Spacák

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Spacák

Příspěvek od K4cer »

Marglin píše:Přemýšlim o Softie 6 Kestrel, případně Special Forces 2 od Snugpak. Má s touhle fimou/modely někdo zkušenosti?
Mám wod Snugpak bundu (Sleeka Jacket) a stan (Ionosphere), a z obojího žádný velký nadšení teda..
Esli sou spacáky lepší nevím, až tak zvědavej abych si ňákej koupil, jsem nebyl

Spacáky mám Carinthia, D4 a Tropen, a jsem spokojenej (ale zase jsem je krom běžnýho čundru netestoval, mám příšerně málo času)

Deku mám wod Miltecu, wolivovou, a zdá se bejt funkční (testováno doma na kanapi).
Uživatelský avatar
Marglin
Příspěvky: 466
Registrován: 14.09.2013 2:09
Pohlaví: muž

Re: Spacák

Příspěvek od Marglin »

To K4cer: tak to není dobrý. Dělal jsem si na Snugpack chutě. Carithia je u nás těžko k sehnání navíc hledám něco s tepelným komfortem blízko nuly. Myslel jsem na Defence 1 který má komfort +3 a je lehký, nekdo tady ale psal, že teploty které uvádějí nejsou až tak důvěryhhodné a taky bych chtěl komfort blíž k nule, když už ne na ní.
Uživatelský avatar
Marglin
Příspěvky: 466
Registrován: 14.09.2013 2:09
Pohlaví: muž

Re: Spacák

Příspěvek od Marglin »

Jak ti funguje ten Tropen? Jakou nejnižší teplotu jsi v tom přežil?
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Spacák

Příspěvek od K4cer »

Tropen (něco málo přes 1kg) je vyloženě letní spacák, je prodyšnej, takže se v něm nezpotíš jak dveře wot chlíva, ze stejného důvodu není nepromokavej
D1 je v podstatě to samý, krom jinýho střihu, a relativně nepromokavýho obalu
D4 (pod 2kg) je třísezónní, jinak stejnej jako D1

Nechodím do lesa s teploměrem, ale wodhadem:
Tropen je použitelnej jen když je teplo, tzn. když jdu jen v košili a blůze (10 - 15)
Když začne být "chladno" (tzn. blůza nebo kongo s teplou vložkou), beru D4 (0+)
Když je "kosa" (kalhoty, blůza, i kongo s vložkama, dlouhý spodky) beru oba (teoreticky, to jsem zatím nezkoušel) (0-)

Ale vnímání teplotní pohody je věc silně subjektivní, a silně závislá na okolnostech - schválně, myslí se teplota ve stanu nebo venku, počítá se s vlhkostí a windchill faktorem, máš bejt v tom spacáku woblečenej hodně, málo, nebo vůbec ne? Máš bejt střízlivej?
Komfort u spacáku je definovanej nějak tak, že "dospělej muž v dobrý kondici, využívajíce všechny způsoby k omezení tepelných ztrát, se právě ještě netřese.." takže žádný komfort, je ti zima jak prase, akorát se u toho ještě netřeseš jak Ifa na volnoběhu.. přeji příjemnou dobrou noc.

Z toho plyne, že Tropen i D1 je kolem nuly naprosto nepoužitelnej - teda, použít ho můžeš, ale moc se nevyspíš. Dle mého názoru spacák na spaní wod nula plus, musí vážit nejmíň jedenapůl kila, raději dvě.

Carinthia je na netu běžně k mání. Taky by ses moh kouknout na Prima spacáky, maj široký výběr, nabízej i rozumnou barvu, zdaj se být qalitní, a co jsem čet jiný názory, taxe zdaj být lidi s nima spokojení. Já je ale nemám, takže nemohu hodnotit.
cipis
Příspěvky: 4834
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Spacák

Příspěvek od cipis »

Ježíši, další češtinář ve stylu Chorcheho, to je děs ... A to dvojité w ...
Někde se tomu "jazyku" říká debilština ...
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Spacák

Příspěvek od goral »

F4sTe3
Příspěvky: 1
Registrován: 29.05.2014 10:41
Pohlaví: muž

Re: Spacák

Příspěvek od F4sTe3 »

Zdravim,

já osobně od jara do podzimu používám Salewa Micro 650 Quattro. Váha je jak napovídá název 650g a po sbalení jsou rozměry v kompresnim vaku opravdu malé a spacák se lehce vejde do batohu (nerad nosim spacák venku na báglu).
Není to tepelně bůh ví co a kolikrát jsem v noci nezamouřil oka, ale když je k tomu dobrý místo na spaní, kde nefouka a neni vlhko, tak to jde :)

na zimu mám pak postarší US Army Modular, kterej jsem koupil jetej asi za cca 3000,- Původně by měl být snad do cca -40C, což dnes asi neplati, ale spal jsem v něm i v -20C a spalo se dobře :)
Bohužel je to fakt baganče obrovský a narvat se da tak maximalne do krosny, jinak musí byt venku a váží snad kolem 4,5Kg
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Spacák

Příspěvek od vrbodol »

Já jsem si k ježíšku nechal ušít spacák od Condora.Byla s nima perfektní dohoda.Mohl jsem si vybrat co chci dovnitř jako podšívku,barvu na vršek,zrušil jsem ten zateplovací límec a různý kapsičky na blbosti a ještě jsem si vyfňukal slevu.Takže konečně mám spacák podle svýho gusta.
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Spacák

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

jakou zivotnost ma u vas spacak? Letos nacinam osmy rok s primou trek a pripada mi, ze zacina byt hodne "slehla" a neni v nem jak bejvavalo...:-(
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Spacák

Příspěvek od Terminated Account »

Smiř se s tím že to není pocit ale fakt. Záleží na strašně moc faktorech, ale používaný spacák svoje původní vlastnosti časem ztrácí. Nicméně tato ztráta nebývá dramatická. Spacák ztratí cca 20% svých původních vlastností - zejména loft efekt většinou do 5 let používání, ale tato ztráta se dále již nijak dramaticky neprojevuje. Změna vlastností je vidět zejména na tenčích spacácích.
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Spacák

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

Takže z trisezoniho je teplejší letní? Cim je degradace zpusobena? Kompresnim obalem? Jde nějak "obnovit"?
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Spacák

Příspěvek od kregan »

Záleží hodně na náplni. Mám špatnou zkušenost s Husky. Po dvou letech ztratila náplň izolační vlastnosti. Dlouho mi vydržel starej Condor, s tim, že sem se k němu choval strašně. Teď mám třetim rokem Boll a zatim neni ztráta izolačních vlastností velká.

Všeobecně vydrží peří déle než dutý vlákno. V Čechách spim až na pár vyjímek pod širákem, tak osobně preferuju "třísezóňák" z dutýho vlákna a do mrazů péřák. To je dost individuální.

Důležitý je skladování spacáku. Uskladnit ho dokonale suchej a neskladovat ho v kopresnim obalu. Lepší výrobci přidávají i skladovací obal. Jinak se doporučuje zavěsit ho na ramínko do skříně. Zimní (po vybalení z obalu zabírá hodně místa) mám v úložnym prostroru postele. A samozřejmě platí, že čím častejc je spacák používanej, tim rychleji se izolační vlastnosti ztrácí.

Izolační schopnosti jdou obnovit jen velmi těžko. Už sem slyšel, že pomůže šetrné vyprání nebo nějaké specializované prostředky. Já sem k tomu dost skeptickej. Radši bych si časem pomoh vnitřní vložkou nebo žďárákem. Někdo zase koupí zimní a postupně z něj udělá třísezóňák a letní.
PaF
Příspěvky: 1525
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Spacák

Příspěvek od PaF »

A nakonec k nemu pridava další letni :D Presne tak to delam. Jinak na tepelny komfort ma obrovsky vliv i karimatka, na které clovek lezi...
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Spacák

Příspěvek od Hohepa »

U zimních bund pomůže šetrné vyprání a SUŠENÍ v pračce se sušičkou.
To sušení chce jen do skorosucha, je to o cviku a konkrétní pračce.
Jak se suší teplým vzduchem v pomalu rotujícím bubnu tak ji to úžasně načechrává.
Bunda je pak nadýchaná jak z výroby. Nejvíc byl ten efekt vidět na péřovkách ( zase peří ).
Se spacákem zatím nemám zkušenost. Přeci jen bundy jsou používány denně.

P.S. : Zkusím pohledat nějaký starší spacák a zkusím to i s ním . :D
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Spacák

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

tak samozrejme jsem zivotnost negativne ovlivnil i ja svým skladováním. Posledních pár let jsem bydlel na 1+1, takže spacák byl po celou dobu z nedostatku prostoru uskladněn v kompresním obale. Teď, po přestěhování do většího, ho mám volně pod postelí. Asi budu muset modernizovat svou výbavu. Na léto pořídím ultraletní (zřejmě bike) a k němu nějaký teplý zimní. Bohužel pračku se sušičkou nemám, jen obyč...
Jinak měl bych dotaz, ohledně teplotních údajů výrobce. U té evropské normy, kterou používá např. PRIMA se testování provádí na figurantovy oblečeném ve spacím, vyslečeném a nebo oblečeném do venkovního oděvu?
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Spacák

Příspěvek od Reccol »

Info o normě máš třeba tady http://www.prima-spacaky.cz/vytah-z-evr ... y-en-13537
A spacák je prostě spotřebák, kterej za pár let ty vlastnosti ztrácí a je potřeba investovat do novýho.
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Spacák

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

jeste me napadlo napsat do primy, jestli treba neni moznost za nejaky poplatek vymenit napl ve spacaku...
Uživatelský avatar
Joezbrna
Příspěvky: 192
Registrován: 27.08.2013 14:00

Re: Spacák

Příspěvek od Joezbrna »

BTW když jsme u té spacákové normy: je sice dobře, že od některých výrobců (uvádění teplot dle normy je nepovinné) tak dostaneme srovnatelné údaje, ale první generace této normy má svá omezení: http://www.svetoutdooru.cz/spani/en-135 ... olovicate/

Já kupuju spacák dle materiálu a na kila :mrgreen: Asi takto:
http://howadoor.umbra.cz/rady.html#Spac%C3%A1ky
(to jsou staré, dávno neaktualizované stránky mého kamaráda)

EDIT: ad výměna vnitřku: do Primy klidně napiš, nebo se stav. Pan Pokorný Ti vysvětlí, že měnit vlákno je neekonomické. Vlákno je přistehnuto na pytli, muselo by se to celé rozpárat, a nastehovat nové, ušetřil bys pár m2 šusťáku, ale provařil mnoho člověkohodin prací.
Peří si vyměníš sám. Dělal jsem to už. Stačí rozpárat spacák, vysypat staré peří, změřit komory, napočítat podle požadované gramáže, navážit, nacpat, zašít. Zdaleka nejhorší je potom to peří uklidit. Já jsem to dělal v nepoužívané prádelně paneláku a uklízel především průvanem z okna ven :-)
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Spacák

Příspěvek od herman »

Jak to vidím já. Ideální spacák je ten komunistický lampasácký. Jo, jasně je těžký a neskladný, ale v pohodě se v něm při mínus dvaceti vyspím v trenýrkách a triku. V létě vystačím s dekou a celtou.
PaF
Příspěvky: 1525
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Spacák

Příspěvek od PaF »

Dokud Ti nezreznou klouby. A ver, ze pod dekou Ti zreznou. Něco o tom vim :roll:
Odpovědět