Nakládaná vejce

Odpovědět
Uživatelský avatar
Seldred
Příspěvky: 117
Registrován: 03.08.2013 2:43
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Nakládaná vejce

Příspěvek od Seldred »

Jak už to tak bývá tak po Velikonocích zbyla hromada vařených vajec. Vzhledem k tomu že jsem je odmítal žrát následující týden postupně, naložili jsme je postupně do 2 různých nálevů dle internetu. Nikdy jsme žádné zkušenosti s nakládanými vejci neměli a ani v rodině jsme neměli žádné informace o tom že by je někdo od nás někdy nakládal nebo jedl. Po ochutnání výsledku jsme byli velice překvapeni jak jsou chutné. Dělali jsme 2 recepty, jeden klasické nakládání kde chutnají přibližně jako vejce v aspiku (jen bez toho salátu ) a druhý recept byl na pikantní vejce ve víně a octu, které se sice samostatně nedali pro kyselost jíst, ale v kombinaci se zeleninou jsou perfektním doplňkem do salátů. Do prvního receptu je to v podstatě stejný nálev jako na utopence a taktéž jako na utopence si to každý vyšperkuje dle své chuti, druhý recept to samé jen místo vody bílé víno a žádný cukr.Receptů je na netu plná prdel a tak si každej najde ten co mu chutná.
Další možností je nakládání do vodního skla (nezkoušel jsem) což by mohlo být dobré pro nakládání vajec na horší časy . V tom vodním sklu se prý vejce zkazit můžou, ale vždy jen samostatně, vodní sklo zatáhne skořápku a každé vejce je tak v lahvi naloženo v podstatě samostatně. Proto by to mohlo mít delší trvanlivost než v klasickém nálevu kde se prostě zkazí celá várka naráz. Na druhou stranu v tom prostředí by se to nemělo kazit dlouho (pokud tedy budou v chladu a temnu ve sklepě). Proto budu rád když mi někdo napíše zkušenosti s nakládanými vejci a hlavně s výdrží takto uskladněných trvanlivých potravin.
Nepodezírej lidi ze špatných úmyslů, pokud to lze vysvětlit debilitou
paja
Příspěvky: 191
Registrován: 30.03.2014 19:27
Pohlaví: muž

Re: Nakládaná vejce

Příspěvek od paja »

Bábi kdysi nakládala syrová vejce do vápna v létě na zimu jak slépky nenosily. bylo to ve sklepě v 5l flaškách normální hašené vápno po sednutí tak 3-4cm vápna nad tím voda, celé to rozmíchala klackem a do toho bílého mléka naskládala vejce a vydržely přes zimu.
Uživatelský avatar
Seldred
Příspěvky: 117
Registrován: 03.08.2013 2:43
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Nakládaná vejce

Příspěvek od Seldred »

A jak potom ty syrové vejce vypadala? To zůstaly jako klasicky syrové nebo se nějak "srazily"? Nebyl problém je v tom vápnu pak najít? Jinak to vypadá zajímavě, ale je to první recept co vidím se syrovými vejci o kterém jsem slyšel tak kdo může doplňte informace.
Nepodezírej lidi ze špatných úmyslů, pokud to lze vysvětlit debilitou
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Nakládaná vejce

Příspěvek od Baca »

Do vodneho skla sa nakladaju SUROVE vajcia :-) Inak co si napisal je OK :-) Mali by vydrzat az takmer rok nepokazene. :-)

Tu je jednoduchy popis konzervacnych metod :


http://clanky.vareni.cz/skladovani-vajec/
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Nakládaná vejce

Příspěvek od bacil »

Když jsem byl malý, tak babička vejce nakládala do vodního skla. Když ale z nich něco udělala, tak chutnaly asi jako piliny.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
paja
Příspěvky: 191
Registrován: 30.03.2014 19:27
Pohlaví: muž

Re: Nakládaná vejce

Příspěvek od paja »

Moc si to už nepamatuju ale vytahovala je z toho vápna normálně rukou a chuťově byly asi normální, nebo mi spíš nepřišly nějak divné, normální vejce.
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Nakládaná vejce

Příspěvek od herman »

Moje prababka je taky nakládala do vodního skla, co pamatuji, vaječina chutnala normálně. (Pěkně trocha cibulky a domácí špek :P )
Až v pekle nebude volného místa, pak mrtví budou bloudit po zemi.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Nakládaná vejce

Příspěvek od Baca »

Osobne si nepametam ci moji stari rodicia z jednej aj druhej strany nakladali vajcia a ci som ich jedol. KEdze vsak sliepky chovali tak si myslim, ze ano. Co som sa docital, tak vajcia z vapna nemaju ziadnu ujmu na chuti, ale nevydrzia tak dlho. Z vodneho skla sa hodia uz iba na dokladne varenie.
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
Joezbrna
Příspěvky: 192
Registrován: 27.08.2013 14:00

Re: Nakládaná vejce

Příspěvek od Joezbrna »

http://life.ihned.cz/jidlo/c1-56094790- ... -modry-syr
http://scribbler.cz/jidlo-vareni-recept ... pochoutka/
Michael Dobromil Klíma ve své knížce Nová čínská kuchyně píše: Černá vejce, rovněž nazývaná stará vejce, stoletá vejce, vejce dynastie Ming nebo tisíciletá vejce, jsou vejce, která zrála zahrabaná do země 100 dní obalená speciální směsí z jílu, vápna, soli, popperu (neptej se mne, co to je, nenašla jsem to ani ve slovníku) a rýžových otrub. Vápno vejce "zkamení“, bílek pak má konzistenci tuhého rosolu jantarové barvy a žloutek má nazelenalou barvu a příjemně štiplavou sýrovou chuť.
Ještě jsem nenašel odvahu to zkusit ;)

Kyselý nálev je zajímavý nápad, to vyzkouším...
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Nakládaná vejce

Příspěvek od herman »

Pár receptů z mé oblíbené stránky
http://zkvaseno.blogspot.cz/2013/03/vejce.html
Až v pekle nebude volného místa, pak mrtví budou bloudit po zemi.
Uživatelský avatar
Seldred
Příspěvky: 117
Registrován: 03.08.2013 2:43
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Nakládaná vejce

Příspěvek od Seldred »

Ty čínská vejce jsou drsný, dovedu si představit výraz návštěvy které to naservíruji :-) Recepty ze zkvašeno jsou fakt dobrý, díky za ně:yes
Bavil jsem se o nakládaných vejcích s kolegou a ten mi říkal že vejce nakládaná do vodního skla používala jeho babka, ale že se samostatně "nedali jíst" byli vždy použity pouze do buchet nebo do nějakých dalších receptů, kde sloužili jako jedna z mnoha surovin, prý kvůli chuti, která nebyla úplně ideální. Předpokládám že to souvisí přímou úměrou k době a teplotě skladování.
Nepodezírej lidi ze špatných úmyslů, pokud to lze vysvětlit debilitou
peteres
Příspěvky: 267
Registrován: 13.06.2011 10:06

Konzervace vajec

Příspěvek od peteres »

Vejce konservují se jen, jsou-li k tomu účelu úplně čerstvá a za studeného počasí kladená a sbíraná, dokonale očištěná a desinfikovaná (horkou vodou, mýdlem, zubním kartáčkem), konservovaná nehodí se k požívání na měkko, na hniličko nebo míchaná (vždy rozšiřují zápach sirovodíku stejně jako svěží, která za horkých dnů nebyla včas sebrána). Nejjednodušší způsob konservování je chladnem ve sklepě nebo komoře, kde se ve stojáncích často převracejí. Vysýchání se zabrání, ukládají-li se do plev, vysušeného písku, ale musí zůstat otevřená. Také možno konservovati teplem, t.j. 20 min. ve vodě 35°C teplé, když dříve na 6 vteřin byla ponořena do vody vařící. Dost dobře se osvědčuje natírání solí na prášek utřenou a namáčení v solném roztoku (po 3 hodiny) nebo v 5% roztoku kyseliny salycilové nebo manganistanu draselného nebo pomazání hliněnou nebo sádrovou kaší, ukládání do garantolu, vápenné vody nebo roztoku vodního skla, natírání očištěných vajec převařeným lněným olejem (po 3 dnech zaschnou a ukládají se v chladnu); tak konservovaná vejce teprve po 14 měsících počínají ztráceti na váze; dle dánského patentu položená na krátký čas do rozředěné kaše z 2 - 5 d. syroviny, 1 - 14 d. vody, 2 - 7 d. čpavku a několika kapek manganistanu draselného nebo formalinu; po usušení utvoří se ochranná vrstva na povrchu, která před upotřebením se odstraní 3 - 8% vodou čpavkovou. Skořepiny vajec konservovaných vodním sklem není radno dávati drůbeži. Také vápenky rády při vaření pukají (pukání se zabrání, navrtá-li se skořápka před vařením jehlou) a bílek z nich nesnadno se stlouká na sníh. Vápenky v trhu poznají se podle bělostné skořápky, na omak drsné (skořápka je jinak hladká). Ve vodním skle konservovaná vejce bývají nakyslá, což pochází od zcela neškodného obsahu kyseliny v tomto konservačním prostředku a nikterak nenasvědčuje tomu, že by se vejce byla kazila. Obyčejně zmizí tato mírně nakyslá chuť, položí-li se vejce na několik hodin do mírně slané vody. Nejlepší způsob konservování vajec jest: čistě je omýti, máčeti v 5% kyselině salycilové po 2 - 3 hod., osušiti a uložiti pak buď v bedničkách dobře zapěchovaných popelem, suchým pískem, jenž byl alkoholem proprán a pak na slunci nebo plotně vysušen (bedničky se zařídí tak, aby se mohly lehce převraceti), nebo se vejce ukládají ve skříňkách, jež opatřeny jsou stojánky, do jejichž děr vejce zapadají, a pákami, jimiž se stojánky lehce, na př. za 2 - 3 dny jednou převracejí. Ve velkém se osvědčuje výborně tento způsob: vejce se omyjí slabým roztokem fluorečnanu stříbrného (0.2 g na 1 l) nebo jiným desinfekčním prostředkem, čímž úplně odstraněny zárodky, jež jinak na zachování vnitřního obsahu mají nepříznivý vliv. Mast ze 14 g oleje podzemnicového (arachového), 20 g oleje palmového, 16 g oleje kokosového, 47 g vyškvařeného vepřového sádla, 2 g spermacetu, 1 g trioxylmethylenu a 0.05 g práškového thymolu na mírném ohni se roztopí, promíchá, a když po vychladnutí nabyla hutnoty a podoby vaselinu, natírá se na vejce.

z knihy: Domácí vševěd, 1925
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Nakládaná vejce

Příspěvek od Nicotinick »

Michael Dobromil Klíma ve své knížce Nová čínská kuchyně píše: Černá vejce, rovněž nazývaná stará vejce, stoletá vejce, vejce dynastie Ming nebo tisíciletá vejce, jsou vejce, která zrála zahrabaná do země 100 dní obalená speciální směsí z jílu, vápna, soli, popperu (neptej se mne, co to je, nenašla jsem to ani ve slovníku) a rýžových otrub. Vápno vejce "zkamení“, bílek pak má konzistenci tuhého rosolu jantarové barvy a žloutek má nazelenalou barvu a příjemně štiplavou sýrovou chuť.

Černá vejce (echt podle čínského receptu) je náramná mňamka, v Praze existuje čínská restaurace kde je mají origo a sežral jsem jich už asi koš. Bílek šedivý, žloutek zeleno černý. :)
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
Uživatelský avatar
Joezbrna
Příspěvky: 192
Registrován: 27.08.2013 14:00

Re: Nakládaná vejce

Příspěvek od Joezbrna »

A odkaz na tu pražskou čínskou putyku je kde? Prosím pěkně ;)
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Nakládaná vejce

Příspěvek od Fabulous »

Jako dítě jsem vejce zakopával a chtěl z nich udělat čínská. Ale nikdy jsem je už nenašel :)

Je možné, že by je něco bezezbytku sežralo?
Uživatelský avatar
Marglin
Příspěvky: 466
Registrován: 14.09.2013 2:09
Pohlaví: muž

Re: Nakládaná vejce

Příspěvek od Marglin »

Po jaké době jsi je hledal (vejce... ty od slípek.)
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Nakládaná vejce

Příspěvek od Fabulous »

Už nevím. 1-6 měsíců.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Nakládaná vejce

Příspěvek od Baca »

zalezi na tom, kde si ich zakopaval. Ked v kurniku - vybehu zozrali ich sliepky tie si to vedia vyhrabat :-)
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Nakládaná vejce

Příspěvek od Fabulous »

Ne, v záhoně v měkké hlíně.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3473
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Nakládaná vejce

Příspěvek od Hohepa »

..estli ta hlína byla trošičku kyselá, tak se ti ty vejce prostě rozpustily.
Tedy skořápka, zbytek bez skořápky zetlel, shnil , byl sežrán.....
Odpovědět