Survival kurz - nasbírej si svou denní spotřebu kalorií

...aneb "practice make perfect".
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Survival kurz - nasbírej si svou denní spotřebu kalorií

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Mně vyhovuje např. sobota 20.11.
Kdo je připraven, není překvapen.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Survival kurz - nasbírej si svou denní spotřebu kalorií

Příspěvek od Ivana »

OK, sobota 20.11.
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Survival kurz - nasbírej si svou denní spotřebu kalorií

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Budeme se těšit. Čekám na instrukce. Mám malé děti- žádné samostatné puberťáky, tak mě prosím v rámci možností šetři :chuckle
Kdo je připraven, není překvapen.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Survival kurz - nasbírej si svou denní spotřebu kalorií

Příspěvek od Ivana »

Copak já, já tě šetřit můžu, ale oni nebudou.

Usoudila jsem, že čím delší příprava a čím lepší předem vypracovaná strategie, tím větší pravděpodobnost úspěchu, takže v ostrém běhu budu posílat instrukce 10 dní předem, aby v tom byl jeden víkend na přípravu. To by bylo 10.11.
Jestli chceš instrukce hned, hoď mi do SZ svůj mail. Jestli chceš mapky zdrojů svého okolí, přidej i lokalitu, kde budeš sbírat. V minulém pilotu nechtěli úplně všichni, snad chtěli zůstat anonymní nebo usoudili, že to nepotřebují.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Survival kurz - nasbírej si svou denní spotřebu kalorií

Příspěvek od Ivana »

Kdo se chce ještě přihlásit na pilotní běh tohoto kurzu pro rodiny nebo skupiny 20.11., má ještě možnost. Přihlášky budu uzavírat 16.11.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Survival kurz - nasbírej si svou denní spotřebu kalorií

Příspěvek od Ivana »

Za absolutního vítěze pilotního běhu prohlašuju Jenny. Se dvěma malýma dětma nasbírala přes 6000 kcal, což pokryje kalorickou potřebu její i jejích dětí a ještě by uživila dítě třetí.

Prosím potlesk pro Jenny a její děti.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Survival kurz - nasbírej si svou denní spotřebu kalorií

Příspěvek od Hohepa »

:clap
Nevinatko
Příspěvky: 45
Registrován: 07.11.2021 20:22

Re: Survival kurz - nasbírej si svou denní spotřebu kalorií

Příspěvek od Nevinatko »

Super. A jak dlouho ji to trvalo, jak u toho dokazala kryt svuj pohyb a hluk v terenu aby nebyla snadnym tercem, dokazala by u toho vyvijet i nejakou jinou cinnost davajici smysl pro boj nebo preziti ? Survival je velice komplexni problematika, zacinajici suchyma nohama a neopruzenym rozkrokem :) Posbirani bejli, ktere zabere 90 % kapacity cinnosti a pozornosti cloveka, vede akorat na krchov. Takze ano, obeznamit se s problematikou, muze se hodit, ale nestavet na tom jako na zaklade. To by bylo stejne spatne, jako jakykoliv jiny extrem treba jit oveseny zbranemi a neumet/nemoct nic jineho nez strilet.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Survival kurz - nasbírej si svou denní spotřebu kalorií

Příspěvek od Ivana »

Nic takového jako krytí a podobné věci jsem v zadání neměla. Survival znamená přežití, a v případě mého kurzu se jednalo pouze o získání potravy, já si zas tak moc na vojandu nehraju. Jak dlouho jí to trvalo ti možná prozradí sama.

PS. Neodpověděls mi na moji předchozí otázku.
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Survival kurz - nasbírej si svou denní spotřebu kalorií

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Sběr byl v pohodě, šlo to docela rychle, nasbíráno jsme měli cca za 2,5 hodiny. Náročnější pak bylo čištění a zpracování. O loupání a odtaninování žaludů se mi dnes budou zdát noční můry. Jak budu mít chvilku, tak ráda napíšu podrobnější info.

Ivanko, ještě jednou děkuji za šanci si to vyzkoušet. Vážím si toho. Díky za tvou skvělou podporu a tipy. Byla to velmi zajímavá zkušenost.
Kdo je připraven, není překvapen.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Survival kurz - nasbírej si svou denní spotřebu kalorií

Příspěvek od Ivana »

Radši si nech zdát o legendárních žaludových cookies, o které se mi všichni rvali...
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Survival kurz - nasbírej si svou denní spotřebu kalorií

Příspěvek od Germanik1 »

Super, žaludy miluju. Na obrázku. Taky to mám za sebou a Jenny blahopřeji. 👍
Udělám co musím
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Survival kurz - nasbírej si svou denní spotřebu kalorií

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Děkuji :)
Kdo je připraven, není překvapen.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Survival kurz - nasbírej si svou denní spotřebu kalorií

Příspěvek od Ivana »

Já miluju žaludové cookies. Takhle mi lidi na ochutnávkách hodnotili jejich chuť (je to počet bodů, 5 je nejvyšší, 1 je nejmíň):
cookies2.jpg
cookies1.jpg
Recept: http://www.paukertova.cz/view.php?cislo ... 2015040009
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Survival kurz - nasbírej si svou denní spotřebu kalorií

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Kurz jsem brala jako výzvu, chtěla jsem se přesvědčit, jak náročné by bylo nasbírat denní potřebu kalorií pro rodinu. Ivana mi dopředu zaslala seznam rostlin včetně komentářů k nim a mapy mého okolí. Prý to budu mít v naší lokalitě těžké. Začala jsem tedy vymýšlet strategii, s dětmi jsme se na procházkách pozorně dívali kolem sebe, abychom si vytipovali, kde co roste. Je mi být jasné, že kilo sedmikrásek nebo jetele nenasbíráme. Bude lepší zaměřit se na hojnější a kaloričtější zdroje v našem okolí.

V sobotu jsme vstali brzy, abychom už po 7. hod byli na louce za domem. Posbírali jsme s dětmi košík kopřiv, mladých vršků je málo, tohle není moc efektivní. Pokračujeme do lesa na žaludy a bukvice. Bukvic je na zemi hodně, ale jsou prázdné. Naopak letošních žaludů je dost, jsou krásné, zdravé a velké. Za chvíli máme plný košík. Kopřivy a žaludy neseme domů, bereme rýč a lopatky a jdeme zpět k lesu, kde na okraji louky rostou nějaké topinambury. Za půl hodinky máme půl kýble topinamburů. Děti mezitím vykopaly i krásný velký pampeliškový kořen. Na zpáteční cestě domů sbíráme ještě pár vlašských ořechů, které ještě nestihly veverky sklidit. Začíná pršet, jsme všichni špinaví od bláta. Jdeme domů na oběd a teplý čaj. Mám ze sběru dobrý pocit, máme toho docela dost, ale je potřeba vše zvážit, abych si byla jistá, že i po očištění a zpracování z toho bude dostatek kalorií.

Ivana mi připomíná, že odpadu u žaludů může být i více než polovina a že s očištěním a odtaninováním mám do večera co dělat. No uff, ta horší část teprve přijde. Zkouším na malém vzorku žaludů, že mám po očištění a odstranění těch špatných výtěžnost cca 60 %. To by šlo. Pouštím se do práce. Loupání žaludů je teda fakt opruz. Navíc děti se nudí, tak musím často odbíhat od práce. Po 3 hodinách mám oloupané tak 2/3 žaludů, více už dnes asi nezvládnu. Z cca 1,5 kila žaludů mám 850 g čistých jader. S odtaninováním bojuji další asi 3,5 hodiny. Po odtaninování mám 775 g odtaninovaných žaludů a neskutečný bordel v kuchyni. Vzdávám tentokrát snahu o žaludovou mouku a rozhoduji se je jen dle receptu od Ivany naložit do Deka. V osm večer jsem ráda, že mám konečně hotovo.

Celkem jsme s dětmi nasbírali:
Kopřiva listy 149 g
Žaludy 2350 g (oloupala a zpracovala jsem jen asi 1500 g)
Topinambury 3860 g
Vlašské ořechy 620 g
Kořeny pampelišky 143 g

Večer jsem vše spočítala a vyšlo mi 6059 kcal. Nejsou v tom započítané vlašské ořechy ani zbylé nezpracované žaludy. Ale upřímně, nebýt topinamburů, tak by to bylo o dost složitější.

Bylo to velmi poučné, jsem ráda, že jsem si něco takového mohla vyzkoušet. Ivana mi dala spoustu velmi dobrých rad.
kurz.jpg
Naposledy upravil(a) J-e-n-n-y dne 21.11.2021 13:52, celkem upraveno 2 x.
Kdo je připraven, není překvapen.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Survival kurz - nasbírej si svou denní spotřebu kalorií

Příspěvek od Ivana »

S údivem koukám, že jste měli žaludy dubu červeného (nepůvodní, ale vysazuje se i v lesích). Od žaludů našich dubů se poznají tak, že jsou výrazně "tlustší". Ale dává mi to smysl, letos to byl jediný druh, pod kterým jsem žaludy našla. Mám doplňující dotaz, dub červený má mít vyšší obsah tříslovin (osobně jsem to nezkoušela, tvrdí různé zdroje), kolikrát jsi dělala odtaninování? Myslím kolikrát jsi zalívala vodou, než ztratily trpkost?
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Survival kurz - nasbírej si svou denní spotřebu kalorií

Příspěvek od J-e-n-n-y »

30+30+30+50 minut v osolené vodě
Kdo je připraven, není překvapen.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Survival kurz - nasbírej si svou denní spotřebu kalorií

Příspěvek od Ivana »

To je dobrá zpráva, to je jako většina ostatních žaludů. I když některé jsem dělala tuším jen třikrát. Ještě mám dotaz na ostatní, taky jste měli dub červený (má skoro kulaté žaludy) anebo naše původní druhy (výrazně podlouhlé žaludy)?
pracintl
Příspěvky: 435
Registrován: 28.11.2013 9:37
Pohlaví: muž
Bydliště: okolí Prahy

Re: Survival kurz - nasbírej si svou denní spotřebu kalorií

Příspěvek od pracintl »

Jak jsem již psal do "Jak bylo dnes", letos jsem při procházkách v Posázaví žaludy nenašel - podle listů Dub červený, na zemi ani žalud. Kaštany jsou, viděl jsem pár (jednotek) bukvic. Tento stav z předchozích výletů nepamatuji.
dělník nejsem, rolník také ne, musím tedy asi být pracující inteligent
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Survival kurz - nasbírej si svou denní spotřebu kalorií

Příspěvek od Ivana »

Duby a buky mají semenné roky, takže úroda není každý rok. Buky letos plodily jak kde, z dubů jsem letos viděla jen ten červený, ostatní vůbec nic. Jírovce alias koňské kaštany se bez zpracování jíst nedají, mají hodně saponinů (o něco málo méně než mýdlové ořechy). A ověřený návod, jak z nich ty saponiny dostat hledám několik let, ale pořád ho nemám. (Čas od času mi ho někdo slíbí a nic - narážím na tebe, Germaniku). Kaštany jedlé jsem sice v lese už viděla, ale dávno a jenom na jednom místě a netuším, jestli tam ještě jsou.
Odpovědět