Identifikace - Kabel s olověným stíněním

Diskuze o všem možném, tedy kavárnička, hospůdka, jak kdo chcete, jedinou podmínkou je dodržení pravidel fóra.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Identifikace - Kabel s olověným stíněním

Příspěvek od Terminated Account »

V navážce jsem našel kabel, který vykopal někde bagr. Vzal jsem si ho kvůli olověnému stínění (měkké olovo na lití kulí) nedokážu však identifikovat z čeho je vyrobeno jádro.

Kabel má průměr cca 5 cm. Plášť je složený z ocelového plechu, térového papíru a olova. Uvnitř je svazek drátů stříbrné barvy malého průměru cca 0,3mm, každý z nich je samostatně zabalený v mastném papíře. Dráty nejsou z mědi a jako hliník mi to také nepřipadá. Na magnet nereagují. Poradí někdo z čeho se ještě takové kabely vyráběly?
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: Identifikace - Kabel s olověným stíněním

Příspěvek od Tina »

Jestli to mělo olověné stínění, tak jádra se dělaly buď z mědi, nebo hliníku, nebo slitiny hliníku.
Asi tam nikde nevidíš označení toho kabelu, že? Koukni, jestli tam někde nenajdeš dvě písmena TK nebo DK, RK, SK. Pokud bys našel tohle druhové označení kabelu, našel bys tam značku i pro materiál jader.
A - hliník
C - měď
J - slitina hliníku (VUK 33)
Bylo by to za tím prvním písmenem druhu kabelu.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Identifikace - Kabel s olověným stíněním

Příspěvek od Terminated Account »

No právě ležel v zemi velmi dlouho. Plechový obal byl už téměř úplně zkorodovaný - rozpadal se. Šlo mi hlavně o to, zda není ve střevech nějaká "zajímavější" slitina.
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: Identifikace - Kabel s olověným stíněním

Příspěvek od Tina »

Bohužel tě zklamu :-) Jestli tam ležel dlouho, tak tam nic zajímavějšího nebude. Kabely pro podzemní vedení (a koneckonců i nadzemní) nebyly žádná lukrativní záležitost.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Identifikace - Kabel s olověným stíněním

Příspěvek od Terminated Account »

Jasný. Nečekal jsem, že by to byla nějaká lukrativní záležitost. Nicméně mě to zaujalo. Díky za odpověď.
Uživatelský avatar
rudde
VIP
Příspěvky: 580
Registrován: 17.03.2011 14:19

Re: Identifikace - Kabel s olověným stíněním

Příspěvek od rudde »

Tady je povídání o podobném kabelu z druhé světové :

https://groups.google.com/forum/?fromgr ... FTGdJDzN5A
Uživatelský avatar
Foxy
VIP
Příspěvky: 534
Registrován: 13.10.2012 18:39
Bydliště: Jižně od Prahy

Re: Identifikace - Kabel s olověným stíněním

Příspěvek od Foxy »

MacGyver píše:Kabel má průměr cca 5 cm. Plášť je složený z ocelového plechu, térového papíru a olova. Uvnitř je svazek drátů stříbrné barvy malého průměru cca 0,3mm, každý z nich je samostatně zabalený v mastném papíře. Dráty nejsou z mědi a jako hliník mi to také nepřipadá. Na magnet nereagují.

Tak to dokáži identifikovat zcela přesně. Tohle je telefoňácký kabel "panceřák", který se používal v 50tých až 60tých letech. Ty drátky s papírovou isolací jsou hliníkové.
Ty hliníkové drátky nemusí být čistý hliník, ale třeba i:
Aldrey- 99,1%Al,0,4%Mg,0,5%Si, nebo
Jare- 98,65%Al-0,5%Si,0,4%Mg,0,3%Fe,0,15%Zn.
Tyto slitiny byly určeny pro elektrovodné účely, pod označením VUK 30-E.
Nejlepší jejich využití je ovšem jako vázací drátky:-) .

Byly to kabely choulostivé na "nakopnutí" a průnik vlhkosti, kabelová spojení se musela krýt pečlivě sletovanými olověnými škeblemi a hliníkové drátky nešly pájet, takže se jen zkrucovávaly... ale nic lepšího tenkrát nebylo.
Hezký večer!
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Identifikace - Kabel s olověným stíněním

Příspěvek od Josef »

A jestli ti i přesto stále vrtá v hlavě, zda ty drátky čirou náhodou nejsou ze stříbra, ohřej to nad svíčkou. Hliník ukápne hned, ještě než se žárem zčervená, stříbro většinou svíčka ani roztavit nedokáže a aby se roztavilo, už by viditelně žhnulo. Druhá možnost je dát drátek do silného louhu na čištění odpadů. Se stříbrem to nehne, hliník se rozpustí. Ale myslím, že na tom celém bude nejzajímavější jen ten olověný plášť. Konkrétně pro předovkáře (na kompresní střely R.E.A.L.), ti by ti za takové čisté a měkké olovo zulíbali ruce (ale až po umytí od olova :lol: ).
Naposledy upravil(a) Josef dne 10.12.2012 10:22, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Identifikace - Kabel s olověným stíněním

Příspěvek od Fabulous »

Tina píše:Jestli to mělo olověné stínění, tak jádra se dělaly buď z mědi, nebo hliníku, nebo slitiny hliníku.
Asi tam nikde nevidíš označení toho kabelu, že? Koukni, jestli tam někde nenajdeš dvě písmena TK nebo DK, RK, SK. Pokud bys našel tohle druhové označení kabelu, našel bys tam značku i pro materiál jader.
A - hliník
C - měď
J - slitina hliníku (VUK 33)
Bylo by to za tím prvním písmenem druhu kabelu.
Tino, žasnu, že ženská je vzdělána v oboru kabelů?
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Identifikace - Kabel s olověným stíněním

Příspěvek od Terminated Account »

Díky všem za vyčerpávající info. Před Tínou respekt!
Uživatelský avatar
Foxy
VIP
Příspěvky: 534
Registrován: 13.10.2012 18:39
Bydliště: Jižně od Prahy

Re: Identifikace - Kabel s olověným stíněním

Příspěvek od Foxy »

MacGyver píše: Před Tínou respekt!
Souhlas! :kiss

Drobný dodatek... to olovo pláště kabelu nebude nejspíš čisté olovo, ale jeho slitina s arsenem. Hodně se to používalo kvůli vyšší pevnosti.
Není to tak krásně tažný materiál jako čisté olovo, ale o to víc je jedovaté ;)

Takže bacha na výpary při tavení!
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: Identifikace - Kabel s olověným stíněním

Příspěvek od Tina »

Pánové, nejenom kuchyní žena je živa. :-)
Děkuji za uznání a zdraví vás spojařka s původním zaměřením na přenosová zařízení a zesilovací stanice. Ty překopnuté kabely jsem sice osobně nespravovala, ale kabelových hlášenek pro stavební četu jsem vypsala dost a dost. :-)
Nicméně dneska už jsem hodně jinde a z oboru se mi z hlavy hodně vykouřilo.
Odpovědět