Odvlhčenie domu/bytu- technológie a skúsenosti

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
sigurd
Příspěvky: 397
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Odvlhčenie domu/bytu- technológie a skúsenosti

Příspěvek od sigurd »

Nenašiel som príbuzné vlákno o tejto téme, v prípade, že existuje, tak to presuňte.
Narazil som na DryPol systém https://www.elektrofyzika.cz/sk/produkt ... stem-plus- má niekto s týmto systémom praktickú osobnú skúsenosť?
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
dr78
Příspěvky: 294
Registrován: 13.01.2016 19:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Odvlhčenie domu/bytu- technológie a skúsenosti

Příspěvek od dr78 »

Odkaz vyse nefunguje. Mohl bys nahrat ten spravny?
Update: Už jsem to našel, má to být: https://www.elektrofyzika.cz/sk/produkt ... ystem-plus

Za mne, systém asi může fungovat, ale je to jen dočasné řešení, protože neřeší příčinu vlhkosti, ale jen následky.
Záleží pro jaký účel to potřebuješ. Cena za přístroj je poměrně vysoká, řekl bych že tam bude jen stabilizovaný zdroj 15V stejnosměrných v ceně pár stovek. Ale možná se pletu.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Odvlhčenie domu/bytu- technológie a skúsenosti

Příspěvek od bacil »

GPT
limitní napětí kolem 5V, které jste zmínil, se často uvádí jako hodnota, při které se elektroosmóza stává převažujícím jevem oproti elektrolýze. Elektrolýza je proces, při kterém dochází k rozkladu vody na vodík a kyslík při působení elektrického proudu.

Při použití vyššího napětí než je limitní hodnota, by elektrolýza mohla dominovat nad elektroosmózou a mohlo by dojít k nežádoucím vedlejším účinkům, jako je tvorba plynu a korozní procesy v zdivu. Proto je obvykle doporučováno nepřekračovat toto limitní napětí při provádění elektroosmózy.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Odvlhčenie domu/bytu- technológie a skúsenosti

Příspěvek od mhi »

Podle meho nazoru je vzdy lepsi reseni priciny, byt chapu, ze je to drahe, a nekdy i velmi slozite.

Mam primou zkusenost s tim, ze odizolovani zakladu a drenaz udelala ze stareho vlhkeho baraku celkem zazrak. Potiz je, ze to musi nekdo naprojektovat, jinak se muze vesele stat, ze to naopak vlhkost k domu prinese.

Zajimalo by mne ale jestli mate nekdo prakticke zkusenosti s ruznymi hydroizolacnimi hmotami, ktere prokrystalizuji uvnitr betonu. Jak to chapu jsou 2 principy, jedno se jenom natira, druhe se musi natlacit do vyvrtanych der a prokrystalizuje. Mam 2 podzemni zelezobetonove objekty, kde tohle budu asi potrebovat vyzkouset.
vrb
VIP
Příspěvky: 899
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Odvlhčenie domu/bytu- technológie a skúsenosti

Příspěvek od vrb »

Že by něco prokrystalizovalo už vytvrzeným betonem si nedovedu představit. Nějaká impregnace trochu, ale nemyslím si, že prosákne dostatečně. Máš na to nějaký odkaz co to je?

Ta elektroosmóza - prošel jsem stránky a pořád nechápu princip.
Jak se šíří elektřina ve zdivu, které je spíše izolant?
Kam to tu vodu posílá?
Ty stránky na mě působí hodně pofidérním dojmem.
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Odvlhčenie domu/bytu- technológie a skúsenosti

Příspěvek od mhi »

Bude to trosku spamu. Muj zajem se tyka ZB monolitu, ale bavil jsem se s nejakym technikem a je reseni i pro kamenne domy apod. U tech ZB kci tvrdil, ze kdyz se to udela dobre, spolehlive to zastavi tlakovou spodni vodu (poruchy betonu garazi nakupaku apod.). Pevne doufam, ze ma pravdu :).

https://www.asb-portal.cz/stavebnictvi/ ... droizolaci
https://www.sanax.cz/katalog-produktu/h ... rystalicke
https://denbraven.cz/produkt/cementova- ... ystalizol/
https://www.schomburg.com/cz/cs/oblast- ... droizolace
https://www.stavebniklub.cz/33/krystali ... 8q2Z8oGSQ/
https://www.imod.cz/n/tesneni-betonu-krystalizaci1

----------------------------

Za sebe bych dodal, ze se nepovedla jedna betonaz (rozbity mix, ktery jsem mel poslat hned zpatky at jim to tam zatvrdne nebo ne) a tady je videt jak to dopadlo - po vysekani ne zcela soudrzneho betonu (ve skutecnosti byly puvodne videt jen male mezirky, kterymi se ta voda dokazala protlacit, okem to nebylo moc viditelne).
IMG_2772.JPG
Dal jsem si praci, vycistil vzduchem a wapkou, udelal z plechu formu, vyvrtal nalevaci otvory, vyplnil cele betonovou smesi, zvibroval, nekolikrat zopakoval ... a po roce to vypada, ze se tudy voda nedostane, i kdyz je to takova patlanina (zed jako takova vypada ale hezky ). Nemel jsem na druhou stranu co ztratit, ze...
BOB2016
Příspěvky: 143
Registrován: 23.01.2018 9:50
Pohlaví: muž

Re: Odvlhčenie domu/bytu- technológie a skúsenosti

Příspěvek od BOB2016 »

V ingolstadte v novom kongresovom centre cca 100 metrov od Dunaja som s partiou zapájal hlavný rozvádzač. Tento bol na minus prvom poschodí a bola tam vlhká až mokrá kaluž.
Jedneho dňa prišla s baulaiterom externá firma, povysávali vysokovýkonným vysávačom dosucha. O dva dni bol mokry flak sp§ť a nepršalo, takže spodná tlaková voda.

O tri dni prišla ďalšia partia, vyvŕtali niekoľko dier šikmo do základu a natlačili vysokotlakovou ručnou pumpou nejakú zmes. Kolega, nemčinár, sa pýtal či to je izolant, že áno, vraj to vyplní a utesní aj kapiláry, ale musí sa to aplikovať pod vysokým tlakom.

Po ďalších dvoch dňoch bolo sucho. Čiže niečo také určite existuje, ale či sa mi podarí nájsť fotky a či tam bude aj názov produktu. Skusim, ale nesľubujem.
Permonik
Příspěvky: 499
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Odvlhčenie domu/bytu- technológie a skúsenosti

Příspěvek od Permonik »

Bavil jsem se o tom, když jsem před pár lety uvažoval o koupi vlhkého domu. Jak bylo ale řečeno, je důležité řešit příčinu, ne příznaky. Navíc pozor, jak se co dělá, aby to pak vodu místo odvádění nepřivádělo, na netu je spousta chybných návodů.

K samotnému napuštění zdi, tak to mi bylo nedoporučeno, protože životnost není trvalá a je to jen rychlé řešení problému na přechodnou dobu. Primárně se uvažuje o klasickém zdivu či smíšeném (kameny v soklu). Hmota se skutečně nasaje do zdiva, zreaguje a uzavře trhlinky a póry a voda tak pak nemá šanci. Jenže při vysychání dochází k nepatrnému přetvoření zdiva, plus otřesy od projíždějících náklaďáků v okolí,... a ve zdi po letech opět vzniknou mikrotrhliny, jenže zatímco dřív stačilo navrtat díru kdekoliv a ten roztok se tam vsákl, tady jsou trhliny v ošetřené zdi, která nesaje, takže není šance jej příště opět dostat na všechna potřebná místa. Takže skutečně to pomůže, ale není to trvalé řešení a lze aplikovat jen jednou.

K té elektroosmóze, tak to prý neřeší, nevyřeší, ale může pomoct v některých případech. Záleží ale na tom, jak moc je zeď vlhká a co je přesně zdrojem vlhkosti. Zabrání to tomu, aby zeď do sebe vodu táhla, ale zeď nebude suchá v celém svém profilu a pomůže pouze pokud se zeď dotýká vlhka, ale ne pokud se dotýká vody.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5352
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Odvlhčenie domu/bytu- technológie a skúsenosti

Příspěvek od Rafael »

Vím, že to je blbá tzv. "Knížecí rada", ale já jsem začal s meliorací a důkladném odvodnění pozemků.
Nebo vlastně opravou toho po předcích které se místy zanesly.

Ony se zanesly, nebo zneprůchodnily až vlivem těžké zemědělské techniky po zcelování pozemků. Mimo to, co udělal děd, takové kanálky postavené z kamenů které při výkopech použil vypadaly jako nové.
Akorát jsem musel najít kde se ucpaly a vypustit je jinam.
(Měl jsem celkem štěstí, že chalupa byla, je, na mírném svahu takže bylo kde).

A začal jsem v podzemním sklepě. Tam u "studánky". Zprovoznit její rychlý odtok.

Byla to dost fuška když ten sklep je celý pod zemi a svah ne moc velký, ale povedlo se.

O ostatních Melioracích se mi psát nechce, ale pomohly. I když jen v některých směrech jen částečně.

A tak jsem se s tím smířil.
Malovat jen vápnem, smířit se s netěsnými, starými "neokologickými" okny a tak. Aby se "větralo".

Plísně nejsou, všelijaké fleky na zdech apod. zmizely. A jsme v pohodě.
*
Elektroosmózu jsem v té době taky hodně zkoumal a zajímal se o ni. Podobně jako o podřezávání základů a jejich izolaci.

To první mi už v té době přišlo trochu jako šarlátanství a na to druhé jsem neměl schopnosti a ani možnosti.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
sigurd
Příspěvky: 397
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Odvlhčenie domu/bytu- technológie a skúsenosti

Příspěvek od sigurd »

Môj problém s vlhkosťou je špecifický- dom (z 50tych rokov) pred 20rokmi prestal byť obývaný, chodím tam max. 10x do roka. Obvodové múry sú zaizolované ok, žiadná vlhkosť, problém sú komíny, tie sú murované od podlahy pivníc (podlaha len z navrstvených kameňov zaliatých betónom- výborné tak na skladovanie zemiakov ;) ) až nad strechu, asi bez akejkoľvek izolácie. Pokiaľ sa komíny pravidelne používali, tak stíhali vysychať, teraz začali vlhnúť.
Pred 5 rokmi som dal komíny vyfrézovať a vyvložkovať nerezom zhora po cca 1m nad podlahu prízemia (budem stavať sedliackú pec s vyhrievaným spaním vo vedľajšej miestnosti- bude tam aj stavebný zásah do komína), a vlhnutie nabralo na intenzite, s ostrou hranicou na úrovni končiaceho vyvložkovania. Predpokladám, že v kovovej vložke kondenzuje vlhkosť zo vzduchu nasávaného z pivníc, a vsakuje do muriva v mieste ukončenia, a vytvára to výrazne rozhranie.
Keďže mám "vodu" zdola aj zhora, tak nejaké izolovanie by situáciu len zhoršilo, preto som sa rozhodol, že odskúšam nejaký samodomo DryPol plus systém (ten s Ti elektródami), a pokúsim sa hranicu vlhkosti stlačiť niekam dole. Preto by mi osobné skúsenosti priamého používateľa veľmi pomohli.
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5352
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Odvlhčenie domu/bytu- technológie a skúsenosti

Příspěvek od Rafael »

Já jen napíšu takovou blbost, vidláckou zkušenost.

Naštěstí ne mou, protože já bych do něčeho s takovým mým blbým rozumem a zkušenostmi nikdy nešel.

Tak jen z vyprávění. Bohužel i mého bráchy, z domku kde jsem taky kdysi část života bydlel.

Ale i jiných renovatelů, spořičů a zateplovatelů. Pokud neměli postavený ten "hypoteční kurník" narychlo na zákládové desce, betonové desce ,kurewský se jim tom zateplování apod. nevyplatilo.

Větrání, tak nějak přirozené, musí v některých prostorách být.

Jinak plísně, choroby apod.
*
Ale to už kdysi i naši předci dobře věděli...

*
Ale tím nechci vyvrácet názor o domcích nebo bytech s klimatizacemi, čističkami, filtry vzduchu apod.

Beru to mé psaní a tak to i myslím z čistě rozpadlického a ekonomického hlediska.

Že je lepší investovat do jiných věcí než do nějakého módního pochybného zateplování a věcí s tím spojených...

*
Oni ti naši předci nebyli tak blbí jako my dnes a moc dobře věděli co, jak a proč vše tak dělají.

Měli bysme se, něco od nich vzít a poučit se od nich ať jsme aspoň trochu na těžké časy které určitě přijdou aspoň trochu připravení.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
sigurd
Příspěvky: 397
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Odvlhčenie domu/bytu- technológie a skúsenosti

Příspěvek od sigurd »

Rafael- asi budem starší, ako Ty (r54), tiež ma občas chytí nostalgia, ale pokrok v oblasti techniky nepustí, a zatiaľ to ide chválabohu stále dopredu, čiže učiť sa, učiť sa, učiť sa...
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Odvlhčenie domu/bytu- technológie a skúsenosti

Příspěvek od Pez »

Na beton ty injektáže fungují velmi dobře. Soused v novostavbě betonového sklepu měl stále vodu. Provedlo se navrtání a injektáže a sklep, teď už 13 let, suchý.
Já jsem při rekonstrukci 200+ let starého domu ze smíšeného zdiva (kámen, cihly, vepřovice) dělal také injektáže a odvětrání podloží podlah a vnější drenáže.
Osmózu jsem zavrhl a podřezání nebylo možné. Až budoucnost ukáže, jak moc to pomohlo nebo ne.

Předkové používali technologie, které byly v té dané době dostupné a i tehdy se stavělo dobře i špatně a šidilo se taky. Nezavrhoval bych moderní postupy a materiály. Jen je potřeba se vždy na tím zamyslet a nespoléhat se jen na informace od dodavatelů a projektantů, kolikrát navrhnou takové kraviny, že rozum zůstává stát.
Odpovědět