Ochranné (plynové) masky, respirátory a protichem. obleky

...aneb co se jinam nevešlo.
Odpovědět
Roman
Příspěvky: 87
Registrován: 05.01.2012 13:26

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Roman »

admin píše:Nebylo by mozno shrnout co v tom clanku Chlibek pise? Vyzaduje registraci...
Nebylo. Je nutné se zaregistrovat a zaplatit voucher.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Karlos »

Děkuji. Kvůlivá jednomu článku se opravdu registrovat a hlavne zrizovat nejaký "voucher" (?) nebudu...
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od MRAK »

já se tam chystám zaregistrovat, tak pak dám vědět ....
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Karlos »

Jen pro upresneni, neslo mi o to aby to dotycny nakopcil v plnem zneni, pokud to tak bylo pochopeno, chtel jsem jen vedet trosku detailneji co presne v tom clanku resi, Specnaz znam a spousta clanku tam byla na muj vkus dost povrchni kvality (tedy nez byl obsah zpoplatnen, nyni nevim)...

Kdysi jsem si totiz od Chlibka objednal par jeho rannych publikaci (ted nemyslim knihy, byly to jen takove "namnozene" papirove sesity), ktere se tvarili tajemne a odborne ale kvalita byla katastrofalni, rozvlacne, to co by se dalo shrnout do dvou stran bylo na 20-ti... Jedna treba pojednavala o tlumicich, nedozvedel jsem se nic co uz bych nevedel, par obecnych kecu, par beznych nacrtu... cekal jsem neco rozsahlejsiho, nejake vypocty, hlubsi teorii, nejake ne az tak bezne dostupne info, ci jak to nazvat, proste byl to jen strohy kompilat informaci z netu bez jakekoliv pridane hodnoty. To bylo take naposledy co jsem si od nej neco objednal.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od MRAK »

taky jsem to tak myslel - dám vědět, zdali to stojí za to, a malej obecnej přehled informací z toho článku ...
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Fabulous »

Obávám se, že moc nových informací tam nebude. Očekávám info typu - nebere CO2, pozor na požáry / po 30 minutách přestane filtrovat, pozor na dobu v zamořeném prostoru / filtr je kovový, pozor na cikány (pardon, sběratele kovů)!
Uživatelský avatar
Centurion
VIP
Příspěvky: 671
Registrován: 01.04.2012 15:16

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Centurion »

mam na masku sadu redukcnich matek ktere dokazou redukovat ze zavitu na masce 40x4 na zavit treba 40x1/7
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Karlos »

Malá poznámka k filtrům masky M-10, jsou dvě provedení "ostré" a "cvičné":

Ostré lícnicové filtry LF - 10M
LF-10M jsou universální filtry pro masku M-10M. Ochrana proti otravným látkám, bojovým biologickým prostředkům a radioaktivním látkám ve formě plynů, par a aerosolů je zaručena po dobu 7-mi hodin, poté se musejí vyměnit. Ochrana proti aerosolům je neomezená! Baleno v "alobalové" fólii.
lf-10-ostry.jpg
lf-10-ostry.jpg (33.28 KiB) Zobrazeno 20681 x
Cvičné lícnicové filtry LF-10M
LF-10M s aktivním uhlím (ochrana proti dýmovnicím a slznému plynu). Baleno jen v plastové fólii.
lf-10-cvicny.jpg
lf-10-cvicny.jpg (30.56 KiB) Zobrazeno 20681 x
Pokud jste si masku zakoupili v nějakém armyshopu tak si zkontrolujte jaké jste k ni dostali filtry (pokud tedy pomýšlíte na ostré použití) ;)

Pozn. možná že ty "cvičné" filtry jsou pouze použité (rozbalené) ostré filtry...
http://militiae-caelestis.nabizi.cz/lic ... -m_p36215/
http://militiae-caelestis.nabizi.cz/cvi ... 0m_p36216/
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od alibaba »

Ja si nedovedu predstavit ,ze po na vas utocila cizi armada s otravnym plynem je to mozne ,ale nepravdepodobne i kdyz se to stalo ve valce v Jugo kdy srbove zautocili na muslimany otravnym plynem ....

Podivejte se na youTube v cele Evrope jsou demonstrace a vsude policie pouziva slzak a tak dost hodne lidi je vybaveno plynovymi maskami ......v takovem Recku se masky dost dobre prodavaji atd.......
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 541
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Rase »

Obrázek

Já si udělal tady tuhle masku. Jedná se o upravenou, starou protiplynovou masku asi z ČSLA. Jen sem ji obalil kůží, upravil očnice a přidal chobot. V případě potřeby lze chobot rychle sejmout (stáhne se směrem dolů) a našroubovat filtr. Fungovat by měla bez problému, jelikož sem s maskou samotnou nic nedělal (žádné mechanické zásahy). Jelikož se ale jedná o starý typ masky, nejspíš by mě stejně před plynem neochránila :mrgreen:
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Karlos »

Mohu se zeptat na smysl tech uprav?
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 541
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Rase »

absolutně žádný, jenom zábava...
Raděj budu mít takou slátaninu na poličce, kde poslouží jako dekorace. Než nadupaný hyper super protiplynový komplet, který za celý život stejně nikdy nepoužiju, popřípadě v případě nouze stejně nestihnu ani rozbalit (!)
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 541
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Rase »

Dostala se mi do rukou maska M-10. Zatím co sem tak zjistil, se jí hodně vytýká nemožnost rychlé výměny filtru. Popřemýšlel sem, jestli nejde masku nějak upravit, aby bylo možné masku osadit klasickým filtrem. Koumal sem a pak sem použil kovové víčko ze starého filtru. Velikost je hodně podobná průměru víčka na boční straně masky. Vnitřní část stačilo lehce zabrousit a sundat kovovou krytku. Drží perfektně a není ani problém s těsností. V případě potřeby lze všechno uvést zpátky (nic sem nelepil). Filtr na masce nijak zvlášť nepřekáží (maska se nepřevažuje). Jediné mínus co mě napadá, je že už samotná maska M-10 je dost velká, s filtrem se ještě zvětšuje. Mínusem taky je, že víčko má stejný směr závitu jako závit k filtru. Je tedy potřeba ono víčko, při vyšroubování, přidržet.
Teoreticky by se nemusely vytahovat ani původní lícní filtry (ničemu nepřekáží i když se přidá šroubovací filtr.
okD9TW.jpg
okD9TW.jpg (229.94 KiB) Zobrazeno 20301 x
uhJjvx.jpg
uhJjvx.jpg (171.61 KiB) Zobrazeno 20301 x
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Hdm »

asi jsem natvrdlej, ale mohl by jsi to prosím ještě lépe popsat a nafotit. Chápu, že jsi udělal vlastně redukci, ale nechápu jak tam drží, respektive jak tam drží pořádně. Aby ten filtr i s víčkem nevypadl, když by jsem o něco zavadil. Co do čeho šroubuješ?
Mám M10-M a tam je víčko celé plastové a nic z něj vyndat nejde(akorát membrána).

Jako nápad :yes

Taky jsem nad tím koumal jak udělat redukci, ale tohle mě nenapadlo a přitom jak snadné ;)

OT: kde jsi koupil MOF filtry, v rychlosti jsem koukal po netu a moc jsem na ně nenarazil. MOF2 nebo MOF4 za 50,- mě přijde dost.
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 541
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Rase »

GzNeks.jpg
GzNeks.jpg (151.56 KiB) Zobrazeno 20301 x
firQUb.jpg
firQUb.jpg (126.2 KiB) Zobrazeno 20301 x
lGJVNi.jpg
lGJVNi.jpg (170.36 KiB) Zobrazeno 20301 x
Tady je snad vidět líp. Z masky sem vyšrouboval zmíněné víčko, u víčka oddělal ten kovový kroužek (sponu), díky čemuž se uvilnil plíšek (taková ta mřížka). Z víčka tak byly odstraněny všechny kovové části. Kvůli velikosti sem pak vnitřní průměr oškrábnul dlátem (ubral sem tak po obvodu jen nějakou setinku). Kovové víčko (zátku) z filtru sem opatřil otvorem, lehce obrousil (po vnějším obvodu) a pak zarval do plastového víčka (opatrně). Původně sem chtěl použít lepidlo, ale drží to bez problémů (i těsní). Tedy nic sem nelepil, jenom vrtal a lehce brousil - a všechno v pohodě. Šroubovací filtr můžu použít, ale taky nemusím - což je fajn :D
ps. na kovovém plíšku s mřížkou, který jsem vyhodil, je taková látka, která brání před vniknutím větších částeček. Na své redukci pak použiju (v otvoru) nějaký kousek hrubé látky, nebo jemnou mřížku (podle toho co seženu) - není ale nezbytně nutné.
Jediný problém je, sehnat starý filtr (asi z 50. let), kdy se k filtrům dělaly ještě kovové zátky. U ostatních už je potřeba víc improvizovat - nějak to určitě taky půjde.

Filtr sem náhodou koupil na vojenské burze (Exculiber) co je zrovna v Prostějově. Koupil sem tam masku CM-4 i s filtrem (nějakou dobu mi trvalo než sem vyhrabal nový filtr (1989)). Celkem mě to vyšlo za 91,-
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Hdm »

hm, tak to mám smůlu, já mám ty víčka v masce komplet celý výlisek z plastu, žádný kovový části a kovový kroužek. Nedá se to rozebrat a taky proto nejsem schopen dát mřížku tak aby po ní pěkně stékala dešťovka(ani když to rvu silou tak to prostě nedám).
To bych to musel kuchnout, ale pak není cesty zpět. Nebo koupit ještě M10 :)

Jak jsem o tom uvažoval já, chtěl jsem využít závit(případně celou kostru) použitého filtru pro m10 a na ten závit našroubovat zvenku místo víčka nějakou hadici (třeba tu pružnou co se dává za sifon pod dřez) a na konec si udělat redukci na MOFky(v plánu jsem měl plastové víčko z MOFky). Ale nemám na to dost času, aby jsem to dotáhl. Cílem bylo mít M10-M s vrapovýma hadicema na obě díry a MOFky někde pohodlně zavěšené na zádech nebo jinde. Aby jsem se s těma MOFkama nemusel tahat na krku. Něco na styl "ZP-10", ta má vrapovky co jdou přímo na m10 filtry, ale poměrně dost cena kvůli dvou vrapovkám.
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 541
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Rase »

Tak sem koukal na fotky M-10m a ty víčka jsou dost napytel. Aby šlo použít, tak by se muselo prakticky celé předělat, z čehož bych měl strach, aby se plast někde nevyštípl. Možná by stačilo sehnat jen nějakou trubku s vhodným závitem. Na původním víčku je sice ventil, ale myslím že i bez něj by neměl být problém. Popřípadě jak si psal, z původního filtru vysekat onu část s ventilem a závitem. Je to na štěstí plast, tak jse dobře lepit. Nad hadicema sem taky přemýšlel, pak sem si ale uvědomil, že zaberou hodně prostoru. Když se filtr připevní k masce z boku, tak je váha rozložená snesitelně. Čekal sem že to bude horší. Přiznám se, že se zatím neměl ani tušení o ZP-10, hodně zvláštní. Pokud by měly být filtry připevněné k hadici, tak už není potřeba mít kovový závit, ale stačí použít plastové víčko, co je u moderních filtrů. S plastem se totiž i líp pracuje, stačí slepit. Radši než kupovat celé ZP-10, je lepší zaexperimentovat a něco si vyrobit, záleží ale jaké člověk sežene ty hadice - dneska by už měly jít sehnat hadice, které budou mít nějakou koncovku - pak už jen přilepit vhodný závit.
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Hdm »

jen na vysvětlenou, já mám více m10m masek a v době klidu jednu používám na ochranu při stříkání lignofixu, proto jsem o těch hadicích hlavně přemýšlel, tam mě prostor nezajímá, důležité je pohodlí. Ono tahat se s maskou pláštěnkou a postřikovačem několik hodin není moc labůžo. Ale jako trénink na chemický útok/havárii dobrý :lol:
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 541
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Rase »

Na jedné burze sem se teď dostal k hodně levným doplňkům k maskám a koupil sem si tam i víčko k masce M10M. Udivilo mě jak moc se liší kvalitou od klasické M10 (k horšímu). Plast mi přijde takový hrubý a jsou tam otřepky. U původní masky je snad i kvalitnější plast. Ta mřížka se otáčet dá, jen je třeba do drážek něco strčit a pak jednoduše otočit (opatrně, plast může prasknout). Celkově mi přijde M10M jako taková odfláknutější varianta. Jedinou výhodou je hradička na pití a očnice s ochranou před poškrábáním )ty sem si koupil i ke své M10. Pro zajímavost sem si tam koupil i to víčko na polní láhev :mrgreen:
Uživatelský avatar
Centurion
VIP
Příspěvky: 671
Registrován: 01.04.2012 15:16

Re: Ochranné masky (plynové masky)

Příspěvek od Centurion »

Máte někdo tušení kolik je u CM-5 velikost čislo 5? Jestli má cenu vůbec přihazvat http://aukro.cz/plynova-maska-cm5-nepou ... 70022.html
Odpovědět