Běžné osobní vozy a dodávky použitelné v PA

Transport suchou i mokrou nohou, jakožto i vzduchem.
Odpovědět
drigon
VIP
Příspěvky: 2922
Registrován: 28.11.2012 23:44

Běžné osobní vozy a dodávky použitelné v PA

Příspěvek od drigon »

Dobrý den. Napadlo mne založit vlákno na téma Běžné osobní vozy a dodávky. Terénním autům, případně SUV je zde věnováno spousta prostoru, ale o běžných autech (tj. s pohonem jedné nápravy) je toho zde jen málo a často byla takováto debata "zaražena". Jde o to, že při postupném zhoršování situace ve státě spousta lidí bude mít starší auto (nebo koupí ojetinu) a na auto s pohonem všech kol prostě "nedosáhne". Jde mi hlavně o vhodnost daného auta do zhoršujících se podmínek a upozornění na možné slabiny a přednosti toho kterého auta. Též zde mohou být uvedeny opravy, které člověk zvládne sám a nouzové opravy na cestě (př: prasklý chladič, děravý výfuk, atd). S pozdravem M.
Uživatelský avatar
martin.falck
Příspěvky: 136
Registrován: 01.11.2012 22:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Slovensko

Re: Návrhy a tipy pro zlepšení fóra

Příspěvek od martin.falck »

Ja by som tento dopyt poupravil: Aké auto si má civil kúpiť pre bežné civilné používanie tak, aby bolo čo najpoužiteľnejšie v SHTF alebo v PA dobe? Alebo to nemusí byť PA, stačí keď napadne neplánovane 30 cm snehu...

Po pár rokoch skúseností s bežným jazdením (30 - 40 tisíc km ročne) hovorím jednoznačne: v žiadnom prípade zadný náhon, ak sa dá, tak čokoľvek čo má 4x4, v ideálnom prípade mechanické, teda nie Range Rover, ale Land Cruiser :-) V nižšej cenovej kategórii navrhujem podľa potreby a peňaženky buď Subaru (outback / outlander), veľmi rozumná alternatíva je škoda octavia 4xx4 combi, ak niečo menšie, tak niečo na spôsob Fiat Panda / Sedici. Kto má na to, aby mal v rodine dve autá, tak prvé auto čokoľvek, druhé auto Mitsubishi Pajero (pokojne aj dvadsaťročné, vlastním no problemo :-) )

A ešte dovetok: Rovnako dôležité ako to, aké auto máte, je to, ako ho máte obuté. Všetky cestné sériové pneumatiky = asflatová cesta. BF Goodrich Allterrain / Mudterrain = možnosť voľby :-)
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Návrhy a tipy pro zlepšení fóra

Příspěvek od DeadMan »

Zadní náhon je super (BMW E46 Touring "kombi") ;)

Předokolky nejsou pro lidi co si chcou jízdu užít ale jen dostat se z A do B (vždy když jsem jel s předokolkou tak byla neskutečně nedotáčivá a měla menší rejd než jsem zvyklý o podvozku nemluvě jak člun na vodě)

Běžně teď předjíždím připosrané řidiče co neumí ovládat svůj vůz a proto pro jistotu jedou 30-40 v obci :roll:

Pokud se bavíme o spevněných plochách tak nemám problém dojet k jakékoli sjezdovce ovšem není to offroad čili po lese s tím lítat nejde tam už je třeba 4X4.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Běžné osobní vozy a dodávky použitelné v PA

Příspěvek od dracekvo »

Mno já sem jezdil se vším možným. Zadokolka je, pokud chcete blbnout. Předokolka na normální ježdění a stálý náhon 4x4 si zamilujete. Většina aut má bohužel všelijaké spojky a takový pohon vám je při běžném ježdějí k ničemu, protože na silnici je z 99% vypnutý a jen vám bez zužitku zvyšuje spotřebu.
Rozdíl v ceně auta 2wd - 4wd není nijak závratný. Stačí dát sauto a zatrhnout pohon 4x4 ve filtru.

Z obyč aut bych pro PA dobu volil klasické komunistické značky. Má to několik zásadních výhod. Žádná elektronika. Vše je na principu karburátoru a mechanického rozdělovače. Spousta strejků už od pohledu pozná proč to auto nejede a co je potřeba opravit.
Stará plechovka nepřitahuje pozornost tak jako hezké auto. V PA době to bude platit dvojnásob.
Primitivní motor se nechá předělat na dřevoplyn.
Hodně takových aut se válí po stodolách a v případě výpadku zásobování tu stále nějaké díly budou.
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Běžné osobní vozy a dodávky použitelné v PA

Příspěvek od urbanwarrior »

Velkou část těhle pleček věrchuška svými eko předpisy prohnala kovošrotem, takže se patrně nebude opakovat kříšení historie, jak ho provádí můj kamarád veteránista, co sbírá spartaky. Auta dostává od babiček a dědečků, co jim čtyřicet let stojí někde v sadu, výjimečně musí řešit, že by se s autem nedalo odjet po vlastní ose. Několikrát jsem toho byl svědkem, že přijel s novou baterkou, dolil z malého kanystru benzín, dofoukal gumy a po troše chrchlání spartak odjel...
Z těch primitivních vozítek pokládám za favorita stopětku - motor jednoduchý jako facka, údržba za hubičku. Dvě nectnosti ale měla - koroze v podstatě neošetřené kastle a jakmile se na nějaký čas odstavila, odešlo všechno, co mělo těsnit.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Běžné osobní vozy a dodávky použitelné v PA

Příspěvek od DeadMan »

Upřímně řečeno já bych neopravil ani staré auto co má ještě karbec atd. takže z tohodle pohledu je mi to jedno a pokud se bavíme o cenově dostupné 4X4 tak samozřejmě klasické Subaru (kolega měl Imprezu WRX STI z druhé ruky = brutální auto :twisted: ale cenově už bohužel někde jinde + žralo i trávu kolem cesty) nebo Audi Quattro ale pozor není quattro jako quattro starší A6 měly ještě poctivé 4X4 ale dnes už má většina aut haldex a jiné sračky takže je potřeba si to nastudovat a podle toho pak vybrat (o A6 Quattro 1,8 turbo jsem svého času uvažoval ale když jsem zjistil kolik co stojí když se to posere a ono třeba turbo je zrovna věc u které neřešíme jestli se posere ale kdy se posere stejně tak i pohon 4X4 je "náročnější" na údržbu tak jsem to zavrhnul). U současného auta tyto kurvítka odpadly snad jen kardan ale to není zas tak hrozné. Obecně platí čím méně serepetiček a fičur tak je auto spolehlivější = nemá se co posrat takže z tohodle pohledu taková Dacia co nemá posilovač řízení ani brzd, ABS a okýnka se stahujou švihadly atd. tak vychází jako dobrá volba a třeba ten jejich pick-up docela chválili navíc je to auto které si většina lidí může dovolit koupit jako funglovku a vztahuje se na něj záruka (v PA to sice bude k ničemu ale pokud se u auta objeví nějaká sériová vada tak se to dá vychytat ještě dnes v rámci pravidelného servisu).
Vito
Příspěvky: 199
Registrován: 29.12.2012 22:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Haná

Re: Běžné osobní vozy a dodávky použitelné v PA

Příspěvek od Vito »

napadá mě třeba taková filcka. už to má sice trochu víc elektroniky (než 105ka), ale co se týče spolehlivosti, provozních nákladů a dostupnosti náhradních dílů, tak v čr nemá konkurence.
prostupnost terénem je si myslím na poměry obyčejných předokolek nadprůměrná. pamatuju si, když jsme přd mnoha lety jeli s rodiči kdesi na jižní moravě podívat se na jakýsi remízek mezi poli. vedla k němu asfaltka. ta se po chvilce změnila v rozbitou polní cestu s docela velkýma dírama a potom i ta zpevněná cesta zmizela a jeli jsme po poli :) (naštěstí bylo po žních a nebylo to pooraný)
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Běžné osobní vozy a dodávky použitelné v PA

Příspěvek od sigmark »

feldu mám, a v plánu je niva ( pro takové to domácí ježdění :-) )
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Běžné osobní vozy a dodávky použitelné v PA

Příspěvek od DeadMan »

Lada Niva je dobrá volba cena/užitná hodnota :yes
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Běžné osobní vozy a dodávky použitelné v PA

Příspěvek od sigmark »

a je krásná :-) takovej vzteklej bobek. a co si budeme povídat, samosklápěcí zrcátka (vibracema)nemá jen tak někdo :-D
srejby
Příspěvky: 100
Registrován: 26.11.2012 20:10

Re: Běžné osobní vozy a dodávky použitelné v PA

Příspěvek od srejby »

Mě by do škodovky nebo žigula nikdo nedostal jsou to obyčejný starý krámy a uš vydim jak se v PA době při nedostupnosti náhradních dílů spolehnete na něco takovýho. Z mé skušenosti měl jsem auta od začátku Trabant,Škoda 120,Favorit 136,felda,ford siera,mazda 323 kombi 4x4,nissan micra,opel kadett,mazda 323 BG. Trabant se nesral ale drahej provoz,škodovka to je kýbl, sieru jsem mě chvíly,favorit mimo koroze na jsem na nic nešáhl,felda prostě škodovka,kadett nesmrtelnej motor vždy dřív schnil, Mazdy roky 90-93 neskutečný držáci s poslední jmenovanou jsem najezdil 70000 za rok a půl a jenom jsem lil benzín a měnil olej, at bylo jakýkoliv počasí vždy jsem nastartoval,vždy svítila,topila,troubila to jsou jediný auta,který bych do PA doby volil.Teď mám mazdu rok 2000 a uš to není ono prostě starý benzínový mazdy jsou nesmrtelný.Nezlobte se na mě ,ale já vidím škodovku a naskakuje mi vyráška.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Běžné osobní vozy a dodávky použitelné v PA

Příspěvek od sigmark »

to mě naskočila už po první větě, a ani poslední slovo to nezlepšilo :-)

na škodovku najdeš díly na každym šroťáku, felda navíc nemá zadeklovanej motor tak pekelně jako ty novější modely, takže se do toho dá podívat. najdeš na mazdu díly za pusinku? asi ne
pokud se bavíme o nenápadném spolehlivém pekáči tak ano, felda je pekáč, ale opravitelný pekáč. stejně tak čikulík.
Vito
Příspěvky: 199
Registrován: 29.12.2012 22:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Haná

Re: Běžné osobní vozy a dodávky použitelné v PA

Příspěvek od Vito »

přesně tak, felda je opravitlenej pekáč, ale myslím že se ani moc nekazí. známej na feldě nalítal 350 000 km, rozhodně ji nešetřil, měl ji, vlastně pořád má jako univerzální rodinný/pracovní auto. jediný co kdy musel opravovat byla zlomená klikovka když mu při povodních stříkla voda do sání, jinak žádná závada. (je to po těch 350k sice solidní vrak, ale rozhodně pojízdnej)
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Běžné osobní vozy a dodávky použitelné v PA

Příspěvek od sigmark »

a proč měl na feldě sáně?

ta moje je pravděpodobně stočená někde z cca 300000, podle celkovýho stavu. auto je unavený, má vyrášku:-), ale motor a podvozek je perfektní. a to že musim odpojovat baterku a že mi blbne centrál považuju za zpestření a alternativu imobilizéru.
srejby
Příspěvky: 100
Registrován: 26.11.2012 20:10

Re: Běžné osobní vozy a dodávky použitelné v PA

Příspěvek od srejby »

Zatím jsem díly na mazdu nepotřeboval, prostě furt jede. Proč řešíš zadeklovanej motor? Kus plastu na převážně 4 matkách.
Myslím, že zadeklování motoru nemá nic společnýho s tím, jak je složitá oprava. A pokud jde o šroťáky tak převážná většina má odstavený vraky venku, počítám,že po roce bez zásahu člověka nepoznáš, co je co za značku vozu.
Frank
VIP
Příspěvky: 247
Registrován: 05.06.2012 14:36

Re: Běžné osobní vozy a dodávky použitelné v PA

Příspěvek od Frank »

Vetšina škodovkářů mluví o tom, jak na jejich auto jsou díly všude a že se na tom vlastně nic nesere (pumpa, klikovka, támhle to a tudlec to). Nebylo by lepší řešit auto, které se opravdu nesere a tudíž sou ti díly jedno?
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Běžné osobní vozy a dodávky použitelné v PA

Příspěvek od sigmark »

každej neni automechanik, panáčku. takže když to neni zadeklovaný, tak i takový vemeno na auta jako já pozná že z toho někde něco chčije, nebo že je to mastný.

hele já mám ten svůj pekáč dva roky, a jediné co jsem na něm nechal preventivně udělat byly brzdy a servisní kapaliny, bo jsem nevěděl, co se s ním dělo předtím. známý na náledí ujel do svodidla, hauptnu a blatník vyměnil pod litr. auto se nesere, ale lidi občas bourají, takže se díly hodí. málokdo ti řekne že felda je sračka. většina lidí co znám si je chválila, i když už mají třeba jiné.
srejby
Příspěvky: 100
Registrován: 26.11.2012 20:10

Re: Běžné osobní vozy a dodávky použitelné v PA

Příspěvek od srejby »

[quote="sigmark"]každej neni automechanik, panáčku. takže když to neni zadeklovaný, tak i takový vemeno na auta jako já pozná že z toho někde něco chčije, nebo že je to mastný.

Tak potom doporučuji kolo 8-)
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Běžné osobní vozy a dodávky použitelné v PA

Příspěvek od sigmark »

<OT>

řídit to umim, nakrmit taky. moje silný stránky jsou někde jinde než v autech. když ses v nich hrabal, já se hrabal v knihách a jazycích. nápodobně ti mohu doporučit učebnici českého jazyka pro 7. třídu :twisted:

</OT>
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Běžné osobní vozy a dodávky použitelné v PA

Příspěvek od Venet »

Viete aké je najlepšie terénne auto???
Predsa služobná felícia.
Ale k tej felde, mne tiež vyhovovala, až na to že mi ju ukradli.
Odpovědět