Testy konzerv a polotovarů

Odpovědět
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Testy konzerv a polotovarů

Příspěvek od mhi »

:-) tak treba tatarak nebo rare steak muzu a mam velmi rad ... pokud to zaleju skotskou.

Doktorka mi na to rekla, ze mam byt asi rad za to, ze jsem si nasel "co funguje" a toho panaka si mam dat.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Testy konzerv a polotovarů

Příspěvek od Grunt »

bacil píše: 23.11.2023 21:49 Rýže že je hypoalergenní? Vždyť to děsně smrdí po myších a šikmí se mi z ní očička. Jak někde vidím rejži, tak si dám něco jinýho.
Yup. Je to tak. Pohanka a rýže. Překvapivě existuje i alergie na rýži, ale to se týká spíš Asie než nás. U nás nevím o nikom. Naopak o lidech alergických třeba na lepek o těch vím u nás o spoustě.
mhi píše: 23.11.2023 21:52 Odhadl bych, ze to je nejaka chemie v tech smakuladach.
No a nebo nějaká jiná potravinová alergie. Chceš-li vědět přesně, stav se na gastru nebo alergologii a nech se vyšetřit. Mě by z těch šmakulád zabilo třeba granulované mléko, syrovátka a nebo rovnou sýr v prášku. Přidává se to pomalu snad do všeho i když nemusí. Tohle by byl můj tip.
Haluziak píše: 24.11.2023 7:59 Záhadou mi je, že z tataráku nebo z raw a rare steaku se vždy poseru.
Existuje i alergie na červené maso. Fakt, nekecám, Ale je to velmi velmi výjimečné (souvisí to třeba s kousnutím klíštětem). Já syrové maso nežeru vůbec (stejně třeba jako vajíčka) a asi to má důvod proč se tepelně upravuje.
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1481
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Testy konzerv a polotovarů

Příspěvek od DanBlack »

Otestoval jsem hotovky s prodlouženou trvanlivostí... Ježkovy krabičky
Košík.cz uvádí trvanlivost rok, výrobce na webu 24měsíců a na obalu je spotřeba 08/25

Měl jsem tyhle tři:
Screenshot 2024-01-03 at 17-55-51 Ježkovy krabičky Košík.cz.png
Vepřový vrabec
...hromada zelí, chlupatý knedlík slisovaný do jednoho bloku (ale šly rozdělit na jednotlivé kusy), maso měkké, celkově chuťově průměrné
Rajská s masovými kuličkami
...těstoviny slisované a nedovařené, kuličky dobré, divná pachuť (jako staré MRE, ale horší)
Krůtí na houbách
...rýže v jednom bloku a nedovařená/tvrdá, maso akorát, stejná pachuť jako u rajské - podezírám technologii výroby(?)
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4246
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Testy konzerv a polotovarů

Příspěvek od Lyster »

Recenze na konzervy VESEKO... tohle musý být vážně brutus.

5 NEJHORŠÍCH JÍDEL V KONZERVĚ, JAKÉ JSEM KDY JEDL! recenze VESEKO
https://www.youtube.com/watch?v=IYKBA3U-aX0
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Testy konzerv a polotovarů

Příspěvek od bacil »

Tatarská omáčka a Poctivá majonéza Vitana v pytlíku, datum spotřeby 06-11-2022, celou dobu zapomenutá v karavanu. Skladujte 2-15C, při nabízení k prodeji do 25C 2 týdny.

Zajímalo mně, co to bude za smrad. Vůně pbvyklá, konzistence též, chuť též. Sežral jsem ji už pár týdnů zpět, nic mě z toho nebylo, byla obvykle průměrná. No a dneska jsem si dal další s brambůrkama, natruc Rajkovi.

Čabajka (kilo v nafouknutém pytlil), zapomenutá v kabeli s konzervama za oknem na slunci tamtéž, spotřeba 21.10.2022. Konzistence jako po uvaření, vůně dobrá, po uvaření 50 minut, mnohem lepší než čerstvá, úplná čabajková poezie.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Benedict
Příspěvky: 69
Registrován: 20.10.2023 19:20
Pohlaví: muž

Re: Testy konzerv a polotovarů

Příspěvek od Benedict »

Jo, botulinu stačí údajně 20 minut varu. Taky bych to nevyhodil. Ale s tou majonézou... Někdo tam nahoře tě má rád. Salmonela jen číhá, kde se rozmnožit. Zbytečný risk. (Co tam je za konzervanty?)
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Testy konzerv a polotovarů

Příspěvek od bacil »

Jo, ale 20 minut je na klobásu málo, 40-50 je takové optimum, pak je to úplně jinej level. Taky jsem se hádal na sivestra s chlapem od dcery, že na jednoočka klobásu uvařit, tak jsem uvařil půlku klobás a ty uvařené byly sežrané jako první.

S tatarkou vydrž tak týden, musím si vyzvednout další.

EDIT stačí gůgl: https://vitana.cz/cs/Product/view/2160.pdf

Složení: řepkový olej, voda, ocet kvasný lihový, sušený vaječný žloutek (7,5% hm.po přepočtu na tekutý), cukr, hořčice (voda, hořčičná semena, ocet kvasný lihový, cukr, jedlá sůl, směs koření), jedlá sůl, barvivo beta-karoten, antioxidant kalcium-dinatrium EDTA. Bez lepku.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Benedict
Příspěvky: 69
Registrován: 20.10.2023 19:20
Pohlaví: muž

Re: Testy konzerv a polotovarů

Příspěvek od Benedict »

Už jsem se taky díval. Zajímavé je, jak některá zlá éčka při podrobnějším popisu vycházejí v reálu jako lék. EDTA dokáže léčit otravu těžkými kovy včetně plutonia.
Nedávno jsem si četl o proklínaném a mýty opředeném glutamátu. Taky zajímavé čtení. V Japonsku ho vyráběli už před válkou z řas. Později po válce jako vedlejší produkt výroby akrylových vláken, teď už prý zase z řas. Přičemž Japonsko je stále velký výrobce akrylových vláken a glutamátu :-)
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Testy konzerv a polotovarů

Příspěvek od Ivana »

Benedict píše: 13.02.2024 17:18 některá zlá éčka při podrobnějším popisu vycházejí v reálu jako lék
Pravděpodobně se jedné o fenomén dost obecný, ví se o něm dlouho. Dosis sola facit venum (jen dávka dělá lék). To je pravděpodobně případ toho glutamátu, jsou u něj stanoveny maximální dávky, které se můžou do potravin přidávat. Osobně znám děcka, které pravděpodobně po něm (po vyšších dávkách) blily.

Popis éček jako apriori "zlých" kdysi koloval v jistých kruzích, tenkrát se tomu říkalo hoax. Mezi éčkama jsou látky prospěšné, například:
E140 chlorofyl
E160a betakaroten
E161b lutein
E300 kyselina askorbová alias vitamín C
neutrální, například:
E330 kyselina citrónová
E270 kyselina octová
E150 karamel
a látky problematické, například:
E319 (Po požití již 1 gramu látky se mohou objevit nevolnosti, zvracení, zvuky v uších, delirium, dušení. Při styku s pokožkou může vyvolat alergickou reakci. U průmyslových pracovníků, kteří byli vystaveni výparům této látky, se projevilo zakalení očních čoček. Může zvyšovat účinnost karcinogenů. Je spojován s rakovinou močového měchýře. Literatura dokonce uvádí případy smrti po požití dávky 5 gramů)
E951 aspartam podezřelý z docela ošklivých věcí
E952 cyklamáty (Bylo zjištěno, že používání směsi cyklamátů se sacharinem vyvolalo vyšší výskyt rakoviny močového měchýře.)

PS: Kdokoliv by mi chtěl poslat E175 anebo E174, můžete po kilech, budu vás mít ráda.
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1481
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Testy konzerv a polotovarů

Příspěvek od DanBlack »

Ivana píše: 13.02.2024 20:25 PS: Kdokoliv by mi chtěl poslat E175 anebo E174, můžete po kilech, budu vás mít ráda.
Orální použití E175 jsem viděl naposledy ve Hře o trůny...a nebyl to hezkej pohled. :mrgreen:

K tématu:
Tatarku v lednici v práci mám většinou tak půlrok, vyhazuju jí když začíná mít divnou barvu. Jednou se mi stalo, že zhořkla - asi jako UHT mléko.
Dávám akorát pozor na vzduch a kontaminaci. (skladování dnem vzhůru a neolizovat uzávěr)
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Testy konzerv a polotovarů

Příspěvek od Ivana »

Dobrý tip k majonéze, nenapadlo by mě dávat to dnem vzhůru. Nevíte někdo, kde sehnat vaječné těstoviny? Jestli se to ještě vyrábí.

PS: Ten díl jsem neviděla, ale pokud to použili stejným způsobem jako ve starověku a pravěku, tak to nebylo pěkné. Já to samozřejmě nebudu jíst, ale používat způsobem, který je v dnešní době obvyklý. Je s podivem, co všechno se vejde mezi éčka, že?

PSS: A v těch trůnech všude píšou, že to bylo E174 a nebylo to orální.
drigon
VIP
Příspěvky: 2965
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Testy konzerv a polotovarů

Příspěvek od drigon »

E174 je stříbro.
E175 je zlato.
To by se mi taky hodilo.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1481
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Testy konzerv a polotovarů

Příspěvek od DanBlack »

Tatarka...není to klasická sklenice s víčkem, ale ta plastová "dávkovací" jako třeba Heinz kečup.

Už mi selhává paměť - v GoT to zlato Viserionovi jenom vylili na hlavu. :wasntme

OT:
S oblibou straším nebezpečností DHMO (dihydrogenmonooxid)
Je to dost nebezpečná látka! LD50 je cca 90g/kg... :nod
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Číkus
Příspěvky: 26
Registrován: 21.09.2023 16:58
Pohlaví: muž

Re: Testy konzerv a polotovarů

Příspěvek od Číkus »

LD50 je cca 90g/kg při perorálním užití. Při inhalaci může způsobit smrt i v nižších dávkách. Dále způsobuje korozi, rozpouští všechno možné a umí i zcela zdecimovat úrodu. Navíc je prokázáno, že velká část vrahů DMHO před zločinem užívala. A určitě by se toho našlo víc.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Testy konzerv a polotovarů

Příspěvek od Ivana »

DanBlack píše: 14.02.2024 16:57 DHMO (dihydrogenmonooxid)
Je to dost nebezpečná látka! LD50 je cca 90g/kg
A přitom je to všude!! A ta zločinná vláda to nezakáže!!
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Testy konzerv a polotovarů

Příspěvek od Ivana »

Chemtrails a teď ještě tohle. Zakládám facebookovou skupinu Vládo zakaž DHMO anebo odstup!
Svolávám demonstraci na Václavák. Dejte to dál než to smažou!!

Prosím adminy o přeřazení příslušných příspěvků do vlákna Dezinformace viewtopic.php?f=24&t=7544
vrb
VIP
Příspěvky: 899
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Testy konzerv a polotovarů

Příspěvek od vrb »

Po 12 letech končím test pozivatelnosti doma sušených hrušek v elektrické sušičce. Byly vysušené na maximální možnou míru, až skoro na hranici karamelizace.

Manželka mě s tím vyhodila ze spajzu, že to tam jen zavazi a stejně to nejím.
( Vtipné je, že jsem ten test začal dřív než jsme se poznali a teď uz máme 2 děti. Ten strom ze kterého jsou je taky o dost větší. )

Takto vysušené hrušky jsou i po 12 letech bez problémů pozivatelne. Dal jsem tak 2 hrsti naráz, stejně je to tak sladké, že na víc není chuť. Ještě mám jednu litrovou vzduchotesnou pixlu, tak konzumuju dál.
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Testy konzerv a polotovarů

Příspěvek od Hdm »

V pátek jsem snědl guláš z CZ BDP, kde byla prodloužená expirace 2018. Klasicky zapomenutý ve špajzu. Nebyl nafouknutý, tak jsem to snědl. Chuť nic moc, ale jinak mi nic nebylo. Skladovaný naprosto běžně, žádné opičárny typu stálá teplota, tma, chlad.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4246
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Testy konzerv a polotovarů

Příspěvek od Lyster »

Docela velké haló mají poslední dobou hotovky z Lidlu do 100Kč od šéfkuchaře Filipa Sajlera...
Koupil jsem si asi 4 druhy, tak až ochutnám, dám vědět...

Video na recenzi...

https://www.youtube.com/watch?v=hxi60J1OfaA&t=125s
Přílohy
Hotovky Lidl.jpg
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4246
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Testy konzerv a polotovarů

Příspěvek od Lyster »

Tak, dneska jsem ochutnal první hotovku z Lidlu (viz komentář výše.)

Jako první jsem ochutnal Segedínský guláš s knedlíkem. Kupoval jsem jej před týdnem, dnes byl poslední datum spotřeby. Takže ty hotovky hádám že vydrží tak 7-10 dní, je to baleno v ochranné atmosféře.

Musím uznat, že na to, že to byl poslední den kdy se to mělo sníst, byl ten Segedín velice dobrý, na mě možná trochu moc kmínu, ale aspoň to nebylo mdlé a omáčka měla nějakou chuť. Maso naprosto parádní, zelí taky... samozřejmě co se knedlíků týče, tak ty měly už své nejlepší období za sebou, ale na to že byly v tom balení tak dlouho, a na prasáka jsem je ohřál i s jídlem (žádné napařování atd...) tak i když byly samotné trochu gumovější, tak při smíchání s omáčkou byly i tak ještě na dobré úrovni.

Co se porce týče, říkal jsem si 4 knedlíčky... jako jo, být tam o knedlík dva víc.... mě osobně to ale stačilo, aspoň jsem se nepřejedl a té omáčky tam k poměru knedlíků bylo akorát.

Za mě, v tom stavu v jakém jsem to poslední den expirace otevřel, tak tomu dávám klidně 8/10. Trochu mi tam vadil ten kmín, nejsem moc kmínový typ. A samozřejmě další bod dole je za ty knedlíky. Ale kdyby si dal člověk trochu víc práce s jejich ohřevem, tak věřím, že by to dalo v hodnocení i těch 9/10.

Takže za mě mohu doporučit a už se těším na další. Další hotovka mi expiruje zítra, tak jestli to nezapomenu nafotit, tak také napíšu recenzi.
Přílohy
Segedin 1.jpg
Segedin 2.jpg
Segedín 3.jpg
Segedín 4.jpg
Odpovědět