Koronavirus v ČR

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět

Mám nebo měl jsem potvrzený Covid

Ano
96
39%
Ne
151
61%
 
Celkem hlasů: 247
Uživatelský avatar
RedneckBear
Příspěvky: 324
Registrován: 06.11.2015 0:37
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od RedneckBear »

proforma píše: 24.12.2020 8:19 A jsme zpatky na 15 tisicich. To uz tu dlouho nebylo...
Proc se tolik resi, kolik vyhlasi denne novych pripadu? Vzdyt je to v podstate s nicim nesouvisejici cislo, jelikoz nikdo nevi, kolik za ten den skutecne pribylo nakazenych. Totez procento pozitivnich denne (to se vlastne odviji od toho prvniho).

Spis by to asi chtelo dlouhdobou statistiku vyuziti covid mist v nemocnicich (a kolik z hospitalizovanych tam musi/nemusi lezet). Jestli neco takoveho vubec existuje (?).
The Emperor protects ...
bfm
Příspěvky: 25
Registrován: 14.03.2020 11:02

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od bfm »

RedneckBear píše: 24.12.2020 22:58 Proc se tolik resi, kolik vyhlasi denne novych pripadu?
Tomuhle taky nerozumím. Tím spíš je to celé totální manipulace s realitou a závažností onemocnění. Stejně úmrtí s a na kovid, když nedokáží rozlišit jedno od druhého plus kopici dalších možností, tak je to taky silně zavádějící.
Mrkva
Příspěvky: 377
Registrován: 09.03.2013 2:02

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Mrkva »

RedneckBear píše: 24.12.2020 22:58 Spis by to asi chtelo dlouhdobou statistiku vyuziti covid mist v nemocnicich (a kolik z hospitalizovanych tam musi/nemusi lezet). Jestli neco takoveho vubec existuje (?).
To ma dva problemy:
1) Situace v nemocnicich odpovida rozsireni nemoci cca 14 dni zpatky.
2) I s temihle cisly se kouzli - pacient se po negativnim PCR testu stava covid-, do statistik se zapocita jako vyleceny a pritom furt lezi na ARU trubku od ventilatoru v krku. Obavam se, ze jedina smerodatna cisla jsou pocty umrti za uplynuly tyden.
Uživatelský avatar
RedneckBear
Příspěvky: 324
Registrován: 06.11.2015 0:37
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od RedneckBear »

ad. 1) Ja vím :( ale aspon by byl zpetně vidět vývoj zaplnění nemocnic ve vztahu k tehdy platným opatřením.
ad. 2) Bohové!!! Tak to je teda fakt super!!! :evil:
The Emperor protects ...
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od bacil »

Mám takový pocit, že ten "anglický" vir má co do činění s tím co dlouhoobě od jara očekáváme - že vir zmutuje v méně neškodnou a rychleji se šířící variantu. Jelikož nakažení už není hra s ruskou ruletou a někomu (farmaceouti a jejich poskoci) se to nehodí do krámu, tak se snaží zabránit v šíření. U obou angličanů byl test proveden náhodou - prostě ne proto že by byli nemocní, ale že se nechali testovat. O dalších nakažených se zatím neví ale mají být (média).

Takže pokud je to opravdu tak, že je sice více nakažlivý, ale jeho potenciál sytit nemocnice (bez ochran) je max na úrovni chřipky (bez ochran), tak bych neváhal a nějakého nakaženého sem hodně rychle dovezl. Vznikne tak za mnohem menších ztrát opravdu ta kýžená kolektivní imunita. Prostě takové přirozené očkování. Vir pak dále zmutuje na úroveň těch starých čtyř koronavirů, tedy že to bude jen rýma a dost.

Ještě je otázka ale, jak moc velkou stopu zanechá v orgánech člověka. Aby třeba negativně neovlivnil reprodukční schopnoti vymírajícího kavkazského plemene člověčenstva.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od bivoj »

Mrkva píše: 25.12.2020 8:19 ...
2) I s temihle cisly se kouzli - pacient se po negativnim PCR testu stava covid-, do statistik se zapocita jako vyleceny a pritom furt lezi na ARU trubku od ventilatoru v krku. Obavam se, ze jedina smerodatna cisla jsou pocty umrti za uplynuly tyden.
Zas tak hrozný to není. Stačí porovnat průměrové křivky hospitalizovaných, vážných případů a úmrtí v delším časovém intervalu a člověk velice lehce uvidí silnou korelaci mezi tvary křivek. Takže moc kouzlit se s těmi daty nedá...

(POZN - jakékoliv jiné ukazatele, než je počet hospitalizovaných/výžných/mrtvých, nemá moc smysl studovat, protože snad vyjma procentuelního poměru nakažených v testovaných jde o nespolehlivá data.)

Viz následující grafy mapující situaci hospitalizovaní/vážní/mrtví od začátku epidemie v ČR:
hospitalization-201223.png
critical-201223.png
deaths-per-day-201223.png
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od bivoj »

Zde ještě ten graf poměru pozitivních k testovaným. Z křivky za uplynulý týden(je to klouzavý průměr 7 dní) je vidět (dolní graf), jak strmě to nyní letí nahoru. IMHO rychle překonáme i vrchol z 27.10...
cases-to-tests-201224.png
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
JIP
Příspěvky: 346
Registrován: 12.08.2012 19:38
Bydliště: Indie
Kontaktovat uživatele:

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od JIP »

Odkdy se mění to počítání PES hausnumera koeficientu?
Už to funguje dle toho nového a nebo se teď situace lepší doopravdy? :wasntme

Je opět velice vtipné, že když konečně po dlouhém vahání přepnou do 5, tak se to ten samý den začne zlepšovat.
Tak ještě tři dny a může se zase rychle rozvolnit :yes :rock :clap
Mrkva
Příspěvky: 377
Registrován: 09.03.2013 2:02

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Mrkva »

"Zlepsovat" se to zacalo, protoze 3 ze 4 ukazatelu zavisi na poctu testu :) Pocita se: Pocet pozitivnich, pocet pozitivnich senioru, zejdnodusene R (podil o 5 dni posunutych tydennich sum nakazenych). To muze docela hezky fungovat, akorat jakmile do toho "vleti" vanoce, kdy se 4 dny v tydnu poradne netestuje, tak klesne pocet pozitivnich, pocet pozitivnich senioru, i zjednodusene vypoctene R.

Ale nebojte, cisla za leden to dozenou.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ivana »

Přesně tak, data ovlivňuje počet testů. Což je mimořádně dobře vidět na procentu pozitivních testů, které vystřelilo a dosáhlo až 40% a mele se nám kolem 35%.
Jak může být (podle hygieny) počet kontaktů 0,8. když je reprodukční číslo 1,3? To mi hlava nebere. Anebo bere, ale musím konstatovat, že na to s....
Situace se nelepší, podle mě to v lednu vystřelí, teď je to překryté svátkama.
Mrkva
Příspěvky: 377
Registrován: 09.03.2013 2:02

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Mrkva »

Ivana: to, ze pocet kontaktu je 0.8, kdyz R 1.3 je naprosto normalni. Divil bych se, kdyby to bylo naopak. Lidi neuvadeji kontakty / prosi, aby nebyli uvedeni a nemuseli na testy.

Modelovy priklad zalozeny na skutecne udalosti: C+ osoba, pri trasovani uvedena 1 dalsi osoba (ve finale navic C-). Skutecne vyznamnych kontaktu minimalne 5-10, aktualne uz 2, mozna 3 maji symptomy.

Ono se teda neni co divit, protoze to narizovani karanteny/izolace se dela "od stolu", bez jakekoliv navaznosti na realitu.

Opet modelovy priklad:
Jarda: mirne symptomy, po tydnu pozitivni AG test delany "pro jistotu". Den pote pozitivni PCR test. Hygiena "naridila" izolaci 10 dni od data PCR testu.
Pepa: posledni nechraneny kontakt s Jardou den/dva pred vyskytem symptomu Jardy. Pak cca tyden bez kontaktu. Od Jardovo pozitivniho AG testu se Jarda presunul k Pepovi do bytu (aby neohrozil rodice). Funguje v rezimu striktne respiratory, oddelene mistnosti, dezinfekce, vetrani. PCR stejneho data jako u Jardy vyslo negativne. Vysledek: karantena 10 dni od data pozitivniho PCR testu Jardy.

Asi dva dny jsem se v tom snazil najit logiku a nenasel.
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od step »

Nakažlivost může být dva dny před začátkem příznaků. Tedy Pepa může stále být v inkubační době po předchozím kontaktu s Jardou a PCR test mohl být falešně negativní. Proto karanténa 10 dnů od posledního nechráněného kontaktu.
Pokud je v domácnosti C+ a C- osoba a nechrání se navzájem před nákazou, tak je karantena prodloužena až na 15 dnů.
Mrkva
Příspěvky: 377
Registrován: 09.03.2013 2:02

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Mrkva »

step: S tim souhlasim. Ale nechapu, proc se karantena pocita od pozitivniho PCR testu druhe osoby, a ne od nechraneneho kontaktu. A uz vubec to nedava smysl v situaci, kdy tam byl cca tydenni symptomaticky prubeh a jeste pozitivni AG test. Zkratka pro izolaci, trasovani, a cokoliv dalsiho se bere jako referencni bod okamzik, kdy Jarda pomalu prestaval byt infekcni.

Rekneme, ze se u dotycneho objevily priznaky nakazy 1.12. Pokud si zajde na test hned 2., hygiena bude trasovat lidi v obdobi, kdy byl nejvic infekcni, a v izolaci bude do 12., tedy v obdobi, kdy je infekcnost stale dost vysoka. Vsechno super.

Pokud dotycny tyden pocka (nebo zrovna neni na testech volno) a na testy si zajde az 8., dostane izolaci do 18. - tedy na dobu, kdy uz s nejvyssi pravdepodobnosti vubec infekcni neni, hygiena vubec netrasuje kontakty, ke kterym doslo v dobe, kdy byl nejvic infekcni, misto toho trasuje epidemiologicky nevyznamne, a vubec se to cele rozpada.
Uživatelský avatar
RedneckBear
Příspěvky: 324
Registrován: 06.11.2015 0:37
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od RedneckBear »

https://www.novinky.cz/koronavirus/clan ... h-40346361

Byl tohle v planu vzdycky, nebo se to veze na stejne vlne jako v pripade Španělska?
(je to dobrovolne, ale vsem te nahlasime a casem se nikam neodstanes, ale co to rikam, je to dobrovolne a tim to konci)

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ ... nicni_lesa
The Emperor protects ...
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ulfhednar »

http://dfens-cz.com/wuchanska-chripka-v ... eam-intro/
Autora osobně znám, navíc píše snadno ověřitelná fakta, takže pokud Vám není osobně sympatický, můžete se v tom pošťourat a najít chyby.
Znám i (menší) část těch borců z Masárny, o kterých píše a sedí to.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Nicotinick »

Dobře, tak bude registr očkovaných, tomu rozumím. Přiznám se, že jsem nikde nenašel zmínku o tom, v jakém levelu vůči očkovaným budou ti, kteří Covid prodělali a mají minimálně stejnou imunitu jako očkovaní ?

Mám si ten pozitivní test zalaminovat do průkazky, nebo co? :)
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od step »

Mrkva píše: 29.12.2020 7:09 ... proc se karantena pocita od pozitivniho PCR testu druhe osoby, a ne od nechraneneho kontaktu....
...pro izolaci, trasovani, a cokoliv dalsiho se bere jako referencni bod okamzik, kdy Jarda pomalu prestaval byt infekcni.
karanténa se musí počítat od něčeho co je objektivní, jinak v tom bude bordel a každý si bude hlásit co chce.
Stejně tak může být příklad, že mám týden příznaky, PCR test je 9. den od počátku příznaků pozitivní, já už tři dny žádné příznaky nemám, tedy mohu hned druhý den ukončit izolaci, protože je to 10. den a já už mám příznaky dlouho? To je asi také špatně.
V rozumně fungující společnosti by mělo být standardem, že když mám příznaky, tak se okamžitě izoluji ode všech (i rodiny) a hlásím to, zároveň informuji svoje kontakty, že jsem nemocný a měli by tedy být ostražití. Izolován jsem, čekám na test a potom ještě 10 dnů po testu izolace pokračuje. Teoreticky tedy mohu někoho nakazit dva dny před začátkem příznaků do začátku příznaků, ty hlásím hygieně, oni jsou také snad rozumní a poradí si s tím. Můj pozitivní test přesune moje kontakty do karantény ještě v bezpříznakové nenakažlivé fázi.
Bohužel pro společnost to takto nefunguje. Lidé v tomto neuvěřitelně lžou, zatloukají kontakty, utajené zabijačky, besídky, rodinné sešlosti, ignorují svoje příznaky a vesele to roznášejí dál.
Běžným oznámením v tomto týdnu je: sešli jsme se na Boží hod celá rodina, bylo nás 12 a zeťák má od 28.12. pozitivní test, už 23.12. ho bolely klouby a svaly a pokašlával :head
nebo: už týden mám teplotu, kašel a jsem unavený, normálně chodím do práce, ale rodiče říkali, že bych měl jít na testy aby měli jistotu, že nemám tu koronu, do práce ale musím chodit dál.
Někteří si to dělají sami vyloženě těžší - jeden pozitivní v širší rodině (karanténa den 0), tak pojedeme na testy (karanténa den 7) všichni jedním autem tři různé domácnosti dohromady, roušky žádné, jsme přece rodina. Doba strávena v autě 2 hodiny, jeden pozitivní, tři negativní. Tedy nové testování ostatních spolucestujících (karanténa den 14), teď už rozdělení na domácnosti, kde se ale mezi sebou neizolují. Jeden z domácnosti pozitivní, nakažen od spolucestujícího z minulého testování. Tedy pro zbytek rodiny dále karanténa a nový test (den 21), ten mi konečně vyjde pozitivní, tedy izolace (den 21+10), když mám štěstí a nakazím se. Nakažený ze začátku už je dávno bez příznaků a v práci, ale ostatní se plácají v bludném kruhu karantén. A přitom by stačilo se jen izolovat na 10 dnů od ostatních.
Další varianta, kdy si to lidé dělají těžší je: měl jsem příznaky, určitě jsem to prodělal před měsícem, nikam jsem nešel, izoloval jsem se doma, test nebyl. Teď musím do karantény kvůli významnému kontaktu a na testy. Ty budou pravděpodobně negativní, protože jsem to prodělal, vir v sobě nemám a mám protilátky. Ovšem vyšetření protilátek se nedělá a svým přístupem k věci nemám záznam o pozitivním testu, tedy mám smůlu a plácám se v karanténách dál.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ivana »

Tak máme přírůstek přes 10 tisíc. A to jen proto, že počet testů je malý. Procento nakažených má absolutní maximum, 42,26%.
pepaf
Příspěvky: 541
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od pepaf »

https://nedd.tiscali.cz/tri-grafy-ktere ... .sznhp.box

Zajímavá data a přehledné srovnávací grafy k ilustraci ...

Poměřováno počtem nakažených a obětí končí Česko rok 2020 mezi státy, které pandemie covidu zasáhla nejhůř. Patrné to je z grafů skupiny Our World in Data.

Proč se nám to přihodilo?
Odpověď je jednoduchá: Česko nezachytilo nástup druhé vlny.

Už při samotném začátku první vlny koronaviru v Evropě respektovaný epidemiolog Antoine Flahault v časopise pro lékařský výzkum The Lancet varoval, že za první vlnou koronaviru patrně bude následovat vlna druhá, ještě větší. Nedd na článek upozornil v březnu ...

Flahault, ředitel Institutu globálního zdraví Ženevské univerzity, v něm psal, že koronavirus může být jako tsunami a během tsunami bývá nejvyšší a nejničivější až druhá hlavní vlna, která následuje po vlně první

Epidemiolog připomínal, že jako tsunami útočil už vir španělské chřipky, se kterou má koronavirus leccos společné, především vysokou nakažlivost. Ve zmíněném článku pro The Lancet varoval, že "začít žít po první vlně, jako by se nic nestalo, by bylo stejné bláznovství, jako vrátit se na pláž po první vlně tsunami".

Metaforicky řečeno, Česko se na pláž vrátilo. Vrátila se na ni podstatná část populace, někteří epidemiologové i vláda v čele s premiérem. Andrej Babiš v srpnu zvrátil rozhodnutí expertů o tom, aby byly opět zavedeny roušky. Před blížícími se volbami zjevně nechtěl dělat opatření, která nemohl opřít o mínění veřejnosti.

Je přitom tristní, že žádná epidemiologická autorita proti tomu výrazně neprotestovala. Co víc, selhal projekt chytré karantény, na který předseda vlády osobně dohlížel.

Výsledek je nasnadě: Ze statistik Univerzity Johnse Hopkinse i grafů skupiny Our World in Data vyplývá, že vyjádřeno počtem nakažených a obětí k počtu obyvatel za celou dobu pandemie končí Česko rok 2020 jako jedna z nejpostiženějších zemí světa.
David4471
Příspěvky: 13
Registrován: 27.12.2020 11:43
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od David4471 »

Za mě je celý ten systém PES jeden velký způsob jak nás držet v nouzovem stavu napořád. Když se koukněte na kritéria jednotlivých stupňů PES, tak velmi lehce zjistíte, že jediným způsobem jak být zase v normálním stavu je neprovádět testy. 👍🤣 Takže pěkně nedomyslene, nebo spíše promyšlené?
Odpovědět