Poloostrovní FVE krok za krokem

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od cipis »

HDO je jištěné v hlavním rozváděči, ale nulák od DS, ne ta fáze. Takže když ti vylítne tento jistič (je zaplombovaný), tak to odpojí tu spínací nulu, ne tvou fázi, kterou právě bez dalšího jističe nemáš už jak vypnout.
HDO je postavené na principu připínání nuly na tvé spotřebiče, protože ty spotřebiče musí být až za elektroměrem, aby sis je platil ty a ne dodavatel. Tohle je asi jeden jediný případ, kdy jsou spotřebiče "jištěné" ze dvou stran, protože to prostě jinak nejde udělat.
Já rozváděče doma předělával už 3x a budu po čtvrté, to se nedá nic dělat.
Když je to průchozí z estetického a prostorového hlediska, dá se přidat nástěnný a není třeba sekat do zdi.
To jištění bych tam určitě přidělal, ono to krom základní funkce (teď se ti to vybaví až při 40A nebo kolik tam máš) i usnadní údržbu, opravy, rozšíření atd., protože si to můžeš odpojit a nemusíš pracovat pod napětím. Vypínat hlavní vypínač a shodit vlastně komplet úplně vše nemusí být vždy vhodné, když potřebuješ vyměnit třeba nějaké to relé.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od jerry.mysak »

asi máš pravdu, ale už to fakt není kam nacpat. Stejně když se v tom rozvaděči budu hrabat, tak odpojím jak hlavní jistič, tak i shodím měnič. A i tak 3x vadaskou zkouším jestli je to opravdu dole. Poslední test je izolovaným drátem zkratovat fáze proti sobě. Když jsem byl mladší ( a nesmrtelnej), tak jsem občas něco dělal pod napětím, ale čas mě naučil :-)
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
pracintl
Příspěvky: 435
Registrován: 28.11.2013 9:37
Pohlaví: muž
Bydliště: okolí Prahy

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od pracintl »

jerry.mysak píše: 31.08.2021 9:15 pracintl

když bych ti napsal parametry v nastavení, zkouknul bys to podle svýho měniče, abych si to kdyžtak porovnal?
jo pošli
dělník nejsem, rolník také ne, musím tedy asi být pracující inteligent
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od jerry.mysak »

pracintl
dík za spolupráci.
Včera jsem napsal na podporu Solaxu do Germánie a obratem odpověděli, že na dálku aktualizovali firmware a at to zkusím. Takže dneska test.

Na jednu stranu je fajn, že online to můžou nastavit, na stranu druhou je na hovno, že když se čínan rozhodne, tak na celým světě udělá ze solárů kus nepotřebnýho železa. Takže čekám až mě připjí k síti a měnič odpojím od netu a statistiky si budu tahat pouze z wattrouteru.

Shodou okolností jsem nedávno čet knihu Blackout, kde autor popisuje jak skupina hackerů shodila sít v Evropě právě díky chytrým elektroměrům.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od jerry.mysak »

tak Helmut z dojčlandu to opravil. Včera jsem zkoušel a funguje to správně. Sluníčko svítí, dobíjí baterky, krmí dům elektrikou.

Ted ještě vydržet než to EON připojí. Protože bez watrouteru se plno elektriky kterou bych moh uložit do teplý vody prostě promrhá. Jeden bojler se ohřívá pořád, aby byla teplá voda furt k dispozici, ale ten druhý zapínám až když přijdu domu kolem 4 h. Když svítí slunce, tak se do večera nabije, ale pokud nejsou ideální podmíny, tak by se moh nabíjet už od 11-12h, kdy se batrky nabijí. A ty 4 hodiny mezi tím jsou nevyužitý.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od ecart »

Pecka :)

Takze ted to mas vlastne v ostrovnim rezimu a baterky i panely funguji ikdyz je to odpojene od CEZu?
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od jerry.mysak »

zatím takovej napůl ruční režim. Večer shodím nabitej solár a jedu na DS. Ráno když valím do práce tak zapnu solár a bojler a shodím DS. Ten vycucne baterky za cca 3 hodiny a tož už začíná svítit slunce, takže se pomalu dobíjí. Přijdu domu a nahodím druhej bojler. Ten se většinou stihne dobít do večera. A tak dokola.

Takhle nemám žádný přetoky a navíc je mám zakázaný v měniči. Ale samotný zakázání nestačí. Z principu tam vždy nějaký přetoky jsou. Proto to vypínám ručně. Nestojím o zbytečný problémy.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od ecart »

Pecka. Az dostanes to povoleni od distributora, tak to uz bude pohoda :)

Planujes davat k tomu bojleru nejakej inteligentni vytezovac, co by ho nahrival plynule podle toho jak moc sviti slunce? GreenBono, WattRouter nebo neco podobnyho?
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od jerry.mysak »

ecart
watrouter tam mám. Jen je mi na hovno když to nejde do DS. Je totiž zapojenej až za elektroměrem měniče.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od ecart »

Jo, to je bohuzel u Wattrouteru podminka. Bez pretoku do DS nefunguje. Ale jak to pripojis, tak to chodit zacne.

GreenBono umi chodit i bez pripojeni k DS (snima proud a napeti baterky a podle toho pozna, jestli uz je nabita nebo se vybiji).
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od jerry.mysak »

Tak dnes Eonem připojeno k síti. Ptal jsem se na to odpojování pře HDO a prej to nevyžadují, pouze o elektráren nad 10 kWp. Nicméně v budoucnu to prej může být povinnost pro všechny. Ale zatím to není potřeba.

Tak ted jen dokonfigurovat wattrouter a bylo by to skoro vše.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od jerry.mysak »

Aby jste dostali vyplacený peníze z dotace, musíte vyplnit formulář pro doložení realizace a pár dalších dokladů.

V tom formuláři úředníkům ještě jednou napíšete to samý jak při žádosti o dotace. At žije byrokracie.


Seznam zde :
https://www.novazelenausporam.cz/jak-na ... eni-praci/
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
pracintl
Příspěvky: 435
Registrován: 28.11.2013 9:37
Pohlaví: muž
Bydliště: okolí Prahy

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od pracintl »

Mám dotaz - není mi úplně jasné, jak u hybridní 3f elektrárny pracuje měnič vs BMS vs baterky.
Kde je 1f, kde je 3f, kde je DC?

K tomuto dotazu mne vede úvaha o nouzovém dobíjení baterek z benzínové centrály (v zimě), což by mohlo zkrátit dobu provozu centrály při zachování funkce domovního rozvodu i při vypnuté centrále.

Nejjednodušší by byla 3f centrála připojená mezi FVE a grid (s příslušným přepínačem), šlo by ale dobíjet i 1f centrálou připojenou jinam??? Přepokládám, že 3f měnič by nepřežil propojení fází. Prosím o věcné odpovědi, ne diskuze o "proč".
dělník nejsem, rolník také ne, musím tedy asi být pracující inteligent
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od jerry.mysak »

nejsem si jistej, jastli jsem správně pochopil tvůj dotaz.

Ale, měnič je srdce všeho. Popíši ten svůj. Má 2 vstupy pro FVE a jeden pro baterii, jeden vstup/výstup 3f a jeden nouzový 3f.

tak a ted jak to funguje: Slunce svítí, sít jede. Měnič si díky vlastnímu elektroměru zjistí že dům má spotřebu (elektrika teče do domu). Nejdříve ji pokrývá z FVE a když to nestačí , tak z baterky. Když ani to nestačí, přiteče elektrika zvenčí. Spotřeba klesne, část výkonu pokrývá z FVE a zbytek výkonu z FVE jde do baterky.

Vypadne sít, měnič to zaregistruje a přepne se do modu UPS. Ty máš v zásadě 2 možnosti. Na výstupu z "UPS" připojíš jen spotřebiče který chceš zálohovat, nebo jako to mám já, uděláš ze 2 stykačů odpojovač sítí, který při výpadku sítě jí odpojí a zároven sepne druhý stykač, který "UPS" připojí na kompletní dům. Při náběhu sítě se to přepne zpátky. Je to vidět na schémátku co jsem postoval dříve.

Pokud máš centrálu se startérem, tak není problém ji přes stykač nahodit. Pokud zachováš sled fází, tak by to měnič měl ustát, je to jen další paralelní zdroj. Nicméně já bych raději udělal další přepínač sítí. Takhle to máme v práci, aby nám čerpací stanice fungovala i při výpadku.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od jerry.mysak »

pokračování story.
Životní prostředí mě vyzvalo k doplnění podkladů:
1) dokladů o úhradě: bankovní výpisy ke všem bezhotovostním platbám a příjmové doklady ke všem platbám v hotovosti

2) dodejte prosím doklad o montáží zařízení oprávněnou osobou – instalace zařízení využívajících energii z obnovitelných zdrojů musí být provedena dodavatelem s oprávněním dle § 10d zákona č.406/2000 Sb., o hospodaření energií, v platném znění.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
pracintl
Příspěvky: 435
Registrován: 28.11.2013 9:37
Pohlaví: muž
Bydliště: okolí Prahy

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od pracintl »

jerry.mysak píše: 04.10.2021 7:22 nejsem si jistej, jastli jsem správně pochopil tvůj dotaz.
Nepochopil - jak to funguje FVE vím. Dotaz byl Kde je 1f, kde je 3f, kde je DC?

Vysvětlení dotazu - nalezení cesty pro dobíjení baterek 3f hybridní FVE pomocí 1f benzínového agregátu.

Tedy:
  • Jak je spojen měnič a BMS (3f / 1f / DC)? - v pohledu měniče to je určitě také vstup/výstup
  • Jestli není nějaký další vstup do BMS pro externí nabíjení? Jaký?
  • ...
dělník nejsem, rolník také ne, musím tedy asi být pracující inteligent
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od jerry.mysak »

pracintl
v tom případě musíš měnič přepnout do režimu stálé zálohy, kdy se baterky nabíjí s dostupného zdroje a zůstávají stále nabité až do případného výpadku DS.

V tvým případě by to šlo řešit tak, že si koupíš 1f frekvenčák s výstupem na 3f. Nastavíš na něm výstupní frekvenci 50 Hz a ty 3f připojíš na vstup od DS (která samozřejmě musí být odpojená). Kdybys pustil elektriku z agregátu do sítě bez přifázování (což se ti nepovede), tak vyrazíš pojistky široko daleko a nejspíš spálíš generátor.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od ecart »

pracintl píše: 04.10.2021 12:19
jerry.mysak píše: 04.10.2021 7:22 nejsem si jistej, jastli jsem správně pochopil tvůj dotaz.
Nepochopil - jak to funguje FVE vím. Dotaz byl Kde je 1f, kde je 3f, kde je DC?

Vysvětlení dotazu - nalezení cesty pro dobíjení baterek 3f hybridní FVE pomocí 1f benzínového agregátu.

Tedy:
  • Jak je spojen měnič a BMS (3f / 1f / DC)? - v pohledu měniče to je určitě také vstup/výstup
  • Jestli není nějaký další vstup do BMS pro externí nabíjení? Jaký?
  • ...
Pracintl,

V ČR nejprodávanější hybridní FVE s 3F střídačem 10kW to mají takto:

- z distribuční sítě jde 3F do měniče a pokračuje do okruhů s jednotlivými spotřebiči
- na měniči je navíc další 3F výstup, který je aktivní i při výpadku distribuční sítě. Jedná se o výstup označený jako "Backup" nebo "EPS".
- z panelů je do měniče přivedeno DC napětí, které se většinou pohybuje okolo 600V DC.
- z baterie je do měniče přivedeno DC napětí, většinou 200-400V.

Dojde-li k výpadku distribuční sítě a zároveň je několik dní velmi špatné počasí, pak skutečně lze postupovat takto:
1) odpojit vstup měniče od distribuční sítě.
2) připojit vstup měniče na výstup elektrocentrály a baterie dobít.

V ČR typický 3F hybridní all-in-one měnič však lze připjit jen na 3F elektrocentrálu. Napájet pomocí 1F centrály všechny tři vstupní svorky měniče (L1+L2+L3) možné není. Měnič toto vyhodnotí jako chybu.

Pokud budeš mít doma z nějakého důvodu 3F FVE, pak jediné správné řešení je 3F elektrocentrála.
Bohužel, protože baterie jsou zde vysokonapěťové, jak jsem uvedl výše, není ani možné jejich jednoduché dobití pomocí centrály připojené k nějaké jednofázové nabíječce akumulátorů.

PS: Existují 3F FVE, které jsou sestaveny jako kombinace tří 1F měničů, doplněných o vzájemnou synchronizaci. Typicky například s měniči Victron Multiplus. U těchto 3F FVE je možné zapnout jen jeden měnič, připojit k němu 1F centrálu a provést dobití baterie (ta je pro všechny tři měniče vždy společná).

Protože u takto řešených FVE(3x1F měnič se synchronizací) se nejčastěji používají nízkonapěťové akumulátory, tak si lze pořídit i samostatnou jednofázovou nabíječku a baterie dobíjet napřímo z centrály, přes tuto nabíječku.

Rada na závěr: plánuješ-li FVE a chceš mít co největší soběstačnost, nezávislost na distribuční síťi a chceš to mít jako ostrovní systém, pak takovou FVE určitě udělej jako jednofázovou. A tomu přizpůsob i výběr spotřebičů v domě. 3F systémy mají smysl jen tam, kde se jedná o takzvané přifázované FVE a potřebuješ vytvořit točivé magnetické pole pro silné stroje typu hoblovka, soustruh atd.
surikata
Příspěvky: 394
Registrován: 08.10.2012 22:56

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od surikata »

https://fzone.cz/clanky/chcete-solarni- ... d=13784048

Nechci dělat nikomu reklamu. Ale má s tím někdo zkušenost?
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Poloostrovní FVE krok za krokem

Příspěvek od cipis »

Ty máš doma odběr 50 MWh?
My měli loni 18,75 a to topí dva "byty" elektřinou.
Odpovědět