Pěstování Hlívy ústřičné

Odpovědět
Frank
VIP
Příspěvky: 247
Registrován: 05.06.2012 14:36

Pěstování Hlívy ústřičné

Příspěvek od Frank »

Nemáte s tím někdo zkušenost?

http://hobby.idnes.cz/pestovani-hlivy-u ... ahrada_mce

Díky
lordCorvin
Příspěvky: 102
Registrován: 22.12.2011 12:08

Re: Pěstování Hlívy ústřičné

Příspěvek od lordCorvin »

Doporučuju k prostudování webovky http://www.planetahub.cz , spousta informací o pěstování nejen hlívy.
Frank
VIP
Příspěvky: 247
Registrován: 05.06.2012 14:36

Re: Pěstování Hlívy ústřičné

Příspěvek od Frank »

Díky
stoun
Příspěvky: 34
Registrován: 21.03.2013 5:06
Pohlaví: muž
Bydliště: Plzeň

Re: Pěstování Hlívy ústřičné

Příspěvek od stoun »

Tak já takhle před nějakými 4-mi roky zakoupil sadbu hlývy ústřičné a plicní a polničku topolovou. Navrtal jsem dle návodu špalky a po naočkování zakápnul voskem, to vše jsem umýstil do stínu v zahradě pod smrky. První rok nic, druhý rok vyrašily malé houbičky a tak jsem se začal těšit na sklizeň ale nějakej zajíc mi je okousal i s kůrou těch špalků. Máme psa a ten je kničemu... nic neuhlídal. Od té doby mě už nic nevyroslo. Zajímavé je ale že mi "rozkvetl" jen jeden špalek ze tří.
Muj děda se mi smál a řikal že je to kničemu, že to zkoušel na slámě a taky nic.

ale na druhou stranu, když jsem tu sadbu chtěl koupit tak jsem zajel do Globusu a tam jsem to nemohl najít tak jsem se ptal jedné prodavačky a ta mě říkala, že už to nevedou, že to tam měli tak dloho, až ty houby jim začali z těch pytlíků růst v těch stojanech.
Naposledy upravil(a) stoun dne 08.08.2013 14:13, celkem upraveno 1 x.
Heloriorn
Příspěvky: 35
Registrován: 28.04.2013 11:33
Pohlaví: muž

Re: Pěstování Hlívy ústřičné

Příspěvek od Heloriorn »

No my to udelali doma na trech spalcich a kazdy rok mame hlivy slusnou urodu ;)
stoun
Příspěvky: 34
Registrován: 21.03.2013 5:06
Pohlaví: muž
Bydliště: Plzeň

Re: Pěstování Hlívy ústřičné

Příspěvek od stoun »

a na jaký dřevo jste to naočkovali? já měl břízu, akát a topol. vyrostlo mi to na tom akátu...
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Pěstování Hlívy ústřičné

Příspěvek od Heike »

Hlívu jsme měli kdysi jako parazita na ořechu, vlašáku. Ale to je let...Letos zkusím na slámě, a na různých větvích co zbudou po prořezání, a uvidím.
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Pěstování Hlívy ústřičné

Příspěvek od Heike »

V USA ji pěstují v pěstírnách na kukuřici, tady na slámě-ale bacha na výtrusy, dá se získat solidní astma.
Heloriorn
Příspěvky: 35
Registrován: 28.04.2013 11:33
Pohlaví: muž

Re: Pěstování Hlívy ústřičné

Příspěvek od Heloriorn »

My to mame na orechu a budeme delat jeste na buku. Jinak mi tata rekl: lepsi je tvdre drevo a musi byt minimalne 2 mesice urezane(=nechat nekde 2 mesice lezet, at trochu vyschne a tak).

Vecer sem pripadne zkusim nahodit nejake fotky urody, jestli neco najdu.
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Pěstování Hlívy ústřičné

Příspěvek od Heike »

Heloriorn: Já sám teprv začínám, aby to nevypadalo že se hádám-viděl jsem živý ořech, ze kterého se hlíva nechtěla nechat odstranit. Jediné nač dávat pozor je, aby se do čerstvého dřeva nepustily jiné houby. Ale myslím že právě díky vlhkosti by se mělo použít čerstvé dřevo, nevím. Když to půjde, zkusím víc druhů dřev. Na buk jsem zvědavý. Náhodou, nevíš jak urychlit prorůstání podhoubí, teď čekám, a má to trvat cca tři měsíce. Otestuju pěstování na klasické kukuřivi a na indiánské, té barevné, a slámě, uvidím.
Heloriorn
Příspěvky: 35
Registrován: 28.04.2013 11:33
Pohlaví: muž

Re: Pěstování Hlívy ústřičné

Příspěvek od Heloriorn »

Heike: Vsak v pohode, ja si nedelam patent na rozum...ja jen prepsal, co mi rekl tata...

To ulezeni ty 2 mesice je dobre asi proto, ze houby co vim maji rady naopak stare nahnile a takove drevo...ale to bych fakt kecal proc, ja se o to tak moc zas nezajimam, protoze vetsinu casu nejsem doma, ale chtel jsem prispet do diskuse, kdyz vim, ze uz nekolikatym rokem uspesne hlivu pestujeme a na urodu si fakt nemuzem stezovat ;)

S tou vlhkosti mas jinak samozrejme pravdu, proto, co si vzpominam, kdyz jsme ty spalky naockovali, tak jsme je dali do igelitoveho pytle, pridali trochu vodu a nechali poradne zaparit...

Jo jeste se chci omluvit za zamenu z me strany...tohle je ocividne hliva holubi a ne hliva ustricna....

Tady pridavam par fotek, uz mi je konecne nasi poslali...
Přílohy
Hlíva 001.jpg
Hlíva 002.jpg
Hlíva 003.jpg
Hlíva 007.jpg
stoun
Příspěvky: 34
Registrován: 21.03.2013 5:06
Pohlaví: muž
Bydliště: Plzeň

Re: Pěstování Hlívy ústřičné

Příspěvek od stoun »

Já kdysi vyčetl že po nějaké době co je strom poražený ztratí dřevo obranyschopnost proti houbám... Pokud rostou ty houby na živém stromě, tak je defakto "nemocný"..
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Pěstování Hlívy ústřičné

Příspěvek od Venet »

Stoun, akonáhle je strom zrezaný, tak už stratil obranyschopnosť proti hubám. ( a často aj počas svojho života- pokiaľ mu k tomu dopomôžu šikovný elektrikári alebo stavbári svojím "odborným" orezom)
K hlive, ja som ju pestoval na slame, a funguje to spoľahlivo. Slama sa zaparí horúcou vodou, naočkuje (po vychladnutí) násadou, natlačí do plastikového vreca, vrece sa poprepichuje v asi 20x20cm rozostupoch a tradá do pivnice. a už len zbierať... (len teraz som nejaký lenivý a mám h*vno lebo nemám ani slamu ani násadu)
AmMa
Příspěvky: 8
Registrován: 11.01.2014 12:09
Pohlaví: žena

Re: Pěstování Hlívy ústřičné

Příspěvek od AmMa »

My sme si zakupili taku specialnu zmes hliny v tvare gule, ktoru sme zavesili v pivnici a velmi rychlo nam narastla hliva. Tato specialna zmes sa dala kupit v baumaxe (oddelenie rastlin a kvetov)
AmMa
Příspěvky: 8
Registrován: 11.01.2014 12:09
Pohlaví: žena

Re: Pěstování Hlívy ústřičné

Příspěvek od AmMa »

ale vidim, ze i vy mate vyborne typy na pestovanie hlivy, takze urcite vyskusame ;)
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: Pěstování Hlívy ústřičné

Příspěvek od Tina »

Zakoupeno 6.3. v OBI, prakticky hned po přinesení domů začala pučet prostřiženými otvory ven. Dostatečně prorostla už v tom obchodě, na prorůstání substrátu nepotřebuje světlo. Strčila jsem ji za dveře do sklepa, toto je stav po deseti dnech. Roste to před očima, jen ty klobouky mi připadnou takové "nehlívovité" . :-)
Nahoře jsem prostřihla ještě jeden otvor, tím tam jednou za tři dny kápnu trochu vody, aby to moc nevyschlo.
Spokojenost, zítra bude krůtí maso na hlívě.
Přílohy
hliva.jpg
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Pěstování Hlívy ústřičné

Příspěvek od mhi »

Pred 14ti dny jsem koupil v Lidlu hlivu (na jidlo, ne sadbu). Po tydnu v lednici ji z nekterych casti zacalo rust mycelium. Vzal jsem par kartonovych krabic, roztrhal, sparil vodou z brambor (normalne slanou), dal do plne plastove krabicky od zeleniny. Zbytky hlivky co nesly do jidla do toho vyskladal ... a po tydnu mam krasne ty kartony prorostle myceliem. Ted' to asi rozdelim, pulku strcim do sparene slamy, pulku do dalsich kartonu a uvidime.

Prislo mi to neuveritelne jednoduche a bezproblemove, nemusel jsem kupovat zadnou specialni sadbu a hlavne to je cele z odpadu...
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Pěstování Hlívy ústřičné

Příspěvek od Josef »

Takto plodil balíček z Pennymarketu koupený za 145,-Kč. Dal tři velké úrody a jednu malou v průběhu jednoho roku. Během toho času se postupně slehnul na polovinu. Cenově se to určitě vyplatilo, nehledě na to, že hlíva byla čerstvá a v mnohem lepší "kondici", než když ji koupíte v plastové vaničce už uříznutou a vláčíte domů v kabeli.´
hliva.jpg
hliva.jpg (45.91 KiB) Zobrazeno 11206 x
Hlíva je "prvo-osidlovatel", což znamená, že dřevo, do kterého ji chcete naočkovat nesmí být napadeno jinou houbou (hnilobou) ani plísní. Pokud používáte slaměný substrát nastlaný do igelitového pytle, vždy se vyplatí jej nejprve "vydezinfikovat" prolitím vařící vodou. Ta voda už v tom může částečně zůstat, ale nesmí tam tvořit hladinu. Stačí dírka. Když se to neudělá a nespaří, často to zplesniví, jindy se tam zas líhne kdo ví jaký hmyz.
Odpovědět