Konstrukce a výstavba krytu

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od mhi »

Dekuji za dalsi odpovedi, ano, tak nejak jsem pocital s moznosti vse schovat. Protoze jsem "v zabydlenem", jeden z vydechu (a mozna i dalsi, pridelam-li pozdeji dalsi) bude v kerich. Tady je dalsi riziko, ze dojde k jejich neumyslnemu zapaleni.

Jak se v praxi resily problemy s filtroventilaci, kdy bylo napr. nutne udelat nejake improvizovane prepojeni, opravu ? Tim dojde k poruseni ciste a spinave casti. Uplne si nechci predstavovat to, ze se v nejakem okamziku budu muset rozhodnout zda otevru tu trubku, abych tam napr. nahrnul pisek proti pozaru a tim zanesu kontaminaci dovnitr. Zdvojovat ten system uplne nechci, mam to male.

Cim vic je nejaky ukryt realny, tim vic zacinam resit "coby kdyby" a hloda ve mne myslenka "nedelej to slozite", abys to opravil i za tmy, bez naradi, atd.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5352
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od Rafael »

Jelikož mi zdivočela rybízovna a vinička, tak mě to napadlo.
Ostružiní, šípky, myrobalány a podobný trnitý bordel se stal skoro neprostupným.
Něčím takovým bych osadil okolí ventilačních otvorů. Případně ještě kolem navozil nějaký odpad.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Radek07
Příspěvky: 1186
Registrován: 30.07.2011 11:30

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od Radek07 »

TomSmith
Příspěvky: 1274
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od TomSmith »

Ochrana před granátem ve ventilaci:
https://www.koreus.com/video/surprise-b ... enade.html
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od mhi »

Wdog píše: 25.10.2023 10:28 - dej si také pozor na kondenzaci vody, pokud bude trubka z podzemí, např. sklepa, který je teplejší než podnebí vebku v zimě, tak může být vyústění trubky výrazně chladnější, a tak v něm bude kondenzovat voda a stékat zpět dolů trubkou.
Mohu potvrdit, ze tohle je problem. Puvodne jsem mel podezreni, ze louze a tropicke podnebi uvnitr jsou zpusobeny zaprsenou/zasnezenou vodou (nemam vyusteni jeste dodelane). Ale ono ne ... kondenzuje to na stenach jako blazen. Takze z toho mam lihen komaru :). Vcera vecer jsem tam dal pod trubku PETku a je v ni tak deci. Problemem jsou zjevne ty useky, ktere uz jsou blizko terenu (je to krasne videt jak se objevi postupne kapicky). Takze ponauceni pro priste, ukladat hloubeji.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od Pez »

Toto jsem řešil při odvětrání podloží pod podlahou. Jsou díly přímo do potrubí, které sbírají zkondenzovanou vodu a mají vývod na hadici resp. trubku do kanalizace. Nejlépe je mít stálou cirkulaci vzduchu a vlhký vzduch odvádět ven.
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od mhi »

Odkaz na prislusne dily pro inspiraci bych uvital. Tohle jsem mohl zrealizovat asi pred zahrnutim zeminou nekde venku, skoda.

Ted budu muset zacit resit nucenou ventilaci a mereni teploty/vlhkosti, abych uvnitr dosahl rozumneho klima pro uskladneni potravin, at se ma snaha vyuzije i "mirove". Zvazuju nektere z ventilatoru https://www.kvelektro.cz/potrubni-venti ... y=priceAsc - je jasny rozdil mezi nejakym kluznym mechanismem a kulickovym loziskem, rozdil plast vs. rezavejici kov uz uplne nevidim, prikonove i vykonove jsou si ty levnejsi celkem podobne (neni tam radovy rozdil). Otazka je, jestli by neco takoveho bylo pouzitelne s menicem i v rezimu nouze. Nejsem asi schopen spocitat jaky prutok budou mit ty ventilatory po pridani pred-filtrace a filtrace, takze ani neumim rozhodnout jaky min. hodinovy prutok potrebuju. Jsem smiren s tim, ze asi bude nutne kvalitnejsi reseni. Nejaky praktik? (mimo navrh abych koupil hotove typu FVZ-100 ;) ).
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od Pez »

Např. tady https://www.vzduchotechnika-levne.cz/ve ... acni-jimky
Voda ti v potrubí zkondenzuje skoro vždy, důležité je aby to místo kondenzace bylo buď až tam kde je to pak vyspádováno ven aby voda odtekla nebo když místo kondenzace už neumíš ovlivnit tak se dá umístit ta jímka, pokud máš kam a samozřejmě musíš mít možnost z té jímky vodu odvést.
Tou nucenou ventilací se zbavíš jen vlhkosti v bunkru, v odvodní trubce platí to výše uvedené.
Ventilátor bych bral s kuličkovými ložisky, plast nebo nerez.
Edit: výkon ventilátoru musíš spočítat, pokud to neumíš uděláš nejlíp, když si to necháš navrhnout od nějakého vzduchaře.
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od mhi »

Odkazovane prvky zda se ale porusi hermeticnost meho systemu. S pomoci 3D tiskarny mam asi lepsi napad jak na to. Mimochodem, na tom webu to skoro vypada jako 3D tisk, nebo je to jen nejaky vzor ?

Jak jsem se dal dival na ventilatory, mozna je vyhodnejsi koupit 4 levne (kluzne,plastove) misto jednoho kulickoveho. Nepomohlo by tem kluznym prodlouzit zivot, ze bych je umistil o 90' otocene (k zemi) ? Stejne tam budu nejspis mit uz kvuli kondenzatu vypustitelny "sifon".

Jak resite vydech z ukrytu, aby to nesalo kdyz ztratite v ukrytu pretlak? Dela se na to nejaka nenarocna klapka? (ano, o vykresech "samo domo" vim, jde mi spis o prumyslovy produkt). Jak last resort samo-domo reseni mne napadla samozrejme nejaka pryz + 3D vytisk, mozna v kombinaci s https://en.wikipedia.org/wiki/Tesla_valve
sigurd
Příspěvky: 397
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od sigurd »

Ak na výstup kvapaliny z jímky kondenzátu zaradíš "sifón" trubka v trubke o dostatočnej výške kvapaliny (podľa plánovaného pretlaku), tak ti bude odchádzať kondenzát kontinuálne do nejakej zbernej nádoby, a hermetičnosť ostane zachovaná. Na "mierové" odvetrávanie bude postačovať úplne nejaký cca 1W ventilátor (5-12V) s výkonom okolo 5m3/h vzduchu pustený non stop.
Pri výpadku pretlaku stačí zaviečkovať vstup do odfuku.
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od bacil »

mhi píše: 09.01.2024 15:13 Nepomohlo by tem kluznym prodlouzit zivot, ze bych je umistil o 90' otocene (k zemi) ?
Záleží na tom, jestli bude vrtulka viset na magnetickém poli, nebo za segrovku. Musíš se podívat kam je vrtulka tlačená proudem vzduchu, už si to nepamatuju. Obecně jim dost pomůže odlepit samolepku, pod ní je špunt a k té hřídelce nakapat obyčejný olej na jízdní kola, varianta antikorozní na zbraně. Možná by pomohl i teflonový nebo MoS2, ale nezkoušel jsem je.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od mhi »

Dekuji za odpovedi.

Sifon - ano, takove nejake reseni chci udelat (u dilu z linkovaneho webu nevidim prave moznost jak to hermeticky uzavrit).

Ztrata pretlaku: to je jasne, uz jen z takovychto duvodu se mi libi ten kanalizacni system, nechci pocitat s tim, ze budu nejak ztratu pretlaku detekovat/signalizovat, nebo muset pravidelne sledovat (co spanek??). Proto by se mi libil nejaky automaticky system, idealne vec na tento zpusob https://www.thingiverse.com/thing:2668591 (otazka je jaky to muze klast odpor v pruchodnem smeru a jestli se to nezanese, nezaroste to nejakymi breberkami, ...).

Ad olej do ventilatoru: U kluznych pouzder (DryLin??) i u nejakych serverovych ventilatoru s kluznym mechanismem mi bylo jasne receno, ze zadna tekuta maziva, a to v zadnem pripade. Tak nevim ...

Mirova ventilace: ano, ten s prutokem 100m^3/h je extremne naddimenzovany, pocitam s rizenim elektronickou (on-off), nutne to bude uz jen kvuli rozdilum teplot vne-uvnitr.
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od mhi »

Oteplilo se, mam v planu zacit resit venkovni cast nasavani/vydechu pro FVZ. Aktualne mam KGckove DN110 trubky pod urovni terenu ukoncene kolenem, a bud do toho nasadim dalsi KGcko, ktere budu chranit pred UV zarenim (napad je perlinka ci nejaka textilie a na to nejaka "fasada"), nebo plechovou trubku (lepsi pozarni odolnost). Bohuzel nevim jakou, tedy krome varianty "urob si sam" kdy stocim plech, na ohybacce udelam lem, a zanytuju+dam tesneni. FeZn okapove svody se delaji jen 100mm, nechci zbytecne potrubi skrtit kvuli tlakovym ztratam. Mate k tomu prosim nekdo nejaky komentar jakou cestou se vydat?

Na trubce by mel byt nasazeny samo-domo udelany predfiltr, zrejme pouziju nejake hotove prvky + 3D tisk nebo si budu chvili hrat na zamecnika.



Pod vyusteni otevrene ventilace jsem pres zimu dal PETku, nakapalo do ni nekolik litru naprsene a zkondenzovane vody, uvnitr ukrytu je aktualne krasne sucho. Zatim bez nucene ventilace.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od Pez »

Co nerezové komínové trubky, mají falcy, kolena atd.
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od mhi »

Diky, skvely tip! Nemyslel jsem, ze se delaji i 110mm, co je to za komin nechapu, ale budiz :)

https://www.mbterm-krby.cz/p/4304-prodm ... -6mm-nerez
https://www.kominy-obchod.cz/DN-110-mm- ... 1_37_3.htm

S kolenem a redukci by slo udelat i "mirove sani" https://www.mbterm-krby.cz/p/2946-mrizk ... bi-kratki/
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od Pez »

:yes
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od mhi »

Nasel jsem dodatecne jste celkem levne tenkostenne trubky bez povrchove upravy (predpokladam).

https://www.hornbach.cz/p/kourova-roura ... a/8429797/

Otazka je jestli se mi chce resit nejaka povrchovka, nebo tam dam nerez, ktery bude i z dalky zarit...

Ty trubky obecne maji vnitrni prumer 110mm (ten Hornach bude mit 111mm), takze napojeni na KGcko s vnejsim prumerem 110 pujde udelat doufam nanytovanim kratkeho kousku KGcka bez hrdla. Asi by tomu mohlo i jit domluvit horkovzduskou. Dam vedet, jak jsem nakonec dopadl.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od Pez »

Ta trubka má stěnu jen 0,4 mm. To ti dlouho nevydrží.
Osobně bych vzal tu nerez. Nerez se dá samozřejmě taky natřít aby nezářila.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od Wdog »

mhi:
v Blansku je firma, která je schopná udělat nerezové komínové vložky i v netypickém tvaru a rozměru. Ani nejsou drazí, tedy na to, jak jsou nyní ty vložky všude drahé. Ale i tak řešení vyústění z nerez trubek poleze do tisíců.
https://donebe.eu/kominy/

Pozn. Ale pokud chceš řešení za desetinu ceny, dej tam všude ty odpadní KG trubky, a co bude vidět, natři, případně proti požáru obetonuj.
PanJan
Příspěvky: 5
Registrován: 07.04.2024 22:40
Pohlaví: muž

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od PanJan »

Zdravím všechny, stavím dům a napadlo mě udělat atomový kryt z betonové retenční nádrže. Požadavky jsou, aby se v tom dalo přežít alespoň jeden měsíc v případě, že např. vybouchne jaderná elektrárna nebo se použijí jaderné zbraně na Ukrajině. Nejde o to přežít apokalypsu, ale jde o to nepřijít k újmě, než opadne nejhorší radioaktivní spad. Vím, že pro většinu z vás je můj dotaz asi trochu mimo, ale nemám moc čas na pročítání diskuzí a tak se chci zeptat, jestli je tu někdo ochotný, kdo by mi dal tel. číslo a během 10 minut mě do toho zasvětil a ušetřil mi hodiny času neefektivního pročítání diskuzí. Mockrát díky.
Odpovědět