Korunavirus a ekonomika

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od mart0 »

Pokud si banka v krizi nemůže vyžádat své, tak to většinou vede k tomu, že si své nemohou vyžádat ani střadatelé. Banka jen minimálně půjčuje své vlastní peníze, většinově jde o pěnize vkladatelů a ti pochopitelně také i v krizi (možná ještě o to více) chtějí své...
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od bacil »

No a to ještě asi netušíte, že banka vám sice půjčí peníce, vy splácíte, ale před polovinou doby dojde k něčemu, kvůli čemu banka dům zabaví a prodá - byť za plnou cenu na kterou byla sjednaná hypotéka. Myslíte, že máte splaceno? Ani omylem! Nesplatil jste úroky! Ty se platí totiž napřed, až po jejich splacení se platí teprve dluh. To je to nač upozorňuje okamůra a chce to změnit, no ještě ho nic nepřejelo.

Banka v žádném případě nepůjčuje své peníze, ani peníze svých střadatelů. Viz články na stránkách ČNB https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=211917#p211917
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od mart0 »

Zkoušel sis to sám spočítat, nebo alespoň použít nějakou kalkulačku na netu? Nebo to říkáš jen tak, aniž bys to spočítal? Nebo se raději nemám ptát?
sacket
Příspěvky: 87
Registrován: 22.12.2017 17:32
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od sacket »

FarmářJan: s tím doplácením na nájem od sociálky je to trochu jinak. Pokud je matka nebo otec samoživitel s dětmi tak sociálka nějaké minimum dá, ale pokud se jedná o úplnou rodinu, tak Ti dáma na sociálce řekne: prvně prodejte auto, chatu, psa atd. a teprve potom možná něco dostanete. Aby sociálka připlatila na nájem, nebo ho zaplatila celý, tak bys musel být příslušníkem jistého utlačovaného etnika.
TomSmith
Příspěvky: 1273
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od TomSmith »

mart0 píše: 06.02.2021 22:37 Banka jen minimálně půjčuje své vlastní peníze, většinově jde o pěnize vkladatelů
Pravdivá je jen první část věty!
To že "většinově jde o pěnize vkladatelů" platilo možná před 100 lety. Dnes je to jen báchorka pro neznalé.
To kolik peněz vkladatelů banka půjčuje stanovuje takzvaná kapitálová přiměřenost - kapitálový poměr. Ten bankám stanovuje ČNB. Kapitálový poměr se momentálně pohybuje okolo 8% takže zjednodušeně lze říct že peníze vkladatelů (přesněji aktiva banky) pokrývají cca 8% objemu půjček.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4240
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Lyster »

Ani druhá světová válka nezpůsobila to, co covid, řekla Maláčová
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/om ... a-40350216

Bože to je (druhá strana tohoto smajlíku :moon ). :head
Liqid
Příspěvky: 606
Registrován: 23.02.2020 15:41
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Liqid »

Už aby byly volby a tahle paní se klidila, větší ptákovinu jsem už dlouho neslyšel :evil:
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4240
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Lyster »

No já se těch co tam nastoupí po nich bojím snad víc. :(
pylorus
Příspěvky: 303
Registrován: 31.10.2016 20:22
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od pylorus »

Myslím, že bychom si měli začít zvykat na časté volby a mnohačetné koalice á la Izrael. Já se osobně obávám ztráty poslední špetky akceschopnosti vlád.
‐------------‐----------------------------------------------------------------
I'm the light, that shall lead you to darkness... 8-)
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od mart0 »

TomSmith píše: 07.02.2021 12:47
mart0 píše: 06.02.2021 22:37 Banka jen minimálně půjčuje své vlastní peníze, většinově jde o pěnize vkladatelů
Pravdivá je jen první část věty!
To že "většinově jde o pěnize vkladatelů" platilo možná před 100 lety. Dnes je to jen báchorka pro neznalé.
To kolik peněz vkladatelů banka půjčuje stanovuje takzvaná kapitálová přiměřenost - kapitálový poměr. Ten bankám stanovuje ČNB. Kapitálový poměr se momentálně pohybuje okolo 8% takže zjednodušeně lze říct že peníze vkladatelů (přesněji aktiva banky) pokrývají cca 8% objemu půjček.
Říci lze samozřejmě cokoli, ale i zjednodušeně i nezjednodušeně je to nesmysl. 8% je požadavek na kapitálový poměr, tedy poměr regulatorního kapitálu a rizikově vážených aktiv. Když už to tedy chceš nějak zjednodušovat, tak to spíše ukazuje, kolik z toho dali samotní vlastníci. Rozhodně to není poměr mezi vklady a půjčkami.
Mimochodem kdybyses podíval na nějaká reálná čísla, třeba zde u Komerční banky: https://www.kb.cz/cs/o-bance/pro-invest ... ncni-udaje, tak ti snad dojde, že nemáš pravdu. Vklady klientů 821mld., úvěry klientů 647mld. atd. Pořád platí, že banka potřebuje vklady (případně jiné půjčky), aby mohla půjčovat. Ani multiplikace, kterou evidentně většina lidí není schopna (a nechce) pochopit, na tom nic nemění.
TomSmith
Příspěvky: 1273
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od TomSmith »

Ok, máš recht :yes
pepaf
Příspěvky: 541
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od pepaf »

Regulatorní požadavek na 8% české banky (tedy banky působící na českém trhu pod regulací ČNB) většinově významně překračuji...
pepaf
Příspěvky: 541
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od pepaf »

od Banung » 06 úno 2021, 21:39

Liqid píše: ↑06 úno 2021, 13:02
Děkujeme za reklamu, ve videu není nic víc než pár prázdných frází, kniha nebude jistě o nic lepší.


Já ti zas děkuji za zhodnocení knihy, kterou jsi ani nečetl. Jenže na rozdíl od tebe, já už mám minimálně 30 zpětných reakcí včetně lidí, kteří se v dané problematice orientují. A v naprosté většině (95+%) rozumí řešení i problému a knihu hodnotí velmi pozitivně ...
Tak já si tu Tvojí knihu, na rozdíl od kolegy Liqid, zkusil i přečíst.... a dle mého názoru a se znalostí fungování ekonomiky a bankovnictví, s ním souhlasím. Byla to ztráta času, ale co už.
Tímto dílkem nominaci na Nobelovu cenu za ekonomiku tedy asi nezískáš...
guntroll
Příspěvky: 997
Registrován: 26.11.2015 5:27
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od guntroll »

Kdo počítá s tím že v blízké budoucnosti mu jakákoli FIAT měna zajistí uchování hodnoty, tomu ujel vlak 8-)
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Joe Azbest »

A platí pravidlo, že investice musí být toho druhu o které stát nebude vědět. To si uvědomí ti, kteří dneska nakupují investiční nemovitosti (byty) aby jim výnos zafinancoval v budoucnosti slušný důchod. Až stát uvalí na každou druhou a další vlastněnou nemovitost likvidační daň, tak rádi prodají a stát tím vyřeší problém s nedostatkem bytů (tyto návrhy už mezi politiky zazněly). A tak to bude se vším o čem stát ví až půjde do tuhého.
guntroll
Příspěvky: 997
Registrován: 26.11.2015 5:27
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od guntroll »

AMEN
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Woody Crafty »

pylorus píše: 07.02.2021 18:37 Myslím, že bychom si měli začít zvykat na časté volby a mnohačetné koalice á la Izrael. Já se osobně obávám ztráty poslední špetky akceschopnosti vlád.
Co se týče utahování šroubů, nesmyslné buzerace a aktivit prakticky za hranicí vlastizrady, tak jsou současní politici až hyperaktivní (nejen vláda, ale i parlament). Tady žádnou ztrátu akceschopnosti nevidím.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Banung
Příspěvky: 8
Registrován: 28.02.2018 12:52

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Banung »

pepaf píše: 07.02.2021 22:29
od Banung » 06 úno 2021, 21:39

Liqid píše: ↑06 úno 2021, 13:02
Děkujeme za reklamu, ve videu není nic víc než pár prázdných frází, kniha nebude jistě o nic lepší.


Já ti zas děkuji za zhodnocení knihy, kterou jsi ani nečetl. Jenže na rozdíl od tebe, já už mám minimálně 30 zpětných reakcí včetně lidí, kteří se v dané problematice orientují. A v naprosté většině (95+%) rozumí řešení i problému a knihu hodnotí velmi pozitivně ...
Tak já si tu Tvojí knihu, na rozdíl od kolegy Liqid, zkusil i přečíst.... a dle mého názoru a se znalostí fungování ekonomiky a bankovnictví, s ním souhlasím. Byla to ztráta času, ale co už.
Tímto dílkem nominaci na Nobelovu cenu za ekonomiku tedy asi nezískáš...
Výborně. Tak si tě napíšu jako prvního. Aby mi moc nenarostl hřebínek. Ale on ten důvod bude asi jinde ...

Čekal jsem, že lidi zabývající se krizemi se budou zajímat např. o to, jak se problém řešil za velké krize v USA. Co to jsou doplňkové měny atd. Že někdo přijde s něčím zajímavým. Zajímavou myšlenkou, znalostí, zkušeností.

Místo toho, je to přehled názorů. Často bez znalosti problematiky. Názor má dnes každý ...
Snad se objeví nějaká výjimka.
Nebojsa
Příspěvky: 375
Registrován: 30.01.2020 15:34
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Nebojsa »

Probíralo se tu i to jak na stávajícím marasmu vydělat? Tím nemyslím přeprodávání respirátorů. Ale jestli někdo té situace/dobu za poslední cca rok v covidu z vás využil ve svůj prospěch. Za poslední rok jsem 2x prokaučoval propady akcií. Poprvé totálně (doufal jsem že to vyklesá ještě níž) a na podzim z toho něco sice káplo,ale pustil jsem to moc brzo. Nemovitosti jsou moc drahé a v exekučkách se vždy najdou 1-2 idioti co to šponují na tržní cenu. Přitom inflace pořád letí nahoru. Pokud nic nenajdu hrozí mi že budu muset nakonec (ale fakt last choice) i pracovat (pokud bude s mou nekvalifikací kde).
Kotatko
Příspěvky: 214
Registrován: 13.02.2021 20:38
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Kotatko »

Proboha Nebojso, to nejde, co to rikas. Prace je pro nas, proste lidi, pro takoveho gentlemana by byla zhoubna...
Odpovědět