BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
honzasl
Příspěvky: 323
Registrován: 10.03.2016 10:13

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od honzasl »

Když jsem si naposledy updatovat znalosti (ale je to tak dva roky zpátky), tak mi vyšlo, že:

cena baterie / (katalogová kapacita x počet katalogových cyklů) = cca 4 Kč/kWh. (závisí samozřejmě na typu baterie atd.).

Takže nemíním energii z panelů někam schovávat a draho dolovat, prostě co se ve FVE vyrobí, to se musí spotřebovat. Zatím platí, že elektřina ze sítě v NT je nejlevnější zdroj...

Schválně zkusím obnovit své znalosti...
drigon
VIP
Příspěvky: 2922
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od drigon »

dracekvo píše: 17.02.2021 12:38 Jet z ostrovního systému a dobíjet z DS je nesmysl.
Když nesvítí slunce, tak daleko ekonomičtěji vyjde se připojit napřímo do DS. Protože odpadnou ztráty v nabíječkách, baterkách, měničích.
Nižší cena v NT mi nevyváží ani opotřebení baterie, natož samovolnou spotřebu měničě/čů.

Dobíjet z DS má smysl pouze pro udržení baterii na určitém stavu pro případ výpadku proudu.
Do určité míry máš pravdu. U nás nechávám přes zimu na solarku lednici s mrazákem, mikrovlnku, osvětlení a elektroniku. Hlavně z toho důvodu, že jsme první u trafa a je u nás běžně 240-248V, ve špičkách i více. Podle rozvodných závodů to je v toleranci a já si nemíním nechat likvidovat zdroje. Tudíž citlivější spotřebiče napájím z měniče, kde je stabilních 230V stále a ostatní dle potřeby a výkonu panelů.
Tudíž solarko používám i jako určitý způsob ochrany proti přepětí, kterou si je každý odběratel podle rozvodných závodů povinen zajistit sám na své vlastní náklady (toto nám řekli poté, co v ulici odešlo během poměrně krátké doby vícero zdrojů a elektroniky).
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od dracekvo »

drigon: tak to potom jo. Určitě se najdou i případy, kdy to nějaký smysl dává :)

honzasl:
máš pravdu. Ale jsme ve vlákně nejde proud. Takový solární systém je ti úplně na nic.
Protože: 1. bez přifázování na DS není schopen vyrábět.
2. pokud chceš být přifázovaný na sít, musíš mít povolení od distributora, montáž ti musí zajistit firma a dále nesmíš do systému nijak zasahovat.
3. vetšina lidí je přes den v práci. Takže elektřinu co ti jsou schopny přes den vyrobit panely, nemá kromě boileru, pračky s časovačem atd. co spotřebovat. Existují samozřejmě vyjímky, kteří pracují z domu, nebo podobně.
drigon
VIP
Příspěvky: 2922
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od drigon »

Bez baterie bych solár vůbec nedělal. Přeci jenom ho beru i jako zdroj s "neprerusitelnym " dobíjením pro případ výpadku proudu. A vzhledem k tomu, co vymýšlejí zelení mužíčci spolu s politiky si myslím že je blackout jen otázkou času. A počasí nám může taky pěkně zavařit.
Baterie se dají sehnat i použité, případně existují firmy které je dodají za rozumnou cenu.
Spousta užitečných informací a zdrojů je na fóru Mypower.cz
Doporučuji si tam problematiku nastudovat, též je možno se tam přihlásit a začít s ostatními diskutovat. Sám jsem tam začal a ušetřilo mi to mnoho starostí, problémů a peněz.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4240
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Lyster »

Po výpadku proudu přišla další rána, mrznoucím Texasanům chybí jídlo a voda
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ ... anicni_dtt

Sorry, ale tenhle popisek u fotky mluví za vše... víte jak to myslím...
Přílohy
USA vybírání kontejneru.jpg
honzasl
Příspěvky: 323
Registrován: 10.03.2016 10:13

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od honzasl »

No, pokud si dobře pamatuju, přes MyPower.cz jsem objevil rozpad.cz :)

Každopádně, já vidím rozdíl v tom, mít baterie jako záložní pro případ výpadku a nebo budovat nezávislý ostrovní provoz.

Elektřina ze sítě je dnes stále nejkvalitnějsí a nejlevnější energie na trhu. Takže moje vize je mít zdroj, který mě přizásobí v době výpadku a pomůže mi být nezávislejší. (a taky mě to prostě baví)

Ale dojit baterie každodenním vybíjením a nabíjením mi zatím nedává ekonomický smysl. Naopak, udržovat baterie stále plně nabité i v době kdy nesvítí pomocí energie z NT mi přijde vhodné.

Ale to je můj scénář, každý máme své vize.
Kopour
Příspěvky: 93
Registrován: 08.01.2019 18:25

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Kopour »

Já to mám taky tak.Je to jenom v případě výpadku záloha.A dalo by se to udělat i na tři fáze,pomocí tří měničů.Akorát by nefungovaly třífázové motory,ale bylo by to rozdělené v domovním rozvodu.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8782
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Fabulous »

Řekl bych, že na ostrovní systémy je tu lepší vlákno.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1169
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Patrol »

Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4240
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Lyster »

Tady je on-line mapa, jako to s Blackoutem v Texasu vypadá.
https://poweroutage.us/area/state/texas

Jak se říká, všechno zlé je k něčemu dobré, snad se Sluníčkům v Texasu rozsvítí a dojde jim, že Green Deal (v USA to asi budou nazývat jinak.) není to pravé ořechové do budoucna.
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Permonik »

No většina v Texasu asi OZE za dobrý nápad moc nepovažuje tak jako tak :D Jinak ale tady bych to moc nespojoval dohromady, protože poznamenali v jednom americkém článku, tak státy, co mají v USA horší klima a velké mrazy pravidelně, tak třeba větrníky bez problému používají. Jen tohle počasí je na Texas extra neobvyklé, takže zatímco jinde v pohodě fungují díky tomu, že použili mrazu odolné produkty (např. s odmrazováním), v Texasu ne, protože to nikdo nepovažoval za nezbytné.
honzasl
Příspěvky: 323
Registrován: 10.03.2016 10:13

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od honzasl »

Nějak nechápu jak souvisí Texasský blackout s "GreenDeal".

Ochránila snad poctivá československá fosilní energetika před uhelnými prázdninami 1979? (pravda, neměli jsme tenkát jádro).

https://cs.wikipedia.org/wiki/Uheln%C3% ... dniny_1979

Já prostě vidím nepřipravenost na (dosud) málo pravděpodobný klimatický jev.

https://www.nytimes.com/2021/02/17/clim ... ation.html
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od PeFi »

To co se stalo v texasu ukazuje proč má smysl pestrý energetický mix a co se taky může stát až němci protlačí vysokou závislost na ruském zemním plynu. Každý zdroj má nějakou slabinu. Texas mohutně kombinuje energii ze zemního plynu a zelených zdrojů, což je jediný způsob jak začlenit velké množství nepředvidatelných zelených zdrojů do energetického mixu. Produkci elektřiny ze zemního plynu jde velmi rychle a levně regulovat v obrovském rozsahu výkonu - to vám uhlí ani jádro nezařídí a další velké přečerpávačky a vodní nádrže není kde stavět.

Slabinou amerických sítí je, že mezistátní propoje jsou mnohdy slabé. Aby toho nebylo málo, tak USA má tři velké energetické sítě - východní, západní a Texas. Texas není pořádně propojen s ostatními americkými státy a tedy nelze jim pomoci.
Důvod nepropojení s ostatními státy má pro mnohé překvapivě kořeny v pachatelství dobra soudruhem Rooseveltem. Tím, že nedochází k mezistátním tokům se dlouhodobě dařilo uchránit Texaskou energetiku před mnohdy celkem zhoubnými federálními zákony (viz. economic clause) a federálními regulacemi. Texas se radši propojil do Mexika než do Arizony. Bohužel to nedomysleli a teď se jim to vymstilo.

Slabinou zelených zdrojů (s výjimkou velkých hydroelektráren) je, že velmi často když mají jiné zdroje nějaký problém a je potřeba výpomoc, tak zelené zdroje totálně závisí na momentálních rozmarech přírody. V texasu měli výpadek produkce elektřiny ze zemního plynu a tím došlo k neschopnosti pokrýt nedostatek energie ze zelených zdrojů. Dá se to samozřejmě interpretovat jako výpadek fosilních zdrojů, ale řešení zjevně není tam kde ho zelení vidí - v instalaci dalších "větrníků".

Evropa chce rovněž nespolehlivost zelených zdrojů řešit záložní kapacitou postavenou na zemním plynu. Ale pokud se následně něco podělá se zemním plynem, tak budeme v zimě svítit svíčkami a topit v kamnech dřevem. Vy snad nemáte v panelácích a bytovkách zásobu dřeva a kamna na dřevo?
TomSmith
Příspěvky: 1273
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od TomSmith »

Ford požádal texaské prodejce, aby lidem bez elektřiny půjčovali pick-upy jako generátory
Zimní bouře v Texasu ... miliony lidí zůstaly bez proudu. V reakci na to se Ford rozhodl povzbudit své prodejce, aby zapůjčili 415 uskladněných pick-upů F-150, které v hybridní variantě poslouží jako generátor proudu.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Woody Crafty »

Nemůžu si pomoct, ale ty události v Texasu jsou vážně podivné. Stejně prapodivná je i naprostá nečinnost vlády a místních úřadů. Nechat elektrickou síť zkolabovat tak, že lidem začnou praskat vodovodní potrubí v baráku, to snad musí být nějaký experiment nebo cílená agenda.
Takto masivnímu kolapsu, kdy matky s dětmi v bytech nemají co pít a ohřívají se nad čajovou svíčkou, bylo možné jednoduchými organizačními prostředky zabránit.

Prý tam teď mají i nedostatek jídla, dodávky do obchodů váznou.

Tohle vážně vypadá jako testovací experiment pro nastávající "mad max" scénář pro celé USA.
Podobně jako hurikán Katrina sloužil jako testovací laboratoř pro masivní SHTF situace.
Tomu co se tehdy dělo bylo možné snadno zabránit. Oni to ale nechali volně probíhat, aby měli experimentální data pro hlubší analýzu lidského chování v takových situacích.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Solo_Kameň
Příspěvky: 59
Registrován: 27.02.2021 12:28
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Solo_Kameň »

Genialitu štátneho aparátu by som nepreceňoval, vlády všetkých krajín na svete sú známe tým, že sú z času na čas schopné robiť neuveriteľne hlúpe a nelogické veci, a úplne sa zničiť, viď. Venezudela pred pár rokmi. Nevidel by som za tým žiadny geniálny plán na testovanie niečoho, ale iba vrcholnú nekompetentnosť politikov odtrhnutých od reality. A práve preto, že viem, že vláda by ani nám v podobnej situácii nepomohla som rád, že som našiel túto komunitu :yes
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od PeFi »

Texas je cca 30 rovnoběžka, ČR je cca 50 rovnoběžka. Jinými slovy Texas je na jihu a na zimu a sníh tam jsou připraveni asi tak jak v Tunisu.
Už i leckde v jižní Evropě mají instalace, zejména odpady, vedené po plášti budovy, protože tam nikdy nemrzne. Na Maltě (35 rovnoběžka) nemají v mnoha domech ani žádné rozumné topení, protože tam zima znamená teploty kolem +10 stupňů. (Nejezděte tam v únoru, fakt to za to nestojí, je tam hnusně a skoro nikde se netopí).

Když je v Texasu hodně velká zima, tak teploty klesnou k nule. V Texasu jsou připravení na brutální vedra a když je brutální vedro, tak i svítí slunce. S variantou, že brutálně zamrzne, tam nepočítal nikdo. Byl jsem před lety zhruba touto dobou (březen) v Phoenixu (Arizona, 33 rovnoběžka) - bylo tam v poledne přes +40 stupňů ve stínu.
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1151
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Alstratt »

V texasu to vzniklo z vice duvodu a hodne lidi o tom vedelo ze neco takoveho prijde a este muze prijit. Vedely to i ti nahore a nic s tim vcas nedelaly. Navic texas je v energetice dost stupidni stat, navic odmitl spolupraci s ostatnimi staty a tak taky dopadl jak dopadl. Vetrne, solarni .. na to nemely ani zadny vyrazny vliv, vetrne funguji jinde i za mnohem vetsich mrazu a solarni tez, to jeslti vetsina z nich tam nefungovalo neni problem ve vetrnych a solarnich. Cely problem je v tech klaunech nahore a lidech co to odkladaly a neresily to. Lide to odkladaly protoze to jednoduse hodily za hlavu a hlavne taky prot ze to stoji penize, holt si zvykly na to teplo a nekteri si nechtely pripustit problemy. Je i nekolik hezkych zaberu jak to lidi se solarama nebo i s vetrnyma + bat. ulozistema vyresily a fungovala jim stale elektrina i presto ze mely na strese a solarech apod snih coz nebyl zadny problem, snih do cca poledne sam na solarnich stresnych taskach .. roztal a taky se na nich tolik nedrzel, zatimco u ostatnich na obyc strechach zustal. Tak mohly i nadale jezdit el. autama zatimco vse okolo bylo v zadely. Zatimco vsem v okoli sousedum co braly el. energii z verejne dostupne site tak tem nefungovalo nic. Jinak to nebylo ani tak straslive jak media popisuji, jo bylo to zle ale ne jak nejaka apokalypsa jak to podavaji media. Holt hledejte za tim hloupost tech nahore co kaslou na kde co kteri si mysli ze jim to slape nejlepe a kdyz pak neco prijde tak hazi vinu na jine. Na youtube z toho mate i nejake zabery jak nekterym to funguje bez problemu dale a ostatni maji smulu. Dokonce to i nekteri z nich verejne (ano i na youtube) samy priznavaji ze vedely o tomto problemu a neresily to. Tak snad se z toho aspon cast tech obyvatel a politiku poucily. I kdyz verim ze spousta z nich se na to zase vykasle a priste zas budou nadavat az jim zas nepujde el. energie, popraskane potrubi a budou mit vytopeny baraky v te zime atd.
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
KarelP
Příspěvky: 24
Registrován: 29.03.2014 9:21

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od KarelP »

Alstratte, to je teda příspěvek. Když pominu gramatiku, a to fakt nejsem žádný češtinář, tak je až s podivem, jak se dá napsat tolik řádků s nulovou informační hodnotou:
"...Vedeli to, odkládali to, neřešili to..." Kdo a co neřešil a co se vlastně stalo?

Co jsem kde četl, tak byla odpojena jedna ze dvou jaderných elektráren (proč, to jsem nenašel), větrné dodávaly asi 50% - 12GW z instalovaných 25GW, jaký byl výpadek fosilních jsem nikde nenašel. Očividně ale mráz způsobil zastavení (výrazné snížení) těžby plynu a ropy a vzhledem k minimálním zásobám nebylo co pálit. Na druhou stranu, všichni zapnuli ve svých nezateplených domech topení na max., což vedlo k absolutně rekordnímu odběru proudu. To by asi ustála malokterá soustava. (Např. ta kalifornská je svými častými blackouty proslulá a žádný mráz nezažila.)
Texas je připravený na mrazy asi jako ČR na zemětřesení. Kdyby tu nějaké silnější bylo, polovina našich domů spadne. Prostě se téměř nikomu nechce připlácet za jištění proti málo pravděpodobné situaci. Ani v Texasu ani u nás. (S vyjímkou pár magorů, kterým se říka preppeři. :D).
Uvidíme jestli se objeví nějaká exaktní analýza.
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1472
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od DanBlack »

Vis Karle, Alstratt je american... :chuckle
IMHO pise cesky docela obstojne (i kdyz by to chtelo rozdelit do odstavcu).
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Odpovědět