Nákupní povolení - důvod žádosti.

Obranné spreje, pasti, improvizace, atd. Ale také vše o ukládání zbraní, netradičních zbraních a všeobecně o zbraních.
Uživatelský avatar
hangys
Příspěvky: 202
Registrován: 04.01.2013 19:38
Pohlaví: muž
Bydliště: Východní Čechy

Nákupní povolení - důvod žádosti.

Příspěvek od hangys »

Na NP jsem uvedl dva duvody; pismeno f) cili ochrana, a pismeno tusim b), cili sport atd.
Pani policistka mi navrhla vypustit f) s vidinou nizsi ceny kolku pri clenstvi ve streleckem klubu. Pri dotaz na mozne dusledky drzeni/noseni z duvodu b) jsem byl ubezpecen, ze zadny rozdil mezi b) a f) neni.

Kvituji konani policistky, ktere by mi mohlo usetrit nejake drobne. Tedy ... hlavnim benefitem je spis uspokojeni z moznosti nemuset je narvat statu do chrtanu. Do streleckeho klubu hodlam vstoupit. Mimo jine i pro tech par gramu, ktere to prihodi na spravnou misku vah pri odzbrojovani populace. Potud OK.

Neni ale tak docela pravda, ze by byly duvody b) a f) rovnocenne. Rozdil je ze zakona ten, ze v pripade b) lze povoleni k drzeni/noseni odejmout (zbrane je nutno odevzdat), pokud pomine radny duvod. Radny duvod dle pismene b) je sportovni, lovecka, kulturni, nebo podobna cinnost a priprava na povolani. Na pismeno f) se zadny paragraf o pominuti duvodu nevztahuje.

No a pomalu se dostavam k jadru pudla;

1) neopomel jsem nejaky rozdil mezi b) a f), ktery by me mohl omezit na toulkach se zbrani? Jak to chapu ja, jde jen o formalni duvod drzeni/noseni a nevyplyvaji z nej jine podminky pro to jak/kde/kdy drzet nebo nosit (opravneni noseni v ZP mam).

2) jak by mohl pominout radny duvod dle pismene b)? Chapu, ze by slo legislativu zprisnit ve smyslu nutnosti clenstvi v SK, KVH, nebo podobne, ale to je tak maximum co si umim predstavit. Navic tohle by se IMHO resilo na urovni udeleni skupiny ZP.

3) v hypotetickem scenari odzbrojovani populace, jak moc myslite, ze by se prihlizelo k duvodu vydani povoleni? Zasadni merou, nebo vubec - napriklad zabavime kategorii B a smytec.

4) jaka je asi sance, ze stat vicemene prohlasi, ze si ovcanky uhlida sam? Problem s odzbrojenim by pak meli spise ti s NP f), ktere se proste retrospektivne zrusi. S pismenem b) a v SK by to mohlo byt v klidu (o chvili dele).

Jednoduse ... se prilis rozvlacne ptam na Vas nazor, na co si nechat NP napsat. Diky!
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Nákupní povolení - důvod žádosti.

Příspěvek od DeadMan »

Dle mého je to úplně jedno protože pokud situace v téhle republice dospěje do takového stádia že tu bude chtít někdo zabavovat zbraně tak je prostě sebere všechny a je jedno jestli je budeš mít na B nebo E atd. a taky bude jedno zda je to samonabíječka nebo opakovačka atd. prostě na tyhle nesmysly nevěřím spíše záleží na tom zda se dáme nebo né ;)

Když přišli pro komunisty, mlčel jsem; nebyl jsem přece komunista.
Když zavírali sociální demokraty, mlčel jsem; nebyl jsem přece sociální demokrat.
Když přišli pro odboráře, mlčel jsem; nebyl jsem přece odborář.
Když přišli pro Židy, mlčel jsem, nebyl jsem přece Žid.
Když přišli pro mě, nebyl už nikdo, kdo by se mohl ozvat.

Prostě je třeba konat hned a nenechat to dojít tam odkud už není návratu :twisted:
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Nákupní povolení - důvod žádosti.

Příspěvek od Terminated Account »

Vtip je v tom, že s tímto systémem nejde nijak "Vyšvejkovat po Česku".

Máme kategorie zbraní, skupiny ZP, a odůvodněné NP, což umožňuje utahování šroubů v libovolné kombinaci různých variant salámovou metodou, která má oporu v zákoně a selský rozum s tím nemá co dělat.

Stát může prakticky ze dne na den rozhodnout, že všechny zbraně kategorie B které byly registrovány na skupinu F (důvod v NP) se ve lhůtě XY musí převést na skupinu B a podmínkou je členství ve sportovním klubu.

A tak dále...

Podle mě je zbytečné žít ve strachu, že vám někdo někdy vezme, zbraň, práci, dům, děti, důchodové spoření, mobilní telefon... Důležitější je zasadit se o to, aby k tomu nedošlo!
Uživatelský avatar
hangys
Příspěvky: 202
Registrován: 04.01.2013 19:38
Pohlaví: muž
Bydliště: Východní Čechy

Re: Nákupní povolení - důvod žádosti.

Příspěvek od hangys »

Jiste. V LEXu jsem, osvetu sirim, pane Cady knizku pujcuji, pruzkumu a petic se ucastnim, na urady provokativni trika nosim, do nakladu si krochnu dam. Od statu nic stran pomoci, duchodu, prace, atd. neocekavam ... a ani nechci, jen bych si pral aby mi dal pokoj. A prave proto, ze jsem v tom sam za sebe, chci udelat vsechno pro zabezpeceni sebe a blizkych. Proto tenhle dotaz, proto i jine tady.

Ergo - mate pravdu. A prave proto ze ji mate, je treba hledat cestu ke zvyseni sanci. Co takhle alespon nechat napsat pulku na b) a pulku na f)? Co myslite?
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Nákupní povolení - důvod žádosti.

Příspěvek od JimmyJazz »

Ja pisu vsechny zbrane na sport a zaroven i obranu z toho duvodu, ze pokud by doslo k tomu, ze bych nekoho musel doma smaznout, tak bych nerad daval PCR dalsi munici, ktera by mi potencionalne mohla pritizit, tim, ze bych tu osobu smaznul zbrani, ktera by mela v nakupce sportovni vyuziti. nebot, pokud se nepletu, tak takove zbrane musi byt skladovany a prepravovany ve stavu jez vylucuje okamzite pouziti.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Nákupní povolení - důvod žádosti.

Příspěvek od Karlos »

Jak píše JimmyJazz nejlepší je uvést důvody oba, tedy i na sport i na obranu.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Nákupní povolení - důvod žádosti.

Příspěvek od Terminated Account »

U nás povolují pouze jeden důvod, který se uvádí v žádosti o NP - buď a nebo. Mají na to právo?
cipis
Příspěvky: 4845
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Nákupní povolení - důvod žádosti.

Příspěvek od cipis »

V případě KN nebo NO je úplně fuk, co kdo měl v povolení, je úplně fuk, jestli ta zbraň je vůbec registrovaná a jestli je to primárně zbraň a ne třeba něco na krájení chleba. Čin jinak trestný bla bla bla, však to znáte ...

Důvod na sport je tam z toho důvodu, že jsou lidé, co mají zbraně opravdu jen na sport a nechtějí nosit. Stejně tak i lidé, co mají (jen) sběratelství. A i přesto se zbraní, co je registrovaná jako sběratelská (tedy ani nemusí mít platnou zkušebnu), se můžu v rámci NO/KN bránit a třeba z ní i vystřelit.
Uživatelský avatar
B89
Rozpadlík
Příspěvky: 217
Registrován: 16.01.2011 13:24
Bydliště: UH

Re: Nákupní povolení - důvod žádosti.

Příspěvek od B89 »

MacGyver píše:U nás povolují pouze jeden důvod, který se uvádí v žádosti o NP - buď a nebo. Mají na to právo?
Když sem vyřizoval první nákupku a to na CZ 858 tak při vyplňování nákupního povolení mě doporučoval policajt abych do důvodu k nabití napsal ke sportovní činnosti když to přece v Brodě dělají jako sport. kulovnici. Ale napsal sem si to podle sebe (sport+ochrana) a šlo to, tak to mám i na nošení. :)

A nedávno sem narazil na fóru mujglock.com kde někdo psal na MVČR, jestli lze při žádosti žádat z více důvodů k nabytí zbraně (sport. účely i ochrana zdraví.... )?

a odpověď byla:
Zákon o zbraních výslovně nestanoví, že v žádosti o vydání povolení lze uvést pouze jeden důvod, v žádosti lze proto uvést jeden nebo více důvodů pro nabytí vlastnictví a držení zbraně kategorie B

Ví-li žadatel předem, že zbraň kategorie B bude používat k více účelům, může do žádosti o vydání povolení uvést např. vedle ochrany života, zdraví nebo majetku i sportovní nebo sběratelskou činnost.
tak by možná pomohlo jim to ukázat nebo chtít písemně, proč nejde vydat NP...

zdroj:
http://forum.mujglock.com/opravneni-nos ... tml#p99725
Uživatelský avatar
Steril
VIP
Příspěvky: 513
Registrován: 08.03.2012 21:49
Bydliště: Praha

Re: Nákupní povolení - důvod žádosti.

Příspěvek od Steril »

Určitě jde víc, mám ABE a vždycky vyplním vše co můžu: sběratelství+sport+obranu a nikdy nebyl problém.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Nákupní povolení - důvod žádosti.

Příspěvek od Karlos »

Nevíte zda je policie povinna vam zdelit co jste uvedl na nakupce pokud si to jiz nepamatujete (treba je to uz X let)?
Uživatelský avatar
miculas
Rozpadlík
Příspěvky: 271
Registrován: 22.07.2012 19:15
Bydliště: Hanácké Athény

Re: Nákupní povolení - důvod žádosti.

Příspěvek od miculas »

Jelikož se jedná o standardní správní řízení, máš právo do spisu jakožto účastník řízení do něj nahlédnout i po jeho skončení (za předpokladu fyzické existence spisu). Ovšem možná jsem ti kdysi popisoval, jak jsem tam mlátil správním řádem o stůl když po mně neoprávněně chtěli při přepisu zbraně, kdy jsem jakožto kupující zastupoval prodávajícího na základě plné moci sepsané rukou na kus papíru, úředně ověřenou plnou moc. Takže až tam půjdeš, vezmi si správní řád.
Uživatelský avatar
hangys
Příspěvky: 202
Registrován: 04.01.2013 19:38
Pohlaví: muž
Bydliště: Východní Čechy

Re: Nákupní povolení - důvod žádosti.

Příspěvek od hangys »

Dnes jsem byl registrovat zbrane a pro nove nakupky. Do myslenkovych pochodu v zahlavi vlakna jsem vtahl dve policistky. Nevzpomnely si, ze by kdy resily, nebo slysely resit patrani po duvodu diky kteremu nekdo nosi - jednoduse clovek ma zbran B na noseni a nosi vsude i kdyby oduvodnenim povoleni byl onen sport/lov/kultura (samo pokud ma ZP E). Dale si nevybavily - z praxe ani teoreticky - jak by se mohlo stat, ze by duvod b), tedy sport/lov/kultura, pozbyl platnosti a clovek musel odevzdat zbrane. Na strane druhe jsem ale zaslechl i vetu "... no na f) je to takove dulezitejsi". A take neco ve smyslu "jsme na tom hur nez jinde v EU, mame to tu prisnejsi", a perlu "ona ted Evropa hodla kolem zbrani trochu rozvolnovat" - coz mirne receno nesvedci o premire informovanosti. Tak nevim, nakolik muzu verit jejich usudku, jakkoliv jde o prijemne pani. Takze pulka zbrani bude na b) a pulka na f) a hotovo.

A proc pulka tak a druha onak a ne dva duvody najednou? Protoze "nahore to furt resi a my mame posledni info takove, ze se pise jeden".
Rendo
Příspěvky: 201
Registrován: 15.07.2012 20:03
Pohlaví: muž
Bydliště: Svitavy

Re: Nákupní povolení - důvod žádosti.

Příspěvek od Rendo »

Tak u nás lze napsat pouze jeden důvod a vím to jistě, protože jsem nedávno chtěl nákupku na sport i obranu. Ještě se tam se mnou dohadovali, že to prostě nejde. Logika mi říkala, že to jde, ale nejel přes to vlak a dohadovat jsem se tam nechtěl. Jinak co se týká termínu tak vše za týden, pokud tam někdo nemá dovolenou :( . Záleží kdo tam je, protože už to šlo i na počkání. Chtěl bych jejich zaměstnání ;)
Uživatelský avatar
miculas
Rozpadlík
Příspěvky: 271
Registrován: 22.07.2012 19:15
Bydliště: Hanácké Athény

Re: Nákupní povolení - důvod žádosti.

Příspěvek od miculas »

Důvodů si můžeš napsat kolik chceš. Žádáš ty, důvody uvádíš ty a co do žádosti uvádíš je tvoje věc. Policajt žádost dostane a musí ji vyřídit. Povolení v tebou žádaném rozsahu udělí nebo neudělí. Pokud neudělí, trval bych na zdůvodnění (zdůvodněním není sdělení že to prostě nejde a u nich se to nedává).
Edit: navíc se domnívám, že v případě neudělení povolení by toto mělo být zdůvodněno písemným rozhodnutím, ovšem jist si jako neprávník nejsem. Při chvilce se zahloubám do §§.
FarmářJan
Příspěvky: 537
Registrován: 15.04.2013 21:40
Pohlaví: muž
Bydliště: v horách

Re: Nákupní povolení - důvod žádosti.

Příspěvek od FarmářJan »

Máš 2 možnosti: a) hádat se, chtít šéfa atd.
B) podat žádost datovou zprávou. Pak musí rozhodnout a nemohou remcat.

Jako alternativa poslat dotaz na vnitro, v poslední době odpovídají ohledně zbraní rozumně.
mr_tricoder
Příspěvky: 76
Registrován: 25.02.2012 8:26

Re: Nákupní povolení - důvod žádosti.

Příspěvek od mr_tricoder »

2) jak by mohl pominout radny duvod dle pismene b)? Chapu, ze by slo legislativu zprisnit ve smyslu nutnosti clenstvi v SK, KVH, nebo podobne, ale to je tak maximum co si umim predstavit. Navic tohle by se IMHO resilo na urovni udeleni skupiny ZP.

radny duvod, by mohl pominout trba studentovy, ktery ma ZP pred 18 rokem na skole vyucujici myslivot a necha se vyhodit ze skoly. To sam plati pokud dostane nezletili zbrojak na ZP sk. B, protoze je ve spolku, ktery to umoznuje. Takovemu cloveku muze duvod pominou a musi odevzdat drzene zbrane
gilhad
Příspěvky: 1
Registrován: 27.06.2013 12:49

Re: Nákupní povolení - důvod žádosti.

Příspěvek od gilhad »

Par poznamen k nakupu zbrane:
- duvodu clovek muze uvest kolik chce a jake chce, vysledkem rizeni je schvali/neschvali, pricemz schvali je povinne vysledkem pokud alespon jeden duvod je hodny zretele (specialne, pokud jde o duvod uvedeny v zakone, tak to je podminka postacujici) a zadny z duvodu neni protizakonny (jako "zavrazdit predsedu vlady" treba. To ze se zakon oo duvodu nezminuje, z nej protizakonny jeste nedela "protoze je venku hezky" je duvod blby, nedostacujici, avsak neni protizakonny)
(ja osobne mam na vsechny zbrane duvody - sberatelstvi, sport, obrana - uvedene cislem zakona a odstavce)
- tuto kombinaci doporucuji, protoze nestoji vic nez jeden duvod, ale dava sanci pokud se zmeni pravidla (za meho zivota se zmenila uz nekolikrat), ze vam zbran zustane alespon z jednoho duvodu. A pokud se pravidla pritvrdi je lepsi nemuset prodavat neprodejnou zbran v casovem pressu, (na tom se da jen velmi prodelat), ale vyckat az se situace ustali a pokud prodavat, tak v klidu a s casem na rozmyslenou.
- vsechny zbrane mam pochopitelne i na noseni. Ano, u nekterych se to policajtum nelibilo, ze pry nejde nosit skryte - me nezajima, co se jim libi nebo nelibi, zakon mluvi jasne, jak to skryte noseni udelam neni jejich vec.
- u vetsiny zbrani meli policajti blbe kecy na neco (tohle vam nemuzeme povolit, tady si musite skrtnout noseni, tohle pan nacelnik nevidi rad, necete to zmenit? Nemuzete prece zadat z vice duvodu...) - univerzalni odpoved - ja nic skrtat nebudu, dle me zakon mluvi jasne, vy mi tu zadost bud schvalte tak jak ji podavam, nebo zamitnete pisemne at mam dukazni material. Vsechny zadosti byly schvaleny (pravda az v nejzazsim terminu - 30 dnu, ale to jim zakon umoznuje a ja s tim pocitam)
- kdyz si clovek dela zbrojak, doporucuju kombinaci sberatelstvi,sport,obrana, ackoli je to vice kolku (jednou jedinkrat), tak kazda ta kategorie dava neco, co jine nedavaji (strucne: sberatelstvi moznost drzet naboje do libovolne zbrane, sport prebijeni, obrana noseni) a zkousky kdyz clovek udela na obranu, tak to zahrnuje i predchozi dve kategorie - tedy opet bez prace navic.
- protoze rozpad nemusi nastat jen uderem zcista jasna, ale i po dlouhem vareni zaby, tak davam prednost mit co nejvetsi paletu moznosti, protoze kdyz stat zarizne/sprisni/omezi jednu, zbyvaji jeste ty ostatni. Pokud se to sesype skokem, stat zkolabuje, tak je to stejne jedno a clovek netrati. (a zakony a vyhlasky se opravdu prubezne meni, zbrane, ktere byly na obcanku jsou najednou na zbrojak, munice co byla normalne prodavana je najednou zakazana ... kdo sleduje, vi, ostatni prosim verte, ze tomu tak opravdu je)
Butch
Příspěvky: 774
Registrován: 28.11.2014 19:21

Re: Nákupní povolení - důvod žádosti.

Příspěvek od Butch »

Trochu mimo, ale nevěděl jsem kam jinam s tím.

Nevíte, zda na Praze 4 registrují zbraně na počkání, nebo v určité časové lhůtě?
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Nákupní povolení - důvod žádosti.

Příspěvek od kregan »

Trvá jim to 14 dní.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Odpovědět