Jak jsem připraven na BLACKout

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od devlop »

Vlákno je určeno k sepsání seznamu položek vybavení, formy zásob energie a technických zařízení, které ten či onen rozpadlík využívá/využije k "přežití" (zatím) dočasného výpadku proudu, ať už krátkodobého či déle trvajícího. Ať už se jedná o byt či dům, chatu. Mělo by posloužit jako podnět pro ostatní, kteří zatím nijak zaopatřeni nejsou, nebo jako tip na dokoupení nějaké výbavy těm, kterým ještě něco chybí. Zásoby pitné vody a potravin není třeba uvádět, to pokládám za samozřejmost. Aktuálnost této přípravy je v současné době podle mne, bohužel, "na pořadu dne" a je tak vhodné ji osamostatnit od spíše teoretické a "zprávařské" roviny vlákna "Blackout - tak a teď nejde proud."
Při uvádění technických zařízení prosím uvést i typové označení a parametry (trakční baterie vs trakční baterie 100Ah/12V, nebo "měnič" vs "měnič 12/24V, čistý sinus 800W výrobce XXX). Rád bych, abychom debatu udrželi především v technické rovině. Nění čas ztrácet čas planými řečmi ;)
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od Permonik »

RD na vesnici (relativně nedávno pořízen, takže není vše hotovo dle představ, kvůli probíhající rekonstrukci nezbývají peníze), vlastní studna, 1.5roční dítě, bez dojíždění do práce

Aktuální stav:
* 2x20l benzínu do auta (ale nikam v podstatě nemusíme)
* zásoba potravin a plínek
* větší finanční rezerva v hotovosti, kdyby nešly karty z nějakého důvodu
* voda z vodovodu, ve studni zatím neznámo, zda pitná, takže zásoba filtrů na vodu
* petrolejka plus zásoba petroleje
* zásoba svítilen všeho druhu (jsem sběratel) plus spousta 18650 baterek
* topení v kamnech na dřevo
* vaření je indukční plotýnka plus dvouplotýnková plynová varná deska (malý plus wok hořák) na PB (2 x 10k PB)

Plán:
* po příští výplatě objednám FV panely 2*285W do jedné střední Pb aku (pro nabití mobilu, nb a zálohu ledničky) s přebytkem do bojleru
* vyčistit studnu a udělat rozbor
* zvětšit zásobu plínek

Nedostatky:
* aktuálně není moc rozumně vyřešen ohřev TUV
Uživatelský avatar
Quido
Příspěvky: 855
Registrován: 13.03.2020 9:34

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od Quido »

Kat.I: Blackout na hodinku, dvě, tři...
- deky
- zimní oblečení
- svíčky
- záložní laptop
- záložní internet
- powerbanka
- zahřívací sáčky
- termosky
- bezprstové rukavice: zahřejí + dá se v nich pást na pc / na mobilu / šroubovat / štelovat / sahat na pinzetu apod.

Kat.II: Blackout přes noc / do druhého dne
- vše výše uvedené + následující:
- kamna
- dřevo
- čelovka
- termoprádlo
- dostatek vody
- dostatek čerstvého jídla


Kat.III: Několikadenní blackout
- vše výše uvedené + následující:
- lámací světlo / chemické světlo
- elektrocentrála
- sada dualbandových ruček
- pb láhve
- vařič
- kanystry s benzínem
- medikamenty a lékařské vybavení
- dezinfekce
- ohniště
- kotlík na vaření
- rýč, krompáč, nůž, sekera, pila atd.
- latrína
- posypová sůl
- knížky
- stolní hry
- hudební nástroje
- alkohol
- káva
- cigarety

Kat.IV: Blackout od 2.týdnů do rabování:
- vše výše uvedené + následující:
- hotovost
- fyzická záloha klíčových dokumentů
- digitální záloha klíčových dokumentů
- zbraně
- náboje
- NVG
- věci na barter
- širokou rodinu, která je v dosahu

Kat V: Blackout od rabování po SHTF
- vše výše uvedené + následující:
- BoB
- BoC
- chata
- znalost únikových tras
- dobré vztahy na vesnici
- vůle přežít
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od devlop »

Byt 3kk, 75m2, balkón + sklep, v zateplené novostavbě, tři vchody, 4 patra.

aktuální stav:
elektro:
- trakční baterie Banner Energy Bull 955 01, 60Ah 12V
- měnič Carspa PID600, modifikovaný sinus, USB výstup. Bude sloužit především k nabíjení/chodu menších el. zařízení se spínacím zdrojem, kde není vyžadován čistý sinus
- 2X 20 000mAh (74Wh) powebanka ADATA, každá 2X USB výstup
- 1X power banka/babíječka pro Li-ion články (od 18650 po 21700) XTAR PB2S + 2X článek Samsung 21700
- cca 250 kusů AA baterií, cca 100 kusů AAA baterií, 10 kusů nabíjecích Enelope AA + nabíječka

světlo:
- 2X petrolejka, Mars Eagle a FEUERHAND Baby Special 276
- 10l lampového oleje (cca půl napůl Petromax Alkan a PE-PO)
- 5X LED svítilny
- 4X QUECHUA BL40, 1X BL100 z Decathonu
- cca 20ks chemických světel od Miltecu (bílé a červené tyčky)
- cca 20ks parafinových svíček (ty větší, na hroby :-))
- 1X benzínový zapalovač Zippo, cca 10Ks plynových noname zapalovačů, plyn a benzín na plnění

teplo + vaření:
- 1X VAR2 + vybavení (náhradní těsnění, redukce na 2kg PB láhev, závětří)
- nerezová souprava třídílná MAKALU od ALB steel
- MEVA Ardent ohřívač na 2kg PB láhev
- 4X spacák, nějaký lowend Loap Palomo, v akci na jednom webu za 800kč

palivo:
1X 20l plechový kanystr s Verva 100 benzínem

co je v plánu:
- nákup PB lahví, alespoň 2X 10Kg a 3X 2kg
- plynová kamna pro vnitřní prostory, zřejmě MEVA Relax
- něco sluníčkového co nabije trakční baterii
- min ještě jeden kanystr benzínu

spojení se světem:
Tecsun PL-310ET
Alinco DJVX50
Baofeng UV-82
2X PMR

vykonávat potřebu se bude v případě potřeby kousek od baráku, naštěstí jsme celkem mimo centrum města a 30m od bytovky to vypadá takto
Screenshot_222.jpg
Screenshot_222.jpg (105 KiB) Zobrazeno 10479 x
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od Tazi »

Chlapy, nezapomeňte (obzvlášť máte-li děti) na nějakou zábavu. Nějaké hry, karty, knížky,... (Quido :yes ).
Koukat večer do lampy, a nudit se.... po pár dnech se pozabíjíte ;) .
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od devlop »

Tazi: jasně, to jsem tady nezahrnoval, zajímala mne spíše technická výbava, aby se zajistilo, že hrát karty a číst knížky v pohodlí a teple doma půjde ;) . Asi každý má doma knihy, o kterých říká "to si přečtu, až na to bude čas". S manželkou takových v knihovně(nách) tady máme tak přes dvacet. Holky tady mají knížky, o které nezavadily protože "tablet a internet".
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od ecart »

Já se elektřinou naštěstí předzásobil už před několika lety.

- RD s ostrovní FVE
- 20kW solárních panelů
- 40 kWh lithiových baterií Pylontech 48V
- 2x nabíječka elektromobilů 32A

Plná elektrická soběstačnost jaro-léto-podzim.
Jakž-takž elektrická soběstačnost v zimě.

Co zatím chybí:
- pořádný elektromobil 4x4
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od Ulfhednar »

Asi -náct flašek Tullamorky a pro největší krize nějaké Ardbegy a Laphroigh. Mraky nepřečtených papírových knih.
Nějaké elektroblbosti mám také, ale jejich význam bych nepřeceňoval :D
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1036
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od vratnikp »

RD z roku 1910. Před 10 lety rekonstrukce středního rozsahu (plastová okna, podkroví, kuchyně...) nezatepleno. zdi 80 /50 cm z cihel. Užitková zahrada o cca 600m2. Kritickým bodem je, že paní domácí bude v pátek rodit.

TEPLO:
Plynový kotel zálohovaný krbovýma kamnama v obývákokuchyni
po listopadovej výplatě chci koupit přímotop na 2kg Pb láhev
VAŘENÍ:
elektrický sporák zálohovaný krbem pod pergolou, nízkotlakou dvojplotýnkou MEVA, malym vařičem a dřívkáčem.
po výplatě chci koupit 2 2kg Pb bomby
TEKUTINY:
Studánka s pitnou vodou 600m v lese, pramen zásobuje potok tekoucí 10m od domu. ve sklepě tak 8 balení vod a minerálek. Vinný sklípek zásobený tak 250 litry vína. na zahradě 2000L jezírko s rybami a lekníny, v době 300L akvárium.
po výplatě výlet do makra pro další vodu, ve větší míře kojeneckou
STRAVA:
co je paní domácí v porodnici, tak v lednici mam jen 200 křepelčích vajec a půl kila chilli paprik. 300L pulťák plný zvěřiny a ryb. (nemá zálohu). Ve špajzu jídlo dohadem na 2-3 měsíce pro dva dospělý, v železný zásobě po 20 kilech soli, cukru, rýže a mouky. Pes (16,5kg SBT) má přes 100 kilo granulí (včera přijelo 90kg koupených v akci) a cca třicet dvoukilovejch konzerv Falco. O víkendu do skleníku nasázim saláty. Objednáno 5 kilo cibule a 10kg brambor.
po výplatě plánuju přikoupit v makru minimálně 3kg (radši bych 17kg) rýže, 10 kilo cukru a soli a uvidíme jestli nějaký strategický komodity (konzervy, olej, ocet) budou v akci. Až ověříme, že malej bude prospívat i po sunaru, nakoupim ho železnou zásobu
ENERGIE:
30 000 mAh v powerbankách, 2taktní centrála, měnič na 230V, USB redukce na 12V, 40L extra benzínu a momentálně obě auta téměř na rezervě. Palivový dříví na tři tuhý zimy. Slušná zásoba jednorázovejch baterií. Velká chyba je, že nemam náhradní akumulátor do Yukonu a baterybox nejde koupit. K centrále v týdnu přišli dvě náhradní svíčky. Náhradní těsnění nemam - běžně se neprodává.
po výplatě dotankuju auta, koupim další dva hasičáky a novou autobaterii do daily auta, stará bude sloužit jako záloha pro dobíjení, jestli rozpočet dovolí, zvednu zásobu benzínu na 100L . V listopadu bych rád započal stavbu malého FV systému, co by mi dobíjel autobaterie na dobíjení nejnutnějších věcí - pozemek mam v rokli na východním svahu, v zimě to je se sluncem bída
LÉKY:
standardní zásoba léčiv má expiraci až za rok. Letos se naštěstí krom pár kusů živ. uhlí pro psa nic neotvíralo
SVĚTLO:
svíčky, jedna petrolejka se spoustou knotů ale malym množstvim petroleje, ruční svítilny na 18650, LED osvětlení akvária a obvodu obýváku (v nouzi nejvyšší bych se chtěl vyhnout řetězci 12V-230V-18?V co dávaj trafa) ale na elektriku mam paní domácí...
pokud nezapomenu a rozpočet dovolí, zvednout zásobu petroleje
ZÁBAVA:
elektroniku k zábavě nepotřebujem, půl obýváku nám zabírají deskový hry a druhou půlku knihy.
OSTATNÍ:
hromový hole mam pořešený dlouhodobě, zítra nastřelim nový sklo na Ticce. 2 bafy, každej s 3 nabitejma baterkama. Až bude potomek na světě, musíme nazásobit spotření materiál pro něj. V příštím týdnu mi čeká servis daily auta (olej, komplet brzdy). letos sem i makal na vztazích v sousedství a byl sem nepříjemně překvapenej, kolik potenciálních problémů mam kolem sebe - min. 3 alkoholiky, 3 zmrdy a dvě labilnější paní. Na druhou stranu v kilometrovym rádiusu mam dva známý preppery a v 5km rádiusu mam 6 dalších blízkejch kamarádů rozpadlíků.
MYŠLENKOVÉ MAPY (nad čim přemýšlim):
co s nepřipravenými kamarády a známými, co ví, že mam velkej špajz a krb?
převzít iniciativu a organizovat sousedství (prozrazení se do budoucna, pokud výpadek bude v jednotkách dnů), nebo jí nechat zmrdum z okolí a neustále se ohlížet přes rameno? Nepodělim se ani o jediný poleno dřeva? Prvního, kdo mi v noci přeleze plot ráno zavěsim na obecní lípu?
Vybrat finanční rezervu drženou úmyslně na účtu? Cash rezerva dostala docela zabrat.

ZÁVĚR:
snad sem na nic nezapomněl, krátká rekapitulace rozvahy na tuhle výplatu:
servis auta, PB lahve, větší množství vody, hasičáky. Zbydou-li peníze tak navýšit zásobu benzínu na 100L. Navýšit zásobu jídla. Tak si řikam, že mam posledního půl pytle žrádla pro křepelky.
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od PeFi »

2 kg bomby jsou fakt docela malé a vzhledem k velikosti tvých zásob spíš zauvažuj nad 5kg nebo 10 kg. Stačí ti hadice s regulátorem tlaku 30 mBar a můžeš provozovat stejné spotřebiče jako na 2kg PB.

5 kg bomby ne všude mají/vyměňují, ale dobře se s nimi manipuluje a je to docela dobrý kompromis co se týče výkonu. Pokud je zima a jedeš na propan-butan z 2 kg bomby, tak se ti bomba často ochladí natolik, že to moc nefunguje. 5 Kg bomba má větší plochu a ten problém je při normálním vaření o dost menší (pokles výkonu i s 5kg bombou a čistým propanem byl až když se tím delší dobu krmil vařič s výkonem cca 9 kW - vrstva ledu na bombě byla cca 5 mm). Při menších výkonech problém nebyl.

Bomby 10 kg mají všude kde mají 2 kg, ale plná bomba s 10 kg náplní váží 20-25 kg a bez svalů to už není sranda.

2kg bombu už bych dnes kupoval jen na turistiku nebo pro osobu, která 5/10kg neunese. Jinak bych určitě bral minimálně 5kg. Osobně mám 2x 5kg a budu dokupovat minimálně jednu 10 kg.
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od Tazi »

Někdo se tu ptal (nemůžu najít kdo a kde) jak dlouho vydrží uskladněná pitná voda.
Moje letitá zkušenost je v sudech i kanystrech nejméně půl roku. Dříve jsem takto na chatě řešil problém s pitnou vodou.
cipis
Příspěvky: 4833
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od cipis »

vratniku, kdy budou ty výplaty? :D
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1036
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od vratnikp »

10. Kazdej mesic hypnotizuju ucet😂
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1036
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od vratnikp »

Na jednu vec sem vcera zapomel - regulator a stabilizator napeti. Mam objednanej zalozni
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
Montezuma
Příspěvky: 378
Registrován: 08.06.2021 19:14
Pohlaví: muž

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od Montezuma »

Základní příprava na kratší výpadky:
- PB bomby 2x10kg + 6x2kg, 2x teplomet, 1x pohody kamna, 1x vařič
- zásoby baterií, čelovky, svítilny na čtení
- rádio na baterie
- 2x10000 mAh powerbanky + solární panel
- filtr na vodu, kempingový vařič + kartuše
- hromada plínek pro půlroční dceru
- potraviny cca na 14 dní, vitamíny a minerály na rok
- svíčky, zapalovače
- deskovky a knihy
- spacáky, karimatky, lékárnička, oblečení,...

Pro delší výpadky a případný kolaps:
- benzín 5x20 litrů pro přesun rodiny z bytu k rodičům na venkov
- náhradní fungl nová autobaterie
- chalupa u rodičů na venkově, kam se můžeme zdejchnout
- zbraně + střelivo
- mýdlo, prací prostředky a prostředky na nádobí asi na rok dopředu
- kompletní materiál pro příští včelařskou sezónu (zbývá jen dokoupit sklenice na med)
- vzhledem k narůstajícím inflačním tlakům nakoupena zásoba zlata
- dokumenty, doklady a smlouvy zazálohované kopiemi na papíře
- za pár týdnů bude stočena medovina pro barterový obchod do flašek :D
- marmelády, med a další trvanlivé potraviny samozřejmostí
MrPorter
Příspěvky: 508
Registrován: 18.10.2012 13:50
Pohlaví: muž

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od MrPorter »

Když už se tu řeší ta hmotnost větších bomb - nemáte někdo zkušenost s kompozit lahvema Tomegas? Píšou že 10kg bomba váží prázdná jen cca 5kg.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od Venet »

Tazi, v pivnici - málo kolísajúca teplota, v zime okolo 15 počas roku vystúpa na 18 v lete do 20°C som mal bandasku (tú klasickú bielu na vodu) s vodou po dvoch rokoch bez zmeny senzorických vlastností, normálne som ju pil, nič sa nestalo.
Cogito, ergo armatum sum.
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od Tazi »

Tak supr poznatek ;) . Já jsem jí pro jistotu co půl roku obnovoval. To jsem tedy pěkně plýtval :( .
cipis
Příspěvky: 4833
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od cipis »

No jestlis to vylejval, tak jo. Ale předpokládám, že se použila, ne?
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od Tazi »

Většina se použila, měl jsem tam tu IBC nádrž na 1000 litrů ale cca 100 litrů jsem po půl roce prostě vylil :( .
Odpovědět