Maso v přírodě

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: maso v přírodě

Příspěvek od felix5 »

myslivci sou kapitola sama pro sebe . každpádně jako absolutní amatér sem si to dneska ze srandy šel vyzkoušet. s tim že to nebude problém protože sem měl mraky zkušeností jako tu bylo psáno že sem se zvěří div nesrazil. hned z kraje sem narazl na srnu , byl sem naštěstí proti větru a schválně se zkusil přiblížit. dostal sem se tak na 35m což sem viděl jako hranici na krátkou zbraň . lukem bych si neškrt... každopádně sem při přibližování přišel na docela zásadní mezeru ve znalostech. jakej má srna zornej úhel ? vlastně by nebo špatný to vědět i o ostatních jako je zajíc nebo divočák.

Celkově sem si uvědomil že o svojí potenciální kořisti vim kulový.
Uživatelský avatar
miculas
Rozpadlík
Příspěvky: 271
Registrován: 22.07.2012 19:15
Bydliště: Hanácké Athény

Re: maso v přírodě

Příspěvek od miculas »

Dovolím si zapochybovat o pravděpodobnosti úspěšného ulovení srny krátkou zbraní na 35 m.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: maso v přírodě

Příspěvek od DeadMan »

osobní zkušenost nemám a ani nechci porovnávat s USA ale jsou tam lidé co s Glockem v ráži 357sig nebo 10auto provozují tak zvané medium games ;)
Uživatelský avatar
miculas
Rozpadlík
Příspěvky: 271
Registrován: 22.07.2012 19:15
Bydliště: Hanácké Athény

Re: maso v přírodě

Příspěvek od miculas »

Já to nevylučuji, jen jsem si to představil a zapochyboval. Možná by bylo užitečné naučit se "pracovat" s bolasem. Je tiché, použitelné jak na zvěř tak i na ptáky, ovšem využití mezi stromy je omezené ;)
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: maso v přírodě

Příspěvek od felix5 »

tak v pravní řadě je nereálný lovit v lese tak že se pohybuješ. jedině že by si oběvil způsob jak chodit a nedošlapovat při tom na zem
Uživatelský avatar
miculas
Rozpadlík
Příspěvky: 271
Registrován: 22.07.2012 19:15
Bydliště: Hanácké Athény

Re: maso v přírodě

Příspěvek od miculas »

Musíš se holt v lese pohybovat tak, aby to pro tebe reálné bylo. ;)
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: maso v přírodě

Příspěvek od Josef »

Lovit a nepohybovat se? Hm..., zvláštní. Proč tedy myslivci chodí tzv. na šoulačku, když to podle Praaliena nefuguje? Že by se vymlouvali před manželkami a ve skutečnosti chodili jen tak na procházku? :lol:
...to jen tak odlehčuji. Samozřejmě je mi jasné, že Praalien má svým způsobem pravdu. Šoulačka je jeden z nejtěžších způsobů lovu a při použití čehokoliv s menším dosahem než flinta, dvojnásob. Ale o tom to je - najít ten způsob. Když si představím vývojový řetězec loveckých zbraní, který se udál v naší historii, dostanu se od kamene, sekeromlatu, přes oštěp, luk a kuši k pušce. Bude-li lovec při ztrátě "dostupné technologie" nucen slevovat z "technických vymožeností", měl by logicky postupovat proti směru tohoto řetězce. Takže uděláme-li "krok zpět", jsme u léty prověřené kuše, v horším případě u luku ne u bolasa...
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: maso v přírodě

Příspěvek od felix5 »

přesně to sem tim chtěl říct . je fakt že sem "na lovu" strávil jen asi 8 hodin . měl sem spadeno vždy na nějakou srnu - jiné sem bohužel nepotkal - výhoda je v tom že když si vás všimne a nevyběhnete ze ní jak magoři většinou uteče jen třeba 300m a neni problém to zkusit znovu . ovšem je pak už ostražitější a často je problém jí vystopovat . hlídal sem si směr větru pomocí chmíří z kitek jenže to je všechno na nic . tyhle zvířátka sou ostražitý jako svi** . Navíc sou opravdu přepichově maskovaný - můžou bejt 20m od vás a vy je prostě neuvidíte . chodit se v lese nedá kvuli listí klacíkům .i když se snažíte jít co nejtišeji a nejpomaleji stejně semtam na něco šlápnete . navíc se nedá zem sledovat pořád - můžete buď hlídat kde je kořist a jestly vás nevidí nebo kam šlapete . oboje je dost problém. Já při tom počítal s lovem lukem protože o tom vim že si ho zvládnu vrobit +- z ničeho . Nejlépe se dá chodit po lesních cestách kde bejvá nejméně bordelu ale na těch se většinou zvířata moc nezdržujou a stejně nakonec musíte sejít . navíc v rozpadu vezmou docela rychle za sví a zarostou. Každopádně předchozí skorosrážky se zvěří řadim do kategorie náhod a pokud bych šel na tenhle druh zvěře tak jedině na čekačku. nebo se přiblížit na rozumnou vzdálenost a doufat že půjdou správnym směrem . nenápadný přiblížení se na dostřel u mně moc nepadá v úvahu. Další problém je že jich je často víc a vy je kvuli zbarvení nevidíte . nejednou se mi stalo že sem měl docela slušně nakročeno a spozorovala mě jiná srna o který sem ani nevěděl což znamená úprk všech .
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: maso v přírodě

Příspěvek od vlk972 »

Moje zkušenost je taková, že se ke zvěři a obzvláš k srnkám dá dostat hodně blízko. Chce to trpělivost a žádný spěch. Našlapovat opatrně, když něco praskne, musíš se zastavit - zkamenět a čekat. Zvěř většinou nemá moc dobrý zrak, takže pokud se nehýbeš, nevidí tě. Prostě to chce zapomenout na zbrklost, lov je hlavně o trpělivém čekání na příležitost. Samozřejmě neulovíš každý den, ani s puškou ne.
A Praliene čekanou s lukem si prostě představit nedovedu, leda tak na karavanu kupců.
Uživatelský avatar
rudde
VIP
Příspěvky: 580
Registrován: 17.03.2011 14:19

Re: maso v přírodě

Příspěvek od rudde »

Dost často se mi při procházce v lese stává, že se potkám s vysokou a téměř si hledíme z oka do oka.
Nejenže se snažím chodit lesem potichu, ale možná je to i tím, že zvěř "vycítí" , že nejsem na lovu :)
(místa : Krkonoše)
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: maso v přírodě

Příspěvek od vlk972 »

Tohle je celkem možný......
Jinak pokud se procházím po lese, tak jsou dny, kdy zvěř neuvidím. A myslím, že většina z nás nejčastěji potká srny, které jsou o dost méně ostražité, než většina ostatní zvěře. Kolikrát jste třeba "náhodou" potkali v lese divočáky? A to jich je mnohem víc, než srnek.
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: maso v přírodě

Příspěvek od felix5 »

vlk972 píše:Chce to trpělivost a žádný spěch. Našlapovat opatrně, když něco praskne, musíš se zastavit - zkamenět a čekat.
kdybych šel pomaleji , tak mě začnou předbíhat nehybné předměty . že mají špatnej zrak sem zjistil taky ale na 30m tě už vcelku úspěšně dokážou rozpoznat. Naopak já si to s lukem dovedu představit docela normálně a když otevřeš YT zjistíš že nejsem jedinej.
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: maso v přírodě

Příspěvek od vlk972 »

Víš, pocházím z kraje velkých lesů a ještě můj děda prý byl velký pytlák. Nikdy v životě jsem ho neviděl, protože padl ve 2WW. Ale můj táta a strýc se dokázali přiblížit k srně tak, že si na ní skoro sáhli.
Na 30 m tě uvidí, ale pokud dokážeš zkamenět a nezradí tě vítr, nebo nějaký zvuk, nepoznají ještě nebezpečí. To je moje zkušenost.
Jinak na čekance, jak ty píšeš, se taky můžeš učekat. Neberu ti přesvědčení, že čekaná s lukem má smysl, je to věc názoru, zkušeností. A taky možnosti zvěř lákat na ono místo, což dnešní myslivci běžně dělají.
Jinak při přesunu, o kterém se tu taky píše, půjde opravdu jen o příležitostný lov.
big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 10:45

Re: maso v přírodě

Příspěvek od big bang »

Obrázek
Nikdy som nepochopil lov diviakov s kopijou, totižto živého diviaka som ešte v prírode nevidel a to viem že sú premnožené a čo sa týka lovu s lukom, je to o tom že treba zakŕmiť a zver naučiť chodiť na jedno miesto a raz spolu s krmivom tam zostanete opodial v maskovanom stane, alebo budete visieť na strome :chuckle
Uživatelský avatar
Centurion
VIP
Příspěvky: 671
Registrován: 01.04.2012 15:16

Re: maso v přírodě

Příspěvek od Centurion »

Divočaci jsou aktivní v noci, proto nejsou přes den vidět. Žíjí ve stádech a dělají dost kravál takže se dají najít i poslepu. Otázkou je kdo má odvahu za zhoršené viditelnosti zaútočit s kopím na stádo divočáků. :D
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: maso v přírodě

Příspěvek od vlk972 »

To je pravda, jsou to noční tvorové. Ale útok s kopím bych si řádně rozmyslel............ nebo ho kombinoval s nějakou pastí, třeba jámou, pokud vím, že na místo chodí pravidelně a kopím ho vlastně jen dodělat.
optim
Příspěvky: 255
Registrován: 26.02.2012 16:46

Re: maso v přírodě

Příspěvek od optim »

A co rizika lovu? Infekce, nemoci zvířat ...

Dá se to nějak poznat?

Pomůže pěčení masa nad ohněm?
Uživatelský avatar
Centurion
VIP
Příspěvky: 671
Registrován: 01.04.2012 15:16

Re: maso v přírodě

Příspěvek od Centurion »

Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: maso v přírodě

Příspěvek od Grunt »

Centurion píše:Divočaci jsou aktivní v noci, proto nejsou přes den vidět.
By mě zajímalo kde spí. Pod zemí?
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: maso v přírodě

Příspěvek od vlk972 »

Grunte, budou nejspíš odpočívat n nějakých houštích v lesích, nebo ve vzrostlém porostu vprostřed polí. Tam by se dali vystopovat a lov by mohl být úspěšnější a taky dost nebezpečný.
Většinou žijí ve stádech, ale dá se narazit i na osamělé kusy, většinou dost velké.
Opravdu málokdy uvidíš divoké prase ve dne.
Odpovědět