Voda v domácnosti

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Marglin
Příspěvky: 466
Registrován: 14.09.2013 2:09
Pohlaví: muž

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Marglin »

Doporučuval bych se nehádat, pánové. Prostupnost materiálů pro UV záření je dosti komplexní problém. UV záření začíná na 0.1nm a končí na 400nm, křemenné sklo propouští UV záření v rozmezí 180-400nm. V podstatě můžeme říct že čím víc křemene, potažmo silikonového dioxidu je, tím vyšší má UV propustnost. Ovšem podle studií které jsem četl má i obyčejné sklo asi devadesáti procentní propustnost UV záření v zóně UV-A (400-315nm) stejně tak i čirá PET láhev. Speciální skla s vysokým podílem křemene potom propouštějí i část záření ze zóny UV-B 315-280nm (která je pro buněčné organismy více smrtící. Podle té studie kterou jsem uváděl, jsou sklo a barevné plasty méně vhodné než plasty čiré a to právě kvůli snížené propustnosti v UV části spektra. Také záleží na chemickém složení plastu a síle stěny láhve. Například PET má mnohem vyšší UV propustnost než PVC. Abych to sumarizoval, přestože řasy rozhondně "nejedou" na UV (jak prokázala ona studie UV záření narušuje buněčnou strukturu mikroorganismů fatálním způsonem) nelze říct, že PETky mají vyšší propustnost UV než sklo. PET láhve jsou prubířským kamenem SODIS kvůli snadné dostupnosti a odolnosti (představte si baterii skleněných láhví přepravovanou jeepem po somálské "dálnici") a také proto, že sklo je cennější a proto se ve velice chudých zemích krade. Další věcí je, že žádná ze studí kreré jsem četl neprokázala uvolňování anorganických látek z PET láhví vystavených slunečnímu záření do kapalného obsahu. Genotoxicita sice byla u vody v PETkách detekována, ovšem pouze u vzorků které byli naplněny tou samou vodou po dobu dvou měsíců a následně vystavených cyklům slunečního záření po dobu dalších 1-6měsíců. Výzkumníci doposud nebyli schopní detekovat fotodegradační, či genotoxické elementy v koncentraci která by ohrožovala lidské zdraví.
Joe Azbest
Příspěvky: 930
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Joe Azbest »

Co se týče vody, tak toto je opravdová rozpadlická bomba :-)
http://veda-a-technika.eurozpravy.cz/ve ... -borovice/
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od dracekvo »

donovanstangiano
Příspěvky: 293
Registrován: 11.11.2013 9:47
Pohlaví: muž

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od donovanstangiano »

Ahoj, jakou máte v posledních letech průměrnou spotřebu vody v domácnosti? Myslím tím průměr na hlavu a napojení na obecní vodu (nebo vlastní studnu) takovou konzumní klasikou (všechny kohoutky, záchod, pračka).
Nemyslím použitím mimo zdi bytu (zalévání, bazén, atd.).
Snažil jsem se porovnat dva roky - šetřivý X nešetřivý a snížil jsem to jen o 5 m3 celkově. Spotřeba na hlavu je cca 35 m3).
Dík.
"Vždycky se najde někdo, kdo vám zkazí aspoň den, když ne celý život." Ch. Bukowski
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od krvfx »

To vypadá jako docela dost - mě to komplet vychází letos okolo 25 m3 na osobu (až podivně málo, ale je to tak). Maximum, co kdy bylo, jsem měl 32,5 m3.
Wagoneer
Příspěvky: 159
Registrován: 20.11.2011 21:14

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Wagoneer »

Já dlouhodobě podobně. Cca 26-28 kubíků. Z toho jednou ročně bazének 3.5m3. Zalévám dešťovkou, nádrž 4m3.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od proforma »

18-20 m3/os./rok.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
DarkViperCZ
Příspěvky: 182
Registrován: 30.01.2016 11:39
Pohlaví: muž
Bydliště: Improvizovaný kryt z větví a listí :-)

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od DarkViperCZ »

Tak u nás je to zhruba 25 až 26 kubíků na osobu a rok.
Adaptace je klíčem k přežití. ;-) A jak říkám: Nothing is impossible. :-)
Aesculap
Příspěvky: 11
Registrován: 20.10.2012 12:11

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Aesculap »

V domě nemáme tekoucí vodu ani studnu. Takže 14,5 m3 dovážené pitné ze studánky... Tedy cca 40 l/ osobu a den..
Užitkovou dešťovou nepočítám..
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od JirkaK »

Tak já mám rovných 30m3 na osobu za rok. Holt dvě dcery, tak to se pořád něco pere.
Uživatelský avatar
Rookie81
Příspěvky: 242
Registrován: 02.02.2011 21:14
Pohlaví: muž
Bydliště: moravské slovácko

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Rookie81 »

spotřeba vody v domácnosti je fakt veliká, já už dlouho uvažuju o nádrži na dešťovou vodu. Od studny mě odrazuje byrokracie a taky nekvalita vody ve studnách sousedů - není pitná. Dešťovka je měkká, i kdyby byla "jenom" na praní, splachování a zalévání, tak je to úspora jako hrom.
Zatím sbírám dešťovku z půlky střechy do velkého sudu, využívá se jenom na zalévání. Přemýšlím o nádrži zapuštěné do země, hned vedle garáže ve které by bylo čerpadlo a filtr.
poutak-md-56d9710b8e114_595x395.jpg
poutak-md-56d9710b8e114_595x395.jpg (130.03 KiB) Zobrazeno 15603 x
Máte doma něco takového? Jaké jsou zkušenosti?
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od JirkaK »

Nemám. Pokud bych měl vodu do 5m hloubky, tak radši studnu. Pořizovací náklady přibližně stejné.
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od herman »

Ono záleží, kde bydlíš. Pokud někde ve velkém průmyslovém městě, tak tu dešťovku asi jen na splachování.
Až v pekle nebude volného místa, pak mrtví budou bloudit po zemi.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od K4cer »

Pokud by měl vodu do 5m hloubky (hint: ze sklepa je qodě blíž) tak by mu stačilo natlouct do země šestičtvrťku se špicem a vosadit pumpu, ideálně Lilu (a případně k ní eletrický čerpadlo). Na zalévání a jako užitková voda naprosto v pohodě a v nouzi snad i na pití, kdyby byla jen kousek přes limit třeba.
Kdybych nebydlel v blbým paneláku tak tohle je jedna z prvních věcí co bych udělal. Podrobněji už se to rozebíralo ve vlákně vo studnách nebo pumpách.

Jinak na sběr dešťovky má kolega zakopanou IBCčku a tahá to malým čerpadlem, funguje to a až na spotřebu elektřiny je to voda zdarma. IBCčka de koupit běžně na inzerát a dou i pospojovat.
Další vylepšení: na půdu (pokud je k dispozici) umístit menší nádrž a tuto doplňovat z podzemní (nebo studny) el. čerpadlem spínaným plovákem, a v nouzi ručně tou lilou. Bylo by potřeba samostatný rozvod užitkový vody, která by tekla samospádem. Na wc to stačit bude, na pračku by mělo taky, už jsem velmi podobný systém viděl a fungovalo to.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Rookie81
Příspěvky: 242
Registrován: 02.02.2011 21:14
Pohlaví: muž
Bydliště: moravské slovácko

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Rookie81 »

studnu nechci, voda je u nás ve 4-6 merech, sousedi mají jak kopané, tak vrtané studny a voda je jenom užitková, navíc dost tvrdá. Tak ve studni nevidím žádnou výhodu, k tomu se v létě omezuje odběr kvůli suchu.
V Německu a Rakousku se platí stočné z plochy střechy a úhrnu srážek, čekám kdy to samé napadne naše pomazané hlavy.

K4cer - ibc mě zajímá, nevíš jestli ji má zabetonovanou nebo jen obsypanou pískem? Bojím se že by se ta nádrž zbortila.
JenDAG
Příspěvky: 582
Registrován: 05.02.2015 23:24
Bydliště: Galactic Sector ZZ9 Plural Z Alpha

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od JenDAG »

Rookie81 píše:V Německu a Rakousku se platí stočné z plochy střechy a úhrnu srážek, čekám kdy to samé napadne naše pomazané hlavy.
Uz napadlo. U nas se taky plati, kdyz je okap napojen do kanalizace.
Novostavby musi mit zpracovani destovky na pozemku.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od K4cer »

Rookie81:jen zasypanou hlínou - on to má (v souladu se stylem sobě vlastním) jako dočasný řešení, protože to bylo nejjednodušší a až se to posere tak to bude řešit pak.

Kdybys ji jen lehce obetonoval tak ta vnější klec tlak země udrží, jde hlavně vo to zabránit prosýpání hlíny dovnitř klece, a taky by to zabránilo vytlačování prázdný nádrže směrem nahoru.

Ale tu studnu bych nezavrhoval. Na 4 - 6 m (případně mínus hloubka sklepu) ti stačí narážená studna, kde jsou náklady minimální (trubka, špic, nějaký mufny pokud to budeš dělat ve sklepě, největší položka by byla právě ona pumpa) a pokud to uděláš ve sklepě tak vo ní nemusíš nikomu vykládat ;)
To že je voda tvrdá na zalejvání nevadí, na užitkovou taky moc ne (já mám šíleně tvrdou vodu z vodovodu a dá se s tím žít), ale hlavně, je to zdroj vody.
K tý nepitnosti jsem už taky něco psal: to že voda (dle normy) není pitná neznamená že se nedá pít. Norma na pitnou vodu má takový limity, aby ji mohli pít i děti a dlouhodobě - a v našich krajích voda ze studny často neprojde pro dusitany. Jenže norma na dusitany v uzeninách je asi 200x (nebo tak nějak, oveřte) vyšší - takže si dáš vo jedno kolečko salámu denně míň a seš na tom samým. V případě nouze i voda překračující přísný limit normy bude na pití lepší než dešťová, a rozhodně lepší než žádná.
U dílny mám naráženou studnu bez jakýhokoliv certifikátu. Voda bez barvy a zápachu, akorát s trochou písku. Postupně jsem z ní zkusil pít a nestalo se nic, v případě výpadku vodovodu bych neměl nejmenší problém ji používat. Doma mám malou zásobu (20L kanystr) a v krizi počítám právě s touhle (nebo jinou v okolí) studnou.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od bacil »

Pokud je voda nepitná na dusičnany, stačí dát do každého hrnku malou špetičku vitamínu C. Kupuju jednou za uherský rok kilo tady:

http://www.fichema.cz/117-kyselina-askorbova-e300
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
dawsa
Příspěvky: 39
Registrován: 28.01.2014 13:33

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od dawsa »

Mám nádrž z bývalého septiku 5 m3, než byla v obci kanalizace. Po přípojení kanalizace jsem měl už připravenou v zemi trubku a stáhnul do septiku dešťovku ze střechy , kterou teď používáme jen na zalévání zahrady. Minulý, vlastně už předminulý rok nám ale přes léto došlo i těch 5 m3 a nebylo čím zalévat. Pokud to chceš tahle používat, tak všechno dobře naplánuj (sleduj, kolik vody potřebuješ). Hned bych to používal i na splachování, ale nemám k tomu rozvod této vody a do mojí slámostavby to obtížně dodělám. Když jsem to stavěl, tak jsem ještě nečetl Rozpad:-).
paja
Příspěvky: 191
Registrován: 30.03.2014 19:27
Pohlaví: muž

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od paja »

šel bych spíš do té studny, pokud je možnost. Finančně to vyjde zhruba nastejno a ta voda je furt jak oužitková čistá. Do té nádrže na dešťovku se ti dostane bordel a prach, pak se to začne kazit a smrdět, po pár letech tu nádrž budeš muset čistit, každý déšť znamená zamíchaní celého obsahu, studna mi příjde jednodušší.
JInak sám chytám dešťovku do spojených sudý a ibc nádob a zalévám konví nebo samospádem mikrozávlahou.
Odpovědět