Koronavirus v ČR

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět

Mám nebo měl jsem potvrzený Covid

Ano
96
39%
Ne
151
61%
 
Celkem hlasů: 247
Biochemist
Příspěvky: 91
Registrován: 02.01.2015 9:15

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Biochemist »

L.C.: nemáš doma nějakou moderní elektrickou (ne mikrovlnou) troubu se slušným termostatem? Nebo známé v nemocniční laborce, kde mají sušárnu? Zkus sterilaci těch respirátorů na 60°C na 3 hodiny, to je cca 6x doba co by měl přežít virus, takže je tam dostatečná jistota pro prohřívání respirátoru a nepřesnost termostatu a respirátor i gumičky by to měly bez problému přežít.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od bacil »

Upozorňuji, že klíčové je slušný termostat. Běžně dělané trouby mají hysterezi i 20°C a o přesnosti toho co ukazuje a co je v troubě raději nemluvím. Nejjednodušší by bylo koupit termostat průmyslový i s teploměrem a tím řídit tu troubu. Nebude nakonec jednodušší UV-C nebo peroxid? Nebo věšáček po-út-st-čt-pá-so-ne a nechat to dezinfikovat čas?
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
Equestrian
Příspěvky: 139
Registrován: 26.01.2020 15:55
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Equestrian »

L.C. : až jsem skoro zamáčkl slzu při tom čtení, myšleno upřímně.. furt všude řikám, že obrovskej klobouk před Váma všema, před celou složkou IZS, já osobně si fakt nedokážu představit fungovat od března v kuse v atombordelu, ffp3, štít, brýle, popř. celomaska. Mám taky pár známých v nemocnici a tý situace je mi fakt líto, když od nich čtu, jak je člověk vyřízenej, ať po fyzický stránce, tak po psychický. Držte se tam

Nejvíc mě na tom sere to, že stát, vedení nemocnic, kraje atd.. není schopný vybavit personál potřebným vybavením a přitom na tom trhu ty ochranný pomůcky jsou, neřeknu v březnu jak bylo vše vykoupené, ale teď? :head ať covid oddělení, tak všechen ostatní personál by měl mít minimálně ty ffp3 respiky, ne nějaký čínský šmejd.
Nehledě na adekvátní ohodnocení Vaší práce, to je fakt k pláči, když si doktor v nemocnici musí odpovídající vybavení cálovat ze svojí kapsy. Všude se hází milonama, miliardama, ale trochu podpořit nejdůležitejší lidi v těhlech sračkách co jsme, to ne :puke

Druhá věc, za cca dva měsíce to bude rok, co je v ČR covid a i teď, po takový době, mám kolem sebe spousta ignorantů, popíračů, odmítačů, konspirátorů, co do tohohle ohně přikládají pod neuvěřitelým tlakem :head furt tu jsou lidi, co na Covid nevěří, co odmítají vakcínu, protože je "narychlo spíchnutá a jsou v tom čipy", co serou na jakýkoliv opatření, s tím že se nemoci nebojí, protože přece oni mají tu nejlepší imunitu a těžkej průběh jim vůbec nic neřiká, nebo to, že můžou nakazit lidi okolo. Tímhle vším flušou do ksichtu Všem zdravotníkům, co se snaží tuhle situaci zachránit, fakt na zeblití.
Už mě fakt unavujou ty neustálý konspirace a chřipečkáři, bohužel jsou mezi nima i moji známý, kámoši a osazenstvo ze vsi.. ač se snažím usazovat konspirátory, furt někomu něco vysvětlovat, tak mi to přijde, že to je furt dokola, vždy přijde nová "kauza" a nový konspirace a nový cesty jak vše jako správnej chřipčičkář ojebat a vyhnout se tomu.

Fakt se nedivím, že tu lítaj takový čísla, protože tohle je jeden velkej neřízenej chaos, jak mezi lidma, tak ve státní struktuře, která není vůbec schopná udělat nějaký kloudný plán a řešení čehokoliv v týhle hromadě hnoje, ve který všichni jsme.

Snad se zadaří alespoň nějak s těma vakcínama, aby to vše trochu povolilo. Upřímně jiný východisko, než proočkovat určitou část populace a dopracovat se k nějaké kolektivní imunitě nevidím. Na to, že by vir měl promutovat a zmizet to nevypadá a promořování je jen cesta do pekla, na čemž stejně naše nezodpovědná část populace aktivně pracuje, které samozřejmě Gratuluji, jelikož odvádí excelentní práci. Best in Covid :head
"Je lépe být připraven na příležitost a nemít ji, než příležitost mít a nebýt na ni připraven"
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od bivoj »

Equestrian píše: 02.01.2021 23:22 ...Už mě fakt unavujou ty neustálý konspirace a chřipečkáři, bohužel jsou mezi nima i moji známý, kámoši a osazenstvo ze vsi.. ač se snažím usazovat konspirátory, furt někomu něco vysvětlovat, tak mi to přijde, že to je furt dokola, vždy přijde nová "kauza" a nový konspirace a nový cesty jak vše jako správnej chřipčičkář ojebat a vyhnout se tomu...
Někdy to prostě nejde jinak. Příklad z minulého měsíce: Od mých rodičů hodně dobří známí, kteří s nima za mlada jezdili na dovolený a spoustu divokejch akcí (si to pamatuju jako malé dítě, pro mě to byl prostě "strejda a teta"). Oba popírači Covidu. Ač už dnes starší generace (>70), neuvěřitelně v kondici, on celoživotní horolezec, ona vášnivá cyklistka - každý jim v poslední době hádal vždy o cca 20 let míň, jak byli ve formě a jak byli energetičtí a akční. Pro strejdu žádnej problém dát si jakoukoliv skálu, pro tetu žádnej problém 200km na kole kdy utahala i o 50let mladší cyklisty.

Snažili jsme se jim vysvětlit, že by se měli proti Covidu chránit, ale byli to popírači a argumentovali tím, že i kdyby ho teda už dostali, že na ně si Covid jen tak nepřije, protože jsou otužilí, vysportovaní a ve skvělé kondici. Což byli.

Ale mýlili se. Teta umřela 15. prosince, strejda 19. prosince. Dostali Covida, někdy na přelomu listopad/prosinec, pravděpodobně od svých dětí, a Covid jim kompletně rozežral plíce.

Ne, že bych toto přál každému z popíračů, ale měli by si uvědomit, že to fakt není "chřipečka"...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od bacil »

Milá vládo, udědlali jste jako soudruzi z NDR někde chybu. Nedá se koupit ani sešit pro děcka do školy. Fakt bylo nutné aby ani malé "smíšené zboží" neprodaly ani ten blbej sešit?
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5344
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Rafael »

Nevím jak kde, ale u nás na malé vesnici a v okolí lze koupit skoro vše.
Od cementu, šroubků, nářadí, hrnců, drogistického zboží, žrádla pro psy apod. I ty sešity a papírenské zboží.
Stejně jako na jaře.
Ale třeba je to tím, že ty obchůdky mají rozmanitý sortiment a vejdou se do nějakých výjimek.
A taky mají jen vstup s ochranou a po jednom zákazníkovi.

Což mi přijde, že ty vesnice jsou možná v krizových situacích životaschopnější a odolnější než města.
*
A tohle nevím jestli se jedná o ftípek, hoax nebo debilitu nějakého "managera".
Nebo magora?
Ale z toho bych vládu nevinil!
boj_s_virem_vyhrajeme_dle_narizeni_hnuti_a_vlady_20201230092301852.jpg
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od bacil »

Jenže na dědině kde máš jeden kvelb a magor prodejny z ní udělá fakt jenom potraviny a drogerii, ti už nic nepomůže.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
L.C.
Příspěvky: 351
Registrován: 26.06.2018 8:51

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od L.C. »

Biochemist píše: 02.01.2021 22:17 L.C.: nemáš doma nějakou moderní elektrickou (ne mikrovlnou) troubu se slušným termostatem? Nebo známé v nemocniční laborce, kde mají sušárnu? Zkus sterilaci těch respirátorů na 60°C na 3 hodiny, to je cca 6x doba co by měl přežít virus, takže je tam dostatečná jistota pro prohřívání respirátoru a nepřesnost termostatu a respirátor i gumičky by to měly bez problému přežít.
bacil píše: 02.01.2021 23:16 Upozorňuji, že klíčové je slušný termostat. Běžně dělané trouby mají hysterezi i 20°C a o přesnosti toho co ukazuje a co je v troubě raději nemluvím. Nejjednodušší by bylo koupit termostat průmyslový i s teploměrem a tím řídit tu troubu. Nebude nakonec jednodušší UV-C nebo peroxid? Nebo věšáček po-út-st-čt-pá-so-ne a nechat to dezinfikovat čas?
Pánové díky za rady. Pokud se seberu, tak něco z toho vyzkouším, i když se obávám, že nakonec skončím u toho peroxidu, nebo UV LED 275nm sterilizaci. (dle Izraelců funguje 265nm a 285nm délka. Já mám objednané jen 275nm, ale předpokládám, že to snad bude O.K.)
Jinak co se opakovaného používání respirátorů týká, tak problém je i ve tvaru samotném. Ty respirátory zkrátka ztrácí nošením tvar a přestávají těsnit a gumičky se natahují (ty by se daly vyměnit, to je ten nejmenší problém). Problém je ve ztrátě přilnavosti a už jim pak tolik nevěřím.

UV-C lampu mám 30W, ale ta mi přijde dost razantní a navíc produkce ozonu je značná. Mám i vyvíječ ozonu, ale obě metody sterilizace mi již přijdou příliš agresivní.
Equestrian píše: 02.01.2021 23:22 Nejvíc mě na tom sere to, že stát, vedení nemocnic, kraje atd.. není schopný vybavit personál potřebným vybavením a přitom na tom trhu ty ochranný pomůcky jsou, neřeknu v březnu jak bylo vše vykoupené, ale teď? :head ať covid oddělení, tak všechen ostatní personál by měl mít minimálně ty ffp3 respiky, ne nějaký čínský šmejd.
Nehledě na adekvátní ohodnocení Vaší práce, to je fakt k pláči, když si doktor v nemocnici musí odpovídající vybavení cálovat ze svojí kapsy. Všude se hází milonama, miliardama, ale trochu podpořit nejdůležitejší lidi v těhlech sračkách co jsme, to ne :puke

obrovskej klobouk před Váma všema, před celou složkou IZS
Děkuji za slova podpory. Ono se to nezdá, ale dost to pomůže. Mně alespoň ano.

Jinak je to ale přesné. Celá slavná vláda spolu s parlamentem měli půl roku na to, aby něco smysluplného udělali. Neudělali nic a většinu času strávili populistickými žabomyšími válkami. Pořád si pamatuji na Rakušana ze STAN, jak vyřvával, že omezení cestování omezuje jeho občanská práva a svobody. Opozice stojí za tím, co tady teď je stejně jako vláda. A měli by za to být pohnáni k zodpovědnosti, což se bohužel nestane.

Zajištění odpovídajícího vybavení mělo být prvořadým úkolem. Místo toho se nestalo opět prakticky nic. Pořád stejný šmejd. A ohodnocení, to je spíše špatný vtip. Na „covidovné“ museli pracující ve zdravotnictví čekat půl roku a nakonec to dostávali ještě navíc po částech a někde dokonce snad ještě stále nic. Už se teď pmalu začíná jednoat ze strany ČLK o nějakých nových kompenzacích, ale obávám se, že to nebude nic moc.

Ono se pořád počítá s tím, že špitály to nějak zvládnou. Ony to nakonec opravdu nějak zvládnou, jenže ta cena za to bude obrovská:
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/r ... ku-649110

To nemluvím o náporu na psychiku. Nechci vědět, kolik i zdravých lidí skončí s posttraumatickou stresovou poruchou a jinými úzkostnými, nebo depresivními poruchami. A to za sebou nebudou muset mít ani prodělaný covid.

Celomasku jsem dnes vydržel dvě a půl hodiny, protože se mi chtělo příšerně spát. Místo ní jsem si vzal respirátor a je to prakticky to stejné. Únava, beznaděj a vztek jsou snad poslední emoce, které ještě dokážu nějak rozumně vnímat.

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/ce ... .seznam.cz

Opravdu, pokud by někdo chtěl něco dokonale, ale opravdu dokonale zkurvit, stačí, aby to svěřil do rukou českým politikům. Jsou jasným důkazem, že nekonečno existuje.
ἢ τὰν ἢ ἐπὶ τᾶς
Uživatelský avatar
Quido
Příspěvky: 855
Registrován: 13.03.2020 9:34

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Quido »

Držte se. V této prekérní situaci Vám můžu aspoň imaginárně držet palce. :yes A taky zkusit nabídnout tři tipy, které trochu pomohly mně:

S celomaskou je to obtížné a doufám, že to nebude moc velký OT:

Než masku nasadím, tak si s ohledem na správný hygienický postup hodím si do pusy nějaký mentolový bonbón typu černé Halls proti kašli. Z dvou nepříjemných hodin je pak už jenom třeba nepříjemná hodina a půl.

Případně ještě přidat po kapce nějakých silic bez účinné složky (typu Pinonasal) do každé nosní dírky. Není to kdo ví co, ale komu se dýchá v celomasce fakt špatně, tak by to mohlo trochu pomoct. Samozřejmě nenakapat toho tolik, aby to hned po pracném nasazení masky vyteklo nosem zase ven.

Poslední 'babská rada', u které si už tuplem nejsem jistý, jestli se na mě nesnese vlna hejtu s názorem, že takové věci na rozpad nepatří - už vůbec ne do tohoto vlákna: V létě jsem před nasazením masky celý obličej opláchl Alpou (60%?) z drogerie. Pokožka tuplem nepoděkuje, ale pomůže to dost razantně protáhnout horní dýchací cesty a probrat poklimbávající oči. A jako bonus jsem se ve své smrduté M-10 nezpotil tak rychle.

Toto je moje OT troška do mlýna, jak se lze s minimální námahou a náklady pokusit snížit diskomfort při několikahodinovém nošení celomasky.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

Vitamin D3 uz zacina byt zase lehce nedostatkovy. Alespon ty znacky, ktere nedavno testovali v DTestu, vyssi varianty UI. Z toho soudim, ze lidi asi zacali alespon prevenci brat vazne, coz by bylo jenom dobre, to by tem nasim spitalum mohlo pomoct vic nez jakakoli vladni opatreni.

Cili pokud na nej nekde narazite, doplnte si zasoby :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od cipis »

Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od devlop »

jo déčko dochází, ale hlavně u těch známých lékáren, kam lidi většinou chodí, třeba objednával jsem 10 balení D3 2000UI v lékarně DR.Max na netu, vyzvednutí v lékárně. Dnes email o stornu objednávky, protože prý nejsou schopni objednané zajistit, přitom na eshopu bylo dostupné. V Benu ale bez problému. Záleží, jak se která lékarna zásobila. Ale o tom, že dochází známky prostě jsou. Cipis - pigingrock, díky za typ. Za jak dlouho to z toho shopu přijde?
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Nicotinick »

Tak abychom se zase jen nestrašili. Znám cca 20 lidí (většinou kolegové kolem práce), kteří Covid prodělali a mají potvrzeno testem (včetně mne) a minimálně 10, kteří podle příznaků evidentně prodělali a buď byli negativní, nebo z nějakého důvodu test neabsolvovali. Věkově 40 - 74 let.
Až na dva (dvě) vše relativně mírný průběh, sice nepříjemné, ale život nijak neohrožující. Ty dvě s těžším průběhem (51 a 58) to taky přežily bez následků.
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od cipis »

Devlope, do 14 dnů, podle toho, jakou dopravu si tam zaplatíš. Ona to zase není sranda, objednávat stovky a stovky tablet třeba vitamínu C, když chce člověk gramové. To se to pak naskládá. Nicméně i s lepší přepravou to vyšlo levněji než v místní lékárně.

Nicku, strašení to není, jen to prostě statisticky tak vychází. Když má někdo kolem sebe samé střední až těžší případy, či úmrtí, tak někdo zase musí mít ty bezpříznakové.
Nicméně společná je jedna věc, většina těch, co to prodělali, ať už jakkoliv, tak i po několika měsících minimálně únava, zadýchání atd., a čím starší, tím je to horší. Takže když to vyjde, že to neublíží ihned, tak je to pak celkem dlouho přinejlepším otravné.
Uživatelský avatar
TommyV
Příspěvky: 188
Registrován: 02.09.2020 12:51
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od TommyV »

Případně lze vitamíny nakoupit například na iherb.com doručení přes dpd jem za cenu cla, jinak poštovné zdarma.. Doma za týden a půl mají tam kvalitní značky.. To samý swansoneurope a tak.. Nedělám reklamu.. Jen je to tam za lepší ceny a od ověřených značek...

Polomaska 3M s dvěma filtrama mi přijde velmi slušně udýchatelná narozdíl od běžného respiratoru, výdechy ventil prelepen kouskem látky..

S rouškou je fyzicky náročná práce problém, s respiratorem taky nic moc, ale s polomaskou to v lehčím tempu jde.. Horší je když je třeba déle mluvit-spatna slysitelnost..

Každopádně držím palce všem kteří tráví s OOP mnoho hodin denně.
pedro!
Příspěvky: 137
Registrován: 10.03.2018 11:37
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od pedro! »

proforma píše: 04.01.2021 12:37 Vitamin D3 uz zacina byt zase lehce nedostatkovy. ... Z toho soudim, ze lidi asi zacali alespon prevenci brat vazne
Nevím, zda lze takto usuzovat. Kam zmizely všechny ty plynové masky a filtry na jaře? Klimafil totálně vyprodáno všechno.

Za celý loňský rok jsem potkal v plynové masce:

- sebe :lol:
- kamaráda, který ji nosí
- a jednou jsem potkal cyklistu v CM6

Asi ty masky mají lidé doma a nepoužívají. No ty vitamíny možná jedí. Ta maska je přeci jen problém ve společnosti, ale MHD jsem jel od začátku korony bez masky jen jednou a jelikož se v každé tramvaji najde jeden s rouškou pod nosem či pod bradou, případně ještě hulákající do telefonu, už to nehodlám v dohledné době opakovat.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od cipis »

Jj, všichni to mají doma a nenosí.
Já to nosil dost na jaře, ale teď v penny strávím do 15 minut a vybírám si, kdy tam tařka nikdo není, tak to proběhnu s r-shieldem. Před dvěma měsíci jsem v tom u máti vyměňoval pokažený termostat na topení, když zrovna měla kovid, ale zavřela se do jiné místnosti a do téhle den nešla, navíc se tam otevřelo už ráno okno. Takže bych to asi zvládl i v tom respilonu, ale v té masce to šlo velice dobře.
Nedávno v Praze jsem viděl na Nuseláku z auta chodce, co tam šel v té WMA nebo jak se to jmenuje. Lidi před ním, co šli doprotivky, tak hodně s velkým předstihem nasazovali všechno, co měli. Bohužel jsem jel po opačné straně, tak jsem mu ani nemohl ukázat palec nahoru ...
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/kor ... zpravy_jog

Primátor Ostravy Tomáš Macura uvedl, že krematorium je největším v zemi a jediným v kraji, přičemž od podzimu má nepřetržitý provoz. „Zpopelňují tam na tři směny ve třech pecích, stejně to už nestačí a těla tam čekají na zpopelnění. Nějaký čas jsme to z pietních důvodů nechtěli zveřejňovat, ale už nelze jinak... A to už místo jednoho máme dva externí mrazící návěsy, abychom to nějak zvládli,“ poznamenal Macura.

Ostrave zacnou vypomahat krematoria v jinych krajich. Stejne jako z Nitry uz vozi do Bratislavy. A to se jeste neprojevily Vanoce a silvestr (to budou umrti ve 2. pulce ledna).
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Equestrian
Příspěvky: 139
Registrován: 26.01.2020 15:55
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Equestrian »

Tak tak, všechny gasmasky pravděpodobně leží doma v šuplíku.
V březnu a celkově z jara jsem gasmasku docela dost využíval na nákupy, ale teď to v těch obchodech není až taková apokalypsa.
Jak říká cipis, např. dnes jsem byl makro, tesco, hned po ránu cca hoďku po otevíračce a ve velkým tescu bylo cca všehovšudy 10lidí+ zaměstnanci, těch tam bylo víc než nakupujících :) a makro, tam jsem byl téměř sám a opět zase zaměstnanci a to že je makro docela velký, takže R-shield uplně v pohodě, nehledě na to, že se tam čověk nesnaží trávit Vánoce.
Na jaře jsem sem tam potkal někoho v gasmasce, buď CM-6, CM-4 nebo 3M na nákupech, ale teď člověk nezavadí skoro ani o někoho, kdo by měl alespoň respirátor.

A abych se taky podělil o menší info, všechny věci ohledně viru mají tak nějak v rámci moýžností odpověď, ale jedna věc mi fakt nejde do hlavy a to právě nakažlivost, jeden kamarád se nakazil kovidem, měl lehký průběh, teplota 3 dny, šílená bolest kloubů, únava, ztráta čichu, chuť zůstala, léčba cca 10 dní. Celou dobu sdílel s manželkou a dcerou v předškolkovým věku domácnost a nikdo to od něj nechytil, opakovaně testy negativní.
Druhý kamarád opět kovid + , (oba měli věk +40) , ten na tom byl podstatně hůř, pár dní mírnější průběh a pak během pár hodin neskutečné zhoršení, až ho musela odvést záchranka a pár dní si poležel s podporou kyslíku, čich a chuť zůstala, bolest těla, hlavy a kloubů, šílená únava a horečka, opět sdílel domácnost bez omezení s manželkou a dvěma dětma, a vůbec nikdo to od něj nechytil, na testech byly opakovaně. Obe uplně normální, před nákazou bez zdravotních komplikací, ale úplně rozdílnej průběh.
Do toho jeden známý, doktor ze špitálu, opět covid +, ale tady je zásadní rozdíl, nakazila se od něj celá rodina, děti (středoškolský věk) a on lehký průběh, ale manželka bohužel skončila na plicní ventilaci. Naštěstí se z toho dostala a už je v rámci možností v pořádku. Oba věk 45+, před nákazou taky bez zdravotních komplikací.

Tím se dostávám k tomu, vůbec nechápu, jaktože je jednou člověk kovid+ a nakazí se okolo 10 dalších lidí, a pak je jiný člověk kovid+ a nenakazí vůbec nikoho. Chápu že záleží na ruzných okolnostech, ale v tomhle je ten vir strašně podivný, jak kdyby si "vybíral koho sejme a koho ne".
"Je lépe být připraven na příležitost a nemít ji, než příležitost mít a nebýt na ni připraven"
Odpovědět