Skladovatelnost tekutých paliv

Transport suchou i mokrou nohou, jakožto i vzduchem.
Odpovědět
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od Strelec45 »

Máš nějaký starý auto? Pro většinu aut od r. 2007 myslím není problém na tom jezdit. Jen to nenechávat odstavené, aby líh nenabral vodu a nekleslo to na dno.
V kanistrech bych to nechal. A mimo to Orlen (možná i další ) do 98 dává tu náhražku za líh, a ta by měla být OK. Někdo to tady už psal, pohledej.
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od Grunt »

Naprosto nesnáším aplikace pro získávání slev, no i tak se podělím o jeden malý trik, který už stejně asi většina zasvěcených asi zná (já se ho naučil před pár dny). EuroOil nabízí aplikaci Srdcovka (pro jablíčáře zde) kde můžete uplatňovat různé bonusy a slevy při tankování. Pro mě naprosto nepodstatné. Co je ovšem mnohem zajímavější z našeho pohledu je funkce mapa. Ta nabízí aktualizovanou mapu čerpacích stanic s aktuální cenou jednotlivých paliv a to hlavní, když si rozkliknete palivo tak, je v něm zmíněno kolik procent biolihu zrovna zavezená (to je důležité) várka na dané čerpací stanici obsahuje.

Obrázek

Pokud jste z Moravy, tak máte z nějakého důvodu vyhráno, protože čerpací stanice s nulovým obsahem ethanolu se točí právě na Moravě. Jezdit kilometry pro benzín o korunu levnější se mi absolutně při mé spotřebě a lenosti nevyplatí, no když je zrovna zavezeno si zajet pro pár kanystrů benzínu bez biolihu se mi hodně vyplatí. A to i kdyby měl být o korunu dražší (což ovšem většinou není, protože bez biolihu se objevuje i naprosto normální Natural95 za velmi dobrou cenu). Prostě EuroOil má o zákazníka navíc. Doufám, že to někomu taky pomůže. :D
Strelec45 píše: 07.01.2024 19:52 Máš nějaký starý auto? Pro většinu aut od r. 2007 myslím není problém na tom jezdit.
Starší skútr.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1175
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od Patrol »

Idea hezká, ale ve svém okolí do 100Km jsem bohužel nenašel čerpačku s obsahem biosraček pod 7%.
Já to řeším hlavně kvůli skladování PHM pro motorovou pilu, křoviňák a sekačku. Snažím se namíchat s olejem jen to co spotřebuju, protože už jsem si tím sajrajtem jednu pilu odrovnal.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od Joe Azbest »

Tak mám vyzkoušeny, že verva je po dvou letech OK. Na podzim koupím a uskladním v kanystrech a další rok jezdím na vervu koupenou rok před tím a tu koupenou loni začnu používat na jaře za rok a půl a do podzimu spotřebuji a tak to už točím třetí, čtvrtý rok. Benzín je rezerva na dva měsíce používání elektrocentrál. Sice je to trochu dražší a opruz s tankováním z kanystru, ale za tu jistotu to stojí. Zajímalo by mě jak dlouho je ta verva použitelná. Má tady někdo praktické zkušenosti se skutečnou trvanlivostí?
sigurd
Příspěvky: 397
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od sigurd »

Verva je totožný s OMV 100, biozložka je len ETBE, ktorý neabsorbuje vodu, a teda nedochádza k tvorbe hydrolyzačno-kondenzačných produktov (také tie sopľovité závoje, čo všetko zalepia). Ja mám OMV 100 vyskúšané zatiaľ 6 rokov v plechovom kanistri v pivnici, bez zmeny kvality- vždy zamiešam kanister, a odlejem 1l cez pančuchu na lieviku do PET fľaše- zatiaľ čistý a funkčný pre mix s olejom.
Ešte rada, ak kupujete plastové kanistre na PHM, tak si do obchodu zoberte malú výkonnú baterku, a presvieťte kanister zvnútra, hlavne v časti, kde je ten šev po obvode v zvislej rovine (je to od delenej formy pri výrobe), na veľa kusoch od niektorých výrobcov tam býva zoslabená stena. Mne takto pred rokmi vytiekol 5l kanister na betón v pivnici, a smrdí to tam dodnes. Kanistre mám odvtedy pre istotu uložené ešte v plastovom kalfase na maltu.
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od Wdog »

Do sekačky a do pily kupuji "OMV 100" benzín, skladuji to různě dlouho cca do jednoho roku, a občas zapomenu přes zimu v nádrži stroje. Zatím se to nijak neprojevuje, o víkendu jsem normálně tu pilu s loňským benzínem nakopnul a řezal. Neříkám, že je to ideální :-), ale funguje to. Pilu mám dvojtakt a sekačku čtyřtakt.

Jinak skladovatelnost benzínu bez bio podle normy má být 2 roky, ale v nádržích bez přístupu vzduchu, potmě v teplotě 10 až 20 st.C. Běžně tyto podmínky nejsou, takže je to kratší.

Eurooil: díval jsem se do té jejich aplikace, zajímavé je, že všechen benzín tam nyní měli se 7% bio, ale nafta byla komplet bez bio. Ale zřejmě se to může v čase i místě měnit.

Já tu věc chápu tak, že je třeba pro tyto účely brát benzin s ETBE.
Číkus
Příspěvky: 26
Registrován: 21.09.2023 16:58
Pohlaví: muž

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od Číkus »

Wdog píše: 03.04.2024 10:52 Eurooil: díval jsem se do té jejich aplikace, zajímavé je, že všechen benzín tam nyní měli se 7% bio, ale nafta byla komplet bez bio. Ale zřejmě se to může v čase i místě měnit.
Všechny stanice ne, v tuto chvíli např. ČS EuroOil Olomouc, Hněvotínská má dle aplikace Natural 95 s 0.0 % biolihu. Nafta bývá na EuroOilu pokud vím vždy bez biolihu.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od Grunt »

Patrol píše: 02.04.2024 23:03 Idea hezká, ale ve svém okolí do 100Km jsem bohužel nenašel čerpačku s obsahem biosraček pod 7%.
Znovu opakuju, z nějakého důvodu se to zaváží s obsahem biolihu 0.0% na Moravu. Já měl ještě minulý týden jednu čerpačku s 0.0% biolihu celkem kousek, ale tento týden jsem to kontroloval a už je tam 8%. Takže smůla. Prostě asi musím čekat na svou chvíli.

Jinak nevim, ale přijde mi že u té zahradní (a lesní) techniky z toho děláte strašný problém. Sežeňte si nějaký protektor a stříkačky:
e10_protector.jpg
Většinou se to stejně musí míchat s olejem, takže namíchat si směs k provozu by neměl být problém. Šlaušek s vycucávákem, po použití prostě nádrž do sucha a karburátor stejně tak. Nemá se co pokazit. Ne?
Když ten maglajz někdo nechává v nádrži i přes zimu ve sklepě, pak se nemůže divit. Jinak spotřební datum bez biosložky (ethanolu) je dva rok. S ethanolem jsou to měsíce.
sigurd
Příspěvky: 397
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od sigurd »

Kto by sa s tým babral, kúpiš osve OMV100 alebo Vervu pre záhradnú techniku, a máš vystarané. U štvortaktu nemusíš sledovať nič a dvojtakt necháš na minime. Ak sa použije kvalitný olej 1: 50, tak pol roka v technike žiadný problém. V príručnej brašni k píle som našiel 2,5ročný mix, bol pekne číry, bez zákalu, spotrebovaný bez problémov.
Keď si kúpite tú "siláž" E10 s liehom, tak už pri nákupe to niekedy obsahuje 1% vody, ďalšie percentá to naberie pri skladovaní, rýchlejšie sa to odparuje (voda zostáva), a je potom problém dosiahnúť číry mix, lebo už to nie je schopné dokonale rozpustiť olej. Voda, lieh a aditíva spolu korodujú lacnejšie hliníkové zliatiny- plochy v styku s palivom potom získajú takú sivú zrnitú štruktúru. O štartovaní a výkone ani nehovorím.
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od Count »

Grunte, díky za tu aplikaci. Potvrdil jsem si, že dvě stanice EO poblíž mají benzín bez biosložky. Rotuju tři kanistry s 95 co půl roku pro auta a tři kanistry se 100 co rok do techniky a zatím bez problému. Nechat do déle jsem si zatím netroufnul.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od Grunt »

sigurd píše: 04.04.2024 14:29 Kto by sa s tým babral
Ten komu není osud jeho techniky lhostejný? A většinou taky ten co si svoji (zahradní) techniku musí po zadělání nějakou sr*čkou sám rozebrat a vyčistit.
sigurd píše: 04.04.2024 14:29 kúpiš osve OMV100 alebo Vervu pre záhradnú techniku, a máš vystarané
Count píše: 05.04.2024 20:33 Grunte, díky za tu aplikaci. Potvrdil jsem si, že dvě stanice EO poblíž mají benzín bez biosložky. Rotuju tři kanistry s 95 co půl roku pro auta a tři kanistry se 100 co rok do techniky a zatím bez problému. Nechat do déle jsem si zatím netroufnul.
Prosím. Naprosto největší ironií osudu je, že dřív stačilo pro jednoduché stroje naprosto nejobyčejnější 91 oktanový benzín za co nejmenší peníz a nebyl problém a všechno v rámci možností spolehlivě šlapalo a dnes aby člověk kupoval racingové OMV/100 a nevímco když si chce protočit motorovou pilou nebo domácím traktůrkem. A nebo pracně sháněl přebytky státních hmotných rezerv. Nemám naprosto nic proti biopalivům (ani elektromobilitě), ale normálně bych zavedl na čerpací stanice povinně nějakým výnosem ještě provozní benzín právě do všelijaké jednoduché techniky, za dobrý peníz a ideálně ještě osvobozený od spotřební daně. Zabaleno by to mohlo být v BIO-rozložitelných sáčcích a papírových obalech, když už to teda musí být. :D
sigurd
Příspěvky: 397
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od sigurd »

Keď si niekto "zadělá" motory v technike nejakým sajrajtom len preto, že si do nej nekúpi o pár centov drahší, kvalitnejší benzín, tak nech čistí (aj tak všetko nevyčistí, a už to nie je ono). Pílu mám 21 rokov, a ešte suchá nebola, ani som na palivovej sústave nič nečistil, krovinorez to isté, a vydržal 17 rokov- umrel na mechanické vyžitie.
Súčasná technika ani nie je stavaná na nejaké častejšie rozoberanie a čistenie.
Stále sa tu diskutuje skladovateľnosť palív, bolo to tu viackrát solídne vysvetlené, a stále tu niekto lamentuje nad kvalitou "siláže". Benzín s liehom je dobrý len na natankovanie do auta, a opakované vyjazdenie. Pri dlhšej odstávke auta má byť v nádrži plno kvalitného benzínu, to isté v zásobných kanistroch.
Ak to chcete vidieť v reále, tak si dajte do PET fľašiek E10 a vervu, urobte malú, rovnakú dierku do uzáverov, dajte to na svetlo a sledujte...
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od bacil »

Tři tečky, ach jo, tos už nemohl dopsat, co se bude dít a za jak dlouho? Zajímalo by mně to, ale musel bych si udělat výlet na benzinku.

Dá se takto rafinovat nafta na jemný olej "na jízdní kola a šicí stroje", dám ji do PET flašky, zavřu a nechám ji někde venku ve stínu, za půl roku je tam kvalitní olejíček. Lepší než WD40 a nesmrdí.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
steve_michalik
Příspěvky: 219
Registrován: 25.02.2020 15:27

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od steve_michalik »

Díky za info o ETBE. Prolezl jsem net a BA 98 od Eurooilu je také pouze s ETBE. Akorát tenhle benál mají jen na pár pumpách.
Jinak info o "bio" přísadách do benzínu v síti Eurooil a obecně.
https://www.ceproas.cz/files/otazky_a_o ... _k_e10.pdf

Např. diskuze o 0% 95 na Moravě:
8. Prodává ČEPRO, a.s. nějaký benzín bez biosložky?
Cíleně NE. Občasný výskyt možný. Informace lze dohledat u obsluhy čerpací stanice (ve smyslu Zákona
č. 311/2006 O pohonných hmotách), resp. v mobilní aplikaci EuroOil Srdcovka. Garance výdeje
produktu bez biosložky není z logistických důvodů možná.
steve_michalik
Příspěvky: 219
Registrován: 25.02.2020 15:27

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od steve_michalik »

Jinak pouze ETBE by měly být i Shell V-Power Racing 100 a MOL Racing Fuel 102+. Obecně se dá asi říct, že všechny "prémiovky" by nyní s přechodem na E10 mohly obsahovat pouze ETBE a ne siláž.
Njn, tak aspoň těm sekačkám a pilám pořádně dopřejeme :D.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od Grunt »

BA 98 SUPER Plus - furt o tom všichni mluví, ale já ještě nikde nic takového ani neviděl. Kde bych ho sehnal?
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od Wdog »

V Brně.
Samotář
Příspěvky: 350
Registrován: 07.07.2016 10:58
Pohlaví: muž

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od Samotář »

Reálná zkušenost.

Koupil jsem nový benzín a nalil do staré sekačky, co celou zimu stála v nevytápěné kůlně. Sekačka naskočila na první zatáhnutí a na nový benzín jsem posekal celou zahradu, spotřeba obvyklé dvě nádrže.

Snad ten nový benzín nebude v zahradní technice až takový problém. Skladuju v plastovém kanystru a budu používat celou sezonu.
steve_michalik
Příspěvky: 219
Registrován: 25.02.2020 15:27

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od steve_michalik »

Grunt píše: 15.04.2024 21:39 BA 98 SUPER Plus - furt o tom všichni mluví, ale já ještě nikde nic takového ani neviděl. Kde bych ho sehnal?
A co takhle se podívat do té EUO appky na seznam stanic a dát si filtr na Ba 98, vašnosto :D?
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Skladovatelnost tekutých paliv

Příspěvek od Grunt »

steve_michalik: Hmm, to mě nenapadlo a odpověď už tu byla: Brno.
Odpovědět