Koronavirus - vakcíny

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět

Jste očkovaní?

Ano
116
54%
Ne
99
46%
 
Celkem hlasů: 215
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od Ivana »

Ta studie co zmiňuje proforma nahoře:
CDC, šíření
V tomto základním případě pocházelo 59% veškerého přenosu z asymptomatického přenosu, z toho 35% z presymptomatických jedinců a 24% z jedinců, u kterých se nikdy neobjeví příznaky.
https://jamanetwork.com/journals/jamane ... erm=010721

Další studie (údajně 35% bezpříznakovými, ale já tam to číslo zatím nenašla):
https://journals.plos.org/plosmedicine/ ... ed.1003346
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od Ivana »

Debata vědců o vakcínách, přímý přenos ve středu v 17.00, na seznamu:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/kter ... zky-137241

Osoby a obsazení:
imunolog, lékař (infekce), psychiatr, imunoložka, epidemiolog, ekonom
moderovat bude Konvalinka
pepaf
Příspěvky: 541
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od pepaf »

Kromě vakcín chybí i jehly. Na volném trhu nejsou, „záchrana“ má přijít z Číny

https://echo24.cz/a/SKjCp/krome-vakcin- ... jit-z-ciny

Počty kdy, co a od jakého dodavatele, výrobce...opět se "trošku" zaspalo a kdo měl objednávat nepřišel
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od devlop »

"Blatný ale už dříve řekl, že na leden a únor je očkovacích pomůcek v ČR dostatek." a co březen, duben, květen atd. ? Hasíme, až když hoří, že, to dá rozum.

a co tohle, to se používat nedá? Dá se normálně na netu koupit (a já to i koupil :) )

https://www.galenica.cz/Inzulinka-1-ml- ... -d3264.htm
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1152
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od Alstratt »

Hromady sterilnich strikacek 1ml - 10ml s luer lock mam a to i s ruznyma jehlama, nastavcema na mixovani, pripojnyma hadickama na vyplach/sprej, sprej nastavcema, filtrama atd. Vse sterilne zabalene v original baleni este, dole v giga pracovne.
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od cipis »

Devlope, za 2,5h už nedá ...
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od devlop »

cipis: no dopr... když jsem to postoval, ještě jsem to kontroloval, zda je skladem, a bylo. Každopádně, jde vidět, na co dojedeme, na nepřipravenost a podfinancovanost zdravotnictví. Jak už jsem to postoval dříve, abychom se dostali na počet aktivních sester jako byl v roce 1985, trvalo by to za ideálních podmínek přes 10let, už toto samo o sobě o něčem svědčí. To, na co se sralo a rozkrádalo a tunelovalo od 90 let, nám to teď vrátí i s úroky. "Inzulínky" nejsou věc, která by se časem kazila, tohle jsme mohli mít ve státních zásobách na spousty let nasysleno. Ale ne, zbytečné. Počkáme, až to budeme potřebovat a spoléhat na toho všemi kritizovaného, komunistického ďábla, Čínu... :head
pepaf
Příspěvky: 541
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od pepaf »

step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od step »

Inzulínové stříkačky nejsou úplně ideální. Zvláště u tučnějších lidi. Jsou navrženy pro aplikaci do podkoží. Tedy mají kratší jehlu 8-12 mm, na aplikaci do svalu je vhodná jehla aspoň 18, lépe 25 - 30mm. Ze stříkaček sice jehla jde násilím sundat, ale nemají Luer kompatibilní koncovku. Na očkováni jsou vhodné tuberkulinové stříkačky, jsou určené k aplikaci malých objemů a dá se na ně nasadit jehla systému Luer. Ty ovšem už nejsou nikde k dostání, také se běžně moc nepoužívají.
U vakcíny Pfizer je objem jedné dávky 0,3 ml, na běžných stříkačkách o objemu 2 ml je stupnice moc hrubá.
Řešením, které by muselo být schváleno výrobcem, by mohlo být zředit dávku v lahvičce větším množstvím rozpouštědla či jiného schváleného roztoku v určitém poměru a aplikovat větší objem větší stříkačkou.
Větších stříkaček (2ml) je dostatek.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od devlop »

no já objednal ty 1ml, je tam i jemnější stupnice a těch 0,3ml lze s trochou péče odměřit. Ale s tou délkou jehly máš právdu, je to cca 12mm, s tučněšími lidmi jsme v naší rodině nepočítal
Přílohy
IMG_20210112_190323.jpg
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od mart0 »

Všiml jsem si už na jaře u mizejících dezinfekcích apod., že o něco déle vydrží v obchodech s chovatelskými potřebami. Tak je tomu i nyní. 1ml stříkačky se ještě různě na netu dají najít, ale ne v lékárnách, ale v chovatelských potřebách a zdražování v případě nedostatku je u nich také pomalejší.
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Ano také jsem objednávala přes chovatelské potřeby. V některých eshopech stále mají skladem 1 ml inj.stříkačky s 16 mm jehlou.

Tady: https://www.spokojenezvire.cz/pro-vet-l ... gJIjfD_BwE

i tady: https://www.dogtech.cz/p/strikacka-inj- ... gJDZfD_BwE

nebo tady: https://www.kukacka.cz/strikacka-inj-br ... 6mm/24528v
Kdo je připraven, není překvapen.
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od vrabi »

Obávám se, že z domova přinesenou stříkačkou ti oficiálně nikdo sérum nepíchne :(
Pokud by došlo k nějakým komplikacím, tak by byl problém dokazovat, že se jedná o schválenou, správně skladovanou a sterilní stříkačku, takže tuto možnost nevidím jako moc průchodnou, jedině až budou očkovat obvoďáci a bude to pro nějakého dobrého místního známého ...
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od mart0 »

Oficiálně ne. Ale nemusí to být jen obvoďák, může to být i dobrý známý lékař v nemocnici. Ale zatím stejně není očkovací látka...
Kdysi jsem se doma očkoval na klíšťovku. První u lékaře, další pak po nějaké době doma, ale to bylo jednodušší v tom, že máš v lednici rovnou stříkačku s dávkou.
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Pokud by byla možnost vybrat si vakcínu, tak pro jakou byste se rozhodli a proč?
Je výrazně lepší mRNA než např. AstraZeneca?

Všude se na mě valí jen konspirační bláboly a ráda bych rozdíly v typech vakcín (adenovir vs mRNA) vysvětlila např. rodičům. Zvažují zda se hlásit do celostátního rezervačního systému (ve velkých očkovacich centrech se bude očkovat spíše mRNA vakcínou) nebo zda ještě chvíli počkat na vakcínu u praktického lékaře (AstraZeneca).

Díky.
Kdo je připraven, není překvapen.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od proforma »

Ja bych si spis pockala na tu Astru. Vsichni mne sice presvedcuji, jak je mRNA vakcina bezpecna, ale proste je to v ockovani fungl nova technologie. Uz jsem se smirila s tim, ze u nas (v EU) zrejme nebude zadna vakcina pripravena tradicnimi postupy, ale pokud bych mela volit mensi zlo, tak pro mne je prijatelnejsi, kdyz ten kousek viru, proti kterymu si ma telo vytvorit protilatky, bude vyrabet nejaky virus-postak, nez aby si ho vyrabely moje bunky samy.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Martysedlak
Příspěvky: 553
Registrován: 08.04.2020 14:09
Pohlaví: muž
Bydliště: Pohledem Pražáka - dálný Východ

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od Martysedlak »

Brno jede. Dnes navštívil pan ministr spolus Andym brněnské výstaviště, v kterém město, zřídilo očkovací centrum, očkují tam cca 600 lidí denně, defakto vše co na trn den dostanou. Důvod návštěvy je oficiálně inspirace pro Prahu, tam má být centrum v 02 aréně. Neoficiálně aby mohl machrovat jak maká, chlubit se na Facebooku.
Biochemist
Příspěvky: 91
Registrován: 02.01.2015 9:15

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od Biochemist »

proforma píše: 13.01.2021 13:53 Ja bych si spis pockala na tu Astru. Vsichni mne sice presvedcuji, jak je mRNA vakcina bezpecna, ale proste je to v ockovani fungl nova technologie. Uz jsem se smirila s tim, ze u nas (v EU) zrejme nebude zadna vakcina pripravena tradicnimi postupy, ale pokud bych mela volit mensi zlo, tak pro mne je prijatelnejsi, kdyz ten kousek viru, proti kterymu si ma telo vytvorit protilatky, bude vyrabet nejaky virus-postak, nez aby si ho vyrabely moje bunky samy.
Ale ten protein bude vyrábět zase tvé buňky samy (stejně jako by vyráběly ten coronavirus samotnej). Hlavní rozdíl je v tom jestli je ta RNA obalená kuličce z lipidů nebo ve schránce z jiného viru, ale ta schránka žádný protein opravdu vyrobit neumí. Osobně mírně preferuji mRNA vakcínu před adenovirovou, protože víc lidí má protilátky proti těm adenovirům (a to může vést k neúčinnosti vakcíny) než proti těm lipidům (z nich nejčastěji na PEG).
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od proforma »

On ty spiky nebude vyrabet ten virus? A proc tam tedy je?
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Mrkva
Příspěvky: 377
Registrován: 09.03.2013 2:02

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od Mrkva »

proforma píše: 13.01.2021 13:53 pro mne je prijatelnejsi, kdyz ten kousek viru, proti kterymu si ma telo vytvorit protilatky, bude vyrabet nejaky virus-postak, nez aby si ho vyrabely moje bunky samy.
mRNA: do tela dostanes mRNA kodujici kus SARS-CoV2 v lipidovem obalu. Ta se dostane do bunek. Bunky zacnou vyrabet podle mRNA onen kus SARS-CoV2 a na nej se natrenuje imunitni system.
adenovir: do tela dostanes geneticky modifikovany adenovir tak, aby se nemnozil a aby obsahoval sekvenci kodujici cast SARS-CoV2. Virus se dostane do bunek a injectne svou DNA (protoze to je DNA virus) do jadra. Jadro to prelozi do mRNA a podle ni vyrobi kus SARS-CoV2. Na ty kusy se zase natrenuje imunitni system.

Ja tam fakt ten rozdil nevidim... Ani v jednom pripade virus nic nevyrabi.
proforma píše: 13.01.2021 14:18 On ty spiky nebude vyrabet ten virus? A proc tam tedy je?
Obal te geneticke informace. Stejne jako ta lipidova membrana u mRNA vakciny. Viry jsou obecne tupa "zviratka", sama o sobe nic nedelaji a potrebuji k jakekoliv aktivite hostitele (bunku).
Odpovědět