Spacák

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
Odpovědět
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Spacák

Příspěvek od Reccol »

S Primou i Condorem se dohodnout dá. Jen obecně je potřeba počítat, že spacák je záležitost pár let, pak je z každýho jen lepší deka (peří samozřejmě vydrží víc).
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Spacák

Příspěvek od vrbodol »

Jasně .Ze zimního extrémáku se mi postupně stává letní. Holt spotřební zboží.:)
Uživatelský avatar
sroub
Příspěvky: 263
Registrován: 05.08.2012 10:42
Bydliště: Poblíž Kladna

Re: Spacák

Příspěvek od sroub »

Mám Primu, a nechal sem si jí ušít delší a ve vybranejch barvách, takže za mě spokojenost, a příští spacák zdá se bude zase od nich....
Dracula-Paja
Příspěvky: 6
Registrován: 15.01.2013 19:00
Pohlaví: muž

Re: Spacák

Příspěvek od Dracula-Paja »

Prima spacák mohu sklidem taktéž doporučit. Teda alespoň pokud jde např. o trek XP, případně tulák xp či biker XP. To duté vlákno climashield xp je fakt super! Materiál vnitřní je příjemný, krycí límce zipů jsou dostatečně velké a plné dutým vláknem, zipy klasika good jen vnější matroš bych si představoval krapet odolnější proti padající rose, ale tak to se dá ošetřit celtou případně impregnací, do čehož se mě osobně zase moc nechce kvůli prodyšnosti.

Jinak proč jsem si jej původně vybral je kvůli tomu, že se jedná o typ sarkofág nikoliv mumie, jelikož nesnáším když si připadám ve spacáku jako když mě někdo svázal-že by klaustrofobie:-D

jinak nezapomeňte na skladování spacáků mimo kompresní obal...tím zařídíte o pár let déle, aby se z extrémního zimáku nestal těžkej letní...
psychomag
Příspěvky: 20
Registrován: 23.02.2013 21:08
Pohlaví: muž

Re: Spacák

Příspěvek od psychomag »

prospal jsem mnoho nocí ve spacáku a oddělal jich hafo..
Skončil jsem u tohoto a několik let max spokojenost:

-Samonafukovací karimatka (US ARMY) (asi to nej co sem zatim měl=používám ještě s obyč alumatkou pokud to jde:)
-Sleeping modular system (US ARMY)=Gore-Tex bivy cover +Patrol Bag + Intermediate Cold Weather Bag + Compression sack
(neocenitelné pro různé kombinace)
-Hamaka BCB Mini String Explorer (GB ARMY) pro spaní v špatných podmínkách=mokřady,svahy hor,aj)

Je to sice investice ale vyplatí se Pokud mám možnost a místo v báglu beru sebou ještě alumatku a orig pončo(jako nouzový stan Švýcarské nebo US podle maskování)...
;)
Kublajchán
Příspěvky: 88
Registrován: 11.05.2013 19:59
Pohlaví: muž

Re: Spacák

Příspěvek od Kublajchán »

Zdravím, mám dotaz - jaký je reálný tepelný komfort u dekového spacího pytle (záklaďák) vz. 67? Na googlu jsem nic nenašel. Díky.
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Spacák

Příspěvek od Kocour »

Vojenský spacák v podstatě nebyl určený ke spaní venku za zhoršených podmínek. Používal se celoročně v kasárnách a můžu říct, že na podzim těsně před zahájením topné sezóny jsme si museli do spacáku brát humusky (prošívané vložky do maskáčů vz. 60), jinak se to nedalo vydržet. Armáda měla pro ubytování v poli svůj přístup, kdy u běžných jednotek téměř neexistovalo nocování pod širákem. Prostě přijeli týlaři, postavili velké stany a v nich se za zhoršených podmínek topilo v kamínkách.

Tepelným komfortem by to mohlo odpovídat silnější fleecové dece.

Co vím, tak lidi zběhlí v trampingu si na cvičení brali svoje vlastní spacáky a armáda to tolerovala.
Kublajchán
Příspěvky: 88
Registrován: 11.05.2013 19:59
Pohlaví: muž

Re: Spacák

Příspěvek od Kublajchán »

Takže venku pod celtou s teplotou okolo 5°C v noci umřu?
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Spacák

Příspěvek od Terminated Account »

Neumřeš, ale spokojený pravděpodobně taky nebudeš. Tepelný komfort má hodně proměnných, takže nelze na otázku odpovědět. Například je rozdíl zda lezeš do spacáku v trenkách nebo v péřovce. Máš nějaký spacák? Spal jsi někdy ve spacáku venku stan/širák? Nosil jsi někdy batoh se vším potřebným ke strávení několika dní v přírodě? Proč a no co chceš zrovna tento "spacák"? Zkus popsat svoje zkušenosti a odpovědět na otázky. Lépe se ti pak poradí/odpoví.
venca_h
Příspěvky: 122
Registrován: 17.01.2014 13:02
Pohlaví: muž
Bydliště: Plzeň - sever

Re: Spacák

Příspěvek od venca_h »

Nejhodnotnější z celýho pytle vz.67 je ten nylonovej vnější obal - levnej prostornej žďárák. Jinak jako deka k ohni na chlastací akci dobrej. Na vojně sem v něm nocoval venku jen jednou v lednu na konci přijímače. Nabalenej do všeho co šlo a zahřejval se o kosu. Tenhle zážitek nikdy více.
Kublajchán
Příspěvky: 88
Registrován: 11.05.2013 19:59
Pohlaví: muž

Re: Spacák

Příspěvek od Kublajchán »

Do "spacáku" polezu v kalhotách, dlouhých spodkách, tílku, tričku, mikině a plátěný bundě. Na nohou budu mít 2 páry ponožek (jedny normální, druhý hrubý) a z 2 ručníků se pokusím udělat onuce. Pod sebou budu mít pěnovou 12mm tlustou karimatku. Spát chci pod celtou (jednou jsem spal ve stanu = hrozná kosa, ale to bylo tím, že jsem zkouzl z alumatky), stan už nechci tahat a skládat. Jednou jsem nosil vše potřebné a teď to bude podruhé (i spaní). Tento "spacák" budu používat, pač jsem si ho už koupil a na lepší nemám peníze.

Edit: ještě si vezmu 2. fleesovou deku do spacáku.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Spacák

Příspěvek od Terminated Account »

Tak to ti nezbývá než popřát hodně nových zkušeností, které si sám zpracuješ a vyvodíš si z toho vlastní závěry. Máš to vymyšlené podle sebe, takže nemá cenu ti to nějak rozmlouvat nebo oponovat. Rozhodně nezahyneš a zážitků budeš mít také plno.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Spacák

Příspěvek od cipis »

Ježíši. To všechno, co chceš na sebe naházet, tak i s tou dekou navíc výrazně překročí hmotnost slušného letního spacáku včetně stanu. Zrovna něco takového s Macem řešíme a jsem rád, že nevymýšlím takové kraviny a že si nechám poradit ...
Uživatelský avatar
zumpar
Příspěvky: 150
Registrován: 17.10.2012 15:02
Pohlaví: muž
Bydliště: momentalne Bratislava

Re: Spacák

Příspěvek od zumpar »

Vyhoda zakladackeho spacaku je cena a ten obal. A hygienicka vlozka. Clovek moze do neho vliezt zadrbany a nemusi sa bat, ze to nevycisti.
Teplotny limit to nema asi ziadny. Mne bola zima aj na zaciatku leta a to som do neho liezol obleceny. Mozno ta vopnuta deka izoluje dobre, ale samotny obal ma skratka prilis vela miest, kde teplo unika. Je skratka do interieru, nie na von.

Pokial nie si obmedzeny vahou a rozmermi, je to dobra volba za predpokladu, ze mas este jeden dekovy spacak alebo spacak s horsimi vlastnostami (dajme tomu Tesco letny spacak) a v tom spacaku vlezies este do zakladackeho.
Uživatelský avatar
Ježura
VIP
Příspěvky: 1154
Registrován: 19.04.2011 22:19
Bydliště: Štatl

Re: Spacák

Příspěvek od Ježura »

venca_h píše: Na vojně sem v něm nocoval venku jen jednou v lednu...
Mě v něm byla zima i uprostřed června na Libavé.. :lol:
Uživatelský avatar
zumpar
Příspěvky: 150
Registrován: 17.10.2012 15:02
Pohlaví: muž
Bydliště: momentalne Bratislava

Re: Spacák

Příspěvek od zumpar »

Ako som spominal, ja som ho mal uprostred cervence a to uz zem bola celkom prehriata. Bola mi kosa, ze som uz fakt nevedel ako hlbsie sa mam don zakuklit.
Kublajchán
Příspěvky: 88
Registrován: 11.05.2013 19:59
Pohlaví: muž

Re: Spacák

Příspěvek od Kublajchán »

Cipis: poradit si nechám (proto jsme zde na foru), jen lepší věci nemám.

MacGyver: klidně mi oponuj nebo rozmlouvej. Ptám se zkušenějších a ne vždy je vhodné jít svou cestou.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Spacák

Příspěvek od Terminated Account »

Vyzkoušej to, dojdeš sám k nějakým závěrům a pak se o ně poděl. Tvůj koncept je jako by už neexistoval "svět" a ty jsi měl k dispozici pouze zbytky prachmizerného vybavení, takže asi víš co děláš. Se současným "standardním" nocováním pod širákem (Slušný spacák, něco rozumného na sebe, pod sebe a nad sebe proti případnému dešti) se to moc srovnávat nedá. Každopádně napiš jak jsi dopadl.
Kublajchán
Příspěvky: 88
Registrován: 11.05.2013 19:59
Pohlaví: muž

Re: Spacák

Příspěvek od Kublajchán »

Po přemyšleni asi počkám na teplejší noc (aspoň 10°C). Nerad bych teď nastydl.
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Spacák

Příspěvek od GOD »

ja som si dávnejšie kúpil spacák vz 62 - ,,delník,, primárne určeného na špinavú prácu. lozím do neho v kanadach a komplet oblečený + šperky. Ked je teplo tak sa to da, ale naposledy vonku mrzlo, v turečáku asi tiež + lehatko + karimatka. Tak som trochu nadaval a drkotal zubami až do kedy nezasvietilo slnko. Je pravda že na vstup v kanadach robený není, ale potreboval som niečo lacné a trochu odolne.

Inak na výletné akcie používam starší Husky do -13, dnes je z neho už len 3 sezonny, takže jar, leto jesen sa da bez probemov. Jediny problem je hmotnosť a objem. Tak sa chystam kupit od Primy- neaký lahší a menší kúsok. Hlavný dôvod je, že je to česká firma a produkty mi neprídu horšie ako súčastná čína.
skutočným dôvodom je, že chcem byť iný, dnes ma čínu každá lúza :rofl
Odpovědět