Využití ozónu v dezinfekci, sterilizaci a léčbě

...aneb jak účinně pomoci sobě, či bližnímu svému.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Využití ozónu v dezinfekci, sterilizaci a léčbě

Příspěvek od PeFi »

Atrey píše:O farma loby s tematem Ozon je prosty blabol.
...
... je silny zdroj volnych radikalu, ktere organismu rozhodne nepridaji.
Je to stejny nesmysl, jako tzv. MMS. Pit roztok oxidu chloriciteho......
...
Proto do sebe cpeme vitaminy C,E,A , abychom se radikalu zbavili. Uz takhle do sebe cpeme chemie az az.
...
Co se tyce ceny, prosta ekonomicka hlediska chlornan sodny je mnohem levnejsi nez priprava a aplikace ozonu ve vodarenskem prumyslu. Ozonem osetrena voda je sice mnohem chutnejsi, nez chlornanem, ale zijeme ve vrcholne kleptokracii, kde rozhoduje cena a ne chut.
Kéž by to bylo tak jednoduché. Vtip je v tom, že tělo si pro boj s některými "bacily" syntetizuje H2O2 a likviduje je tou člověku strašně škodlivou oxidací.Z toho je jasné, že na "bacily" lze zaútočit pomocí externě dodávaných oxidantů, což zahrnuje expozici MMS, H2O2, O2, i O3.

Kdybych si z výše uvedené "nabídky" měl vybrat čemu vystavím své tělo, tak pořadí bude O2 (kyslíkový generátor/stan), MMS, H2O2 a O3 bude úplně na konci. Blbé na tom je, že seriózní studie ohledně oxidantů chybí. A není vůle je udělat, protože suroviny jsou tak levné a zoufale nepatentovatelné, že takovou studii nikdo nezaplatí. Naštěstí jsou aspoň nějaké drobné studie na myších a jiných hlodavcích.

Dávkování,které příliš neuškodí, ale něčemu pomůže, se dá nanejvýš odhadovat podle informací z poměrně pochybných anonymních zdrojů, takže je s tím spojené nemalé riziko předávkování. Na druhou stranu, pokud tělo není zhuntované nebo nemá genetickou vadu (G6PDH), tak mu menší (!) expozice radikálům zase tak moc neublíží.

Zdravé buňky mají k dispozici silné antioxidanty (glutathion). Pro lidi s onou genetickou vadou je pak paradoxně nebezpečný jak jakýkoliv "odborníky" nenáviděný oxidant, tak taky mnohými oblíbený antioxidant (vitamín C), protože při dodávání dostatečného množství vitaminu C se tento vitamín chová jako prooxidant. :lol:

Vitamíny do sebe cpeme z mnoha důvodů, jenomže už ozývají hlasy, že každodenní přísun antioxidantů může tělu bránit v syntéze H2O2.

P.S. Vodu desinfikovanou MMS lze "neutralizovat" (zbavit zbytku radikálů) přidáním trochy vitamínu C. Bude to zcela bezpečné do okamžiku, než nějaká chytrá hlava v bílém plášti prohlásí za životu nebezpečný i vitamín C. Až bude čas, tak rozpadlické zásoby doplním o desam solid od bochemie právě pro účely snadné desinfekce vody - přijde mi to ve spojení s vitaminem C ve všech ohledech lepší, než savo.
Katka
Příspěvky: 1
Registrován: 17.08.2017 14:08
Pohlaví: žena

Re: Využití ozónu v dezinfekci, sterilizaci a léčbě

Příspěvek od Katka »

Dobrý den,
chtěla bych si pořídit generátor ozónu, ale po přečtení příspěvků, si nejsem jista výběrem přístroje. Potřebuji ho na desinfekci místností do 20m2 a auta. Má, ale pouze výkon 200mg/hod. tak nevím, zda-li kupovat.Jedná se o tento přístroj http://spam.cz . Chci ho pouze pro domácí využití.
Děkuji za radu.

Spam. Ban. Fab
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Využití ozónu v dezinfekci, sterilizaci a léčbě

Příspěvek od Woody Crafty »

Docela by mě zajímalo, kolik mg ozónu by dokázala vyprodukovat klasická dlouhá UV zářivka o vlnové délce produkující ozón. Protože ozonizátory 10 000mg/h jsou už docela nechutně drahé.
Podle mě je v tomhle budoucnost nejen pro rozpadlíky a SHTF scénáře. Žádné kýble toxické chlorové desinfekce, ale UV a ozón.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
poloventilator
Příspěvky: 143
Registrován: 01.05.2020 14:25

Re: Využití ozónu v dezinfekci, sterilizaci a léčbě

Příspěvek od poloventilator »

Nejsou tak drahe, na ebay koupis za cca 1200 kc z ciny i takovy co dava 20 000 mg/h.
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Využití ozónu v dezinfekci, sterilizaci a léčbě

Příspěvek od vrabi »

Na aliexpressu jsou pořád generátory s odesláním ze skladu v ČR kolem 35 USD. Při objednání z číny se lze dostat na cenu kolem 20 USD. To se mi nezdá zas tak moc. Zářivka je vhodná tak maximálně do nějaké bedýnky, ozonu nikdy nevytvoří tolik, aby vydezinfikovala místnost. Cena generátorů sice vzrostla, ale nezdá se mi to nějak strašné.
gen.jpg
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Využití ozónu v dezinfekci, sterilizaci a léčbě

Příspěvek od Woody Crafty »

Papír snese všechno. Zvlášť ten čínský. Co to pak produkuje v praxi, těžko ověříme bez analyzátoru. Zy certifikované ozónizátory stojí tak 8 000 nejlevnější. A ty lepší 10 000 mg/h klidně přes 15 000.
Dokonce jsem viděl certifikovaný u kterého tvrdili že je uvnitř UV zářivka místo těch keramických destiček. Takže až tak malá produkce ozónu tam asi nebude. Ikdyž malá UV lampa na desinfekci vody produkuje 600 mg/h jak jsem se díval.

Za mě by byl ideál UV-C zářivka kterou bych instaloval do klasické patice a produkovala by jak UV tak ozón. Že by se to dalo dát třeba i do plesnivého sklepa a zapnout tak na týden a hned by z toho byl vhodný sklep na prepperské zásoby.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Využití ozónu v dezinfekci, sterilizaci a léčbě

Příspěvek od Woody Crafty »

V českém eshopu prodávají 10 g/h ozónizátor za 2500,- a číňan prodává vzhledově zcela identický za polovinu a tvrdí že to má 26 g/h. Dá se tomu věřit?

Mají tam taky ozónové akvaristické bublátko 1 g/h pro rozpadlické účely za 18 $ :
https://www.aliexpress.com/item/4000994343905.html
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Využití ozónu v dezinfekci, sterilizaci a léčbě

Příspěvek od hrd »

Jestli ten český e-shop jen nepřeprodává z Číny. Kdyby čínský stál 1250 a "západní" 2500, tak asi beru západní, ale co já viděl, tak se ceny pohybovaly spíše kolem 10 000 (tedy komplet, s větrákem, v krabici). To už mi přišlo moc, takže jsem koupil čínský (5/10 g, cca 2200 s dopravou). Výkon nezměřím, ale v autě bys za 30 sekund po zapnutí nevydržel.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2895
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Využití ozónu v dezinfekci, sterilizaci a léčbě

Příspěvek od bacil »

Záleží na tom, co je vevnitř, ty vnitřnosti mají ty certifikované a necertifikované, bohudík úplně stejné čísnké moduly. Na roztržení atomů kyslíku je zapotřebí nějaká ne malá energie, takže čím výkonnější, tím musí mít výkonnější měnič a větší desky. Níže uvádím orientační dnešní ceny samotného generátoru (elektronika + desky) v číně včetně dopravy.

200mg/h je tak do auta asi $4 - nekupujte 220V verzi, ale 12V do auta.
3,5g/h se běžně používá na čištění klimatizací asi $10
10g/h asi $15
28g/h asi $20

Samotné keramické desky se liší velikostí podle výkonu generátoru a stojí $3 až $12 jedna. Starší druh je vodivá cesta na bílé keramice, novější je vodivá cesta pod fialovým lakem na bílé keramice. Alternativa k deskám je nerezová síťka v trubce a druhá na povrchu - lepší je ta fialová deska. Desky i modul je nutné chladit i při tom nejmenším výkonu 200mg/h dostatečným proudem vzduchu od větráku, zahráté desce roste svod a pak skoro nic negeneruje, jenom to žere elektriku.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Využití ozónu v dezinfekci, sterilizaci a léčbě

Příspěvek od Woody Crafty »

Vlastně je divný ten český prodejce s těmi 10g/h. Protože ta čínská deska z bílé keramiky má mít výkon 7g/h. Tudíž by to odpovídalo třem deskám 3x7=28. Leda že by číňan udával maximální teoretický výkon (jak má ve zvyku) zatímco český prodejce udává reálný výkon dvou desek při daném chlazení. Bohužel počet desek neudává.
https://www.lunzo.cz/ochranne-pomucky/g ... -1000-mg-h

Možná by z jedné desky šel zbastlit i ozonizátor vody. Ale byl by zřejmě problém s chlazením.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2895
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Využití ozónu v dezinfekci, sterilizaci a léčbě

Příspěvek od bacil »

Ty desky se dost liší velikosti a meandrem. Na výkon v g/h má vliv i rychlost větráku, čím vyšší, tím lepší. Když na ten svůj koukám potmě, tak je vidět, jak desky pohasínají, mám tam hodně silný větrák s laminárním prouděním. V té plechové bedně ten větrák vůbec nemá optimální režim jak pro foukání, tak pro vycucání maxima z desek.

Do vody je jednodušší použít UV-C, případně malý 200mg/h v komůrce za čerpadlem (pokud to je pro akvárium).
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
mhi
Příspěvky: 432
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Využití ozónu v dezinfekci, sterilizaci a léčbě

Příspěvek od mhi »

Prisel mi z CN generator ozonu objednany zacatkem nouzoveho stavu, 3-deskovy keramicky, tusim 15g/h. Pouzivate to nekdo na desinfekci jidla - nakupu? Ze bych to strcil do nejake bedny, hodil ven, na par minutek zapnul a pak nechal O3 pracovat. Treba bych rad zacal znovu kupovat nebalene pecivo, ktere jsem si musel odeprit, protoze lide se k nemu chovaji hrozne.

Jeste otazka, jaky ventilator na tech 15g/h pouzivate? Musim to tam dobastlit, idealne bych rad nejaky levny "230V fan", zatim tam pouziju nejaky pocitacovy 12V.

Odkazy k tematu, ktery jsem nasel: http://www.ozonefac.com/application/Ozo ... ation.html a https://www.finecooking.com/article/ozo ... he-kitchen
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Využití ozónu v dezinfekci, sterilizaci a léčbě

Příspěvek od viktor »

shodou okolnosti me za par dni prijde postou generator ozonu objednany před koronou.... tak se pak muzu podeli to zkusenosti. Asi by neskodilo , jak vidim debatu, se vrátit na zacatek co to vlastne ozon je a jak funguje.
Ozon je O3, proste nestabilni molekula kysliku, je tam proste atom navíc. Proto se ochotne rozpada pokud do ni lehce stricite. Tak vznikne O2 a O1. O1 je taky nestabilni a snazi se něco okamzite najit a sparit se na něco stabilnějšího , třeba další O1 a vznikne tak normalni O2. Protože je O1 "volnej" tj, nemá partaka a ma snahu se hnet parit ( je radikalni " je to proste volnej radikal. Pokud se spari s necim jinam nez zrovna s O1 tak to vlastne spali a vznikne teplo a prislusna "spálenina" . O1 ma ruzne "komerni"nazvy napr, tvz. aktivni kyslik z pracich prasku s belicim účinkem. Peroxidove blondyny to je stejny efekt peroxid vodiku ( H2O2 ) stejny efekt proste zas H2O a O1. Jeho nebezpecnost je dana tim ze se ochotne "pari" s lescim, Napr. s kapalinou která je ve plicnych sklípcích a udrzuje je rozevrene, kapalina se také "spaluje" v kysliku ale telo ji dokaze za normálního pO2 doplnovat. Takze pusobeni O1 v plicich lze prirovnat ke dychani O2 za vysokého tlaku. Také nic co by slo provozovat trvale bez nasledku. O1 napada vse, co napadnou lze. Ale přitom se spotrebuje, jeho pouziti k desinfekci vody je supr, pouziva ho rada pripravku pro desinekci hody urcenych napr Sanosil DDW. Jeho ucinej je prakticky okamzity ale ne trvaly, proto Sanosil ještě obsahuje ionty stříbra. Generatory ozonu jsou prima a fungujou dobře pokud je s nima odpovídajícím zpusobem zachazeno, tj, jejich vykon odpovida zameru a expozice také. Ta ke to sevsim podobnym. SAVO ve studni není spatnej napad a jde to v pohode pit pokud nenalijete do 0,5 m3 20 l SAVA :-) to vi asi kazdej. S ozonem je to dost podobne.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2895
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Využití ozónu v dezinfekci, sterilizaci a léčbě

Příspěvek od bacil »

Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Využití ozónu v dezinfekci, sterilizaci a léčbě

Příspěvek od vrabi »

Originál bedýnka má tuším ventilátor Sunon 120x120x38mm 230V AC/140mA 44dB SUNON DP200A-2123XSL https://www.svetsoucastek.cz/ventilator ... l-p112855/

Chlazení desek se nesmí podcenit, nechlazené nebo špatně chlazené desky brzy odejdou.
Takže určitě bedničku a do bedničky ventilátor.
Uživatelský avatar
mahroch
Příspěvky: 124
Registrován: 20.12.2012 23:52

Re: Využití ozónu v dezinfekci, sterilizaci a léčbě

Příspěvek od mahroch »

Mne taky konecne dorazil generator ozonu, v bedne, s casovacem. Mozna trohu po prvnim funuse, ale v slusne casove rezeve pred druhym, podzimnim ...

Ma sice nalepku 20g, ale vevnitr je jen jeden ten modul se dvema destickama (tema levnejsimi), tak mozna to ani 20g nebude, fakt nevim ...

V jinem vlaknu se psalo, ze desticky je potreba po pouziti vytrit IPA, kvolu ocisteni .... Fakt to delate? Ze to cele rozmontujete vytrete a pak slozite zpet?
Neříkej, že to nejde, raději řekni, že to zatím neumíš.
cipis
Příspěvky: 4829
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Využití ozónu v dezinfekci, sterilizaci a léčbě

Příspěvek od cipis »

Občas a někdo to vyfoukává kompresorem.

Jinak není co složitě vymontovávat, stačí x šroubů, sundat hlavní kryt, otřít, a zase nandat kryt a zašroubovat.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1169
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Využití ozónu v dezinfekci, sterilizaci a léčbě

Příspěvek od Patrol »

Už jsem to někde psal, ale shrnu to znovu.
Generátor ozonu používám celou dobu, co se řeší Covid19 zejména na nákupy. Vleze všude, takže jen nechám nákup v prostoru tak jak je v tašce. Nechám ho funět v autě před domem i s nastartovaným motorem a puštěnou klimatizací, kterou tak zároveň pročistím. Do auta nahážu i vrchní vrstvu hadrů, co jsem měl na sobě a roušku s respirátorem(většinou nosím oboje). Střídám i manželčino auto, abych nezatěžoval plasty v autě moc, a obě auta jsou tak čistá.
Dále jsem s tím profoukl i některý místnosti v baráku a padaly i berušky, jepice...co bylo za trámama a kolem oken. Možná by to mohlo při delší expozici hubit i moly a červotoče. :D
Mám taky Číňana z Aliexpresu a podle všeho maká spolehlivě. Desky neotírám lihem po každém použití, ale tak jednou za 5-10 spuštění, a i tak si myslím, že to není nijak kritické. Na bílém ubrousku s lihem moc prachu nikdy není a navíc dírama je dovnitř vidět, jestli desky nejsou zaprášené.
Důležité asi je si dobře spočítat za jak dlouho se ozónovaný prostor Vaším generátorem nasytí a přidat alespoň 30 minut navíc.
Hlavně bezpečně, nenechat tam zavřenou třeba kočku, morče, ani kytky, potom to pořádně vyvětrat!
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Využití ozónu v dezinfekci, sterilizaci a léčbě

Příspěvek od viktor »

testuju THROW-N-GO od fy SLAMMER je to na acu a funguje. Nevim jak z viry ale pachy to umi likvidovat perfektne. Odmoril jsem i auto od smradu z cigaret a botnik :-) 20mg/hod, sklep atd.. fuguje to 4 az 5 hod , ale to jsem nezkoušel. Zatím se s tim učim zachazet.
https://cs.strobl.cz/throw-n-go-ozone-air-purifier/
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2895
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Využití ozónu v dezinfekci, sterilizaci a léčbě

Příspěvek od bacil »

Za 2 litry, a to se při těch 20mg fakt vyplatí. 200mg je u číňana do 5$ jako stavebnice na 12V.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Odpovědět