Malé přenosné rádio BoB

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...
Odpovědět
sigurd
Příspěvky: 397
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od sigurd »

Tu Retekess TR-110 mám z Ali. za skoro rovnakú cenu ako v Kauflande, a nemám výhrady- malé, ľahké (105g aj s batériou), veľmi čistý príjem oproti bežným rádiam, robí, čo má- je to to, čo od BOB rádia vyžadujem.
Sú aj lacnejšie, jednoduchšie- každý si svoje nájde :) .
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od dracekvo »

DanBlack píše: 26.06.2023 11:26 nakup ze zahranici, omezena zaruka, doby dodani, etc.
S tou zárukou je to blbost. Pokud vyloženě není napsáno, že je to jen zproztředkování nákupu u jiného obchodníka, tak prostě platí to, co ukládá zákon. Nikdo si v obchodních podmínkách nemůže nastavit podmínky, co by zákazníka krátili na právech. Takže záruka musí být tak jak je dané.

EDIT: Kouknul jsem podrobněji na ten jejich marketplace a máš pravdu. Ale ten jejich eshop je poněkud divný. Tuším že v minulosti podobní zprostředkovatelé narazili u čoi. Protože na první pohled si kupuješ produkty, nikoliv zprostředkování. Takže tě uvádějí v omyl v tom, že si myslíš, že nakupuješ od kaufland.

https://www.dtest.cz/clanek-4139/zprost ... ka-e-shopu
kuny
Příspěvky: 283
Registrován: 24.03.2021 7:56

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od kuny »

sigurd píše: 26.06.2023 13:41 Tu Retekess TR-110 mám z Ali. za skoro rovnakú cenu ako v Kauflande
Na Alíkovi sa dá nájsť Hanrongda HDR 747 za cenu 80€ s komplet príslušenstvom (2xbateria, puzdro...). Je to čínska kópia čínskeho rádia Retekess. Skúsenosti s ním nemám, ale podľa recenzií na YouTube má horší príjem ako Tecsun Pl 330. Zasa výhodou je že má letecké pásmo a dá sa to do vrecka.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od dracekvo »

K tomu kauflandu.

Po rychlém dotazu na ČOI je to OK. Není to totiž eshop, ale marketplace. Na to je potřeba dávat pozor. A na marketplace můžou být i zahraniční subjekty, takže pak jde reklamace a jiné problémy k tiži zákazníka.

Vše je u každého výrobku uvedeno. Kdo je prodejce, jaké má obchodní podmínky, atd...

Je prostě potřeba být opatrný a číst.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od Grunt »

Já si přečetl vlákno a dodám k němu, že dnes absolutně nevím. Co se týče zařízení, dodal bych že velká spousta starších Androidních telefonů má zabudovaný FM přijímač. Akorát ho má vypnutý. Stačí si stáhnou správnou Appku zapojit drátová sluchátka, natáhnout je (slouží jako anténa, jaké bylo překvapení když se s bluetooth sluchátky appka nechtěla rozjet) a můžete poslouchat. Jenže…mám to blízko na hranice s Rakouskem a nedaleko je i Slovensko, takže příjem nic moc. Chytnu samozřejmě nějaké rakouské stanice, asi něco ze Slovenska a pouze jednu jedinou Českou stanici kde je nějaké relevantní zpravodajství. To vše ovšem pokud sedím na půdě. Když zalezu do sklepa tak chytnu víceméně jen šum a dechovku (ta zaručeně prostřelí i jaderný bunkr!).
FM rádio má u nás přidělené licence do roku 2025, pak by se mělo řešit co dál jestli se nevypne analogové rádio u nás úplně. Má vůbec cenu se dnes zabývat analogovým příjmem? Není už rovnou lepší mrknout se po něčem co přijímá DAB+ a AM/FM příjem to má pouze jako doplněk? Sám jsem se staral o nějaké sítě, takže moc dobře chápu že i když to může dnešním mlaďochům přijít naprosto nemyslitelné v případě jakékoliv nouzové situace jsou služby do háje přesně v následujícím pořadí:
  1. Facebook/TikŤok
  2. ostatní sociální sítě
  3. Mail/Novinky.cz/Zbytek internetového zpravodajství
  4. TCP/IP
  5. zbytek služeb jako třeba pozemní vysílání
Problém je že tímto tempem a v případě potřeby fakt něčeho kapesního (evakuace, prostě něco do BoB) toho moc až na datové služby nezbude.

AD: Jinak mě sem přivedlo vlákno o Gaze kdy borec zjistil, že v případě útoku teroristů opravdu potřebuje obyčejné příruční rádio, protože prostě služby začnou vypadávat jedna za druhou (pevný a mobilní internet, později i elektřina) a sedí v baráku a nemá vůbec žádné informace o tom co se děje. Já s tím souhlasím. Je fajn to rádio mít, ale bude v případě libovolného útoku vůbec někdo udržovat rádio a radiovysílače? Ty menší mají energii tak na pár hodin chodu, ty velké zase potřebují pravidelnou údržbu a buď elektrický proud a nebo někoho kdo bude doplňovat palivo na jeho chod. O to se fakt někdo bude starat?
steve_michalik
Příspěvky: 219
Registrován: 25.02.2020 15:27

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od steve_michalik »

Přečti si Josefův sešit. Technicky je to v terénu ČR poměrně snadno řešitelné. Udržet v chodu Liblice není mimo válku technicky problém a pokreješ takto drtivou většinu naší populace. Bohužel politicky je to jinak, ČRo už na AM nejede a v Liblicích vysílají už jen country.

edit: Koukám, že se dokonce letos znovu jednalo o odstřelu vysílače. Nakonec to zachránilo Country Rádio. :head
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od Grunt »

No právě ho čtu. Mám jedno velmi staré AM/FM rádio, tak ho zkusím fixnout, ale nedělám si vůbec naděje. AM je velký problém jak jsem se díval na seznam. V podstatě by bylo nelepší když by bylo dostupné něco jako Košútyho rádio (díval jsem na vysílač, je to budovat strategického významu obehnaná plotem a ostrahou o výkonu 2MW) no bohužel vysílání jede v těžko prolomitelné šifře: Maďarštině. Pak to není moc slavné, protože španělsky taky neumím a předpokládám že BBC na takovou vzdálenost chytnu jen těžko.

Bohužel je u nás velmi významná překážka: Digitalizace pozemního vysílání. Pokud opravdu nastane i útlum vysílání VKV pásma, tak jakákoliv investice do malého přenosného rádia je víceméně ekvivalentní koupi analogové televize v dnešní době. Můžete v ní pozorovat tak akorát šum. Opravdu není lepší nějaký digitální chrchlák s podporou DAB+ (a pravděpodobně jakýmkoliv jiným standardem, který přijde po něm)?
Krevel
Příspěvky: 131
Registrován: 03.02.2013 11:19

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od Krevel »

Já upřímně nevím, co si mám o DAB+ myslet, ve služebních autech to funguje tak na 70% republiky, ale s přijímači v domácnosti mám jen špatné zkušenosti, ať už jde o levné kuchyňské rádio nebo high end přijímač a je úplně jedno jestli to je uprostřed lesů nebo uprostřed Prahy... jo a v paneláku byl příjem skoro nepoužitelnej, nedokážu si představit, jak by to fungovalo někde v krytu nebo třeba v metru.
Co mě nezabije...by mělo začít utíkat.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od Grunt »

Krevel: Je to tak bohužel. V multiplexu by měly být nějaké samoopravné kódy což zvyšuje odolnost proti rušení, ale ve sklepě mi sotva chrčí (velmi na úrovni srozumitelnosti) FM rádio, nedovedu si přestavit jak na tom bude DAB+. Když to rozkóduje správně dva pakety/rámce ze 100, tak si poslechnu prd úplné. Vím že by v tom multiplexu měla být zakomponovaná i nějaká textová služba, ale to jsem ještě fungovat ani na ničem neviděl.
Jenže pokud se opravdu začnou vypínat či se začne snižovat výkon těch opakovačů, tak tu nic jiného než ten digitální multiplex nezbude. V Americe mají podobné dilema, ale tam je to zjednodušeno o to, že v tom AM/FM vysílání mají zakomponovaný i ten jejich systém včasného varování (EAS) tak z toho bylo těžké halo (zde). My jsme ale v jiné situaci. U nás není nic.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od bacil »

Doporučuji hacknout tuhle vysílačku, umí pak 18-1300MHz, samozřejmě ale pak na to potřebujete i ANTÉNU !
http://qsfj.com/products/3002
https://manuals.plus/quansheng/uv-k5-tw ... _article=1
https://github.com/search?q=quansheng&type=repositories

Anténa na kratší vlnové délky, ale přitom dostatečně dlouhá se dá použít na nižších kmitočtech za použití tzv. prodlužovací cívky. Bohužel odkaz na výpočet vám fakt nedám, protože vyhledávače jsou už asi řízený mimozemšťanama a fakt ho ve svým archivu nebudu hledat.

Nejvíc se mi osvědčila půlmetrová na cesty a metr a čtvrt anténa na stůl ze svinovacího metru v ALI, tactical foldable antenna.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
steve_michalik
Příspěvky: 219
Registrován: 25.02.2020 15:27

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od steve_michalik »

Já bejt tebou, tak pro začátek koupim třeba toto. Stojí to 10USD, umí to i krátké vlny. Anténově to žádný zázrak není, ale je to levný, je to malý, a na dvě AA to vydrží hrát dost dlouho.
Nějaký BBC na SW to chytne, dokonce i Číňany. Jestli bydlíš někde u hranic, tak na to chytneš i nějaký MW zahraniční vysílání.
Wolf
VIP
Příspěvky: 145
Registrován: 06.11.2013 12:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od Wolf »

Dokud v ČR funguje FM vysílání na velmi krátkých vlnách a AM vysílání na středních vlnách, je podle mě úplný nesmysl zabývat se úvahami o DAB/DAB+ přijímačích do BoB.

Základní obyčejné AM/FM rádio, nejvhodnější do evakuačního báglu stojí (i v českém obchodě) cca 200 Kč. (S krátkými vlnami cca 300 - 400 Kč.)
To je natolik málo, že v současnou chvíli nedává smysl nic jinýho, než mít v BoB tohle rádio za pár korun a teprve až když by se situace změnila a analogový vysílání začalo zanikat, tak pak teprve rádio nahrazovat nějakým digitálním se všemi jeho nevýhodami.

Ono totiž to jednoduchý analogový rádio mimo jiné vydrží na blbý dvě tužkovky fungovat dny až týdny podle intenzity použití (se sluchátkama možná i měsíce) - a pokud to nestačí, není problém přibalit další pár nebo dva lithiových tužkovek (který mimochodem mají životnost 20 let, takže je můžete zabalit a pak na ně na dekádu zapomenout).
To absolutně neplatí o digitálních rádiích, nebo nedejbohové o hacknutých VHF/UHF ručních radiostanicích, které bacil radí o pár příspěvků výše.
(Ne, že bych v BoB taky neměl ruční vysílačku, dokonce s oficiální funkcionalitou příjmu AM na KV a SV a FM na VKV, ale na to prostě primárně není určená a proto ji v téhle disciplíně běžné kapesní rádio s přehledem překonává, viz screenshot z dokumentace - a to ještě ani nemluvíme o citlivosti přijímače, praktičnosti napájení a nabíjení apod. Btw. je to Yaesu VX-8.)

Příklad běžného, široce dostupného obyčejného AM/FM rádia
Příklad běžného, široce dostupného obyčejného AM/FM rádia
Výstřižek z letáku k ručce Yaesu VX-8
Výstřižek z letáku k ručce Yaesu VX-8
Snímek obrazovky 2023-10-19 143034.jpg (63.84 KiB) Zobrazeno 4920 x
Má-li zlo triumfovat, potřebuje jediné – aby slušní lidé nedělali nic. (Edmund Burke)
Benedict
Příspěvky: 69
Registrován: 20.10.2023 19:20
Pohlaví: muž

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od Benedict »

Stala se mi zvláštní věc, která možná souvisí s rušením středněvlnných vysílačů. Před asi 25 lety jsem hodně jezdil po republice a vozil s sebou rádiem řízený budík Hideki. Spolehlivý, všude měl signál, vzhledem k feritové anténě předpokládám chytal střední vlny. Někdy kolem r. 2000 jsem měnil AA baterii a budík od té doby blikal pomlčkami místo čísel. V době před vyjmutím baterky asi ztratil signál a nevšiml jsem si. Napadlo mě, že třeba synchronizační vysílač vypnuli nebo se přešlo na jiný kmitočet. Dlouho jsem zkoušel různá jiná místa, jestli se nechytí, ale marně.

Ze zvědavosti a asi i nostalgie jsem ho nechával běžet, občas zkontroloval, nic. Ale dva měsíce zpátky najednou vidím, jak ukazuje čas a symbol signálu značí příjem! Takže mě napadlo, jestli Němci zase nenahodili vysílač, třeba na nějaké vojenské účely kvůli válce a můj budík se na tom také přiživil signálem. To mě jen napadlo, možná je to nějakými neznámými procesy v tom budíku. Vůbec se s ním celou dobu nehýbalo, jen jsem tak jednou ročně utřel prach. Baterka po čtrnácti dnech příjmu konečně došla, alkalická AA měla datum do roku 2014, takže jsem ji během těch let asi jednou měnil. S čerstvou baterií se budík sám nařídil a stále ukazuje.

Vzhledem k vypínání středních vln, které se tu ve vlákně řešilo, jsem svůj dotaz vložil sem. Je tu dost lidí s velkým odborným přehledem, třeba někdo doplní něco zajímavého.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od bacil »

Nenahodili ho znovu, je nahozený furt. Problém se jmenuje spínané zdroje a elektronická svídidla.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Benedict
Příspěvky: 69
Registrován: 20.10.2023 19:20
Pohlaví: muž

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od Benedict »

Díky za reakci. Jenom je mi divné, že celou dobu cca 20 let signál vůbec nikdy nechytil a teď ho má souvisle už dva měsíce. Celou dobu ho mám na očích, několikrát denně, signál je a neztrácí se. Bydlím na venkově, veřejné osvětlení sodíkové výbojky, nejbližší sousedé desítky metrů daleko, spínané zdroje u nás doma stále přibývají, též elektronické LED žárovky máme všude. Přesto signál teď chytá. Před 20 lety jsme žádné sp. zdroje, ani PC, natož LED světla neměli a signál celou dobu až doteď nebyl. Nezdá se mi pravděpodobné, že ho něco takovou dobu souvisle rušilo a teď to rušení úplně ustalo.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od bacil »

Je to duchařina. Spínané zdroje se posouvají k vyšším kmitočtům, takže dole přestávají rušit. Mohl tam v tom rádiu být nějaký jiný problém, který časem přestal (uprsknutá kulička cínu, která konečně odpadla až po nehomogenitu v materiálu a jeji difuzi časem).
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Malé přenosné rádio BoB

Příspěvek od Joe Azbest »

Tady v tomto článku je vysvětleny jak je krátkovlné rádio důležité (EU Čínu rychle dohání). Proto je důležité nějaký BoB doma mít.
https://www.epochtimes.cz/2024/02/04/ro ... ign=nowall
Odpovědět