Rambonůž - nůž s pilkou

Nože, mačety, sekery,píky, oštěpy, atd.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od Ulfhednar »

Serža: pokud si představím rukojeť, která bude pasovat do lidské ruky, bude mít nějakou tloušťku stěn a skrz ní povede cca 5mm silný fulltang, zbyde vevnitř místo tak na plátek žvýkačky z jedné strany a čepelku skalpelu z druhé ;)

RudolfSteiner. Pila na Glocku neuřízne nic. Vyzkoušeno opakovaně. O dost lépe řeže pilka na Kyzliaru Korshun. Ale ani to není hitparáda. Jediná pilka na noži, která solidně řeže (z těch, co jsme měl v ruce) je na Victonoxu Forester. Ale je jen na klacky.

Pilky na hřbetě degradují primární funkci nože (řezání a bodání) a přitom jako pilka jsou nepoužitelné. Lehounké Bahco Laplander je 100x výkonnější a douhodobě funkční řešení. Mám ho trvale přivázané na batohu, a umím si představit kombo nůž+firesteel+Bahce+paracord, které bude de facto jedna věc, a bude to fungovat.
Óðinn á yðr alla
Janko Burka
Příspěvky: 93
Registrován: 10.10.2020 16:59

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od Janko Burka »

Presne tak. Pila na hrbetu noze vypada tvrdacky ale je k nicemu, Glock jsem si objednal bez ni a k tomu ruskou retezovou pilku. Univerzalni veci neexistuji a pracuji vzdy hure nez jednoucelove.
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od Stenny »

Osobně za snad největší slabinu rambonůžů považuju ergonomii - nůž má řezat, sekat a bodat, a na to musí mít dobře udělanou rukojeť. Pokud je rukojeť v podstatě trubka, tak nikdy nedosáhne úchopových kvalit rukojeti udělané podle ruky... nemluvě o tom, jak příjemné je používat nůž s kovovou rukojetí v mrazu. Ano, dá se omotat třeba paracordem, ale pak už má většinou zas moc nepohodlný průměr.
Pokud bych toužil po noži "vše v jednom," tak si na pouzdro nože našiju kapsu na pistolový zásobník (spousta "survival" pouzder něco takového má z výroby) a malou výbavu uložím tam.
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1151
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od Alstratt »

Podle me Rambo nuz je spis na vystaveni si ho nekde, pouzivat ho nekde by se mi nejak nechtelo. Hlavne pokud clovek mysli timto stylem vyuziti kazdeho prostoru tak bud to udela chytreji ze to bude opravdu funkcni bez rizika ztraty, bez vyssi vahy atd. Nebo to udela neefektivni kde to bude nacpane kdejakyma vecma jako nouzovyma a pritom ty same veci ve vetsi verzi bude nosit oddelene jinde jako primarni kdyby neco. V tom horsim pripade neboli druhem budou nosit vetsi vahu. Ono to nemusi skoncit jen u toho plniciho noze ale celkove tim myslenim tim muzete zpusobit ze to bude ta druha moznost, takze ta horsi. Bude to neco ve stylu ze, "je hele tady mam taky misto tak tam dam taky neco i kdyz to uz mam ve vetsi verzi jinde tak tam dam malou nouzovou verzi a je hele tamhle je taky misto" ...

Pokud ot tak nekdo chce s plnici rukojeti tak Schrade nebo Microtech Marfione ADO. Se Schrade mam zkusenosti, s tou plnici ruckou mi vydrzel kde co i nehezke zachazeni, zalezi jaky si vyberes. Navic neni ani nejak drahy, za tu cenu z ceho je a s plnici rukojeti tak jsou dobre v te sve kategorii. Jsou to noze z jednoho celeho kusu. Ale znicit se da vsechno pokud je clovek jelito nebo to nici umyslne. Ale jak to ma kulatou rucku tak se to nedrzi tak dobre, ale me to nejak zas tolik nevadilo, to se da vyresit urcityma upravama. Bez uprav je to opravdu dost neergonomicky. Do takoveho noze si nedavat nic duleziteho typu srolovany prukaz, flashku s daty apod., ale jen neco nouzoveho na rozdelani ohne (vata, maly firesteel ..). Pevny nuz uz nenosim, nosim zavirak ktery vydrzel i tvrde zachazeni. Mam vice verzi a ten co ted nosim nejvic je odolny zavirak ktery v sobe ma mini firesteel a oddelene v pouzdre maly pilovy list ktery se na nej da pripojit (pripojit se da i vrtak ..) mam i verzi s vymenym pilovym listem .. v sobe. Da se na nej pripojit i lzicovydlicka (titan-slitina) ze to mam pohromade. Je docela tlusty a z titan-slitiny, me uz nejak ty ruzne ocely neberou, hlavne me uz nebavi moc resit ty ocele. Nebavi me nosit nejaky tezky nuz, pilu .. Titan-slitina tu vahu o dost snizila i presto jaky je velikosti a na malou praci mam multitool udelany tez z titan-slitiny, takova vylepsena MUT EOD od LH ale z lepsiho materialu, z casti jinyma nastrojema a z casti vylepsenyma. Diky titan-slitine ho mohu pouzivat na takove aplikace kde s oceli normalne neuspeju. Odolny nuz neni jen o tom kolik vydrzi sekani, paceni atd. coz to i ten muj bez problemu zvladne. Klasickou pilku, sekeru ... mam doma a nikam se je tak velke, tezke tahnout nechce. To si sebou misto toho vemu navic radsi tycinky, jidlo ... Multifunkcni veci mohou byt hodne odolne, fungovat i dobre na tu svou velikost, zalezi jen na tom jak je to udelane a z ceho. Nemuzeme navic srovnavat male veci s velkyma co jsou urceny na praci. Takovy veci je lepsi si nechat vyrobit. Ja neustale nejak vylepsuji ten zavirak i multitool. Nosit hromady kramu rozdelene kde hrozi v nekteryhc pripadech/u nekterych lidi postraceni, zabira to moc mista, vahy nebo dela to tam bordel atd. se mi nechce.

Myslim si ale ze beznym lidem staci klasicky nuz, pripadne i skladaci pilku sebou do lesa.

Sincerely, Alstratt
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od Matěj »

Já rambonůž taky strašně chtěl a pak mi ho koupila babička v armyshopu, byl jsem ještě na ZŠ, pak mi ho zabavili ve škole, když jsem ho ukazoval spolužákům a máti pro to musela do školy jít. Pořád ho ale v krabici s noži mám. :)
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od proforma »

Panove, stejne je "rambo nuz" vzdycky jenom ten, kterej mate nejradsi :-) Obvykle to byva ten prvni poradnej :-) Muj prvni byl tahle klasika https://www.mikov.cz/dyka-374-nh-1-zavazak/, stal tehdy neco pres 40 Kcs, coz byla desna darda, neb kapesny jsem mela 25 Kcs/mes. Provazel mne na vsech taborech, cundrech (jo, po revoluci uz i s lepsimi kolegy), na koleji, v dilne, pri sekani vanocnich stromecku, hovezich kosti... Nejake ty male zoubky uz taky ma :lol: Ale vsechno to vydrzel, porad pracuje (ted aktualne dela trisky), ackoli by uz mel vek na duchod. Tomu rikam rambo vydrz :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od DeadMan »

Proformo, to se pleteš, to nemůže být jakýkoli velký nůž. Rambo nůž je specifický produkt Hollywoodu a měl by vypadat nějak takto ;)

http://www.noze-nuz.com/master_cutlery/RB2.php
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od proforma »

Ja vim, ale v detskych ocich je velkej nuz kazdej nad rybicku vys :-) To byla trocha nostalgie z dob, kdy Rambo jeste nevedel, ze chce nejakou specialni kudlu :D
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1294
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od Kapo »

Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od Maximus »

"Rambo nůž" je nesmysl, který je dobrý jen do vitrínky.

Duté rukojeti bych u nože snad věřil jen u Chris Reeve Knives - Shadow IV Survival Knife, ale rukojeť kruhového průřezu je neergonomická a musíte mít velké ruce, aby případná schránka v dutině rukojeti za něco stála.

Pro rozpadlíka je lepší mít zápalky, minikompas, paracord, tabletu na čištění vody, rybářské háčky a vlasec, skalpelovou čepelku rozmístěny po oblečení a v případě zabavení či ztrátě nože máte další vybavení k přežití stále k dispozici.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od Hohepa »

https://www.csfd.cz/film/16097-rambo-pr ... v/prehled/
Rambo: První krev
Akční / Dobrodružný / Drama
USA, 1982, 93 min
rambo.PNG
Teda Proformo to jsem myslel že jsi mladší ročník :wasntme
ale ten mikováckej zavazák byl i můj první "dospělácký" nůž :hand
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od proforma »

No jo, ja se nezdam :-) Jsem vas varovala uz pred lety, ze jsem vyseptala rachejtle :lol:
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od hrd »

Mě ten nový US bajonet vždy přišel víc jako Rambo nůž než bajonet.
Obrázek
PS: já vždy toužil po Mikovu "Skaut", ten byl za, myslím, 55 Kč, takže dražší.
PaF
Příspěvky: 1525
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od PaF »

Uzavřeme to... Rambo byl frajer, kudlu měl na dvě věci ;) .
Ale každá blbost najde svého kupce. Dnes jsem viděl, jak tatík cca 45 let kupoval bowiák pro syna:
https://www.mujnuz.cz/noze/noze-s-pevno ... bowie.html

Když jsem se ptal, prý "na ryby". No, pro účel SD před menším žralokem asi dobrý :lol: .
Uživatelský avatar
Rookie81
Příspěvky: 240
Registrován: 02.02.2011 21:14
Pohlaví: muž
Bydliště: moravské slovácko

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od Rookie81 »

Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od Strelec45 »

Rookie81: Přesně tohle mě napadlo při první větě prvního příspěvku. :lol:
Teď ho ještě sehnat. :chuckle
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Uživatelský avatar
des
Příspěvky: 762
Registrován: 14.11.2012 20:29
Pohlaví: muž

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od des »

Alstratt píše: 08.12.2020 13:25Diky titan-slitine ho mohu pouzivat na takove aplikace kde s oceli normalne neuspeju.
Jaké napríklad?
nemóže íst karta furt...
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od Hohepa »

strelec: zatím to je k sehnání jen v civilní verzi s velkým aku
saw.jpg
saw.jpg (169.48 KiB) Zobrazeno 5502 x
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od jerry.mysak »

už rok řeším svůj ideální nůž. Jasně Rambo byl vzor, ale po několika testech a pokusech jsem skončil u ( jo, je to furt rozdělaný, není čas) nože co by měl mít tyhle vlastnosti:

-nůž má v první řadě řezat
-jít s ním dobře bodat
-musí vydržet sekání
-měl by snést sekání kostí, hřebíků, drátů
-záštitu proti sjetí ruky v případě bodnutí
-unést mě když se na něj pověsím
-pohodlně se držet s tím že vím kde je čepel a nemusím na ní koukat
-v ideálním případě použít jako rukojet jako kladívko, případně s tím vytáhnout hřebík
-materiál čepele i rukojeti odolný povětří

Jak jsem psal výše, rambo byl vzor, respektive bowie se sníženou špicí. Délka mi vychází na cca 30 cm, šíře čepele 4-5 mm, žádná trubka ale čepel pěkně protažená do rukojeti. Na hřbetě druhý ostří pro sekání tvrdých materiálů, co nejblíž špici ( Aby to mělo švunk). Žádná pila, páč ty prostě nefungujou. Jak zaznělo, je ta ozubená část krátká, navíc zuby by měli mít šrank, jinak zařízneš 2 cm hluboko a tření ti nedovolí řezat. materiál prášková ocel, záštita 440B, rukojet teak, botka 440B zakalená (kvůli klepání). Udělal jsem prototyp z měkký ocele abych zkusil sekání, bodání. Stahovat kůže se s ním moc nedá, ale na to to není určený. Bude to těžký tábornický nůž se kterým useknu větev, naštípu třísky, přeseknu kost, probodnu plastovej nebo plechovej sud. Ostatní píčovinky jako nit, udice se můžou dát do pouzda.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Rambonůž - nůž s pilkou

Příspěvek od Woody Crafty »

Alstratt píše: 08.12.2020 13:25 Mam vice verzi a ten co ted nosim nejvic je odolny zavirak ktery v sobe ma mini firesteel a oddelene v pouzdre maly pilovy list ktery se na nej da pripojit (pripojit se da i vrtak ..) mam i verzi s vymenym pilovym listem .. v sobe. Da se na nej pripojit i lzicovydlicka (titan-slitina) ze to mam pohromade.
Tohle je aspoň smysluplný příspěvek :yes
Připojitelný pilový list schovaný v pouzdře, to je asi ideální řešení. Napadlo mě že to odšroubovatelné víčko by mohlo být řešené tak aby se tam dal připojit list pily. Stačil by ten z malé "rámové" pily o výšce cca 1 cm. Jak jsem uvedl, požadováno je aby to dokázalo přeřezat větev 8 cm.

Můžeš sem prosím dát konkrétní typ toho nože? Sice předlokládám šílenou cenu u toho titanu, ale je to velmi zajímavé řešení.
Alstratt píše: 08.12.2020 13:25 Nemuzeme navic srovnavat male veci s velkyma co jsou urceny na praci. Takovy veci je lepsi si nechat vyrobit. Ja neustale nejak vylepsuji ten zavirak i multitool. Nosit hromady kramu rozdelene kde hrozi v nekteryhc pripadech/u nekterych lidi postraceni, zabira to moc mista, vahy nebo dela to tam bordel atd. se mi nechce.
Přesně takhle jsem to myslel. Nemá jít o zcela plnohodnotný nůž. Spíš o napůl nouzový který nebude určený jako ta "velká věc na práci".
A taky mám důvod proč chci více věcí v jednom. Je lepší u sebe mít jednu multi věc co není úplně super, než ty potřebné drobnosti nemít.
K čemu mi bude v noci v lese, že mám u sebe super nůž co vydrží 10 let v džungli, když nemám čím si tam v nouzi rozdělat oheň.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Odpovědět