Spacák

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ježura
VIP
Příspěvky: 1154
Registrován: 19.04.2011 22:19
Bydliště: Štatl

Spacák

Příspěvek od Ježura »

Jak všichni víte spacák je jedna z nejdůležitějších věcí pro přežití v přírodě. Napište vaše zkušenosti případně značky atd.. atd...
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: spacák

Příspěvek od Maximus »

U más doma by jsi našel jenom značku Prima (1x bike, 2x tulák, 2x bivak), tedy až na jeden archaický spacák, dva noname "papíráky" na přespání na "návštěvách" a péřák, co jsem si přivezl z Ruska ;).

Izolace Climashield, co používá Prima, patří mezi to nejlepší, co se dá mezi syntetickými vlákny najít. Peří bych pro naše podmínky určitě nevolil. Navíc mají prý kvalitní šití (mohu potvrdit) a doživotní servis (zatím jsem nikdy nepotřeboval) ;).

Model si vyber podle období a účelu, na který budeš spacák převážně používat.
Jako univerzál bych volil:
http://www.spacaky-stany-batohy.cz/prim ... ek-xp-200/ (třísezonní, teplejší, ale těžší)
http://www.spacaky-stany-batohy.cz/prim ... ak-xp-200/ (více letní, lehčí, skladnější - používal jsem ho však i v kombinaci s thermolite vložkou, termoprádlem a kvalitní karimatkou i pro zimní bivak).
Uživatelský avatar
Striker 4
Příspěvky: 3
Registrován: 01.01.2013 15:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Slovensko

Re: Spacák

Příspěvek od Striker 4 »

Za nás možem odporučiť spacaky zn. Carinthia. Osvedcili sa nam vyborne, v zimnom sa da bivakovat uplne v pohode aj pri teplotách pod -15°C. Robia aj letnu verziu ta je do cca -5 °C. Používa ich aj slovenská armáda. Maju perfektny kompresný vak, takže aj zimny spacák je velmi spratny. Pomer cena-výkon je výborny.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Spacák

Příspěvek od goral »

Carinthia je fajn, ale ma trosku vadu na krase- za pomerne neuveritelny penize clovek dostane sice spacak se slusnyma vlastnostma, ale take spacak, ktery je (skoro jiste) vyraben mimo evropu. To mi za ty prachy proste vadi.

A pokud berete v potaz spacaky od carinthie, ktere maji vetsi vnitrni prostor (typicky ten pro ACR), tak z toho uz nevychazi tak pekne cisla co se tyce vahy.

Ale rozhodne se jedna o jednu z cca peti spickovych firem sijicich pro vojaky
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Spacák

Příspěvek od Reccol »

Mě u Carinthie překvapujou ty jejich udávaný teplotní komforty - Defence 4 říkaj 3-sezonnák, má komfort do -15°C! a váží 1,8 kila se syntetickou náplní.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Spacák

Příspěvek od goral »

IMHO to je tzv "pansky" komfort, neboli v evropske norme "limit". Takhle odrbava zakazniky vice firem (namatkou treba pinguin).
V tomto je mi hode sysmpaticky nanok, ktery jasne dekleruje, ze sice evropsky komfort (s kterym oni nesouhlasi) ma spacak napriklad v jednom stupni nad nulou, ovsem vojak by se v nem mel vyspat komfortne v -10 (i kdyz samozrejme kazdy jsme nejaky).

K tem komfotum je zajimavy (a celkem hodne spolehlivy) kalkulator doktora Siegera

Kód: Vybrat vše

http://www.svetoutdooru.cz/Users/spacaky/
Ovsem k samotne carinthii- ano, je to divne, protoze treba expedicni spacak od Sira josepha (perovy- LOOPING 1200), ktery ma navic v sobe membranu, ma pri komfortu -18 vahu 1950 gramu (a pri temer stejne delce).

Pokud bychom kalkulovali s limitem (coz je asi pravdepodobnejsi)- spacak RIMO 1000 (bez membrany) ma limit v -13,5 a vahu 1630g. Pricemz hmotnost naplne (syntetika/peri) je totozna, tedy 1kg. Opravdu bych rad slysel zduvodneni jak je mozne, ze pri stejne vaze naplne ma Carithia se svoji specialni syntetikou lepsi tepelne vlastnosti (o 1,5 stupne) nez peri, ktere je obecne brano za nejlepsi izolacni vrstvu v pomeru vaha/vyhrevnost.


Opravdu to smrdi, protoze kdyz si dame komparaci s Ajungilakem (vyborna norska firma, nyni uz pohlcena Mammutem), ktery je bran za nejspickovejsi synteticke spacaky na trhu.
Vezmu opet v potaz limitni (pansky) komfort, protoze ten damsky je nesmysl. Ajungilak Tyin Winter ma komfort ake v -15 a vahu plneni 1700gramu a celkovou vahu 2600gramu. Je pravda, ze Ajungilak je mirne tezssi oproti konkurenci, ale na druhou stranu ma opravdu kvalitni rouno a na ty teploty je spoleh.

Z vojenskych je prima konkurence Nanok. Jak jsem psal, nepouzivaji evropsky testovani (a vi proc), ale rekneme ze endurance -25 by mohl mit evropsky pansky komfort okolo -15. Tady je vaha spacaku dokonce 3 kilogramy. Ovsem nez se zaleknete - nanoky maji mnohem vetsi vnitrni prostor nez Ajungilak (pocita se se spanim v uniforme). Rouno Nanoku a Ajungilaku je zhruba ekvivalentni, uz vzhledem k tomu, ze nanok zalozili "odpadlici" z Ajungilaku, po prevzeti firmy Mammutem.
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Spacák

Příspěvek od Reccol »

Právě s tím Loopingem od SJ jsem to porovnával a nějak jsem nechápal. Ale pár Carinthií jsem v ruce měl a spacáky jsou to fajn, o tom žádná. Nicméně nějaká standartizace, aspoň od těhle špičkových forem by v oblasti limitu/komfortu byla docela fajn.
A 3 kila na spacák... To si nějak neumím představit situaci, kdy bych to tahal.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Spacák

Příspěvek od goral »

No tri kila:
On je ten nanok zimni-u nas ho nevyuzijes.
Ja osobne mam Endurance -10 a Endurance 0, ktere jdou dat do sebe na jeden opravdu zimni.
Ano jsou celkem tezke i kdyz ne tak objemne, jak by se zdalo. Ovsem pri baleni opravdu velmi vzdoruji, ne jak carinthia, kterou zmacknu.

Jak jsem psal hodne dela vnitrni prostor- do toho spacaku opravdu bez problemu vleze i velkej chlap v botach a uniforme (plny kapsy, pistole na pasu atd.). Dale na vaze pridava system dvou zipu, spodni vodotesny pytel na boty atd.
Doporucuju o nanokach neco nacist, protoze to je zrovna firma, ktera tomu opravdu rozumi a vi co dovnitr dava a proc. Jediny, co mi na nich vadi je to, ze sijou v cine, ale na druhou stranu si nedovedu predstavit cenu tech spacaku, kdyby to delali v norsku- ale je to skoda.
Kdyby ty spacaky (a hadry) byly tak nepredstavitelne tezky vzhledem ke svemu komfortu, asi by je nefasovaly norsky SF :)

Ony lehoucky spacaky jsou jedna strana mince. Druha strana mince je odrbani materialu na ukor vahy, obchazeni evropskych spacakovych komfortu atd.
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Spacák

Příspěvek od Reccol »

Proti Nanoku ani to nejmenší :)
Jen, že ve full gearu zas tak často zapnutej ve spacáku nespím a na jakoukoliv jinou činnost (VHT, vějšlapy atd) je to zbytečně těžký a velký. Ale chápu, že zas aby člověk měl letní a zimní péřák/syntetiku s nějakou normální vahou na normální turistiku a kvalitní syntetiku do něčeho ostřejšího... To se prodraží.
A s materiálem u lehkejch spacáků problém nevidím (u kvalitních), holt se k tomu člověk nemůže pořád chovat jako prase :)
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Spacák

Příspěvek od goral »

urcite souhlas ze je nejlepsi to resit vice spacakama, ale je to sakra drahy :))
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8782
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Spacák

Příspěvek od Fabulous »

Já kupuji letní spacáčky za 150 kaček :D To ještě šrajtofle unese...

Edit: Ale jsem spacákový barbar ;)
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Spacák

Příspěvek od goral »

kdyz ho dovezes autem a spis nekde v pohode tak proc ne.. ale zkus ho pouzivat nekde seriozne :))
Uživatelský avatar
Striker 4
Příspěvky: 3
Registrován: 01.01.2013 15:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Slovensko

Re: Spacák

Příspěvek od Striker 4 »

Ten teplotny komfort u Carinthie nieje len reklamny ťah. Je to fakt odskúšané v terene. Len treba myslieť na tepelnu izoláciu od spodu. V lete použivame kvalitne karimatky a na zimu sa osvedčili klasicke nafukovačky. Tie su sice tažšie ale zato komfort spania je neporovnatelny. Nafukovačky použivame hlavne na akciach kde sa nemusime presuvat na vacsie vzdialenosti. Dalšia vyhoda Carinthie je že sa daju zohnať za slušne peniaze ked ma človek znamych v armade ;)
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Spacák

Příspěvek od alive »

Taky doporucuju Primu...dobry love, pouzivam je hafo let...vyzkousen v - 37, pohoda. Vydrz, cena, vaha, servis,jendnani firmy -super.
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 538
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Spacák

Příspěvek od Rase »

No já mám spacák Hannah, stál mě něco přez litr peněz a maximálně je do mínus devíti stupňů, nebo tak nějak. Sice není nic extra od nějakého armádního supervýrobce, ale na moje spaní na různých pařbách bohatě stačí. Hlavně je skladný a nezabere moc místa, víc nepotřebuju. Můj pohled je ale asi zkreslený tím, že sem dřív používal levné teňoučké spacáky. Jsem ale taky spacákový barbar - plánovitě nepotřebuju spát ve sněhu a když už v zimě spím venku, tak je to v bundě a na místě kam odpadnu :D
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Spacák

Příspěvek od goral »

Striker 4 píše:Ten teplotny komfort u Carinthie nieje len reklamny ťah. Je to fakt odskúšané v terene.
Zcela bez urazky: mam celkem hodne nalitany v terenu a to mmj i s carinthiema (ACR je taky fasuje). Ano, jsou slusne (zima mi v nich nikdy nebyla).
Ale tomu co pisou proste neverim, a je to IMHO pitomost. Celkem hodne se o deni v outdoorove branzi zajimam a kdyby byla na trhu synteticka izolace s lepsimi vlastnostmi nez peri, tak jsou toho plne magaziny, to jsem si naprosto jistej. Predevsim vsichni backpacking light borci by to pouzivali, protoze oni se v tom opravdu vyznaj.

srovnej treba toto:

Kód: Vybrat vše

http://www.carinthiashop.com/scripts/podrobnosti.php?IDZ=347

http://www.carinthiashop.com/scripts/podrobnosti.php?IDZ=139
stejne tepelne komforty (dle vyrobce), rozdil ve vaze 100 gramu - to je proste pitomost
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Spacák

Příspěvek od vrbodol »

Tak já mám možnost porovnat pouze 2 značky.Colemana a Rock Eimpire (snad jsem to napsal dobře) oboje značky používáme jako rodina na čundrech už dost let.Co do kvality zpracování a pohodlnosti mi příjdou na stejno,akorát ty Eimpairy maj hrozný zipy nic to nevydrží a pak je otřes to zapínat.Mám od každý firmy 2 kusy.Takže z tohoto důvodu až budu kupovat novej spacák,tak to bude Coleman.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Spacák

Příspěvek od goral »

Rock empire se za posledni dva tri roky zlepsil - zacal davat do spacaku YKK zipy.
Mas pravdu s tim, ze jsou ty spacaky cca nastejno. Coleman je v US supermarketova znacka campingovych veci. Rock empire je znacka vlastnena hudysportem, ktera dela vsecko v cine a jsou na tom stejn enechutny marze jako na colemanech. V tuhle chvili bych videl obe ty znacky na stejne urovni.
Spis bych premyslel asi nad condorem, nebo treba v cechach delanou primou.
Nejsou nanich tak velke marze, takze pri stejne cene dostanes lepsi kvalitu.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Spacák

Příspěvek od Maximus »

Jak jsem někde psal, tak se spacáky Prima mám jen veskrze pozitivní zkušenost (doma asi 5 kusů různého stáří a účelu).
Dobrý poměr výkon/cena + solidní servis.
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Spacák

Příspěvek od vrbodol »

No tak ty Rocky mám starý v rozmezí 9 až 3 roky a kvalitá zipů stejná .S mim starym Colemanem (13let) se to nedá srovnat,když vezmu ten záhul co dostával na čundrech za svobodna a se současnejma výletama,tak to už by zipy byly pryč.Jo s tou Primou se prej dá i dohodnout na tom jak to chcete ušít,vybrat druh vnitřku a tak.Nevim jestli to je standartní,ale kámoš je s nima nějak v kontaktu.
Odpovědět