor

Příspěvek od vrabi »

S brýlema polomasku Shigematsu RS01 (RS01S) a 3M 3200.
Vždy bude samozřejmě záležet na tvaru brýlí a obličeje.
Bez brýlí je pro mne nejpohodlnější opět Shigematsu RS01, ale nemám problém ani s čímkoli od 3M, zajímal bych se hlavně o dostupnost a náhradu filtrů, na Shigematsu i 3M jsou redukce filtrů různých výrobců volně ke stažení.
WPA jsem nezkoušel, ale koncepce poslední verze už vypadá velmi použitelně, jediná nevýhoda jsou ty filtry, kdy nejdou ničím nahradit a redukce zatím není.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Respirátor

Příspěvek od Ivana »

Malý průvodce pro nás netechniky (škoda že tak pozdě): https://www.upol.cz/media/Pruvodce_znac ... edakci.pdf
Uživatelský avatar
Quido
Příspěvky: 855
Registrován: 13.03.2020 9:34

Re: Respirátor

Příspěvek od Quido »

dTest upozorňuje na nevhodné respirátory:

ZT-6088, odkaz zde: KN95 Respirátor / FFP2

HT9210, odkaz zde: HUATE KN95 Respirátor / FFP2

Komentář: Nahlášeno v Lotyšsku, ale i tak je šance, že by se s tím mohl někdo z fóra setkat.
zedik
Příspěvky: 987
Registrován: 29.03.2016 20:41
Pohlaví: muž

Re: Respirátor

Příspěvek od zedik »

V mejlu mi přistálo:
TObrázekento víkend sleva 30% na respilonu - na R-shieldy a RespiPro Carbon - Slevu 30 % uplatníte s kódem : BF30
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Respirátor

Příspěvek od Ivana »

Report o rouškách TNG:
V lékárně zakoupené roušky co měly být nano a podle Liberecké univerzity nejsou. Asi tři týdny po zakoupení jsem je šla vrátit: máte účet, nemám, tak bohužel, ale přesně vím kdy jsem to kupovala, zeptám se, kdy jste to teda kupovala, aha už to vidím, děkuju nashledanou.
Až mě to překvapilo, jak splavně jsem dostala vrácené peníze.

Report o VKRespiPro: i při několikahodinovém nasazení se v tom dýchá líp než v látkové, nevlhne to tak rychle jako textil ani v dešti, těsní opravdu dobře. Má to trochu divný kovový čmuch, ale celkově jsem spokojená.
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Respirátor

Příspěvek od vrabi »

Sedmidenní metoda

Vědci sdružení v organizaci Adios Corona potom přišli se způsobem, kterým se dají opakovaně nosit také chirurgické roušky. Nemusíte je tak neustále vyhazovat, ale použít takzvanou sedmidenní metodu. Když roušku použijete a sejmete z obličeje, uložíte ji do předem připravené obálky, ve které ji necháte následujících sedm dní. To zaručí, že rouška po týdnu nebude infekční a zregenerují také její vlastnosti. Podle vědců je možné tento postup zopakovat pětkrát až desetkrát.

Podle francouzského mikrobiologa Denise Corpeta nepřežije po sedmi dnech na roušce žádný virus, což potvrdilo hned několik nezávislých studií. Naposledy to potvrdil výzkum zveřejněný v časopise The Lancet, podle kterého se po jednom týdnu na roušce nachází přibližně 0,1 % viru, který je tak zcela neškodný.

https://www.aazdravi.cz/lze-pouzit-jedn ... .sznhp.box

Stejný postup používám už od jara u respirátorů ;)
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Respirátor

Příspěvek od proforma »

Ja taky :-) Jenom ja jsem to prodlouzila na 10, lip se v tom orientuje: nosim 1., odlozim, vezmu 11. (po ranu mi zo vetsinou moc nepocita :-))
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
MrPorter
Příspěvky: 508
Registrován: 18.10.2012 13:50
Pohlaví: muž

Re: Respirátor

Příspěvek od MrPorter »

V dTestu je velký test roušek a respíků. V rychlosti zde naměřené hodnoty k Respilonům:
částice 0,2µm /0,6µm / kapénky 3µm:
RespiPro Carbon - 90% / 99% / 100%
R-Shield - 68% (po praní 62%) / 96% (89%) / 100% (99%)

Předpokládám že ten novej VirusKiller bude podobný spíš tomu RespiPro Carbon než R-shieldu. Každopádně je zajímavý, že je R-shield tak nízko, když ta membrána by měla být stejná. Pro srovnání, Nanospace Antivirový šátek má 83% na těch 0,2µm.
Později zkusím toho sem dát víc, zatím asi stačí tohle shrnutí:
Roušky i respirátory se často dovážejí jednorázově, a nelze proto zaručit, že všechny otestované pomůcky budou v době vydání dostupné. Proto poradíme raději obecně. Nejlepší filtrační účinnost v našem testu předvedly respirátory. Obdobně pak fungují i výrobky s nanomembránami, jsou však výrazně dražší. Pomyslné třetí místo patří jednorázovým ústenkám. Nejnižší úroveň ochrany svému nositeli poskytnou látkové roušky. I ty však dokážou zabránit tomu, aby jejich uživatel šířil kapénky do okolí.

Před několika konkrétními výrobky vás však musíme varovat. U nanoroušek Nano Kids Antibakteriální ochrana úst a nosu (99,50 Kč/ks), Respilab Pro Mask YDHG (78 Kč/ks) a TNG Textilní rouška (139 Kč/ks) jsme navzdory deklaracím na obalech nenašli žádnou nanovlákennou membránu. Také musíme upozornit na textilní roušky z neoprénu, které mohou být nebezpečně málo prodyšné. Občas se nabízejí ve večerkách.
cipis
Příspěvky: 4833
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Respirátor

Příspěvek od cipis »

Proformo, tak ono není co počítat, stačí sedm háčků a sedm šátků/repirátorů/šál/cokoliv nadepsané na jednotlivé dny. Viz. báječné nedělní kalhotky s nápisem Sundej :D
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Respirátor

Příspěvek od proforma »

Hacek je v tom, ze nemam tolik hacku :lol: Na svem jarnim postupu nic nemenim: pred domovnimi dvermi sundam respik, dam ho do papiroveho sacku, uzavru a soupnu na 70 C do trouby. Po vyndani napisu na sacek datum a uz otevreny putuje mezi spaletova okna. Vetra, nicemu nezavazi a kdyby nejakej potvor prezil, nemam ho doma. Jeden respik beru 2-3, podle delky noseni (v souctu max. 16 hodin). Pisu na sacek, takze mam i kontrolu, ktery jsem uz kolikrat mela (takze mne pak neprekvapi odloupnutej plisek, coz cini respik nepouzitelnym). Blbuvzdorne :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
cipis
Příspěvky: 4833
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Respirátor

Příspěvek od cipis »

Asi bych měl po měsíci zase přeprat rshieldy, jak tak koukám :)
A asi jich začnu točit víc, než ty 4 teď, ale je pravda, že nechodím denně, takže ten týden tam mám tu pauzu.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Respirátor

Příspěvek od proforma »

Dokud jsem jezdila do prace, prala jsem je po kazdem pouziti. Resp. venku a v doprave respik, v praci Rshield, v pripade porad o 3 lidech a vic zase respik. Takhle se tech 12-13 hodin denne s necim na cumaku dalo vydrzet. Je pravda, ze prvni sadu 4 Rshieldu uz mam opranou a na podzim jsem zvazovala nakup dalsich (a treba uz vylepsenych), ale nastesti to vyresil home office :-)

Edit: mezi lidi ted vyrazim tak 1x tydne na nakup masa, zeleniny a nejakych drobnosti, takze frekvence toceni respiku i Rshieldu se podstatne snizila. Uvidime, jak to bude po Vanocich...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
MrPorter
Příspěvky: 508
Registrován: 18.10.2012 13:50
Pohlaví: muž

Re: Respirátor

Příspěvek od MrPorter »

Další hodnoty z dTestu:
(záchyt 0,2µm /0,6µm / 3µm / prodyšnost, v závorce případně hodnoty po vyprání)

Ústenky:
Mesaverde- 83% / 97% / 100% / 58%
dm/Mivolis Mundschutz - 67% / 96 % / 100% / 68%
GoodMask zdrav.oblič. maska - 37% / 64% / 100%

Respirátory:
"Pilulka.cz KN95" (Čína) - 94% / 100% / 100% / 57%
Goodmask FFP2 - 77% / 98% / 100% / 35%

Nano:
Spurtex nanorouška - 82% / 92% / 100% / 60%
Respilon RespiPro Carbon - 90% / 99% / 100% / 27%
BreaSafe anticovid19 - 87% / 100% / 100% / 37%
NanoSpace šátek - 83% (85%) / 99% (98%) / 100% (100%) / 28%
R-shield - 68% (62%) / 96% (89%) / 100% (99%) / 30%

Látka:
Petit Lulu - 20% (19%) / 23% (22%) / 96% (83%) / 66%
T-Tomi rouška dětská - 6% (14%) / 4% (13%) / 43% (80%)
Yiwu Fanxite Fashion Mask - 76% (65%) / 85% (73%) / 100% (98%)

V testu je toho samozřejmě víc, snažil jsem se vypíchnout ty známější resp. zajímavější. Ten R-shield je celkem zklamání, zvlášť v porovnání s těma obyčejnejma ústenkama, kde jich spousta má i lepší hodnoty záchytu.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4240
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Respirátor

Příspěvek od Lyster »

No a ten covid virus má kolik µm?

Dodatek: odpovím sí asi sám. 0,112 µm, pěkně mrňavá svině. :head

Jinak s tím R-shiledem jste mě te tedy nepotěšili (podle těch výsledků testů) jelikož jsem si v té akci Black Frayday objednal další dva...

Ale musím tu na rovinu říct, ať dopadl hůř než nějaké jiné respirátory, tak to je jediná věc, se kterou mohu chodit venku v zimě i v brýlích a nemlží se, protože mi vydechovaný vzduch neuniká kolem rypáku pod brýle. A taky se do kopce tak nezadýchám. I s blbou jednorázovou rouškou se zadýchám o dost víc. A o mlžících se brýlích v ní ani nemluvím.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4240
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Respirátor

Příspěvek od Lyster »

MrPorter píše: 27.11.2020 16:40 Další hodnoty z dTestu:
(záchyt 0,2µm /0,6µm / 3µm / prodyšnost, v závorce případně hodnoty po vyprání)
Samozřejmě tohle berte jako vtip, ale nejde mě se "nezamyslet..."

Ten test byl snad placený Čínou ne? Podle všeho nejlépe dopadl:
Respirátory:
"Pilulka.cz KN95" (Čína) - 94% / 100% / 100% / 57%

PS: Jako správný Čínský "agent" jsem si pár balení pro jistotu taky zakoupil... je to fakt celkem pakatel. A jestli to fakt funguje...
Při již zde někde zmíněném systému (prací pytel) (po 10 dnech ponechání v pytli na špinavé prádlo bude covid free :lol: ) to za zkoušku stojí.
MrPorter
Příspěvky: 508
Registrován: 18.10.2012 13:50
Pohlaví: muž

Re: Respirátor

Příspěvek od MrPorter »

Mně třeba ten R-shield zase až tolik nevadí, od začátku jsem ho bral jako tu jednodušší variantu na míň exponovaný místa, a když je potřeba tak beru něco lepšího co víc těsní. Stejně tak ten test předpokládám nijak nezohledňoval čas používání, tedy to, že klasické respirátory relativně rychle zadýcháním ztrácí svoje vlastnosti, kdežto nano by mělo držet furt stejně. A pravděpodobně neřešili ani konstrukci, resp. způsob nasazení - k čemu mi je rouška, co papírově chytí víc než R-shield, když to z ní po obvodu všude fičí. A to že je musím měnit jak na běžícím pásu je už jen bonus.

Takže zůstávám u komba R-shield + VK RespiPro (v optimistické víře, že odpovídá hodnotám RespiPro Carbon), případně FFP3 s ventilkem na něco vyhrocenýho, ale těch moc nemám.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4240
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Respirátor

Příspěvek od Lyster »

Já jsem teď s R-shield vyřešil Ježíška pro celou rodinu... ale i se slevou to byla slušná garda. :(
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4240
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Respirátor

Příspěvek od Lyster »

Lyster píše: 27.11.2020 23:03
MrPorter píše: 27.11.2020 16:40 Další hodnoty z dTestu:
(záchyt 0,2µm /0,6µm / 3µm / prodyšnost, v závorce případně hodnoty po vyprání)
Samozřejmě tohle berte jako vtip, ale nejde mě se "nezamyslet..."

Ten test byl snad placený Čínou ne? Podle všeho nejlépe dopadl:
Respirátory:
"Pilulka.cz KN95" (Čína) - 94% / 100% / 100% / 57%

PS: Jako správný Čínský "agent" jsem si pár balení pro jistotu taky zakoupil... je to fakt celkem pakatel. A jestli to fakt funguje...
Při již zde někde zmíněném systému (prací pytel) (po 10 dnech ponechání v pytli na špinavé prádlo bude covid free :lol: ) to za zkoušku stojí.
Včera přišly zmiňované respirátory z pilulka.cz 30 kusů po prvním natažení gumiček na obličej 9 prasklo!!! Neuvěřitelný aušus. Dokonce v jednom balení kde je pět kusů po prvním pokusů praskly 4 kusy. Ty respirátory, které pokus o nasazení na obličeje přežily, těsní celkem dobře, ale aby z 30 zakoupených kusů jich bylo použitelnyvh 21... A jak říkám, to bylo úplně první nandání na obličej. Žádné rvaní.
Takže za mě určitě velký propadák. Tohle by se dít nemělo. Nebýt pošta skoro tak drahá jako to balení respirátorů, tak jim tam ty prasklé pošlu snad zpátky
Opravdu hodně mě to naštvalo, jako čekal jsem za tu cenu, že budou špatný třeba dva -tři, ale tohle jsem fakt nečekal!


.
Přílohy
IMG_20201203_001447.jpg
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Respirátor

Příspěvek od bivoj »

Většinou nepraskne gumička jako taková, ale vytrhne se/praskne ten spoj gumičky a těla respirátoru/roušky. Koukám, že u tebe to bylo taky tak... Stačí nejlevnější vteřiňák a jde to opravit/pojistit. Nebo tavná pistole a přitavit. Nicméně se s tím musí člověk jebat a to jen když jim to nechce hodit na hlavu, nebo spláchnout do hajzlu... Protože toto by se dít nemělo a pokud to takto chodí, je to normálně důvod pro podnět na ČOIku...

Jj, jsou to šity...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4240
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Respirátor

Příspěvek od Lyster »

Ano, samozřejmě to praská u spojů. Fakt hrůza.
Chtěl jsem je dát prarodičům, ještě že mě to nedalo a vyzkoušel jsem je. Bych si připadal jak idiot. Tohle jim určitě dávat nebudu.
Odpovědět