Co jist na vybudovani svalu

Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Co jist na vybudovani svalu

Příspěvek od Ivana »

mhi píše: 16.01.2024 11:37 Knihu 4-hour body jsem nasel zde https://archive.org/details/TimothyFerr ... kWeek-Body (jsou tam i jeho dalsi). Komplikaci pri cteni je jednak neznalost tohoto zakouti anglictiny (a ostatne i cestiny, body building mne minul v obou), a prevody tech jejich stredovekych jednotek. Paradoxne on tam pouziva casto i metricke, takze brainfuck to bude trosku i pro Americana :).
Vyšlo to v češtině, asi to bude lepší, než si překládat odborné a asi i méně odborné výrazy z angličtiny. Souhlasím s tím, že jednotky a jejich převod problém opravdu je. Jo, a jsou tam mimořádně stupidní poznámky překladatele.
Na spoustu tvých otázek odpovídá Tim v té knize.
vrb
VIP
Příspěvky: 899
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Co jist na vybudovani svalu

Příspěvek od vrb »

MHI:

Velice zjednodušeně:
Bílkoviny, proteiny. cca 1,5 g - 2,0 g na 1 kg tělesné hmotnosti v celkovém denním součtu. Jinak na to tělo kašle a jen přežívá.
Aby to člověk naplnil, tak potřebuje většinou suplementy. Masa se dá sníst omezené množství, mléčné výrobky v nadměrném množství zahleňují střeva a po vajíčkách se hodně prdí.
Najdi si protein co ti nejlépe vyhovuje. Někdo je na hydrolyzát, někdo upřednostňuje kaseináty nebo rostlinné.

K tomu dostatek vitamínů a hlavně spánku.

Pro urychlení lze krátkodobě přidat Kreatin, HMB, BCAA, ale nepřehánět.

A samozřejmě cvičit. To je naprostý základ.
Benedict
Příspěvky: 69
Registrován: 20.10.2023 19:20
Pohlaví: muž

Re: Co jist na vybudovani svalu

Příspěvek od Benedict »

Ruce se regenerují dost rychle. Zkus to zase další den. Kliky se zlepšují hodně rychle. Já jako malý kluk jsem hodně marodil a byl jsem omluvený z tělocviku. Spolužáky štvalo, že se flákám a čtu si, zatímco oni se musejí smekat, takže se škodolibě těšili, až budu muset splnit předepsané cviky pro známku z TV. Ale já se připravil. Klikoval jsem doma a z počátečních čtyř jsem se během týdne dostal na požadovaných dvacet. Šplh jsem trénoval na lešení u baráku. Naštěstí jsem měl docela sílu v prstech a dlaních z domácího kutění a vyřezávání. Spolužáci protáhli ksichty a můj kamarád v lavici navrhl pokrevní sbratření:-) Když to jde v deseti letech, dospělému to půjde taky.
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Co jist na vybudovani svalu

Příspěvek od mhi »

Dekuji za odpovedi.

Ceskou verzi Ferrisse asi nepotrebuji, ja do tech terminu neumim vlozit obsah ani v cestine. Treba doposud tapu v tom jak se cesky rekne pull-up (pritom anglictina ma pekne push-up a pull-up, my mame kliky a certvico, vzdy to oznaceni zapomenu). I u tech kliku jsem objevil ze je spousta druhu, cvici se ruzne svaly, nevedel jsem jak je vlastne poradne delat, atd.

Odpovedi na moje otazky jsem prave ve Ferrissovi nenasel, hlavne co asi nevim je prave "prenos" jeho gym metody na kalisteniku + to co jsem napsal.

Jenom pro predstavu, kdyz ctu treba ten Kreatin, tak si musim dohledavat rizika, jak, co, proc, nac, zac. Zkratky HMB a BCAA jsem videl, ale to je tak vse (postupne to studuji). Bodybuilderi tohle asi moc neresi, nasypou do sebe co vidi, to neni uplne muj pristup, hlavne ne pri me vaze.
vrb
VIP
Příspěvky: 899
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Co jist na vybudovani svalu

Příspěvek od vrb »

Kolik meris a vážíš a věk přibližně ?
Ty co jsem vypsal jsou staré a celkem osvědčené a bezpečné.
Samozřejmě když ti to zvedne výkon tak pak potřebuješ víc vody a minerálů. Na to taky bacha.
Lidi co nejsou zvyklí moc na nekompromisní fyzickou aktivitu někdy zapomínají pít a solit. Hlídat si přísun draslíku, vápníku atd.
Taky zvážit ochranu kloubů a vaziva obecně.
Já po 35 letech už když je práce opravdu hodně a je potřeba plnit termín, zařadím kolagen, glukosamin a chondroitin. Aby mě pak nebolely klouby a šlachy.
Uživatelský avatar
Teal'c
Příspěvky: 106
Registrován: 21.10.2020 18:25

Re: Co jist na vybudovani svalu

Příspěvek od Teal'c »

Pull Up je shyb nadhmatem, Chin Up potom podhmatem. Mimochodem klik se dá pokud vím hezky česky říct jako "vzpor ležmo".
Ferrise jsem nečetl, takže nevím jaké zázračné metody popisuje. Nicméně sám jsem taky začal (po několikáté) cvičit s vlastní vahou. Chodit do posilovny se mi nechce, rád cvičím doma a zároveň se mi zatím nechce pořizovat nějaká železa domů a učit se s nimi. Nejsem vůbec žádný odborník, jsem asi pořád začátečník, co má jen trochu načteno a nakoukáno na youtube. Můžu doporčit si prostě najít nějaký progresivní program a toho se držet. S vlastním tělem by měl určitě obsahovat nějakou variantu dřepů, kliků a shybů.

Osobně teď cvičím už cca 4 měsíce program z redditu a rozhodně vidím progress, a to si ani žádné kalorie a bílkoviny nijak extra nehlídám ani neberu žádné speciální doplňky. https://www.reddit.com/r/bodyweightfitn ... _routine/ Dá se podle toho jet i z nějakých appek na mobilu , já používám 8x3.
Jinak jsem taky cvičil podle Tréninku vězně (Convict conditioning) a z něho vycházející https://www.hybridcalisthenics.com/routine
Právě progrese jednotlivých cviků jsou důležité a zvlášť když máš nějaké zdravotní problémy, tak je ideální tělo nechat postupně zvykat. Není důvod se stydět že nezvládneš nějaké N kliků. Taky jsem začal těma klikama o stěnu (ty nebyly nic těžkého) a pak se přes snižování sklonu dostal až na své aktuální max 16 standardních.

Pokud by tě zaujal program podle Convict Conditioning, tak tady můžu doporučit jeho krátkou kritiku https://www.kb5.cz/2015/03/cviceni-s-vl ... ko-vezen/ Čímž jsem udělal oslí můstek k malé reklamě na kb5 od Pavla Macka. Toho už nějakou dobu čtu (mají tam spoustu článků i videí) a poslouchám jeho podcast Semper Fortis, kde ma m.j. i díl právě o cvičení z vlastní vahou. Prosazuje poněkud odlišnou filozofii od populárního posilování a bodybuildingu. Neměl jsme nikdy příležitost chodit přímo na jejich hodiny ale byl jsem na pár seminářích ale myslím že můžu doporučit. Pokud si sám nevíš rady, tak by ti možná pomohlo chodit právě někam na lekce, kde tě to naučí a poradí, než se snažit sám objevovat kolo. Nicméně právě jedna z rad co jsme na zmiňovaném podcastu o cvičení s vlastní vahou slyšel byla, prostě začít pravidelně cvičit, kliky, dřepy, shyby... a postupně studovat co poladit.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Co jist na vybudovani svalu

Příspěvek od Cep »

Pavla Macka oblíbená průpovídka: "Pravidelně cvičit neznamená, že cvičím každé druhé úterý v únoru."
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Co jist na vybudovani svalu

Příspěvek od mhi »

Dekuji za dalsi reakce, zkusim reagovat trosku pozdeji, az bude nejaky dalsi vysledek.

Zatim "z denicku posilujiciho ajtaka":

Aktualni problemy: jak jste tu nekdo psal ze svaly regeneruji rychle, zkusil jsem kliky po dni obzerstvi a uz po ctvrtem kliku bylo jasne, ze mi to nedava pravacka, a to tak ze vubec, ani silove, a citim, ze "neco mi tam trosku povolilo (neco je jinak)". Pritom svaly mne az zase tak moc neboli a nebolely, v denni aktivite mne to nijak neomezilo.

Druha vec je, ze mam problemy s travenim uz asi vseho, vcera jsem se musel nutit i do veproveho s chilli omackou a ryzi. Celodenni pocit naproste sytosti, plna streva, skoro bych rekl ze uz to jde do zacpy.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Co jist na vybudovani svalu

Příspěvek od bacil »

Tak do vepřového s rýží bych se musel nutit i já, chilli nechilli. Raději jdu na špionáž do ledničky.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
PaF
Příspěvky: 1535
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Co jist na vybudovani svalu

Příspěvek od PaF »

mhi píše: 18.01.2024 15:35 Dekuji za dalsi reakce, zkusim reagovat trosku pozdeji, az bude nejaky dalsi vysledek.

Zatim "z denicku posilujiciho ajtaka":

Aktualni problemy: jak jste tu nekdo psal ze svaly regeneruji rychle, zkusil jsem kliky po dni obzerstvi a uz po ctvrtem kliku bylo jasne, ze mi to nedava pravacka, a to tak ze vubec, ani silove, a citim, ze "neco mi tam trosku povolilo (neco je jinak)". Pritom svaly mne az zase tak moc neboli a nebolely, v denni aktivite mne to nijak neomezilo.

Druha vec je, ze mam problemy s travenim uz asi vseho, vcera jsem se musel nutit i do veproveho s chilli omackou a ryzi. Celodenni pocit naproste sytosti, plna streva, skoro bych rekl ze uz to jde do zacpy.
To je odpověď na tvoji otázku, proč nedělat kliky, když nejsi v pořádku. S tímhle přístupem se zlikviduješ. Proč proboha nejdeš cestou té rehabilitace? S takovou budeš potřebovat i gastro ;) . Ale komu není rady... život není videohra, kterou si zase pustíš znovu, když tě poněkolikáté zboří.
vrb
VIP
Příspěvky: 899
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Co jist na vybudovani svalu

Příspěvek od vrb »

Na stabilizaci trávení jsou potřeba v podstatě 2 věci:

1) dobrá mikroflóra. Buduje se dny až týdny. Přizpůsobuje se obvyklé stravě. Proto pivaři nemůžou jist zeleninu, pak se nadmou a poserou. Pokud je někdo zvyklý na sýry, jogurty podmasli a naráz tam pošle moc masa a piva tak to taky nedopadne dobře.
Super na dlouhodobou stabilizaci trávení je kysané zelí a jiné moderní obdoby fermentovane zeleniny.
Pro okamžitou obnovu mikroflóry jogurty a podmasli.

2) dostatek vitamínů, minerálů a vlákniny. Pro rychlou stabilizaci jsou asi nejlepší jablka bez slupky tak 3-6 ks za den ideálně v bio kvalitě. Slupka je sice zdravá, ale rozhozena střeva nadměrně zatěžuje. Ve stabilním režimu bio jablka samozřejmě se slupkou. ( klasická komerční jablka maji v sobě tolik pesticidů ze spíše dezinfikuji )

Pokud cítíš, že něco selhává a poškozuje se základní konstrukce tak okamžitě přestat. A začínat napr. Zenskyma klikama s mekkym pod kolenama.
Chce to opravdu pomalý rozjezd.
Do tohoto fyzického stavu jsme se neprosedeli za měsíc, tak to za měsíc nespravime.

Bacil: Vepřové s rýží je nejběžnější polní jídlo - snadná logistika, minimum alergenů a vysoká trvanlivost. Doporučuji si zvyknout, v budoucnu to možná bude častěji než nám bude milé.
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Co jist na vybudovani svalu

Příspěvek od mhi »

Dekuji za dalsi odpovedi. Videohru nehhraju, snazim se to prave konzultovat s kazdym kdo ma jen trosku zkusenost a odbornost.

Traveni jsem uz trosku upravil, ale dekuji za rady. Ano, pocitam s tim, ze si telo musi zvyknout. Objednano 5kg runzych pixlovych prasku (v nejhorsim je rozdam), budu zkouset co mi jak sedne. Studiem jsem zjistil, ze je velmi ruzna kvalita i obsah. V tomhle se vyznat je pro mne opravdu problem.

Vitaminy nejake dlabu, pridavam nove i lidskou kloubni vyzivu z lekarny. Mimochodem prodejce sportovnich doplnku mi doporucil konsky Alavis, maji za stejnou cenu i "lidsky", nestudoval jsem blize, jen mne to zaujalo. Uvitam jakykoliv komentar - zejmena v oblasti traveni i tech kloubu.

Veprove+ryze jsem opomenul, ze to je sweet chilli omacka, na tom si pochutnam.

Vcera jsem opet klikoval, uvedu na prani konkretni cisla, N=9, R(epetitions)=5, tzn. 45 kliku. Minule bylo N=8, R=5. Nejaky drobny pokrok je videt, slo mi to lepe. Skutecne je potreba prodleva alespon ty 2 dny. Omezuje mne prave ta pravacka, zamerne mam N takhle male, abych se prilis neposkozoval. Neni to tak, ze bych potom lezel s bolesti v posteli, jen tam citim svoji hranici, rameno nevyskakuje ;). Zda se mi, ze klik je fajn prave kvuli tomu, ze tam neni ten specificky rotacni pohyb, ktery mi prave (sub)luxaci zpusobuje. V tomhle mi asi ortoped poradil dobre. Aktualne citim "jen slabost" svalu, coz je podle meho nazoru OK.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Co jist na vybudovani svalu

Příspěvek od PeFi »

Když bohatému majíteli zdechne dostihový kůň za miliony, tak je to větší problém, než když umře pacoš, takže s veterinárními přípravky produkovanými v civilizovaných zemích se není příliš čeho bát - pokud víš co děláš a je to chemikálie vhodná pro lidi. Alavis pro koně lidi berou celkem běžně.

Ad "Vitaminy nejake dlabu"
Bohužel takhle na slepo to fakt není ideální. Pokud na to chceš jít trochu vědecky, tak stojí za to nechat si sjet jako samoplátce krevní testy a tomu přizpůsobit co zobeš.
Není to úplně jednoduchý, protože tebe nezajímá normální rozsah, ale chceš se dostávat k optimálním hodnotám. A ty jsou někdy v horní polovině normálního intervalu, jindy ve spodní polovině normálního intervalu a často uprostřed, takže musíš dost studovat a hledat jaká je optimální hladina, ke které bych chtěl zamířit.
U některých věcí tělo drží homeostázi, takže z rozboru krve dostáváš spíš indície, než jasné odpovědi. Další indícií pak jsou vzájemné poměry látek, které spolu souvisí, protože tělo se pokouši držet i nějaké vzájemné poměry.

Budeš čelit tomu, že klasická medecína tvrdí, že nic jako optimální hladina neexistuje a každý jedinec je individální, takže musíš hledat ve vědeckých studiích spíš než v populárně naučných textech, který často píší ignoranti.

Navíc do sebe cpát něco bez alespoň elementární znalosti souvislostí je zase těžce suboptimální, protože v těle všechno souvisí se vším. Dobré je, že když člověk sportuje a má vysoký energetický výdej, tak stačí pořádně žrát velké objemy kvalitní stravy a tělo si z toho vybere. Zrovna ta rejže úplně nutričně zrovna bohatá není. Já bych ti spíš doporučil různé směsi dušené zeleniny na másle nebo jiném tuku dle chuti, kde rýže je jen jedna ze zelenin.

Zkus si svoji týdenní stravu namlátit do nutriční kalkulačky a uvidíš jak na tom zhruba jsi co se týče příjmu živin:
https://cronometer.com/
----

K té zde zmíněné KB5: v KB5 nebuduješ primárně svaly, ale sílu. Ono to není totéž. Takže je otázka o co ti jde především. Lidi z KB5 mají sílu jako bejk, ale není to na nich na první pohled tolik vidět - výsledek vypadá hodně přirozeně.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Co jist na vybudovani svalu

Příspěvek od PeFi »

Jinak na ty klouby jsou prý nejlepší dlouho tažené vývary (kuřecí / hovězí).

Pokud máš dost peněz nebo skutečný zdravotní problém, tak asi jeden z nejlepších kolagen na trhu je tohle:
https://www.biostile.cz/produkt/collage ... d-kolagen/
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Co jist na vybudovani svalu

Příspěvek od PeFi »

vrb píše: 19.01.2024 22:41 Pro okamžitou obnovu mikroflóry jogurty a podmasli.
Není jogurt jako jogurt - moje zkušenost je, že pokud ti jogurt nechutná, tak ho nejez a zkus nějaký jiný. Souvisí to nějak s histaminem a konkrétní jogurtovou kulturou.
Některé bakteriální kmeny ve střevech histamin produkují, jiné se naopak histaminem živí, čímž jeho hladinu pomáhají regulovat. Běžně používané bakteriální kmeny – Lactobacillus bulgaricus a Streptococcus thermophilus – histamin vytváří, a proto většina fermentovaných výrobků hladinu histaminu navyšuje.

Celá řada dobrých bakterií na jogurtu vůbec nepřežije, takže na obnovu miroflory je potřeba jíst co nejvíc pestře a když tak konzumovat něco jako toto:
https://www.wildandcoco.com/probiotika- ... -30-kapsli

a pokud někomu nedělá dobře histamin, tak toto:
https://www.wildandcoco.com/histabiotics-30-kapsli

Ten jimi zmíněný vliv jogurtu (bakteriální kultury) na emoční stavy mohu potvrdit. Zní to absurdně, ale párkrát se mi povedlo udělat z probiotické kultury jogurt, který takto na mě fungoval. Která bakterie za to mohla bohužel nevím.
Del-in
Příspěvky: 233
Registrován: 28.05.2015 1:07
Pohlaví: žena

Re: Co jist na vybudovani svalu

Příspěvek od Del-in »

Trénink vězně ( Paul Wade) je zajímavá kniha. Stojí za to se na ni podívat. A pokud zvládáš plavat technicky jakžtakž dobře, pak určitě nic nezkazíš plaváním, alespoň 3x týdně kilometr ( to je 40 bazénů a dá se to )
Uživatelský avatar
Teal'c
Příspěvky: 106
Registrován: 21.10.2020 18:25

Re: Co jist na vybudovani svalu

Příspěvek od Teal'c »

PeFi píše: 21.01.2024 18:45 Pokud máš dost peněz nebo skutečný zdravotní problém, tak asi jeden z nejlepších kolagen na trhu je tohle:
https://www.biostile.cz/produkt/collage ... d-kolagen/
Jak moc si přesvědčený že tohle funguje? Já jsem často slyšel spíš pochyby. Zhruba jsem to pochopil takto: Kolagen je protein složený z určitých aminokyselin. Tělo si jej stejně po snězení nejprve rozloží a pak si z nich ten svůj kolagen teprve skládá. Takže prý nemá mít nějaký extra smysl si místo nějakého "kompletního" proteinu brát pouze kolagen.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Co jist na vybudovani svalu

Příspěvek od PeFi »

Tak moc do hloubky to nastudováno nemám, nicméně vidím to takhle:
Pokud si dobře vzpomínám, tak proteiny se rozpadají na peptidy a ty když tak na aminokyseliny. Nejsem si jistý, zda to tělo při trávení rozbije až aminokyseliny nebo zda se vstřebávají už peptidy, ale mám pocit, že by mohly.

Každopádně u starších nebo nezdravých syntéza čehokoliv funguje obecně spíš špatně a proto může mít smysl cpát do sebe kvalitní kolagen (s předpokladem, že se vstřebávají už peptidy) nebo aminokyseliny, mladému zdravému by měly stačit proteiny i v podobě kvalitního kusu masa.

V těle kde všechno funguje si tělo z proteinů vyrobí vše co potřebuje, ale kolagenem nic nezkazíš. Na druhou stranu podstatná část zdravých je jen špatně vyšetřených :lol:, kteří jen zatímještě nemají zjevné příznaky. :lol:
Proto jsem psal - ono "dost peněz nebo zdravotní problém".

Já kdysi kupoval balení uvedeného kolagenu rodičům (80+) a ti měli pocit, že jim to pomohlo. Ale mají i vitamíny a dokonce je otravuji s proteinovým práškem (Reflex Nutrition 3D protein), protože kdybych to nedělal, tak už tady asi nejsou.

Dokonale to vystihl můj zubař: jakmile člověk přijde o zuby, tak není schopný pořídně jíst a díky mizerné stravě všechno začne jít zdravotně z kopce. Málo masa = málo proteinů, málo zeleniny = málo vlákniny+mikronutrientů. Staré (i mladé) lidi ničí strava postavená na sacharidech.
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1153
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Co jist na vybudovani svalu

Příspěvek od Alstratt »

Proteinak i kolagen jsou slozeny z aminokyselin. Maji ruzne procentualni zastoupeni urcitych aminokyselin. Kolagen neni uplne plne zastoupen plnym spektrem aminokyselin, neni to uplne plnohodnotny protein. Kolagenovemu chybi tryptofan a ten je esencialni. Ale kolagen obsahuje ohromnem nozstvi glycinu, prolinu a hydroxyprolinu. Muzete pak v ruznyhc doplncich najiti i hydroxylysin a tak a to je neoc co v nekterych je a v nekterych neni a muzete hadat v cem je ho nejvice. Pro syntezu kolagenu jinak potrebujeme vitamin c, mangan, med zinek .. Postupem co clovke starne ztraci v tele kolagen tim ze ho jednoduse telo mene produkuje, rok od roku ho clovke produkuje cimdal mene a to v pomerne uz mladem veku. A kdyz se lide nechrani kvalitnim slunecnim kremem + zakrytim pokozky oblecenim ktere neprosvita a to oboje jako ochranu proti UVA+UVB, tak telo ztraci kolagen skrz pokozku rychleji. A jak bylo napsano, telo na to potrebuje slozky na syntezu toho kolagenu. Dalsi vliv na to ma zda sportujeme a na jake urovni, jak moc zatezujeme telo a tak. Cim je clovek starsi, tim vice potrebuje ziviny, stejne tak atletum se hodi zvysit prijem zivin i v tomto, nebo dost pracujicim lidem, ktery zatezuji dost sve telo, napriklad ruzne manulne pracujici lide s tezkyma vecma co den co den tahaji tezke veci, vojaci ... Vytvoreni trojite sroubovice a v tomto hraje roli hlavne ta trojice gly + pro + hy-p. Ono i slozeni ruznych proteinaku je v ruzne procentualnim aminokyselinovem zastoupeni. Klasicky syrovatkovy protein bude neco jineho trochu treba koncentrat a neco jineho izolat. Jiny obsah tuku, sacharidu, zeleza atd. Ono se muzete i setkat jake maji procentualni zastoupeni v jakem mnozstvi bilkovinnych mikrofrakci jako treba alfa-laktalbumin, beta-laktoglobulin, imunoglobulinu, glykomakropeptidu, albuminu, laktoperoxidazu, laktoferin .. A ono se i ruzne rozlisne rychle vstrebavaji proteiny. Jinak rychle se vstreba koncentrat ktery ma nektere latky navic oproti izolatu a tak se i jinak vstreba, jinak rychle se vstreba zase hydrolizovany kasein coz je rychleji vstrebatelny, micelarni kasein je pomaleji vstrebatelny, treba pro nektere lidi obliben pred spanim. A tak i jejich cistota zastoupeni aminokyselin a tak bude odlisny. Zase jinou delku vstrebatelnosti ma vajecny albumin a obsah zivin celkove. Koncentrat, izolat, hydrolyzat .. Me slozeni proteinaku je hydrolyzovany syrovatkovy izolat, syrovatkovy izolat, hydrolyzovany kasein, vajecny albumin a v tom pridanany komplex znamou petku enzymu. A rostlinny protein neberu ve forme doplnku. U rostlinnych si dejte pozor na odlisny obsah latek a i na jejich vstrebatelnost, na pomer a pripadne chybejici aminokyseliny. Muzete nalezt i proteinak s pridanou slozkou nukleotidy z RNA.

Ja mam ted vylepseny doplnek o par dalsich latek od RBS kde je TMG (TriMethylGlycin) neboli postaru betain, s pridanim nove zinku pikolinatu, pyri... (B6), folatu (B9) a kobalaminu (B12). A to prave pro methylaci tuto kombinaci namichanou v jednom. Coz je ted novy mix v jednom, starsi verze nebyl mix ale jen samotny TMG.

K tem kloubum, obecne pohybovamu aparatu a problemy okolo toho. Muzete vyzkouset zda vam pomuze MSM, glukosamin, phytodroitin/chondroitin, boswellia serrata (kadidlovnik pilovity), kurkumu s jak uz bylo zmineno s kurkuminoidy, PEA (Palmitoylethanolamide), kyselina hylauronova.

Jo to se zubama je u nekteryhc lidi problem. Obzvlast ty co si nenechaji udelat aspon umele zuby, furt lepsi nez zadne. U me nastesti vse super. Ale jsou lide co kdyz nemaji zuby, mohou nekdy volti i tekutou strvau a u te pozor. Tekuta strava ruzne zpracovana treba i jen rozmixovane idlo jako treba zeleninovy drink a jine ty zelene drinky, maji problem kdyz si je doma udelate. Ono totiz jakmile to clvoek zacne rozmixovavat tak to ztraci postupne ziviny a musi to skonzumovat hned. A clvoek je zdrovna staveny tak ze aby zil zdrave, tak musi i pouzivat kousat zubama jidlo aby se uvolnily vsehcny potrebne latky k tomu, aby to fungovalo spravne. Na tekute strave se dlouhodobe zit nedoporucuje.

Ja obecne sladkosti tolik moc nemusim, nekdy jendou za cas si semtam neco dam, ale kdyz neoc bezne tak je to normalne ovoce aj ine nezpracovane, ne vysoce zpracovane potrvainy. Lide by se mely vyhnout do velke conejvice miry vysoce zrpacovanych potrvain. Ty vysoce zpracovane potraviny si dat maximalne tak jednou za cas jako treba odmenu kdzy nekomu neoc z toho chutna, ale nejist to bezne. Byva to bezne nacpane ruznym sajrajtem od ruznych konzervantu zbytecnych, po barviva, trans tuky ... Ta dnesni doba ackoliv nese mnohe mnohem lepsiho nez drive, tak ale co se tyka stravovani lidi este stale je to u casti populace dost spatne ta strava co vsechno konzumujou v jakem mnozstvim, v jakych pomerech a jake hnusy vsechno vysoce zpracovane. V tom je dnesni doba dost spatna, plna ruznyhc sajrajtu, az moc mnohe preslazene extra moc ruzne sladkosti, ruzne kde co presolene atd. Nekteri lide prijdou do restaurace a aniz by jidlo ochutnaly, tak hned uz tam ladujou sul, pripadne nejake koreni apod. Chapu to treba u lidi kteri to udelaji nejak rozumne v malem mnozstvi a znaji to uz jak to jidlo v tedane restauraci delaji a spolehaji na ot ze je takove stale, pripadne ty co maji zvysenou pohybovou aktivitu a potrebuji to doplnit. Ale lide co nekam prvne prijdou, neznaji to tam, a hendj idlo bez ochutnani predem preplacaji hromadou soli apod. to neni normalni.

Sacharidy k zivotu jinak potrebujeme v rozumne mire a stejne i kdyby jsme se jim snazily vyhnout a skodit si tak zdravi, tak telo si stejne vytvori nejake mnozstvi glukozy pomoci glukoneogeneze. Lidi se strasilo bezne ze: "Pozor je v tamtom a tamtom cukr! Dejte si umele sladidla to je v poradku." A jine blbosti. Netreba se bat cukru, je to v pohode pokud to do sebe clvoek necpe bezhlave ve velkem a kdyz uz to do sebe cpe, tak by mel taky k tomu vytvorit adekvatni pohybovou aktivitu. Vetsina umelych sladidel se moc nedoporucuje, mohou byt i skodlive a to prave ve vetsich davkach. Zase zalezi o jakych se clovek bavi. Ty sladidla maji svuj ucel pouziti pro urcite lidi s problemy hlavne a ne aby to do sebe clovke bezhlave cpal ve velkym s mylnym pocitem ze se nic nemuze stat do budoucna. Pokud mozno sacharidy, berme to z te cloveku prirozenejsich zdroju a ne vysoce zpracovanych kde je toho az moc a je to plne i jinych latek a to takovych ktere do tela nepatri. Kazdy je individualni, a u kazdeho ten jidelnicke bude jiny, ale zaklady plati pro ty nebo ony co se tyka co konzumovat a co ne a v jakem mnozstvi. Jenze nektere rodiny co nedbaji na zdravi ani svych deti, tak at zkusi rodice jim to omezit nebo zakazat, a to pak uvidite jak ty decka zancou vyvadet ze nemaji sve oblibene sladkosti. A to je problem, ze rodice uz od mala nevychovavaji sve deti ke kvalitni strave a cpou do nich plno sladkosti a ruznyhc hnusu vysoce zpracovanych. Pak v dospelosti maji ruzne zdrvaotni problemy a to halvne takove o kteryhc nai nevi ktere se nemusi vyrazne projevit, a v tom je problem, tiche zdravotni problemy co jsou casovanou bombou. Jednoho dne se pak muze stta ze se uz neprobudi nebo to nekde s nima sekne a je s nima nasledne konec. Obezita, cukrovka, ruzne zdravotni problemy je v dnesni dobe veeelmi moc rozjetych v takovych fazich u tech lidi, kdy je problem uz je z toho dostat a zbytecne mnoho procent obyvatel umira zbytecne brzo, na ruzne problemy. Vim ze se tak deje i u vas jak mate mnohe preslazene, ale u nas v US jetoho strasnem oc prehnane preslazeneho co se tyka tech velykch znacek znamych,co se tyka velkoobchodu co bezne prodavaji. Ja nastesti nejak do velkych obchodu nejezdivam moc, spis vubec nakupovat. Volim mensi obchody kde prodavaji kvalitni zbozi, nejlepe mistni a pak objednavam pres net plno doplnku. Ale ja mam velmi aktivni zivot tak u me davaji doplnky jiny smysl nez u lidi co to tak aktivni nemaji ten zivot, a navic nemala cats doplnku je prevence, anti aging ... Jinak v dnesni dobe je i plno lidi na neco alergickych na ruzne potraviny, nebo je velmi nenavidi nektere potrvainy, tak u takovych muze byt nekdy zdroj z doplnku. A to ne kolikrat ze by jine potrvainy dane latky nemely, nekdy opravdu nemaji, ale nekdy je maji takovep otraviny ktere ty dane latky obsahuji ve velmi malem mnozstvi ze by clvoke toho musel snist az moc coz nesni za ten den tak pak je moznost doplnku. Obzvlast kdyz je nekdo velky, svalnaty a ma neco doplnit ze stravy nektere latky a zrovna mu to nejak vubec nechutna, uz jen predstava ze byt en dotycny mel nist velke mnozstvi neceho co muhcutove vubec nechutna a priapdne by to ani nesnedl, tak doplnit to ze stravy muze byt o to vetsi problem, tak muze zvolit doplnky. Ono to vetsi telo potrebuje i vice zivin ruznych, at uz svalnate, nebo i nejaky atlet a ruzne vice aktivni lide. A nez lide zvoli doplnky kvuli tomu jenproto zej im neco nechutna, tak je dobre zkusit este metodu, ne jist to neco samotne, ale zkusit to chytre zamichat do jidla a zamaskovat to tak jinyma chutema jinym jidlem pokud je to tedyp ripad s tim ze to neco dotycnemu nechutna. Pokud ani to nepomuze, je v pohode pak zvolit doplnky.
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Co jist na vybudovani svalu

Příspěvek od mhi »

Teal'c píše: 21.01.2024 21:46
PeFi píše: 21.01.2024 18:45 Pokud máš dost peněz nebo skutečný zdravotní problém, tak asi jeden z nejlepších kolagen na trhu je tohle:
https://www.biostile.cz/produkt/collage ... d-kolagen/
Jak moc si přesvědčený že tohle funguje? Já jsem často slyšel spíš pochyby.
Tohle by mne taky zajimalo, nechci zobat zbytecne pilulky.

Dneska mi dorazila krabice s pixloprasky, uz jsem ochutnal, jsou necekane vyrazne ochucene. Mnohem vic nez ten muj soucasny. Asi ted bude potreba pockat jak se k tomu moje zazivani postavi. Aktualne se to uz celkem upravilo, zasadni je pro mne asi mit velmi pravidelnou a pestrou stravu, a neprehanet to. A zvyknout si na ten trvaly pocit zasycenosti.

Dneksa mi YT nabidl toto video: https://www.youtube.com/watch?v=MrNniF9mM1o
Odpovědět