Ochrana před blesky

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1175
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Ochrana před blesky

Příspěvek od Patrol »

A co do sklepa, Tam by byla v bezpečí? :lol:
Já bych chtěl anténu co nejvýš kvůli signálu, ale ještě je možnost dát na tu tyč jen hromosvod a anténu chytit na nižší komín, kde by ale byla blíže střechy.
Anténa je laminátová jen se slabým vodičem uvnitř a po úderu blesku jistě uhoří. Pak už by to běželo po hromosvodu a po střeše do země. Starost mám ale z toho koaxu, co povede do baráku. Při bouřce vše odpojuji, ale stejně by to z kabelu asi šlehlo kdyby do antény udeřilo.
A co ten hromosvodovej drát, stačí jeden tak jak maluju, když je plechová střecha?
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
PeFi
Příspěvky: 2714
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Ochrana před blesky

Příspěvek od PeFi »

Patrol píše:A co do sklepa, Tam by byla v bezpečí? :lol:
Já bych chtěl anténu co nejvýš kvůli signálu, ale ještě je možnost dát na tu tyč jen hromosvod a anténu chytit na nižší komín, kde by ale byla blíže střechy.
Anténa je laminátová jen se slabým vodičem uvnitř a po úderu blesku jistě uhoří. Pak už by to běželo po hromosvodu a po střeše do země. Starost mám ale z toho koaxu, co povede do baráku. Při bouřce vše odpojuji, ale stejně by to z kabelu asi šlehlo kdyby do antény udeřilo.
A co ten hromosvodovej drát, stačí jeden tak jak maluju, když je plechová střecha?
Jeden svod podle normy nestačí. Taky je otázka jaká je síla hliníku a co se stane, když blesk flákne do hliníkové střechy a on se propálí. Co je pod hliníkem ? Bude to hořet ?

Přečti si onen blitzplaner, na který jsem zde dával ozkad a nebudeš se muset ptát. Tady ti nikdo hromosvod na barák nenaporojektuje a blbě udělaný hromosvod je stejně užitečný, jako žádný hromosvod.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1175
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Ochrana před blesky

Příspěvek od Patrol »

Normy mě tak nezajímají(fyzika jo), jako praxe. Jak to máte zapojené radioamatéři? Neříkejte mi, že všichni bydlej v betonovým baráku se stožárem 30m od domu. Novej barák z nehořlavýho materiálu kvůli anténě na vysílačku stavět nebudu. :shake
Zatím to teda vypadá, zachovat původní plán hromosvodu, ale popř. přidat vodorovné vedení po hřebeni, a na obou koncích baráku to svést dalším 8mm drátem dolů. (takže tři svody :-x ) A anténu asi na nižší komín, nebo na držák z okna. Říkal jsem si, že by ta střecha dělala dobrý zrdcadlo, jako protiváhu, kdyby to bylo dle původního obrázku. Taky už na tom stožáru léta byly TV antény a Wifi anténa, která tam je stále.
Bleskojistky vynechám, ale co s kabelem při bouřce? Je lepší ho nechat volně, nebo přizemnit alespoň na zemnící vodič elektroinstalace. Vést ho nehořlavým prostředím nejde, protože celej barák je ve dřevě.
Jinak si myslím, že i jeden svodič uprostřed je lepší než žádnej.
Ta varianta se zemnícím stožárem a anténou o něco níž se mi taky docela líbí, ale zase už je to blízko střechy.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Ochrana před blesky

Příspěvek od K4cer »

Má nějaký smysl čtvrt lambda koaxu se sletovanými konci, připojený k anténě (odborníci laskavě prominou laickej popis) ?

Mě to takhle kdysi, při instalaci mé první antény, poradil zkušenější kolega: na konektor antény je našroubováno Téčko, do jedný strany je zapojen koax od vysílačky, a do druhý strany 1/4 lambda stejného 50ohm koaxu, který má na druhém konci sletován živej vodič se stíněním, zaizolováno.
Na straně vysílačky mám ještě bleskojistku, zemněnou vo radiátor.

S hromozvodem bohužel nepomohu, já to mám úplně jinak - hromosvod je asi 3m od antény a je asi o metr vyšší; za iks let sem nikdy problém neměl.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
PeFi
Příspěvky: 2714
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Ochrana před blesky

Příspěvek od PeFi »

K4cer píše:Má nějaký smysl čtvrt lambda koaxu se sletovanými konci, připojený k anténě (odborníci laskavě prominou laickej popis) ?
Přesně to to je princip úzkopásmových bleskojistek.
Patrol píše: Zatím to teda vypadá, zachovat původní plán hromosvodu, ale popř. přidat vodorovné vedení po hřebeni, a na obou koncích baráku to svést dalším 8mm drátem dolů. (takže tři svody :-x ) A anténu asi na nižší komín, nebo na držák z okna.
Potřebuješ mít anténu a koax co nejdál od hromosvodu, pokud máš plechovou střechu spojenou s hromosvodem, tak i od plechové střechy.

Co takhle dva oddálené relativně vysoké jímače na koncích hřebene a svody HVI kabelem, tím bys oddělil střechu od hromosvodu. Střechu bys připojil na třetí (klasický) svod, na tento třetí svod bys mohl připojit i bleskojistku.
Patrol píše: Bleskojistky vynechám, ale co s kabelem při bouřce? Je lepší ho nechat volně, nebo přizemnit alespoň na zemnící vodič elektroinstalace. Vést ho nehořlavým prostředím nejde, protože celej barák je ve dřevě.
Bleskojistku bych nevynechával, stojí pár korun a ochrání tě, když hlavní zásah dostane třeba ten strom, který máš před barákem. Smysl mají hlavně takové, které mají zemnící svorku.

Kabel při bouřce určitě přizemnit, jinak si to bez problémů najde cestu kam skočit ...

Celej barák ve dřevě? Tak to bych se požáru nebál :x ... (Nejde vést koax kabel v kovové uzeměné trubce) ?
Patrol píše:Jinak si myslím, že i jeden svodič uprostřed je lepší než žádnej.
Nepleteš si náhodou svod (hromosvodový drát, lano či pásovina) a svodič (krabička s varistory a nebo jiskřišti) ?

Tím, že si na střechu dáš jímač, tak blesku na střeše svého domu nabízíš místo s potenciálem země, tedy místo, kam je pro blesk výhodné uhodit, protože nemusí překonávat posledních pár metrů k zemi. Když už se tam trefí, tak by ten jímač a vše za ním mělo být schopné energii bezpečně odvést do země, tedy potřebuješ trasu s nízkou impedancí a schopností odvést vysoký proudový puls.

Když na střeše nemáš žádný jímač připojený na svod a nemáš střechu uzemněnou , tak blesku žádné preferované místo k úderu nenabízíš, protože střecha je z hlediska potenciálu plovoucí.

Abych tu zase nebyl za agenta Dehnu - "HVI" kabel nabízí i OBO pod názvem isCON, ale HVI light od Dehnu se dá koupt pod 750 Kč včetně DPH.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Ochrana před blesky

Příspěvek od K4cer »

No, a nebylo by pro Patrola nejlepší řešení použít onu čtvrtlambdovou bleskojistku, a střechu neuzemňovat?

Na druhý straně, pata antény, a tím i držák na střeše/komíně/čemkoli, sou spojený opletem koaxiálu s vysílačkou, a přes ni s bůhvíčím ještě (u mě díky uzemněné bleskojistce s radiátorem). Tak to uzemněno bude asi stejně (držák antény nebude mít plovouci potenciál, takže může přitahovat blesk), a oplet koaxu není jako hromosvod ideální. Kdyby se oplet koaxu zapojil do konektoru jen na straně vysílačky, a u antény by končil nepřipojen - nebo je to nesmysl?

Jinak já sem sice občas před bouřkou od vysílačky kabel odpojoval, ale neuzemňoval, je lepší ho uzemnit? Na konci při vysílačce mám tu druhou bleskojistku (vypadá jak "prodlužka" PL - samec samice, mezitím šroubek a od něj kabel na radiátor) - nebo se na to vykašlat a neodpojovat nic? Vono je dost otravný soukat se pokaždý pod stůl a vyšroubovávat anténu
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
PeFi
Příspěvky: 2714
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Ochrana před blesky

Příspěvek od PeFi »

Hromosvod je potřeba při přímém zásahu. Bleskojistka odvádí naindukovanou energii a je tudíž dimenzovaná na mnohem menší proudy. Pokud hromosvod chybí a anténa dostane přímý zásah, tak se bleskojistka rozletí na cucky a značná část energie projde po koaxiálu do obydlí, protože bleskojistka nepředstavuje v případě přímého zásahu významnou překážku.

Je to jak píšeš: Střechu vůbec neuzemňovat a použít bleskojistku by bylo rozumné řešení, pokud by ona anténa na střeše nepředstavovala zrovna onen lákavý bod, který je několik metrů nad zemí, ale má potenciál blízký zemi.

Na straně antény ke konektoru nepřipojený oplet by byl jak daleko od antény ? Blesk si vzduchem skočí stovky metrů až kilometry, takže posledních pár centimetrů nebude představovat problém, stejně jako není pro blesk problém dostat se na střední vodič koaxiálu skrz izolaci. Jediné funkční řešení je nabídnout bleskovému proudu dostatečně dimenzovanou nízkoimpedanční cestu do země.

(Je to jako pořeklado: Když máš v ruce kladivo, všechno v okolí připomíná hřebík. Podobně když jsi blesk, tak všechno co je poblíž vypadá jako vodič).
----
Prý je vždy lepší anténu vytaženou z přístroje připojit třeba na PE, nebo na kovové uzemněné topení. Kdyby se náhodou na anténě naindukovalo vysoké napětí, nebo ona schytala přímý zásah, tak si vysoké napětí cestu do země vždy najde a může cestou přes "bývalé izolanty" něco zapálit. Když tam máš bleskojistku připojenou na radiátor, tak je taková vodivá cesta do země k dispozici a žádné izolanty se nemusí prorážet. Když anténu vytáhneš z rádia, ale bleskojistku máš stále zapojenou, tak máš definovanou cestu do země skrz bleskojistku a žádná část proudu nepoteče skrz vysílačku, což je přesně to co chceš mít.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Ochrana před blesky

Příspěvek od bacil »

No trochu naivní představa, při těch bleskových ampérech bude napětí na bleskojistce taky závratný, takže u přímého zásahu neplatí, že bleskojistka ochrání. Těch ochran tam musí být podstatně víc. Nejde totiž jen o napětí, ale i o jeho rázovou vlnu - rychlosti změny napětí v čase. A ta se naindukuje všude, takže kvalitní provedení dle pravidel EMC je taktéž nutností.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1175
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Ochrana před blesky

Příspěvek od Patrol »

To PeFi: Tak jsem chvíli studoval, potom vše dále konzultoval, ptal se a volal zkušeným, a výsledek je, že ti musím dát za pravdu. :oops: :roll:
Přijde mi to trochu divný, ale asi je nejlepší řešení tu střechu vůbec nezemnit a anténu( i tu Wifi ) dát na úplně jinej dřevěnej sloup. :head Jenom nevím kam, aby sloup nepřekážel, aby to nevypadalo blbě a přitom, aby byl na vhodném místě pro příjem signálu.
Technicky asi tedy nějak takhle: http://funnygrass.rajce.idnes.cz/nasten ... dantny.jpg
Můžete mi, prosím, někdo ještě hodit nějakej odkaz nebo nakreslit, jak má bejt správně zapojená ta bleskojistka a popř. i doporučit nějakej vhodnej typ?
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Ochrana před blesky

Příspěvek od K4cer »

Na tom vobrázku, neměl by ten hromsvod bejt vejš než anténa?

Nevím na kterou bleskojistku se ptáš, já mám dvě; jednu tu čtvrtku vlny co sem popisoval vejš, a druhou kupovanou

http://www.amazon.com/LIGHTNING-ARRESTO ... B004X80NO8

U tý je připojení snad jasný, mezi stanici a koax, a na ten šroubek zboku mám očkem připojenej kabel, na druhý straně přidělanej vo radiátor. Ale jesli sou lepší a horší nevím, já mám jen tuhle.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1175
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Ochrana před blesky

Příspěvek od Patrol »

Asi jsi špatně pochopil obrázek, anténa je to vpravo s protiváhama, tedy o 1m níž než hromosvod.
Zapojení tý bleskojistky z Amazonu je jasný, díky. Chtěl jsem prostě něco, co už někdo používá, abych nekupoval nějajej šmejd, kterej se třeba rozpadá, nebo tak něco. Asi budu chtít dát něco do krabičky hned na ten sloup, ať to má kratší cestu k zemi a do baráku už nic nejde.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
PeFi
Příspěvky: 2714
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Ochrana před blesky

Příspěvek od PeFi »

Patrol píše: Technicky asi tedy nějak takhle: http://funnygrass.rajce.idnes.cz/nasten ... dantny.jpg
Můžete mi, prosím, někdo ještě hodit nějakej odkaz nebo nakreslit, jak má bejt správně zapojená ta bleskojistka a popř. i doporučit nějakej vhodnej typ?
To vypadá rozumně. Jenom bacha na křížení koaxiálu a zemniče, to by taky mohl být zdroj problému.

Dvě bleskojistky jsou nejrozumnější řešení. Kdybys to měl vystrčeno někam na kopec a dál od domu,tak bych první ochranu dával už na patu stožáru, druhou na vstup do domu a třetí před přístroj.

Před u paty stožáru nebo před vstupem do domu by měla být taková, u které je v katalogovém listu definovaný proud Iimp pro testovací vlnu 10/350 us a tento proud by měl být co největší. Obvyklý požadavek pro toto umístění (tzv. svodič Typ 1)je minimálně 2,5 kA. Obvyklé proudy Iimp bývají 2,5 kA až 5 kA.

Přímo před přístroj pak patří taková, která má definované parametry pro testovací vlnu 8/20 us (mnohé mají údaj pro vlnu 10/350 i 8/20 a jsou tedy použitelné pro obě místa.), jedná se o Typ 2 nebo 3 . Významný parametr je také ochranná hladina (napětí, které ti to pustí do přístroje). Ideální je samozřejmě mít řetězec 1 + 2 + 3, ale to leze do peněz.

Bleskojistky (a hlavně ta venkovní) by měly být v nehořlavé krabičce koncipované tak, aby v případě zásahu a značného ohřevu měly kam fouknout případné horké plyny a všechny bleskojistky by měly být uméstěné tak, abys k nim dokázal dovést slušné zemění (pár metrů koaxu navíc neuškodí, pár metrů PE drátu navíc může dost podstatně snížit ochrannou úroveň.

Nějak mi uniklo na co to bude používáno - bude to CB na 27 MHz, VKV radioamatérština nebo rádio/televize ?
Pokud máš jasně dané frekvenční pásmo, tak je nejlepší onen úzkopásmový čtvrtvlnný zkrat, ale na 27 MHz je vlna trochu dlouhá na to, aby se to prodávalo jako součástka. Asi by to šlo ubastlit:
Zde je pár rozumných doporučení jak na to, pokud je to pro CB:
http://czfree.net/forum/showthread.php?postid=54192

Pro výběr bleskojistky potřebuješ vědět jaké tam budeš mít konektory (BNC, F, N nebo jiné?), jakou bude mít koax impedanci (50 nebo 75 ohmů), v jakém rozmězí frekvencí to hodláš používat a také jaké výkony přes to hodláš pouštět (pokud jde o víc než pár wattů).

Nebál bych se českých výrobců:
http://www.prepeti.cz
http://www.saltek.cz
http://www.hakel.cz

U zahraničních například citel, dehn, ....

Ale vždy bych se držel výrobků, ke kterým se dají najít parametry Iimp, In a obvykle i Up. Tam, kde parametry chybí, to obvykle znamená, že se výrobce nemá čím chlubit. nejhorší kategorie jsou pak výrobky, ke kterým se nedá dohledat ani katalogový list, ani kdo je vyrábí.

Zrovna ta bleskojistka z Amazonu (Workman A28) asi patří do té poslední kategorie - nedá se k ní nalézt jakýkoliv bližší technický údaj, což indikuje pochybný rodokmen a nejistou kvalitu. Není to jen můj první dojem, kanadští radioamatéři se o tom zmiňují zde: http://www.orcadxcc.org/content/pdf/Lig ... 9apr13.pdf

Podobně pochybných a ještě pochybnějších bleskojistek jsem na trhu viděl dost. Když jsem si kdysi dělal nějaký cenový průzkum, tak mi jako rozumná volba vypadl právě ten český Brok (http://www.prepeti.cz).
Odpovědět