Umělá inteligence UI/Artificial intelligence AI

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Hagen
Příspěvky: 1350
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Umělá inteligence UI/Artificial intelligence AI

Příspěvek od Hagen »

Zatím to ale vypadá tak, že úplně ztraceni jsou ti, co net, Googl,... nepoužívají, nebo neumí používat.
Myslím, že tady narážíme na něco jako "generační problém", který funguje od počátku věků.
Každá starší generace si myslí, že ta mladší je neschopnější a hloupější. ;)
A každá mladší generace si to samé myslí o té starší.
Každá další generace se naučí něco nového, a zapomene něco starého, a to pochopitelně "deptá a rozčiluje" starší generaci, která jim nerozumí, a která s nimi přes všechny zkušenosti a moudrost nestačí držet krok.
Umělá inteligence svět nijak zvlášť nezmění. Není to pro lidstvo žádný převratný vynález.
Něco jako vynález kola, parního stroje, střelného prachu, nebo elektřiny to určitě nebude. ;)
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Umělá inteligence UI/Artificial intelligence AI

Příspěvek od mhi »

Vynalezy typu kolo byly rekl bych "nespojite", tzn. jestli jem historii nepochopil spatne, byla doba PRED a PO kole (zjednodusuji, ja vim, kolo taky melo evoluci z kamenneho pres drevene az po gumove).

Prirovnat to ale k vynalezu elektriny nebo parniho stroje bych se vubec nebal. AI myslim radikalne zmeni nase fungovani ve svete. Spousta prace bude jednou velmi levna a nepotrebna. A tim i spousta lidi, kteri ji vykonavaji ... bud nebudou mit co jist, nebo se budou muset prizpusobit.

Zajimavy odkazovany clanek + diskuse zde https://www.root.cz/zpravicky/muze-chat ... m-za-sebe/ (trosku si rikam, jestli GPT4 je o tolik lepsi, ze vubec vygenerovala rozumnou odpoved, nebo to je tak, ze dotycny to 10x zkusil az se mu povedlo najit "senzacni" priklad - nemam pristup k GPT4, tak to nedokazu posoudit).

--- offtopic begin ---

Otazka, kterou si kladu, je jestli nasledujici generace budou schopne nejak prezit kdyz o tyhle vymozenosti prijdou. Jestli nekdo vezme krumpac a bude schopen vykopat treba diru :-). Treba muj syn vnima svet skrze sve youtubove hrdiny, jako kdyby se dalo snadno proplouvat zivotem. Ono to asi pro soucasnou generaci slo, ale trosku se bojim, ze prave ta generace ktera ted zacina dospivat uz nejspis pociti, ze "kosa narazila na kamen" (svet se zrejme vrati do "normalu").

Treba Vaclav Cilek o tomhle hodne mluvi, ze je "obdobi certu", na rozdil od nej si ale nejsem jist tim, ze predavame dalsi generaci dost informaci k tomu, aby se s tim rozumne umeli popasovat. Ale tak to je uz jen muj dojem.

--- offtopic end ---
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Umělá inteligence UI/Artificial intelligence AI

Příspěvek od bacil »

Před a po kole... některé civilizace nepotřebovaly vynález kola k tomu, aby přepravovaly mnohatunové kolosy. Stačily jim k tomu zvukové stojaté vlny. S praktickou realizací až z nedávné doby, kdy fyzikové nemuseli složitě několik let vysvětlovat programátorům co vlastně chtějí, ale naprogramují si to sami za pomoci.... Arduina.

Dokonce to číňan už komerčně vyrábí jako kýč, kdy kapky vody se vznáší a lezou do výrobníku mlhy.

Ještě bude revoluce v přepravě, kolo se hodí jen na menší náklady.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
snad
Příspěvky: 109
Registrován: 28.03.2020 11:39

Re: Umělá inteligence UI/Artificial intelligence AI

Příspěvek od snad »

Reakce hlavně na Rafaela, ale i tak nějak všeobecně:
Mně tedy přijdou dnešní děti o něco vzdělanější a na život připravenější, než moje generace v jejich věku. Sleduju samozřejmě hlavně ty svoje, staré 12 a 15 let, a jejich kamarády.

Chodí na běžnou provinční základku, jsou šikovné, ale rozhodně ne nějak výjimečně talentované, normální děcka. Přesto už zcela plynule umí anglicky, kostrbatě pak druhý jazyk. Byly už leckde ve světě, orientují se, pracují samostatně s hromadou informací a v tom jim právě moderní IT pomáhá. Nepřijde mi, že by z matematiky či tak uměly méně, než děti před 30 lety.

Snadno dostupné informace jsou pro ně výhodou, umějí je použít, dá se s nimi mluvit jako s dospělými. Já měl jen slovník cizích slov a okresní knihovnu, nemyslím, že mi to nějak pomohlo, co bych tehdy dal za internet. A jeho správné použití je rozhodně těžší a tedy i mozek více obohacující, než dovednost hledat v papírovém katalogu knihovny a pak v rejstříku knihy, což jsem uměl já, ony to umí také (a mají i tu okresní knihovnu a chodí do ní) a k tomu milion dalších věcí, které já ani nemohl znát.

Polovina mých učitelů byli zabedněnci, někteří měli i psychické problémy, např. učitelky s plačtivými záchvaty v hodině nebo učitel mlátící surově děcka - to dnes neznám. Řečem o úpadku autority taky nevěřím - jistě jsme se více báli, ale taky učiteli pohrdali, zatímco moje děti je vesměs obdivují - to je přirozená autorita. Děti se do školy těší, často dělají nějaké samostatné projekty (s využitím internetu) a tak.

Spíš bych tedy řekl, že dnešní generace ja na tom líp, AI/Googlu/Youtube navzdory, možná dokonce díky.
Rozcestník pomoci Ukrajině: https://www.stojimezaukrajinou.cz
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5344
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Umělá inteligence UI/Artificial intelligence AI

Příspěvek od Rafael »

snad:

Možná jsem to špatně napsal nebo byl nepochopen. Vůbec jsem nemyslel, že dnešní mladí jsou hloupější, méně schopni než my kdysi.
Spíš naopak. Jenže vše díky internetu a teď už i AI. A že to mají daleko jednodušší než my kdysi.

Vidím to třeba na svém synovci. Ten je mimořádně inteligentní a když mám nějaký problém on ho skoro vždy hravě vyřeší. Třeba od opravy startéru sekačky, el. řetězovky, problémů s autem, PC, tabletem, NTB a věci které jsem já nedokázal sám vyřešit. A u něho to byla otázka "chvilky".

Jenže většinou vždy k tomu potřeboval internet. A ten mu vždy rychle pomohl. Rychle si tam vždy našel co potřeboval.

A jak jsem se ho ptal jestli si kupuje nějaké knihy, odebírá nějaký odborný časopis apod., tak odpověděl. Na co ,k čemu? To jsou zbytečně vyhozené peníze a čas! Vše co potřebuji si najdu na netu....
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Hagen
Příspěvky: 1350
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Umělá inteligence UI/Artificial intelligence AI

Příspěvek od Hagen »

Od toho ten internet je, aby pomáhal. Proč by ho synovec nepoužíval.
Nejspíš stejně mluvili i naši předchůdci když se začala používat elektřina.
Nejspíš taky říkali " a co když elektřina nepůjde, jak si bez ní poradíte?".
No, elektřina jde, internet taky,... tak vo co pořád gou???
Rafaeli, zapoměň na knihy, to už je středověk. Drahé, pomalé, neefektivní řešení.
Synovec ti to řekl celkem srozumitelně ;) .
drigon
VIP
Příspěvky: 2951
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Umělá inteligence UI/Artificial intelligence AI

Příspěvek od drigon »

Že si mladí dokáží najít informace a postupy na netu je hezké. Že to dokáží v praxi použít je skvělé.
Ale jsou tu dvě "ale"
1) dokáží si poradit, i když net "zdechne"? (Právě zde jsou klasické knihy výhodou).
Krásně jsem to viděl na starší nevlastní dceři. Operátor měl cca 3 hodiny výpadek. Bez mobilu byla jako bez ruky, to že nešla televize napojená na internet deprimovalo tchýni (protože "seriálek").
2) a co ideologická indokrinace netu? Co když bude Al mít naprogramovanou určitou, pro někoho výhodnou cestu, kterou má nabízet? Dokáží pak odhalit, že jsou obětí manipulace?
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5344
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Umělá inteligence UI/Artificial intelligence AI

Příspěvek od Rafael »

Proč bych si to pamatoval, učil se to nebo to zkoušel?
Vždyť je to na netu a kdykoliv to budu potřebovat, tak si to tam najdu.
Udělám si záložku.
Anebo si to ještě i zkopíruji.
Jenže stránka, web, se ztratila, moje copy zdechlo při kolapsu přístroje, fleška se nějak zavírovala a taky bylo po ni.

Kuwaa fix, jak on to tam psal, jak to dělal? No, nevzpomněl jsem si a už to nikdy nezjistím.
*
Tím chci říct jen to, že ta elektronika, závislost na ni, jednou při jejím výpadku lidstvo spolehlivě zabije.

Anebo totálně rozhodí jak psal drigon.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Hagen
Příspěvky: 1350
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Umělá inteligence UI/Artificial intelligence AI

Příspěvek od Hagen »

Já bych to tak tragicky neviděl, ale chápu, že jsem na rozpadu, což není optimistické fórum. ;)
Lidi (a i zvířata) jdou vždy tou snažší, pohodlnější cestou. Tak to prostě chodí.
A pokud se něco "posere" a přestane fungovat, je určitě snažší si oživit krok zpět, než vymyslet krok kupředu.
Nepodceňoval bych lidskou vynalézavost, adaptabilitu, a schopnost přežít.
A nebo jinak.
Ty Rafaeli, nebo ty Drigone by jste bez internetu a vyspělých technologií nebyli schopni fungovat?
Nebo dokonce přežít???
A pokud ano, máte pocit, že jste vyjmeční, a ostatní jsou "pitomci" kteří to nedají???
Nemyslím to teď jako nějakou urážku, jen bych se nad tím zkusil zamyslet.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5344
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Umělá inteligence UI/Artificial intelligence AI

Příspěvek od Rafael »

Internet mě nikdy neživil a nebyl jsem na něm nijak závislý. Bral jsem a beru ho jako zábavu.
A co umím, co znám, co jsem se naučil není jeho zásluha. Jen má a klasiky.
(Třeba jak jsem si pořídil soustruh, tak i když by YouTube & tehd bylo, nedalo by mi to nijak víc než to jak jsem se ve Vítkovicích chodil dívat a "učit" do mechanických obráběčských provozů).

Ale i tak musím přiznat, že mě hodně obohatil. Třeba v oblasti mého zájmu. Cizojazyčné destiláterské a likérnické weby, blogy a knihy + strojové překlady.
A díky tomu třeba na nějaký takový blog vlézt a diskutovat tam se zahraničím.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Umělá inteligence UI/Artificial intelligence AI

Příspěvek od Hdm »

Internet mě živí, bez něj bych neměl práci. Internet je pro mě studnice informací obecně webové stránky, YouTube i sociální sítě. Na internetu zlepšuji svoji úroveň angličtiny. Internet mě spojuje s rodinou na jakoukoliv vzdálenost. Internet maximálně využívám ve svůj prospěch. Atd.

Bez internetu bych se nehroutil, můj život by nebyl tak pohodlný a pohodový, ale umím i řemeslo takže o práci nemám strach. Nejvíc by mě vadilo dohledávat informace a rady v knihách a od blízkých lidí - je to pro mě prostě pomalá a zastaralá metoda získávaní informací.
Uživatelský avatar
marabu
Příspěvky: 206
Registrován: 18.03.2020 15:37

Re: Umělá inteligence UI/Artificial intelligence AI

Příspěvek od marabu »

Ahoj, už jsem dlouho nepřispíval, ale tohle téma já fakt podmětné :)
Sám mám nějaké zkušenosti z implementaci základních arch. neuronových sítí i když jen v rámci akademických cvičení. Když jsem viděl poprvé ChatGPT, říkal jsem si, že bezpečí spočívá hlavně ve ztrátě práce lidí, pracujících v oboru zpracování informací a tvorby zákaznících multimédií. Když jsem ale viděl, jak rychle se model OpenAI vyvíjí v jednotných verzích, docela mě to šokovalo a začalo mě zajímat, čím se dosahuje tak markantního pokroku v rámci měsíců. Pokud by jste čekali, že je to nejsou změnou architektury neur. sítě, která je neustále optimalizovaná na základě nějaké teorie, opak je pravdou. Tyto systémy, mají spoustu parametrů, které se nastavují před samotným učením a které jsou docela alchimie. A lepšího výsledku se dosahuje v podstatě zvětšováním celého systému (počet vrstev neuronů), a právě manipulaci počátečních parametrů a zvětšováním výukové množiny. Jinými slovy, nikdo neví, jak přesně se vytvoři abstrakce řešeného problému uvnitř neuronové sítě, a nelze s tímto vnitřním nastavením manipulovat nějak přímo, jinak než dalším následným učením.
S rostoucím výkonem, můžeme vytvářet mohutnější systémy a vstřebávat větší množství výukových dat, aniž by se přesně vědělo jaký bude výsledek. V případě zpracování multimediálních dat, to sice není takový problém, ale stejný princip platí pro řešení i jiných úloh.
Snad jsem trochu naznačil v čem je kámen úrazu, omlouvám se, za rozsah, měl jsem to dát nejprve optimalizovat chatGPT ;)
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Umělá inteligence UI/Artificial intelligence AI

Příspěvek od bacil »

Ono to tady je už od 60. let, jen se to moc nepopularizovalo a spíš drželo pod pokličkou, protože na tom samozřejmě měli zájem vojáci a nechtěli aby to šlo do civilního sektoru. Teď už to pouští, protože mají lepší - a proto je v civilním sektoru boom protože "ukapávají" znalosti přes nastrčené osoby jako třeba Musk - a my pamětníci se jen ušklíbneme, protože jsme o tom už četli v 70/80 a představovali si jak to v roce 2000 letí na Mars i s lidskou posádkou...

Byly tu analogové neuronové procesory. SIce neměly takovou obří paměť na celý Internet, ale dokázaly opravdu mnoho. V 90. se to v USA dalo běžně koupit jako ISA karty. Film Číslo 5 žije tehdy opravdu nebyl daleko od tehdejší reality, podobně i starý Knight RIder a plno dalších filmů s cyborgy, mutanty a pod., to všechno mělo reálný základ reklamy "tohle si za pár let koupíš".

Něco historických odkazů je tady, ale internet je fakt skoupý.
https://link.springer.com/chapter/10.10 ... 9497-3_247
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Yeah
Příspěvky: 137
Registrován: 05.03.2015 21:12
Pohlaví: muž

Re: Umělá inteligence UI/Artificial intelligence AI

Příspěvek od Yeah »

Tak reálný základ má kde co. Od technologií Star Treku, přes Clarka až po Liou Cch'-sin a úplně si asi málokdo troufne říci, že už to tu bylo a bere to jako hotovou věc, přestože spousta těch věcí je třeba už i v laboratorní praxi ověřená. Uznávám, že o tom vím celkem lejno a chápu, že jsme v 60tejch lítaly na měsíc s výpočetní silou kalkulačky, přesto bych si ale srovnávat AI z let 60tých s tím co se děje dnes uplně netroufal.
Uživatelský avatar
marabu
Příspěvky: 206
Registrován: 18.03.2020 15:37

Re: Umělá inteligence UI/Artificial intelligence AI

Příspěvek od marabu »

Na druhou stranu, u všech podstatných vynálezů byla vždy obava. Lidé si mysleli, že jízda vlakem rychlosti 30km/h bude smrtící :) a podobně.
Aktuální AI nebude myslet za lidi, pracuje s existujícími daty, a na jejich základě generalizuje výsledky. Může pouze vyvodit závěr na základě skryté informace ve výukové množině. Pořád bude potřeba teoretický výzkum a vkládání nových zjištění do výukové množiny. To co současná AI umí, je pouze rychlejší vyvození uzávěrů z aktuální znalostní množiny. Nevyřeší teorii strun, dokonce ani nerozvine nový malířský nebo hudební styl. Zatím nevytvoří nic unikátního. To může být dobré pro lidi kteří přináší něco nového unikátního a špatně pro ty co pouze kopírují něco existujícího. Půjde dobře a rychle vyhodnotit, jestli je nějaký výtvor unikátní a nebo jen variace již známého řešení.
Nebezpečí vidím v pokusech vytvoření autonomní inteligence, která by měla za úkol rozpoznání vlastní existence a schopnost vlastní evoluce. To by znamenalo virtuální život. To ale dnešní modely naštěstí nedávají.
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: Umělá inteligence UI/Artificial intelligence AI

Příspěvek od Ray »

Dneska jsem narazil na FB ma zajímavé podvodné video.

https://www.facebook.com/share/v/JH2wUhRNEoNkpsX3/

Pokud by byl odkaz v budoucnu vymazán, tak podotýkám, že se jedná o celkem zdařilé tzv. phishingové fake video, kde moderátorka TV Nova Kristýna Kloubková ve zpravodajství představuje Andreje Babiše, který následně jakože prozrazuje občanům návrh na investice.

Oproti reklamám, zneužívajícím pouze obličeje známých osobností, je toto již dost sofistikované, byť stále ještě celkem rychle rozpoznatelné. Není samozřejmě jasné, nakolik byla při jeho výrobě použita AI, ale je všeobecně známo, že je schopna pokročilých animací a v těchto se bude i nadále vyvíjet, jako ve všem ostatním.
Zneužití kvůli obohacení samozřejmě není žádná SHTF varianta.
Zneužití v rámci hybridní války k ovlivnění veřejného mínění už ale samozřejmě ano. Ve spojení se zcela primitivním reakčním schématem značné části populace velmi nebezpečná.

Váš názor?
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Umělá inteligence UI/Artificial intelligence AI

Příspěvek od PeFi »

Rafael píše: 21.05.2023 19:54 Proč bych si to pamatoval, učil se to nebo to zkoušel?
Vždyť je to na netu a kdykoliv to budu potřebovat, tak si to tam najdu.
...
Tím chci říct jen to, že ta elektronika, závislost na ni, jednou při jejím výpadku lidstvo spolehlivě zabije.
Bohužel svět se sere ikdyž ten internet funguje rok od roku lépe. Mi totálně pije krev to, že díky nástupu polovzdělaných ignorantů k moci (management), postupně mizí z technické dokumentace klíčové technické informace, takež ikdyž člověk hledá, tak nenachází. Hlavně že je technický list vizuálně dokonalý.

Před cca 20 lety jsem viděl reklamu na pneumatiky, kde se chlubili, že dezén pneumatiky navrhoval grafik. Tehdy jsem si říkal, že někomu asi přeskočilo. Dnes mám pocit, že se tento přístup stává standardem - potřebuji připojt zařízení, které je ještě zabalené v bedně, tak v dokumentaci hledám věci jako:
- typ a velikost závitu (není uvedeno)
- požadavky na přívodní kabel (je tam nejspíš chyba, protože požadovaný typ nikdo nevyrábí)
- z rozměrů není jasné, jestli to je rozměr výrobku, nebo rozměr otvoru, do kterého se má výrobek strčit ...

Zatímco dřív tímto neduhem trpěla dokumentace produktů pro normální lidi, tak v posledních pár letech se tohle děje i u výrobků pro profesionýální použití - potkávám se s tím jako zákazník i jako prodejce, která není schopen od dodavatele technické informace získat.

AI je super technolgie a jelikož trošku tuším o co jde, tak jsem v šoku z toho, jaké výsledky technologie založená na LLM dokáže produkovat. Tomu bych nikdy nevěřil. Ta pravá "zábava" podle mě nastane, až se AI ve větší míře začne učit z výstupů AI, protože to pak množství halucinací může učinit budoucí AI horší, než je ta dnešní. Trochu doufám, že k tomu dojde dřív, než se lidi naučí výstupům z AI slepě věřit, protože jinak nás čekají ošklivé časy - vypadlo to z AI, tak to musí být správně.

Taky by mě zajímalo jak se AI popere s iracionálními požadavky na politickou korektonost, tedy zda se naučí úmyslně lhát a zda tato schopnost nezvýší množství halucinací i v jiných oblastech.
Čekají nás zajímavé časy.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Umělá inteligence UI/Artificial intelligence AI

Příspěvek od Ivana »

drigon píše: 21.05.2023 19:24 a co ideologická indokrinace netu?
Ta už tu nějakou dobu je.
drigon píše: 21.05.2023 19:24 Co když bude Al mít naprogramovanou určitou, pro někoho výhodnou cestu, kterou má nabízet?
To je tu taky. Co si asi tak myslíš, že je personalizace a algoritmy sociálních sítí?
drigon píše: 21.05.2023 19:24 Dokáží pak odhalit, že jsou obětí manipulace?
Spousta lidí tohle nedokáže, a vůbec k tomu není potřeba AI.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Umělá inteligence UI/Artificial intelligence AI

Příspěvek od bacil »

Opět nastal další zlom v nastavení AI, už pár týdnů z toho lezou obecné žvásty, podbarvené ekologií a multi-kulti. Místo aby odpověděl přímo na technickou otázku, začne s tím abych někomu neublížil.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Umělá inteligence UI/Artificial intelligence AI

Příspěvek od Ivana »

Jakože která AI?
I ta čínská? Tomu bych se hodně divila.
Odpovědět