Sůl

Uživatelský avatar
SaraH
VIP
Příspěvky: 339
Registrován: 14.05.2011 12:18
Bydliště: Střední Čechy, Vysočina

Sůl

Příspěvek od SaraH »

V diskusním tématu Barter je zmiňována jódovaná sůl jako žádaný prostředek ke směně kvůli prevenci nemocí štítné žlázy.

Až dodnes jsem žila v domnění, že jód postupně ze soli vyprchává, takže po době datumu spotřeby již v soli mnoho jódu není. Jenže teď jsem zapochybovala, zda se nemýlím. Nevíte někdo?
FarmářJan
Příspěvky: 537
Registrován: 15.04.2013 21:40
Pohlaví: muž
Bydliště: v horách

Re: Sůl

Příspěvek od FarmářJan »

ano, mohl by to být problém. Jednodušší by byl nějaký jodid(tam nevím jak je stabilní pro uložení a problematičtější pro dávkování). Možná ještě výhodnější je přírodní sušená řasa Kelp, která ho obsahuje opravdu mnoho a byl by tam lépe vázán. Ve 200 gramech máš cca 3 roky denní dávky. Prodává se i jako mletá na jemný prášek v piksle s malinkou odměrkou, pokud se neotevře, vydrží bez problémů, pokud by se to ještě dalo do mylaru nebo jiné folie, dá se snadno udělat zásoba na roky pro celou rodinu. Ta dóza o 200gr stojí jen 6 dolarů.
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Sůl

Příspěvek od Kocour »

Zkusil jsem si o tom cosi přečíst, protože mě otázka vyprchávání jódu zaujala - člověk často používá sůl, která léta ležela pouze v papírovém obalu.

Zdá se, že k jódování soli se používá buď jodid sodný či draselný (NaI, KI) nebo jodičnan sodný či draselný (NaIO3, KIO3). A ty jodidy mají tendenci k oxidaci a uvolňování volného jódu, který následně vyprchává. Jodičnany tímhle netrpí, ovšem otázka je, jak je ošetřena právě sůl, kterou dostaneme koupit zde v ČR. (Jiná možnost, používaná v některých legislativách, je přidávat do soli kromě jodidů další látky, které zabraňují jejich oxidaci.)
muzzleloader
VIP
Příspěvky: 766
Registrován: 04.04.2012 14:26

Re: Sůl

Příspěvek od muzzleloader »

Stejne jde jen o stopove mnozstvi,takze bych to neresil.Ovsem pokud je obava z deletrvajiciho problemu,tak neco z lekarny.
FarmářJan
Příspěvky: 537
Registrován: 15.04.2013 21:40
Pohlaví: muž
Bydliště: v horách

Re: Sůl

Příspěvek od FarmářJan »

malé množství, ale důležité, u nás má se štítnou žlázou problémů dost lidí už teď a přitom to je obrovské spektrum poruch od imunity po psychiku. V našich potravinách a plodinách- pokud tam není přidaný jako do mléka skrz krmivo kravám apod - je jo mnimum.
Z lékárny to není jednoduché, tam ti prodají Kelp v tabletkách stonásobně dráž.
Uživatelský avatar
snoopee
Příspěvky: 62
Registrován: 16.03.2013 18:18
Pohlaví: muž

Re: Sůl

Příspěvek od snoopee »

vie niekto odpoveď na otázku, ako sa s tým vyrovnali naši predkovia ? Veď pred stovkami rokov o nejakom jóde netušili, nemali ho v soli ani v jedle a nevyhynuli. Jód je dôležitý, a aj stopové množstvo keď chýba spôsobuje trable.
Uživatelský avatar
cajgalamo
Příspěvky: 124
Registrován: 18.02.2012 16:41
Bydliště: Bratislava

Re: Sůl

Příspěvek od cajgalamo »

muzzleloader
VIP
Příspěvky: 766
Registrován: 04.04.2012 14:26

Re: Sůl

Příspěvek od muzzleloader »

Spatne jsem to napsal,neslo mi o to neresit jod,ale jod v soli.
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Sůl

Příspěvek od Kocour »

Naši předkové se s tím vyrovnávali tak, že trpěli všemi problémy od hypertrofované štítné žlázy až po poruchy intelektu. Typicky se to projevovalo ve oblastech, kde je nedostatek jódu v půdě (v Evropě v Alpách, v Americe někde ve středu USA).
Začátkem 20. století se do péče úřadů dostalo i "veřejné zdraví" a teprve tím se problémy potlačily (a jenom v zemích, kde úřady fungují, v zaostalém světě je nedostatek jódu problém i teď).
dethliving
Příspěvky: 26
Registrován: 07.06.2013 0:47

Re: Sůl

Příspěvek od dethliving »

S tím jódem který se už cpe do všeho v dnešní době opatrně, většina lékařů totiž nerozezná otravu jódem jak je uvedeno v článku a jsou to velice nepěkné věci:
http://leva-net.webnode.cz/products/chr ... ava-jodem/
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Sůl

Příspěvek od Baca »

Troska ozivim otazkou.

Ako dlhodobo bez straty kyticky sol skladovat. Predpokladam, ze zasoby jedlej soli sa po rozpade dost rychlo minu. Na nasom uzemi sa sol sice tazila, ale sposobom, ktory by rozbehala iba dost velka komunita. Posypovu sol by som do huby asi nedal :-)
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 853
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: Sůl

Příspěvek od malajizva »

ale dal - a nejen z polska :lol:
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Sůl

Příspěvek od Baca »

NEBER MI ILUZIE :-D Ale fakt ako tu sol uskladnit. Je strasne hygroskopicka, agresivna, vsetko zhrdzavie do roka (mal som Fiat Uno) V plaste staci mikroskopicka dierka a o chvilu je namiesto mletej jemnej soli balvan tvrdy ako zula.
Marty
Příspěvky: 53
Registrován: 26.01.2014 22:39
Pohlaví: muž
Bydliště: slezsko

Re: Sůl

Příspěvek od Marty »

Tak mnĕ napadá:
Sklo patentní sklenice ze sklenĕným vičkem a gumou
Zavakuovat
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3473
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Sůl

Příspěvek od Hohepa »

V paneláku s tím zatim nemám problem. Už několik let beru celý balení 12 pytlíku. Vydrží nám při běžné spotřebě cca dva roky.
Skladuji je v igelitu volně zabalené a zatím se žádný kámen se nekonal. Samozřejmě ideálně je ten igelitu zavařil. :oops:
Praktikuji to už léta, ne kvůli přípravě ale protože každá sůl solí jinak a když jsem koupil jinou značku, tak jsem buď nedosolil nebo presolil dokud jsem si na jinou slanost nezvyk.
Jinak kup si kuchařsky ruční mlynek na sůl, na hrubou utlučes kladivem a při solení nameles
Naposledy upravil(a) Hohepa dne 09.02.2015 12:25, celkem upraveno 2 x.
PeFi
Příspěvky: 2714
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Sůl

Příspěvek od PeFi »

Hohepa píše:V paneláku s tím zatim nemám problem. Už několik let beru celý balení 12 pytlíku. Vydrží nám při běžné spotřebě cca dva roky.
Skladují je v igelitu volně zabalené a zatím se žádný kámen se nekonal. Samozřejmě ideálně je ten igelitu zavařil. :oops:
Praktikují to už léta, ne kvůli přípravě ale protože každá sůl solí jinak a když jsem koupil jinou značku, tak jsem buď nedosolil nebo presolil dokud jsem si na jinou slavnost nezvyk.
Jinak kup si kuchařsky ruční mlynek na sůl, na hrubou utlučes kladivem a při solení nameles
Souhlas - sůl je skladovatelná dlouhodobě celkem v pohodě.
Zásoba jodu se dá když tak pořešit v podobě protiradiačních tablet.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Sůl

Příspěvek od Josef »

Sůl se dá celkem úspěšně skladovat v menším (cca 5 ltr.) plastovém kanystříku původně určeném na pitnou vodu. Pokud nasypete sůl dovnitř nálevkou a nezadřete ji zbytečně do závitu (nebo alespoň znečištěný závit okartáčujete), pak malé víčko dobře těsní, takže sůl nezvlhne ani kdyby byl kanystr ve vodě. Kanystr narozdíl od sklenice má "hranatý formát" takže nezabere tolik místa a nemůže se rozbít. Dobře se přenáší. Plast (PE) se solí nereaguje a ani sůl od něj nechytne pach. Pokud sůl i přes suché uskladnění ztvrdne (cyklickými změnami teploty, kdy do sebe zrna lépe zapadnou), lze ji údery přes stěnu kanystru snadno uvolnit.
Pamatujte, že soli potřebujete hodně. Nejen k dochucení oběda, ale i ke konzervaci potravin nebo k činění kůží...
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Sůl

Příspěvek od Baca »

Rozmyslal som nad tym, ze by koli kompaktnosti, lepsej skladovatelnosti (miesto) bolo mozno lepsie nechat sol zvhlcit, ulozit do nejakej papierovej krabice a pockat, kym naozaj nevytvori akytaky hranaty kus. V pripade potreby vziat nejake starsie funkcne struhadlo a potrebne mnozstvo si nastruhat.

Cista kamenna sol sa predava ako liz pre domaci dobytok. Je to prirodna sol tak ako sa tazi v solnych baniach. Nie je to nejak drahe a da sa v tych kvadroch ulozit niekam do izolovanej jamy na zahrade na tony :-) Nie je sice snehobiela a ani jodidovana, ale zdraviu nezavadna :-)
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3473
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Sůl

Příspěvek od Hohepa »

? když vezmeš to původní balení v papírovém sáčku, strčíš do igelitového pytlíku
( a případně zatavíš , za vakuuješ, nebo přelepíš izolepou jako já)
tak máš hotové kvádry/cihly, co se dobře ukládají, bez práce s minimem nákladů.
Jsem v rachotě ale ten pytlík má dle mého odhadu tvar kvádru o přibližně cca 12×8×6 cm ?
a je to 1 kg v origo neporušeném balení od výrobce - Co si víc můžeš pro barterové kšeftování do PA přát :D
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Sůl

Příspěvek od Baca »

Uz len ten papierovy pytlik v igelite mi v pripade rozpadu pripada na prepravu dost vachrlato :-). Blok 10x10x10 cm soli nemas problem uzit aj ako zbran ked sa prilezitost natrafi :-D lepsie sa to nosi a vies si tym aj podlozit lozko ci stol :-D
Odpovědět