Potenciál AČR a OS SR bránit vlastní území

Diskuze o všem možném, tedy kavárnička, hospůdka, jak kdo chcete, jedinou podmínkou je dodržení pravidel fóra.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ježura
VIP
Příspěvky: 1154
Registrován: 19.04.2011 22:19
Bydliště: Štatl

Re: Potenciál AČR a ASR bránit vlastní území

Příspěvek od Ježura »

V tomhle je chyba že byla u nás zrušena branná povinnost. Mít jenom malou (byť efektivní)profesionální armádu v tváří tvář vševojskové masivní armádě dle mého názoru nemůže obstát...bude prostě převalcovaná.
Anglická armáda na začátku WW1 byla taky profesionální a velmi zdatná. Na konci roku 1914 z ní co bylo nasazeno v Belgii zbylo pár chlapů..
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Potenciál AČR a ASR bránit vlastní území

Příspěvek od Maximus »

Problémem AČR je fakt, že velká část mobilizační výzbroje a výstroje byla rozdána, rozkradena, sešrotována či je daleko po expiraci. AČR má problém vybavit svoji "hrstku" profesionálů základní výstrojí a spoustu věcí si musí vojáci kupovat ze svého. Kde by asi naše armáda vzala stejnokroje pro brance - mám obavu, že by branci museli použít svůj "civil" a měli by od armády nafasované jen pásky na ruku jako Volkssturm v roce 1945 a výzboj by byla jako u anglické domobrany v roce 1940 - staré bodáky upevněné na tyčích, případně by daly použít ty dodávané ke karabinám Bren na které nejdou nasadit (stále jsem přemýšlel, k čemu se za více než 4000 kč kupují a nyní je mi to už asi jasné :head).

V takovéto situaci očekávat nějakou bojovou morálku branců je nesmysl - armáda tohoto státu byla na tom hůř jen v dobách Regierungstruppe des Protektorats Böhmen und Mähren (Vládní vojsko) a tentokrát to na Němce jaksi moc svést nejde.
Medař
Příspěvky: 71
Registrován: 02.01.2013 22:19

Re: Potenciál AČR a ASR bránit vlastní území

Příspěvek od Medař »

Za stav armády si tak nějak můžeme sami.Stačí se podívat na tendry minulých let a obecné mínění.Zábavné je číst komentáře k různým článkům na netu.Většina společnosti je přesvědčena,že v Evropě válka nebude a nějáké Gripeny,Alky,Pandury,Tatry či Breny nepotřebujeme.Když už něco projde,tak se hned najde fůra odborníků,kteří to poplivou.Každý,kdo je v armádě je zelený mozek a darmožrout.V případě hrozby nás přece ochrání poláci a němci že áno.Kdyby ale bylo ohroženo Estonsko,tak se nás to přeci netýká a navíc je to daleko.Politici,vědomi si tohoto obecného názoru a vezoucí se na vlně populismu se otázce armády vyhýbají jak čert kříže a vždy vysypou z rukávu eso v podobě zdravotnictví má přednost před armádou.Nějáké korupční skandály bych až tolik neřešil.Ty tu byly,jsou a budou.To řeší všechny armády světa včetně těch nejvyspělejších.
Když jsem byl v Polsku na Darlovském sletu(něco jako bahna),tak jsem čuměl,jací jsou poláci vlastenci a nacionalisti.Mladý kočky v minisukni si kupovali plynové masky a zcela vážně se je učily používat.Obecné povědomí o historii země na velké úrovni.Poláci si na rozdíl od Čechů uvědomují,jakou měli v poslední válce kliku a že už nemusí být příště nikdo,kdo by za ně nasadil krk.Nespoléhejme na to,že pasivita něco vyřeší.Kdyby v poslední válce vyhrál Hitler,tak už tady nejsme.
Nejsme tak velký národ,aby jsme byli schopni se ubránit armádě velkého státu.Musíme spoléhat na spojenectví a doufat,že se na nás nevyserou,jako minule.Lepší,než mít od každého druhu zbraně něco,je specializovat se na určitý druh zbraně.
Uživatelský avatar
uaz469
Příspěvky: 482
Registrován: 13.11.2011 11:08

Re: Potenciál AČR a ASR bránit vlastní území

Příspěvek od uaz469 »

KOMENTÁŘ: Zachrání nás záložáci? - Martin Koller
Naši republiku aktuálně vojensky nikdo neohrožuje. Je to dáno dlouhodobým bezpečnostním vývojem v Evropě, polohou v Evropě a faktem, že jsme členy NATO. Jenže doba vypuknutí konfliktu většího rozsahu se blíží...
http://www.novinky.cz/komentare/345435- ... oller.html
Reno
Příspěvky: 398
Registrován: 04.12.2012 18:12
Pohlaví: muž

Re: Potenciál AČR a ASR bránit vlastní území

Příspěvek od Reno »

Také jsem to četl. V podstatě ten článek potvrzuje to, co už se tu řešilo dříve: Počet uniformovaných vojáků, kterými Česká republika disponuje, činí cca 20.000, ale pro přímý boj s nepřítelem z nich lze použít pouhých cca 6.000 a i to je možná optimistický odhad. Těch 6.000 "bojovníků" samozřejmě nějaké týlové zabezpečení v podobě zásobovacích, opravárenských a zdravotnických útvarů potřebuje, stejně jako nějaké štábní velení. Ale aby nebojové složky tvořily 70% armády, to je něco naprosto neuvěřitelného :!: Jen pro zajímavost - početní stav ČSLA ke konci roku 1989 činil cca 200.000, přičem veškeré nebojové složky (generální štáb, vojenské školy, vojenská složka civilní obrany, spojovací útvary a veškerá týlová zařízení) představovaly 13% z celkového počtu! To myslím hovoří za vše... V současné armádě se tedy evidentně nachází spousta dobře placených zbytečných kancelářských koryt, ovšem její reálná bojová síla stačí pouze na to, aby v případě nějakého konvenčního válečného konfliktu zajistila bezpečnou evakuaci tuzemských papalášů do nějaké bezpečné zahraniční lokality, kde budou žít z peněz, které si tady nakradli a řadoví občani ať si poradí... :evil:
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Potenciál AČR a ASR bránit vlastní území

Příspěvek od Terminated Account »

Neznám přesná čísla, ale selským rozumem lze odvodit, že za současný stav může z velké části militantní historie velkolepé ČSLA. Výsluhy atd. bývalým příslušníkům ukrajují velký koláč z rozpočtu. Neříkám, že je to špatně. Armáda by se o své lidi měla postarat. Je to dědictví jednoho nesmyslného období naší země do současného nesmyslného období naší země. Zlomený individualizovaný národ, kterému více jak půl století vládnou budižkničemu, nemá snadnou cestu k svému sebenalezení.

PS: Výše jsem psal, že jednou ze strategií AČR při napadení je stáhnutí na území třetího státu, přeskupení a protiútok. Mikulas mi oponoval a chtěl zdroj. Do dnešního dne jsem zdroj nenašel. Takže moje tvrzení není podložené. Nicméně stále doufám, že na práci, ze které mi toto utkvělo v hlavě někdy narazím...
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4362
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Potenciál AČR a ASR bránit vlastní území

Příspěvek od bivoj »

O schopnosti AČR obstát v nějakém větším konfliktu na našem území si iluze příliš nedělám. Dle mě jsou v tomto, z bývalého "východního bloku", nejlíp asi Poláci. A rozhodně nespí na vavřínech, viz třeba:
http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/pol ... 5900fea04/
V příštích osmi letech hodlá Varšava do obrany investovat přes 30 miliard eur. Vláda mluví o "vlastenecké povinnosti".
Takže až nastane SHTF, tak zdrhat do Polska. ;)
karloscz
Příspěvky: 75
Registrován: 18.01.2014 21:22

Re: Potenciál AČR a ASR bránit vlastní území

Příspěvek od karloscz »

No, ještě na to můžeme jít matematicky. Nás jsou 4 miliony mužů ve věku, kdy udrží zbraň. Rusů je necelých 60 milionů téhož. Takže místo zdrhání do Polska vytáhni na světlo nasyslený arzenál a nenech se trefit než odpracuješ svůj podíl. Tedy 15 mužiků minimálně. :devil
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Potenciál AČR a ASR bránit vlastní území

Příspěvek od Baca »

Nie je od veci spomenut si na velkosefovsku paranoiu Stalina. Ak sa podari nieco take naockovat aj jeho blahorodiu Putlerovi, bude stacit presne pouzit o nieco menej guliek :-)
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Potenciál AČR a ASR bránit vlastní území

Příspěvek od viktor »

naše zbraně, zbraně na které jsme si naštřili z rozpočtu byly prodány či sešrotovány a penize rozkradeny, lidky potencial v podstate ztracen, jak do vykonu, pripravenosti tak i do morálního kreditu či vlastenctví..na uzemí republiky nám už v podstatě nic nepatří, nabízí se otázka proč bychom vlasstně měli bojovat ? chránit cizí mjejetky na nešem uzemí ? ty jsu mi zcela ukradeny. neni ani čím,není kdo a není proč. možnost ochrany vlastního uzemí CR ci zvaldnou náročnou situaci je prakticky nulový.
viktor
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Potenciál AČR a ASR bránit vlastní území

Příspěvek od cipis »

No, já myslím, že by se zbraň a nějaký náboj našli, aby tě odstřelili za zbabělost atd. ...
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Potenciál AČR a ASR bránit vlastní území

Příspěvek od Terminated Account »

Viktore, neber to osobně, ale z toho co píšeš jasně plyne, že už jsi bitvu, možná i válku prohrál již dávno. Neber ten svět tak černě. Staré dobré časy nikdy nebyly a nebudou. Máme přítomnost a o té Gausova křivka hovoří vždy stejně.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Potenciál AČR a ASR bránit vlastní území

Příspěvek od Fabulous »

Viktore, ber si to osobně. Ale neboj, nejsi v tom sám. Poraženců je republika (Rozpad.cz také) plná.
muzzleloader
VIP
Příspěvky: 766
Registrován: 04.04.2012 14:26

Re: Potenciál AČR a ASR bránit vlastní území

Příspěvek od muzzleloader »

Tak presto,ze je nase republika rozprodana a rozkradena,tak stoji za to,abysme se za ni v pripade potreby porvali.Uz jen proto,aby si o nas nase deti nemysleli podobne veci,jako nam vstepovali soudruzi ve skole,o roce 1938
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Potenciál AČR a ASR bránit vlastní území

Příspěvek od herman »

To byla snad jediná pravda, kterou soudruzi mluvili.
muzzleloader
VIP
Příspěvky: 766
Registrován: 04.04.2012 14:26

Re: Potenciál AČR a ASR bránit vlastní území

Příspěvek od muzzleloader »

To si bohuzel nemyslim,ale uz s tim nikdo nic neudela.Taky jsem to driv bral tak,ze jsme se meli branit a o Hachovi a tehdejsi vlade si myslel,kdovi co.Ale ted vim,ze udelali rozumnou vec,na tu dobu.Ted by to samozrejme melo probihat jinak,pokud by se neco vys.alo
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Potenciál AČR a ASR bránit vlastní území

Příspěvek od herman »

V sobotu jsem mluvil s jedním veteránem 2.SV. Starý pán, něco přes 90 let, velmi čilý a vitální. Prošel mobilizací 1938, pak demobilizací, útěkem za hranice, vojnou na západě, pak převelení na východ. Přežil ostravskou operaci a jako vděk dostal pár let vězení. A co říkal bylo, měli jsme se bránit.
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Potenciál AČR a ASR bránit vlastní území

Příspěvek od cipis »

Hrdost a rozum nemusí jít zrovna ruku v ruce.
muzzleloader
VIP
Příspěvky: 766
Registrován: 04.04.2012 14:26

Re: Potenciál AČR a ASR bránit vlastní území

Příspěvek od muzzleloader »

Presne tak

Borci, řešíme současnost. Dík MacGyver
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Potenciál AČR a ASR bránit vlastní území

Příspěvek od herman »

cipis píše:Hrdost a rozum nemusí jít zrovna ruku v ruce.
Tak tomu nerozumím, toto je myšlení otroka, který se nedovede vzepřít svému pánu. Jak zpíval K.Kryl:
ne nejsme na kolenou, jen ryjem držkou v zemi
A pro mne je prostě lepší zemřít jako hrdý a svobodný člověk, než žít jako bezsvéprávný odpad.
Již se k tomuto tématu nebudu vyjadřovat. Velmi se omlouvám
Odpovědět