Čištění batohu a výstroje

...aneb co mít připraveno "vždy po ruce", KPZ = krabička poslední záchrany.
Odpovědět
michalurban
Příspěvky: 28
Registrován: 09.10.2014 12:34
Pohlaví: muž

Čištění batohu a výstroje

Příspěvek od michalurban »

Zdravim, zajimalo by me, jak vlastne svoje zavazadlo (hlavne tedy batoh) cistite. Bavim se hlavne o propocenem batohu - svuj starsi taham kazdou chvili nejen v aute, ale casto i do lesa na par dni a nekolikanasobne propoceni mu dodava jisty neprijemny zapach. Prat se podle vyrobce nema a reseni v podobe drhnuti cistou ci mydlovou vodou pomaha, ale ne stoprocentne. Jakym zpusobem tedy batoh (hlavne zadovou cast a popruhy) cistite vy?
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Cisteni batohu

Příspěvek od sigmark »

nijak :-)
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Cisteni batohu

Příspěvek od Terminated Account »

Vytáhnout výztuhy a hodit do pračky. Šetrné praní na nízkou teplotu v mýdlovém přípravku. Tisíckrát vyzkoušenu, normálnímu batohu z Cordury a nylonu (jakýchkoliv umnělých materiálů, či přírodních tkanin) se nic nestane. Perou se tak i horolezecká lana. Na kožený batoh to samozřejmě fungovat nebude. Co máš konkrétně za batoh?
michalurban
Příspěvky: 28
Registrován: 09.10.2014 12:34
Pohlaví: muž

Re: Cisteni batohu

Příspěvek od michalurban »

MacGyver píše:Co máš konkrétně za batoh?
Diky za opdoved, mam Condor Urban Go Pack.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Cisteni batohu

Příspěvek od Terminated Account »

Pokud tam není jako výztuha papír, nebo nějaká dřevotříska, o čem pochybuji a je to čistý nylon, tak mu nemáš jak praním ublížit. Batoh jde prát i ve vaně mácháním, ale je to dřina a výsledek nestojí za to.
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Cisteni batohu

Příspěvek od the.marek »

Taky peru odjakživa všechny batohy v pračce a bez újmy ;-).
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Cisteni batohu

Příspěvek od kregan »

Kamarádi perou v pračce s vyndanou výztuhou.
Já ručně ve vaně a nakonec to vymáchám v impregnačnim roztoku.

Oboje je ok. Hlavně pak ty výztuhy správně vrátit. Známej je dal obráceně a batoh mu to propíchlo.
Hali
Příspěvky: 20
Registrován: 24.08.2014 10:14
Pohlaví: muž

Re: Cisteni batohu

Příspěvek od Hali »

To prederavenie sa stalo aj mne. Vystuha na chrbat - dana "dole hlavou", co si clovek ani nevsimne a je po batohu :o
michalurban
Příspěvky: 28
Registrován: 09.10.2014 12:34
Pohlaví: muž

Re: Cisteni batohu

Příspěvek od michalurban »

kregan píše:Kamarádi perou v pračce s vyndanou výztuhou.
Já ručně ve vaně a nakonec to vymáchám v impregnačnim roztoku.
Tohle je pro mne nove tema, takze se zeptam:
a) rucne ve vane = jen voda, mydlo, neco jineho? Ja pouzival kdyz uz tak mydlo.
b) impregnacni roztok = co mas na mysli?
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Cisteni batohu

Příspěvek od sigmark »

Ručně ve vaně - okartacuju co zaschlo a jde odrolit, vysprchuju co odrolit nejde vlaznou vodou s trochou saponatu. Pokud jdebo impregnaci, existuje toho hodne. Techwash od nikvaxu, vosk od fjalravenu, univerzalky ve spreji na bazi silikonu nebo nanovlaken
michalurban
Příspěvky: 28
Registrován: 09.10.2014 12:34
Pohlaví: muž

Re: Cisteni batohu

Příspěvek od michalurban »

sigmark: Nasel jsem tohle, to je ono?

Nikwax Tech Wash 300ml - Tekutý prací prostředek pro všechny typy nepromokavých materialů a membrán.
U davkovani pisou "na praní 1–2 kusù oděvů použijte 2 plná víčka (100 ml) pro měkkou vodu nebo 3 plná víčka (150ml) pro vodu tvrdou, vždy v návaznosti na velikost a stáří praných oděvů" - davkujes takhle, nebo nejak jinak?

EDIT: Aha, to je jen na vyprani. Jak se jmenuje ten bazmek, kterym se to pak (?) impregnnje, prosim ... Nikwax Solar Proof 500ml?
Naposledy upravil(a) michalurban dne 30.10.2014 23:21, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Cisteni batohu

Příspěvek od sigmark »

Zitra se ti kouknu na nejake alternativy jo?
michalurban
Příspěvky: 28
Registrován: 09.10.2014 12:34
Pohlaví: muž

Re: Cisteni batohu

Příspěvek od michalurban »

sigmark: Dekuju predem!!! :)
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Cisteni batohu

Příspěvek od Terminated Account »

Impregnace batohu, který není voděodolný je téměř k ničemu. Výdrž na dešti se prodlouží zcela zanedbatelně. Impregnace lehce pomůže proti vodě a usazování špíny. Nedá se ale očekávat zázrak. Jediná správná cesta je pláštěnka na batoh, která stejně neuchrání batoh stoprocentně - vzlínání a zatékání do zad nejde eliminovat. Lepší varianta je pončo přes batoh.

Michale, jdeš na to zbytečně moc vědecky. Batoh vyper v nejlevnějším mýdlovém prostředku v pračce a garatuju ti, že budeš spokojený. Peníze za speciální přípravky, impregnace a čas strávený nad laborováním snadněji vyděláš vlastní prací, což ti umožní koupit si nový batoh dříve. Žádná péče totiž neprodlouží životnost fatálně. Zpětným rozborem pak zjišťujeme, že náklady za údržbu převýšily cenu samotné věci, což je samozřejmě špatně. Nenabádám k nulové údržbě, nebo plýtvání. Naopak nabádám k rozumnému ekonomickému uvažování.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Cisteni batohu

Příspěvek od kregan »

Kombinace kvalitního batohu a nezanedbaný péče zvýší životnost na několik desítek let. Znám lidi, kteří mají jeden až dva expediční batohy za život a jezdí často.
S pončem by se mi tahat nechtělo. Na delší výpravy do hor dávám všechno nasákavý do mrazících sáčků se zámkem (zároveň tak jde vyfouknout vzduch z objemnýho oblečení).
Na víkendovej vandr impregnace pomůže. Jak dlouho ale vydrží sem nezkoumal - moc dlouhou dobu bych tomu nedával.
Malej sáček s tekutou ipregnací neni zas tak velká investice. Viděl jsem prodávat i saponát s impregnací v jednom, jen ta cena už byla fakt někde jinde.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Cisteni batohu

Příspěvek od Terminated Account »

Právě proto je tam "téměř". Míru péče ať si zvolí každý sám. Nicméně znovu opakuji, že outdoor chemie je skvělá věc, bohužel je ale u lidí přeceňována a jsou ji přisuzovány mýty, kterým se v reálu nemůže vyrovnat.

Všechno je to o celkovém přístupu. Můj nejmilejší batoh Doldy Space z Cordury mám 15 let. 10 let jsem jej nosil denně. Tahal jsem jej tisíce metrů po skále za sebou po laně. Když bych vám ho dnes ukázal, budete si myslet, že je tak tři roky starý. Je to držák, který by si zasloužili piedestal. Na každým veletrhu s ním bráchy "doldiovi" provokuju, že by měli slevit s kvality, jinak nebudou mít co žrát :)

Smysluplná péče je udržování čistoty a zamezení mechanickému namáhání, při transportu (korba Jepu, střecha busu, letadlo atd.) Špína a zejména písek působí na vlákna jako nůž. Materiál pak jde podstatně rychleji do věčných lovišť. Chemie má ještě jeden opomenutý význam, což je odolnost proti UV. U některých materiálů to není zanedbatelný aspekt.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Cisteni batohu

Příspěvek od sigmark »

víceméně souhlasím s Macem, je to do značmé míry komerční bublina.
sofshellky taky peru normálně v tekutém prášku a na voděodolnost to nemá vliv.

k alternativám:

můžeš zkusit nikwax tx.direct wash-in impregnaci. sice je to na gore, ale fungovat to bude.
nebo ve spreji active outdoor impregnaci
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Cisteni batohu

Příspěvek od K4cer »

Nikwax CottonProof (těch "proof" je iks druhů, podle materiálu i použití) jsem zakoupil, vyzkoušel, a vylil do kanálu.

Nedělá to vůbec nic, krom toho, že při zkušebním poprskání v koupelně kapičky vody z maskáčů nádherně stékají. Po patnácti minutách na dešti jsem výrobce proklel až po prababičku.
Produkt je vhodný pro civilsity a paďoury, kteří v hustokrutopřísný outdoor bundě projdou z parkoviště do kanceláře, a na nedělní survival (pokud neprší teda) koupěj kdejakou hájtek p!!čovinu.

Jestli se někdo setkal s nějakou fungující impregnací, sem s ní.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Cisteni batohu

Příspěvek od Baca »

Hmm, pouzivam jediny typ impregnacie, ktory ale plati vyhradne na prirodne materialy (bavlnu, lan, konope, vlnu). Je to treba pred sezonou obnovovat. Lanovy olej s rozpustenym vcelim voskom. Zohrievam vo vodnom kupeli tak, aby ani voda nevrela, ale vosk sa rozpustalv oleji. Stetcom natieram a nechavam tyzden dva schnut v prievane (dost to smrdi). Toto leto som stravil v ihlickach - kabate dve hodiny na hustom lejaku, sice som bol mokry, ale voda vnikala vyhradne ponad golier a nieco aj cez vetracky pod pazuchami. Vnutorna strana kabata kam voda nezatiekla cez spominane miesta bola sucha.
Uživatelský avatar
RedneckBear
Příspěvky: 324
Registrován: 06.11.2015 0:37
Pohlaví: muž

Re: Čištění batohu a výstroje

Příspěvek od RedneckBear »

Zdravim, koupil jsem si Helikon Bergen. Celkove spokojenost, ale v dnesnim desti jsem zjistil, ze narozdil od mych ostatnich batohu (at uz "bushcraft" nebo mestskych) docela nasakava vodu - hlavne tedy kryty kapes a ramenni popruhy. Doporucte mi, prosim, nejakou sprejovou impregnaci ... Nebo myslite, ze je sprejova na nic? Je to cordura 500D.

PS: Do tohohle vlakna pisu proto, ze mi po zadani dotazu "impregnace batohu" vylitlo asi 20x. Snad jsem tu dobre.
The Emperor protects ...
Odpovědět