Proforma EDC

...aneb co mít připraveno "vždy po ruce", KPZ = krabička poslední záchrany.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Proforma EDC

Příspěvek od proforma »

Procetla jsem to tu, inspirovala jsem se a udelala jsem si nasledujici zavazadylko. Urceni: hodne cestuji, obcas vlak ma velke zpozdeni, obcas neplanovane pres noc mimo domov, uz jsem taky parkrat na ulici poskytovala prvni pomoc, takze tak. Cele to mam zabaleno v balicku cca 18x4x5 cm, ktery prendavam podle potreby do ruznych batohu a tasek:
- 1 nahradni spodni pradlo 1+1
- 1 ponozky
- kazde prevazane gumickou (celkem 3) a zabalene v igelitovem pytliku (proti vode, ale hodi se treba i na osetreni otevreneho pneumotoraxu)
- kartacek na zuby
- hotelove mydlo
- 2x ledove kastany
- sprej Jodisol
- 1x obvaz
- 2x jednotlive balene desinfekcni ubrousky na ruce
- 2x tampon
- 2x zaviraci spendlik
- 1x pinzeta (takova trubickova, kdyz se rozmontuje, lze pouzit treba na provizorni tracheotomii)
- 4x naplast
- 4 tablety zivocisneho uhli
- 2 tablety Endiaronu
- 4 tablety Valetolu
- 2 tablety Acylpyrinu (krome horecky dobry i na redeni krve)
- 2 tablety Paralenu
- 2 jehly, nite, nahradni knofliik
- zapalovac
- kapesni nuz VX Spartan
- kousek tycinkoveho lepidla
- jedny kapesnicky
- 1 kousek tuheho lihu
- 2 sacky soli
- 2 kofeinove bonbony

Krome toho v batohu mam vzdycky nabijecku na movil s datakabelem (lze dobit ntb, kdyz neni zasuvka) a pullitrovou lahev vody. Takova mestska KPZ na preziti 1 dne navic, nez bych se doslata domu :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: DeadMan's EDC & BoB

Příspěvek od Venet »

Pocuj proforma, rovno popros admina nech Ti vytvori nove vlakno s Tvojou edc vybavickou. Inak celkom ok. . . Len asi by som vymenil acylpirin a paralen za brufen. Jednak sa da brufen pouzit na zakladanie ohna a jednak z tych troch svinstiev je najmensie svinstvo, s najvacsim spektrom ucinku. A este by som tam dobalil uteracik z mikrovlakna. Je malicky a skladny. Alebo aspon satku. A na riedenie krvi by som pouzil pivo :-D
Cogito, ergo armatum sum.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: DeadMan's EDC & BoB

Příspěvek od proforma »

@admin: muzeme tedy udelat nove vlakno Mestska EDC nebo to priradit k nejakemu podobnemu?

@Venet: Brufen nenahradi Acylpyrin. Uz nekolikrat se mi stalo, ze jsem jela v natriskanym autobusu, kterej uviznul nekde v kolone a bylo to na hodiny. Obvykle si pak nektere zeny s krecovymi zilami zacaly stezovat, jak je boli nohy, v takovych situacich hrozi tromboza a nasledne embolie a presne na to je ten Acylpyrin - redeni krve. To jen zvyseny prijem tekutin neda, nehlede na to, ze voda v dostatecnem mnozstvi zrovna nemusi byt po ruce. Podobne situace jsem zazila pri evakuaci pri povodnich - spousta lidi namackanych v telocvicne, bez moznosti nejakeho vetsiho pohybu. Dobre taky u cloveka s podezrenim na infarkt.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Proforma EDC

Příspěvek od the.marek »

Venet:
O tom Brufenu bych se také hádal. Obecně Brufen, Paralen a Acylpyrin. Jsou v takové podobné sortě prášků, které lidé jedí na cokoliv a je to dost individuální. Já např. odjakživa Paralen = horečka, Brufen = záněty a Acylpyrin jsen nikdy nebral, byť právě ten je podle mě nejmenší svinstvo. Každopádně Brufen mě osobně nikdy na nic nijak významně nezabral, od bolestí hlavy po cokoliv...
Proto mám na tyto potíže osvědčený Nalgesin, který kupodivu zabírá na bolest všeho druhu a to velmi rychle. Hlava, zuby, okoukal jsem u přítelkyně, která ho právě na tyhle problémy má vždy v kabelce a musím říct, že funguje i na mě.
Nikdy nenaser šest chlapů, když máš jen pětiranný revolver ...
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Proforma EDC

Příspěvek od kregan »

- 2x ledove kastany
V létě se roztečou. Jistější je sojový suk nebo muslli tyčinka
- 2 jehly, nite, nahradni knofliik
Podle mě je to pozůstatek tradiční a dnes již překonaný skautský KPZ.
Na EDC stačí zavírací špendlík, případně přidat tejpu a dva sedlářský nejtky.
- kousek tycinkoveho lepidla
Pokud ho nepoužíváš na nic konkrétního, nahradil bych ho univerzálnější izolepou.
- 1 kousek tuheho lihu
Jak už bylo řečeno, Brufenem se získá "dva v jednom"
- 2 sacky soli
K čemu? Nebyl by lepší třeba Rehydron?
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
Apokalyptik
Příspěvky: 286
Registrován: 03.01.2013 17:57
Pohlaví: muž

Re: Proforma EDC

Příspěvek od Apokalyptik »

Venet, z prostredia nemocnice mám iné informácie. Brufen, ibuprofen a pod = super svinstvo, Paralen menšie a Acylpyrin najmenšie.
Najlepší od bolesti je Flector. Sáčky s práškom do vody. Len je problém ho zohnať, lebo je na predpis.

Najlepšie je nedať si nič.... alebo poldeci. :chuckle

Proforma: Máš tie Ledové kaštany aj v letnej verzii? Používaš ich potom ako čokoládovú masku na tvár? :rofl
Veci s čokoládou na povrchu - nem dobré. Je to škoda, lebo sú najlepšie a majú veľa energie, zlepšujú náladu a sú vo všetkých možných tvaroch a váhach. Inak klobúk dolu, žena, ktorá si vytvorila KPZ :clap :kiss

PS: Spartan je ako základ dobrý, ale bohužiaľ nemá nožničky....
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Proforma EDC

Příspěvek od K4cer »

Myslím že EDC je věc silně individuální, a nelze paušálně určit, co přesně by mělo obsahovat, kromě nějaké základní kostry.

Já například považuju nůžky na kapesním noži na naprostou zbytečnost a nikdy mi nechyběli - někdo jinej na ně nedá dopustit. Zřídka jsem daleko od auta, kde nůžky mám, a většina věcí jde prostě uřezat nožem. Krom toho mám na klíčích kleštičky na nehty, které zase já považuju za nezbytné.

Místo izolepy bych navrhl klasickou elektrikářskou izolačku. Je elastická a jdou s ní spojit předměty jinak nespojitelné.

V popsaném vybavení mi chybí nějaká baterečka. Předpokládám přítomnost baterky na telefonu, přesto bych na něj až tak nespoléhal (vybití, ztráta, krádež).

Ve věci analgetik, paralen a ibuprofen zabírají u různých lidí různě. Výhoda je, že při silnější bolesti se dají kombinovat. Silnější dávka paracetamolu poškozuje játra (nebo ledviny?), o čem málokdo ví; v menším množství je relativně neškodný. Ibuprofen sice taky není bezchybnej, ale pokud to nejíte jako lentilky denně, tak je to akceptovatelný.
Lepší jsou analgetika s přídavkem kodeinu (cocodamol a pod.), jsou ovšem na předpis. Kodein je návykovej a způsobuje divný stavy, takže by se s ním nemělo řídit automobil.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Proforma EDC

Příspěvek od proforma »

Diky vsem za reakce, pro mne poucne :-)

- 2x ledove kastany. V létě se roztečou. Jistější je sojový suk nebo muslli tyčinka

Jo, tak to sedi, na to jsem nepomyslela. Asi proto, ze mne se vetsinou roztect nestihnou :-) Ale zapremyslim nad nejakou stejne energetickou a malou nahradou.

- 2 jehly, nite, nahradni knofliik. Podle mě je to pozůstatek tradiční a dnes již překonaný skautský KPZ.

Ale to my zensky proste potrebujeme :-D Ne, vazne: jehlou muzu zasit nejenom diru na kalhotach, v nejshorsim i cloveka (jednu z niti tam mam reznou, asi 2 m), velkou jehlou a kamenem opravim botu (obdoba sidla, taky uz se mi to na cundru stalo...) Jehlu bych nezatracovala, ta nevazi skoro nic :-) Ale napad na par cvocku je dobrej, dik.

- 1 kousek tuheho lihu Jak už bylo řečeno, Brufenem se získá "dva v jednom"

Tak to jsem netusila, ze i takhle dobre hori :shock: Ale ten Acylpyrin tam neni primarne na horecku nebo bolesti (na to tam mam Paralen a Valetol), ale na to redeni krve. To myslim ani Brufen neumi, to dela prave ta kyselina acetylsalicilova.

- 2 sacky soli K čemu? Nebyl by lepší třeba Rehydron?

Nevim, co to presne je. Ale mam sul vyzkousenu nejen do jidla a pri dehydrataci, ale kloktani silnejsiho roztoku dokaze zbavit bolesti v krku, poziti silnejsiho roztoku je spolehlive davidlo nebo projimadlo (dle potreby :-)), inhalace nebo proplachnuti nostu zazene rymu, proste je to pro mne takova spravne univerzalni vec :-)

Inak klobúk dolu, žena, ktorá si vytvorila KPZ :clap :kiss ,

Hele, nechte si toho, jo? :D :kiss

V popsaném vybavení mi chybí nějaká baterečka.

No, tohle mam jenom v "prehazovacim" balicku. Nosim kazdy den s sebou, takze hledim i na hmotnost. Ale krome toho jsem taky aktivni kacer, takze v batohu, ktery nosim nejcasteji, mam i dalsi veci z kacerske vybavy: navigaci, 2 AA baterie, cca 1 m pevnejsiho dratu (ktery drzi tvar), tuzku, isolepu, maly notysek, chirurgickou rukavici (to byste neverili, jak nektere kesky dokazou byt znecistene), kus provazku a onu batercicku :-) Kdyz jdu nekam "za damu", batoh nechavam doma a mam s sebou jen vyse uvedeny balicek. Budu premyslet, jestli ho jeste nedoplnit, diky :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Dagobert
Příspěvky: 581
Registrován: 28.05.2014 12:21
Pohlaví: muž

Re: Proforma EDC

Příspěvek od Dagobert »

Mně to přijde jako velice šikovný EDC. Jediný, co mně tam chybí, je nějaký malý dámský zrovnoprávňovač. Třeba Kel Tec PF-9 nebo Kevin. :-)
Doc
Příspěvky: 148
Registrován: 16.07.2014 20:20
Pohlaví: muž

Re: Proforma EDC

Příspěvek od Doc »

Mě se to celkem líbí. :yes
K lentilkám - ten Acyl souhlas, pokud jsi se už setkala s jeho užitím právě na ono ředění krve tak proč né.
Co svinstvo je a co není bych neřešil, hlavní, že v tu chvilku pomůže, ne? :) Každýmu člověku zabírá každej lék jinak. Někdo psal Nalgesin - souhlas, parádní. Špatnej není taky Novalgin - sice na předpis, ale každej doktor ti ho v pohodě napíše.
Přidal bych min jeden pár rukavic, kor, když píšeš, že už si první pomoc párkrát poskytovala. Na tracheotomii se vykašli. ;)
Vyměnit kaštany za ten soj suk a přidat tu svítilnu - nějaká malinká led za pár kč na klíče myslím úplně stačí. A aspoň pepřák.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Proforma EDC

Příspěvek od štaflík »

Pořádný nůž, pokud se cítíš na tracheotomii. Přecijenom VX bez bez pojistky čepele, k tomu (jistě) rozklepané ruce, stres... Aspoň malý Ka-Bar Folding Dozier za nevelký peníz je (nejen) na tracheotomii řádově použitelnější. VX nechat, nebo nahradit multitoolem.
Osobně ze všech kovových věcí v EDC po noži nejvíc využuji kleště.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Proforma EDC

Příspěvek od proforma »

@Dagobert: :-D
@ostatni: diky. Kastany uz jsem vymenila za hroznovy cukr s mineraly, kastany za trest sezrala :-) Doplnila jsem ty rukavice, tak doufam, ze jeste dlouho zustanou nepouzite... Ad nuz: poradnyho Ka-Bara mam doma taky, je neznicitelnej, ale pokud mam neco nosit denne, davam prednost lehcim vecem. Nuz musi byt hlavne ostrej, s tim mym byste se mohli i holit (v nouzi :-))
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Proforma EDC

Příspěvek od štaflík »

Píšu o noži, co má sotva deset deka. Jenom je pevný a s pojistkou. Dá se s ním řezat silou, přiměřeně páčit a bodat. VX je fajn (mám jich řadu), ale o mnoho víc, než uříznutí lančmítu či chleba se s tím efektivně provozuje špatně.
BiSon
Příspěvky: 434
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: Proforma EDC

Příspěvek od BiSon »

proforma:
nenech se moc zviklat ;-)

ja te chapu, taky nosim v EDC vic "zbytecnosti" nez musim, i kdyz se snazim tech veci mit s sebou co nejmin. Jenomze pokud prihodis vsechno, co muze byt uzitecny nebo co nekdo povazuje za uzitecny, potrebujes batoh.

To je 100g na nuz, dalsi 100g na peprak, dalsich 100g na trosku slusnou baterku atd... ajaj, mame navic pul kila!
Tim nechci rict, ze ani jedna z techle veci neni uzitecna, naopak, sam je s sebou taham a (krome pepraku) pravidelne pouzivam.

Cemu moc nerozumim je tuhy lih. Cele to mas koncipovane jako mestske EDC, ale nikde nevidim ani nadobu ani varic.
Zbytek klasika - nejzakladnejsi lekarnicka, az na zminovane rukavice. Dosel jsem k necemu podobnemu, krome kartacku+pradla. To by potom bylo na dlouhe vysvetlovani doma :-)
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Proforma EDC

Příspěvek od proforma »

@Bison: nedavno, pred par tydny, nas z vlaku vyhodili v polich a my 3 hodiny cekali na mrazu a vetru na dalsi dopravu. Co bychom dali za maly ohnicek :-), ktery se ale nepodarilo rozdelat, protoze vsechno dostupne v okoli bylo namrzle a mokre. Takze ten lih jako Pe-Po, spolu s temi tampony by se uz myslim dalo udelat na chvilku neco, od ceho by chytly i ty zmrzle sipky okolo. Jinak drobnosti mam v krabicce od Energitu, v tom uz by se par hltu (2-3, dle tresu rukou :-)) ohrat dalo, i kdyz je to hodne neprakticke, ale v nejhorsim by to aspon na chvilku zahralo.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Proforma EDC

Příspěvek od bacil »

Tracheotomii doporučoval alive dělat tlustýma jehlama, jako u pneumotoraxu ale pod ohryzek.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Proforma EDC

Příspěvek od proforma »

Dnes jsem podnikla keskovylet do Tabora. Prima akce :-) Po 20 min. dosly baterky v navigaci - sahla jsem do batohu pro nahradni a OK. Na vlhkem papiru nechtela psat zadna z mych 3 propisek - ale takticke pero OK. Doma zapomenuty mobil zastoupil nahradni z batohu. Ke slovu prislo i elasticke obinadlo po sesmeknuti nohy na mokrem listi. O baterce pri hledani kesky v temnem zakouti ani nemluvim. Diky vsem za rady pri sestavovani mych zavazadel, dnes se osvedcilo skoro vsechno, a to porad jeste v civilizaci :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
cipis
Příspěvky: 4849
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Proforma EDC

Příspěvek od cipis »

No teď to hlavně doplň ;-)
Uživatelský avatar
sentinel
Příspěvky: 63
Registrován: 20.11.2012 12:17
Pohlaví: muž
Bydliště: Novojicinsko

Re: Proforma EDC

Příspěvek od sentinel »

Neda mi to, ale musim reagovat k tabletam. Zivocisne uhli - budiz, endiaron - dejme tomu, neuskodi, ani moc nepomuze. Co se tyce prasku na teplotu a bolest, nos to co mas vyzkouseno na sobe a ne to, co bys nekomu dala. Anopyrin na trombozu je konina, jedna tableta nikomu nepomuze, damam s krecakama doporuc par minut chuze tam a zpatky autobusem, coz je dostatecna prevence, nebo jim dej to obinadlo, at si udelaji bandaz. Nikdy nikomu nedavej leky, nevis co to udela, byt v dobre vire.
Za mne univerzal Ibalgin, na bolest a teplotu top. Mozno potencovat Paralenem. Mega kombinace na bolest a teplotu je diclofenac ( flector ep rapid, veral, apo-diclo atd) s novalginem. Dulezite je neuzivat pravidelne a dlouhodobe. Kdyz to budete bastit furt, bacha na vredy, nefro a hepatotoxicitu - leky ze skupiny NSAIDs (k samostudiu).
Jinak EDC pekne, tedy krom lepidla ;)
Snad mi bude prominuto OT a diakritika, pisu z tabletu. Pekny vecer
... myslime pozitívne ...
Doc
Příspěvky: 148
Registrován: 16.07.2014 20:20
Pohlaví: muž

Re: Proforma EDC

Příspěvek od Doc »

Ten aspirin právě u podezření na IM - nový gajdlajny doporučujou rozkousat 150-300mg (tušim acylpyrin se tady prodává ve 400mg). Osobně bych léky do nikoho taky jen tak na ulici necpal, sanitu tam mám relativně brzo. Ale zas jestli s tím někdo má zkušenost a ví, že to minule i předminule i předpředminule pomohlo, tak asi proč ne. Musí vědět co dává a proč. :)
Odpovědět