Malé přenosné rádio BoB

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...
Odpovědět
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od Kocour »

Pár věcí:
DAB přijímač má patrně oproti klasickému analogovému rádiu vyšší spotřebu. To by u přijímače zrovna pro BoB mohlo vadit.

Jeden z důvodů, proč se tlačí na digitalizaci, je úspora kmitočtového spektra. DAB používá OFDM modulaci a to má umožnit vybudování jednofrekvenční sítě. Operátor by pokrýval celé území na jedné frekvenci, a nikoli jako teď, kdy se musí vysílače koordinovat, aby se vzájemně nerušily. Použitá technologie se dokáže vyrovnat s příjmem více cestami (včetně z více vysílačů).

Naopak, příjem nemusí být nutně lokální. Stačí vygooglit "DAB dxing" či podobná hesla a lidé uvádějí příjem stanic na vzdálenost stovek kilometrů. Pochopitelně se směrovou anténou a z vyvýšeného stanoviště. Běžný větší kapesní přijímač je třeba upravit vyvedením antény na vhodný vnější konektor. Z hlediska dálkového posluchače, který chytá stanice tak říkajíc ze sportu, je tu jeden háček: pokud se jedná o jednofrekvenční síť, lze jen obtížně určit vysílač, ze kterého přijímáme. Některé přijímače mají servisní menu, kde by to snad šlo zjistit, ale jinak je určení vzdálenosti jenom přibližné (například stanice vysílá jen pro určitý region atd.). Ovšem tohle je asi opět nad rámec BoB použití.

Příjem krátkovlnného DRM zkouším, nicméně jen opatřit si potřebný přijímač je komplikované a nevím o žádném kapesním. Osobně to chytám na SDR stick plus příslušné programy (SDR#, VB Audio Cable a DReaM), čili nic do batůžku. Poslední dobou se mi ve vysílání DRM jeví úpadek, řadu stanic, které jsem dřív chytal, nevidím. Nejsem si jistý, ale možná si rozhlasové společnosti vyhodnotily technologii jako slepou větev a opouštějí ji.
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od dako »

Jednofrekvencni sit je sice bezva, ale zde je treba si uvedomit, ze tahle sit je zaroven zavisla na GPS signalu. Vsechny vysilace (v jednofrekvencni siti) totiz museji byt vzajemne synchronni tzn. v jednu chvili musi byt vyslan naprosto bitove stejny datovy stream, ze vsech vysilacu stejne. Tuto synchronizaci lze v soucasnosti nejjednoduseji a nejpresneji resit GPS jednotnym casem. Pokud neni zajistena dostatecne presna synchronizace, tzn. k jednotlivym prijmacum signal z ruznych vysilacu jednofrekvencni site nedozari v ochrannem intervalu, stream se na prijmaci strane rozpadne. Z toho lze jasne odvodit narocnost celeho procesu vysilani, kdy na digitalnich vysilacich musi byt multiplex v dostatecnem predstihu "nakesovan", aby byl ve stejnou chvili, ze vsech vysilaci v danou chvili odvysilan (zacatky nosnych). Obecne tak lze tahle rict, ze stream z DVB-T je celkem dost znacne zpozden (prave z vyse uvedenych duvodu), o proti napr. vysilani z kabelovych TV.

PS: mam obavy, ze na opravdovy "blackout" by stacilo jen "vypnout" GPS system, je na tom zavislych dnes uz celkem dost sluzeb, vc. mobilnich operatoru
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
Jenda
Příspěvky: 288
Registrován: 24.12.2013 9:46
Bydliště: JO70FB
Kontaktovat uživatele:

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od Jenda »

Jakým způsobem se na ty vysílače posílají ta data k odvysílání? Nešlo by čas držet synchronizovaný tímto kanálem?

Ta závislost na GPS jako zdroji času mě taky děsí.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od bacil »

Nešlo - zpoždění od "studia" je značné.

Pro představu jak to s digitály je, tak mobily, nebo DECT nejsou schopny fungovat od určité ne přliš velké vzdálenosti od vysílače, ikdyby jinak obousměrně byl signál vynikající. Problémem je ono časové zpoždní signálu, rychlost světla není nekonečná.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od dako »

U mobilnich siti je situace jina, tam je pouzit prenos TDMA, kdy je jednotlivemu prenosovemu kanalu (slotu) pridelen urcity cas, mezi nimi jsou rovnez ochranne intervaly, stejne jako v pripade DVB-T. Prave casova delka ochranneho intervalu urcuje max. vzdalenost kdy je schopne udrzet synchronizaci, casovani timeslotu. U mobilnich siti je to kolem 35km, a je volena kompromisne, prilis velky ochranny interval by zase omezil datovou propustnost site.
U DVB-T v CR pri poctu 8k nosnych a 1/4 ochranneho intervalu je max. vzdalenost necelych 70km. Jeste bych upresnil, pokud dorazi signal z jineho vysilace jiz po vyprseni ochranneho intervalu, "datova informace" se neuplatni, tzn. neuplatni se korekce chyby.

Jinak reseni zavislosti na GPS timestampu by urcite byla, znamenalo by ovsem to pridani unikatni casove informace primo ve streamu multiplexu, detekci casu by pak provadeli jednolive vysilace v jednofrekvencni siti, ovsem, s tim se proste nikdy nepocitalo, a tak ta technologie je nastavena tak jak je.

Jinak, datovy stream k odvysilani jsou dnes posilany datovou optickou siti operatorem multiplexu, prip. datovymi okruhy (zrejme vetsinou pres O2) zalezi od lokality.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
Jenda
Příspěvky: 288
Registrován: 24.12.2013 9:46
Bydliště: JO70FB
Kontaktovat uživatele:

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od Jenda »

bacil píše:Nešlo - zpoždění od "studia" je značné.
Zpoždění je ti přece fuk. Může být jak chce velké, jde ti jen o to, aby bylo stále stejné (nebo alespoň predikovatelné).
bacil píše:Pro představu jak to s digitály je, tak mobily, nebo DECT nejsou schopny fungovat od určité ne přliš velké vzdálenosti od vysílače
DECT neznám, ale u GSM mi to přišlo jako omezení čistě implementační. V protokolu je sice time advance omezená na 35 km, ale nic nebrání mobilu ji ignorovat a nastavit si větší. Mezi downlinkovým a uplinkovým timeslotem je 500 km.
dako píše:U mobilnich siti je situace jina, tam je pouzit prenos TDMA, kdy je jednotlivemu prenosovemu kanalu (slotu) pridelen urcity cas, mezi nimi jsou rovnez ochranne intervaly, stejne jako v pripade DVB-T.
Pleteš ochranný interval (guard interval) a time advance. U GSM se ochranný interval používá pouze při přihlašování mobilu do sítě, až se přihlásí, tak si s BTS změří jak jsou daleko (mimochodem vlastnost s oblibou používaná šmíráky) a mobil se v čase „posune“ (time advance) aby jeho signál na BTS dopadal přesně ve správný čas. Dále se již komunikuje s minimálním ochranným intervalem.

Oproti tomu u DVB-T tohle udělat nejde, protože to není komunikace individuálního mobilu, u kterého víš, jak je daleko, ale ten jeden signál přijímá spousta lidí. Tam opravdu musí být interval, během kterého se nevysílá, a tento čas přijde vniveč. U DVB-T je maximální ochranný interval těch 70 km, u DRM lze nastavit až 7 ms, tedy přes 2000 km. To je proto, že DVB-T je navrženo jako regionální, zatímco DRM kontinentální (+u něj dochází k šíření odrazy od ionosféry, které signál v čase velice rozplizne).
dako píše:Jinak, datovy stream k odvysilani jsou dnes posilany datovou optickou siti operatorem multiplexu
Myslel jsem to u toho krátkovlnného rádia. Pochybuju, že by BBC měla dedikovanou optiku z Anglie do Indie. Čekal bych spíš družici. (přes to ale lze čas také distribuovat, stačí znát orbitu)

Jinak teď jsem si na Wikipedii všiml, že DRM má guard interval až 7 ms. Takové přesnosti by mělo jít v pohodě docílit i po normální datové síti. Nebo ten vysílač můžeš jednou za hodinu na chvíli vypnout a seřídit si hodiny podle zbytku sítě.
dako
Příspěvky: 230
Registrován: 02.10.2012 9:43
Pohlaví: muž
Bydliště: RTD

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od dako »

to Jenda:
Vychazim z tohoto zdroje
https://en.wikipedia.org/wiki/Time_divi ... ple_access

a predevsim vychazim z jednoduzsich forem TDMA pouzivanych u digitalnich radiostanic (napr. DMR)
k tomu ostatnimu, ty technologie jsou tak proste nastaveny, u GSM to tak jednoduche neni, jak popisujes, mobilni telefon jako terminal sleduje Bkanal (BChannel) s BTS a pokud se pohybujes "pamatujou" si i nekolik desitek minut, kde jsi byl naposledy prihlasen, veskera tzv. "klidova" komunikace s BTS (tzn. pokud na mobilu neprobiha hovor) se "odehrava" na BCH a ted si nejsem jisty, jestli vubec komunikace na BCH probiha rezimem TDMA, jestli mobil neprechazi do TDMA jen ve chvili kdy se "preladi" na sektorovy TRX BTSky, kdy jde na telefon hovor nebo gprs data, no nic no :) to uz jsme ale hodne offtopic :)

To s tim vypnutim vysilace co hodinu, to jsem nejak nepochopil :).
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od sigmark »

to asi nikdo

držte se tématu malé přenosné radio do báglu prosím
Pavel...
Příspěvky: 6
Registrován: 12.01.2016 11:13

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od Pavel... »

Použiju toto otevřené téma na můj problém. Rád bych začal se sledováním provozu na krátkých vlnách a to formou „RP – radiový posluchač“. Časem se uvidí co bude následovat. K tomuto účelu bych si chtěl pořídit přenosný přijímač na baterie a tady si nejsem jistý s výběrem.
Uvažuji o jednom z dvojice Tecsun PL-660 případně 680 nebo o Sangean ATS-909X. Současně bych používal zakoupený přístroj na poslouchání běžného komerčního vysílání.
Mohu poprosit zkušené odborníky o doporučení, který typ je k mému účelu vhodnější?
http://eshop.ddamtek.cz/tecsun-pl-660
http://www.shop3000.cz/tecsun/3016-tecsun-pl-680.html
http://www.euroking.cz/sangean-ats909-x-bila
Wagoneer
Příspěvky: 159
Registrován: 20.11.2011 21:14

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od Wagoneer »

Já mám tu 660-ku. Na sledování KV SSB ( ostatní rozsahy nepočitám, to umí kde kdo ), je dostačující. Pokud je dobré stanoviště, stačí i instalovaná prutová anténa. Pro lepší dosah ho připojuji na vnější drátovku, ale tam je třeba již použít atenuátor ( "zeslabovač" signálu), vstupní obvody se snadno zahltí. Možnost jemného odladění na SSB je dobře použitelné.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od Joe Azbest »

Nemáte někdo tady toto? http://www.ebay.com/itm/County-Comm-GP- ... 1678645290
Mám něco podobnyho, ale bez SSB, a toto vypadá zajímavě, hlavně velikost je na přenášení ideální a možnost ovládat jednou rukou se taky může hodit.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od Bill Masen »

Trošku nechápu, k čemu mi v krizové situací je rádio s tolika funkcemi a pásmy. Rádio za 2000-4000 Kč strčený do batohu je prostě...
Wagoneer
Příspěvky: 159
Registrován: 20.11.2011 21:14

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od Wagoneer »

Bill - rádio s KV SSB je jediné pojítko, které půjde bez opakovačů a převaděčů kdekoliv v Evropě. Jen u nás v republice je poměrně dost amatérů vybavených KV rádii. Lze předpokládat, že se budou navzájem informovat o situaci. Pokud nejsi HAM s vybavením, je takové malé rádio s těmito rozsahy dobrý způsob, jak být v obraze.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od Bill Masen »

Vůbec nerozumím tomu, co jsi napsal. V čem to má výhodu oproti FM radiu, co mám v telefonu?
Jenda
Příspěvky: 288
Registrován: 24.12.2013 9:46
Bydliště: JO70FB
Kontaktovat uživatele:

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od Jenda »

Bill Masen píše:Vůbec nerozumím tomu, co jsi napsal. V čem to má výhodu oproti FM radiu, co mám v telefonu?
Umí to dlouhé, střední a krátké vlny. DV a SV se ohýbají přes terénní nerovnosti a dosáhnou stovky kilometrů (není problém v Praze na integrovanou anténku poslouchat Němce, byť jsou v cestě pohraniční hory), KV dokážou obletět celý svět dokola, protože skáčou mezi povrchem a ionosférou. Oproti tomu tvoje VKV má dosah stěží 50-100 km (záleží samozřejmě na poloze vysílače a přijímače).

Umí to sideband, což je způsob modulace, který je (značně nekvalitní a) úsporný k obsazenému pásmu a přenášené energii a nejspíš proto je to nejpoužívanější mód pro hlasovou komunikaci radioamatérů. Navíc na sideband chytneš i CW/OOK telegrafii (hodilo by se za to strčit ještě pásmovou propust užší než 3 kHz, možná ji to rádio má integrovanou).

(edit: ano, má, bude to to tlačítko "BFO")
Wagoneer
Příspěvky: 159
Registrován: 20.11.2011 21:14

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od Wagoneer »

Jenda - .. a doplním - i když jsou velké vysílače VKV zálohované, v pŕípadě velkého výpadku dlouho nepojedou. Krom toho si myslím, že v při průseru se nebude moci na veŕejně vysílane informace spolehnout.
Musím pro Billa upřesnit můj předchozí příspěvek - radioamatéři jsou totiž schopni na VKV vysílat i jen třeba z 12V baterie a přesto jsou tyto informace zachytitelné na obrovském území. Předpokládám, že informace o jejich místní situaci budou pro vytvoŕení celkového obrazu situace přínosnější. Ale vysílají právě specifickým způsobem, který na normálním rádiu nezachytíš. Proto by BOB rádio mělo tuto fíčuru mít.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od Bill Masen »

To všechno chápu, ale otázka nezněla co to umí, ale k čemu mi to je.
KDO bude na těch pásmech vysílat, za JAKÉ krizové situace, v JAKÉM JAZYCE (budu jim rozumět?) a budou ty informace RELEVANTNĚJŠÍ, než informace které se budou šířit v FM pásmu?
Odposlech policejní frekvence beru, to je jiná.
Taky mám doma mikrovlnku, na který nastavím výkon, rozmrazování, program na pizzu, program na brambory, gril a nic z toho nepoužívám.
Wagoneer
Příspěvky: 159
Registrován: 20.11.2011 21:14

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od Wagoneer »

Bill- za prvé se omlouvám, napsal jsem VKV, ala samozřejmě jsem myslel KV.
Kdo bude vysílat, jeden amatér z Prahy, druhý z Plzně, třetí z Přerova..(doplň si sám). A fakt je jich dost i v ČR.
Důležité je, že se bez ohledu na stav " oficielní" radiově sítě dovíš, co se deje u sousedů ( nebo v angličtině v Evropě).
Že budou informace relevantnější, než v např. FM pásmu ( pokud vůbec pojede), je nasnadě. V případě velkého průseru mne fakt víc zajímá situace u sousedů, než info od státních složek ( ať ti momentálné připadají soukromé, jak chceš).
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od Desouza »

KDO bude na těch pásmech vysílat ? Všichni kdo budou moci vysílat .( pokud bude v čoudu GSM a Net )
V jakém jazyce ? no to je jasné ,buď v rodném nebo engliš .

a budou ty informace RELEVANTNĚJŠÍ, než informace které se budou šířit v FM pásmu ? To dle mého nelze posoudit , nic méně rádioamatéři svojí důležitost již prokázali .
Vincit omnia veritas .
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od Josef »

Dobrá otázka "kdo bude na těch pásmech vysílat?".
Odpověď asi bude "záleží, koho budeš chtít poslouchat".

Jak už bylo zmíněno, krátké vlny k posluchačům doletí z celého světa. Tedy prakticky za jakékoli politické situace ve světě vždy zaslechnou signál i z území, které v danou chvíli:
- nebude poškozené válečným konfliktem, živelnou událostí nebo blackoutem
- nebude ovlivněné nějakou propagandou, či zkreslenými informacemi
- kde budou moci volně a svobodně vysílat radioamatéři

Příklad: Kdyby třeba v Evropě zuřila nějaká válka, jsem si jistý, že to bude v centru zájmu rozhlasových stanic vysílajících i z australského Sydney. Že je to na druhém konci světa není důležité. Důležité je, zda to dokážeme přijímat. Pokud bude v Evropě třeba blackout, velmi pravděpodobně uslyšíš radioamatéry zjišťovat rozsah situace, protože radiostanici prostě krokosvorkami připojí na autoakumulátor a ihned vysílají. (Téměř všechny dnes prodávané radioamatérské KV radiostanice jsou standardně konstruované na napájení 12V.)

Záleží na posluchači, jestli bude poslouchat jen vzdálené rozhlasové stanice (modulace AM) šířící standardní zpravodajské a publicistické programy nebo bude chtít poslouchat i krátkovlnné radioamatéry a jejich komunikaci (modulace SSB). Musí si na to pořídit však přijímač s odpovídajícím technickým vybavením.
Samozřejmě znalost cizího jazyka (optimálně angličtiny) bude potřebná. Je vyšší pravděpodobnější, že se v okolí posluchače najde někdo, kdo umí anglicky, ale na rozdíl od něj nemá rádio s KV rozsahy, než naopak. Nicméně pokud na BOB rádiu žádné KV rozsahy posluchač mít nebude a v jeho nejbližším okolí (omezeném viditelným obzorem a šířením VKV vln, řádově 200km) bude kalamita, blackout, záměrné informační embargo nebo se bude šířit cílená dezinformace, pak je takové rádio na h... (hraní muziky), ale určitě ne jako zdroj objektivních informací.
Odpovědět