Výběr vhodné obuvi

...aneb vše na tělo včetně taktické výstroje
Odpovědět
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8791
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Fabulous »

Boty s podrážkou z PUR se na delší uložení skutečně nehodí. Tyto, pár let skladované se, zcela očekávaně, rozebraly po pár stech metrech chůze. Synek, kterému jsem je dal do školy, mi jistě večer poděkuje.
IMG_7221.jpg
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od proforma »

vratnikp píše: 14.12.2021 19:24 Pratele,jdu si pro inspiraci. Potrebuju nove boty splnujici nasledujici pozadavky a urceni:
Nizke
S membranou/vodevzdorne
Vhodne na delsi rizeni
Budou noseny za mokra do mesta, na mensi vylety, drobnou praci v honitbe...
Rekneme 70% zpevneny povrch 15% nezpevneny 15% mimo cesty
Nemam problem zaplatit za kvalitu
Nejsem gramar, preferuju odolne veci na ktere je spoleh

15 let jsem na tohle mel Salomony, prvni slouzily 10 let, druhe jsou po 5 letech dobry tak na vynaseni popela(lepit a opravovat sem je zacal po necelem roce). Upadajici kvalita znacky mne zklamala.

Co v tehle kategorii nosite? Premyslim o nizkych Zephyrech nebo Hanwagech
Nedavno jsem objevila tyhle kotnikovy Scarpy https://www.highpoint.cz/hp-outdoor-sho ... a-gtx.html. Kdyz jsem je kupovala, rikali mi, ze si je tam kupujou postaci do zasoby :-) Musim potvrdit, jsou to backorky :-) Mam je asi pul roku - v lete v nich nebylo moc horko, na podzim noha v suchu, ted v mrazech a snehu pohoda a teploucko. Vydrz zatim nemuzu hodnotit, ale po cca 400 km podrazka vypada jako nova a ani na ostatnich castech nevidim zadne vyraznejsi opotrebeni.

Scarpy delaji i nizke boty, jestli budou takove jako tyhle, hodne bych je zvazovala.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Piston »

Kéž by koncept „zaplatím kvalitu, dostanu kvalitu“ fungoval. Už nejsem ochotný platit majlant za údajně kvalitní boty, když vím, že stejně do roka ojedu podrážku a mohu je stejně vyhodit (jakékoliv s Vibramem). Scarpy dělají boty poněkud užší, pokud máš širokou nohu, není to ideální. Lowy Zephyr jsou oblíbené, ale vím, že buď jdou rychle do nejisté reklamace, nebo je lidi nosí až do jejich úplné smrti. Ber boty jako spotřebku a jdi po toho, co ti udělá tu službu za co nejméně peněz s tím, že si pak koupíš druhé. U mě to jsou trailové Merrely nebo Asicsy bez membrány, nebo nízká trekovka z Decathlonu s membránou za 1500.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od proforma »

Ono jde taky o uzivani. Ja nachodim cca 4,5 tis. km rocne, samozrejme ne v 1 botach. Ale kdyz mi boty vydrzi 3-4 roky, je to od nich uz super vykon. A rada si zaplatim za kvalitu, abych nemela zniceny nohy. Pokud nekdo nachodi 1 000 km/rok, pak by mu mely vydrzet 10+ let (pri dobre peci) a to uz je asi slusna trvanlivost :-) Osobne nemam nervy na to kupovat si nove za 1500 Kc kazdych pul roku :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Krevel
Příspěvky: 132
Registrován: 03.02.2013 11:19

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Krevel »

Já v posledních 5ti letech kupuju boty jen od merrelu, protože mi to jejich kopyto, podle kterého šijou, nejlépe sedí na nohu. Taky má dvoje boty na celý rok, letní mi většinou vydrží jeden rok, zimní i dva a pak mám ještě letní a zimní kanady na střelnice apod. On třeba i vibram garantuje vlastnosti jen 2 roky při pouhém skladování, takže podle mě nemá smysl mít obuv na 10let ( teda pokud nepočítáte s výměnou podešve a podrážky, takové kanady mám na chatě taky, co už mají na sobě asi třetí podrážku, jsou to americký matterhorny). Pár týdnů nazpět jsem risknul koupit si nové lovecké boty v decathlonu, na černým mostě mají přistroj, který vám změří došlap, tvar chodidla apod. a přímo doporučí obuv z dané sekce a musím říct, že mi ty boty sedly na první dobrou a po prvních cca 60km žádný problém
Co mě nezabije...by mělo začít utíkat.
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Hdm »

Dlouhou dobu jsem také nosil Merrelky, několik typů, protože mi sedělo kopyto.

Teď je to už více než rok co jsem přešel na barefoot boty. Měl jsem k tomu přístup, že je to teď moderní a nic navíc to nepřináší, ALE.
V klasických botách se mi dělali puchýře na obou malíčcích a prsteníčcích při delší chůzi (5 a více km). Mám je směrem od země jakoby do klínu a lehce se tím podsunují pod prst vedle. Musel jsem si je preventivně před každým výšlapem oblepit. Nemám jinou vadu nohou, či chůze.
Zkusil jsem barefoot právě kvůli tomu místu navíc pro prsty, že mi to třeba pomůže a nebudu muset pořád oblepovat. A ono to opravdu pomohlo, už můžu jít dokud síly stačí a nic mě nedělá puchýře. V nadsázce jsem se cítil, jako když chromý začne chodit :D
K tomu jsem zjistil zajímavou věc a pro mě bonusovou výhodu. Díky nulovému dropu (pata je stejně vysoko jako prsty) se trošku změnil úhel nohou a asi i zad, protože od té doby mě nebolí záda jako u klasických bot, při těžším batohu.

Vím, že merrel má také barefoot řadu, ale ty mě nesedí. Nicméně sleduji nabídku "zavedených" značek a neměl bych problém koupit nějaké kompromisní (dostatek místa na prsty, ale zároveň dostatečné tlumení od země). Přece jen, po celodenním chození po tvrdém povrchu (především asfalt, kostky mi kupodivu tolik nevadí) mám takové trochu omačkané plosky.

Celkově jsem za ten rok přešel z odmítače barefoot k barefoot only.
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1153
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Alstratt »

Ackoliv nekteri lide maji sve oblibene boty na dane obdobi a chtely by i neco zimniho do ruznych sra*ek od vetsiho bahna, po vyssi snih a jine sra*ky, tak by mozna nekoho mohly zajimat Volkl Overboot do nekterych podminek. Nemusite se prezouvat do jinych bot nekde na cestach kdyz nekam vyrazite autem. Muze v podstate dotycny chodit ve svych oblibenych botech a pres ne nahodi tohle. To jen takovy jiny pohled na vec. Samozrejme nenahrazuje to klasickou zimni obuv na normalni bezne chozeni.

http://www.voelkl-professional.com/en/s ... /overshoe/

https://www.boty-gruna.cz/boty-a-doplnk ... -overboot/

https://soldiersystems.net/2023/03/09/e ... -overboot/
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
PetrNO
Příspěvky: 264
Registrován: 11.08.2012 18:39

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od PetrNO »

nechci začínat další topic, ale tip na gumovky? jaro/podzim, nějaké "zateplení" by mít mohly, ale ne kožíšek co se přodře.. má smysl jít do "drahých" typu engelstraus, novesta?.. nebo koupit co nejobyčejnější?

mám jedny a po 5 letech dírka, kterou nemůžu najít...

celkem v nich i chodím (pes, bahno...)
BOB2016
Příspěvky: 145
Registrován: 23.01.2018 9:50
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od BOB2016 »

A da sa dierka na gumakoch nejako zalepit? Nie je to neekonomicke?
Hladanie jedine ako s pneumatikou, navliect ju na nejake, zrezane kopyto, utiahnut okolo, cez kopyto hadicku s kompresora, natlacit vzduch a ponorit do vody.

Alebo naliat vodu dnu a hladat. To ale moze byt problem ak je dierka velmi mala, plus nasledne susenie...
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od bacil »

spíš to neude dírka, ale klikatá trhlina z únavy materiálu. Pokud jsou opravdu z gumy jako fakt z gumy, tak lepidlo na opravu odloupnutých kousků z pneumatik. Mějí to i v číně, tyre glue, takový to černý na výplně, ne průhledný na opravy duší.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
PetrNO
Příspěvky: 264
Registrován: 11.08.2012 18:39

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od PetrNO »

nevím z čeho jsou (jestli guma.) nějak extra nepraskaly.. dírku jsem vzduchem hledat zkoušel, ale nenašel (nemam bazmek jak to tam nahoře uzavřít pořádně:-)
BOB2016
Příspěvky: 145
Registrován: 23.01.2018 9:50
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od BOB2016 »

Tak ten bazmek, je z Madarciny a je to dost sprosta nadavka :-) na okraj...

Drevenne polienko s trosku mensim priemerom ako je sara. Zrezat polienko na hrubku cca 5 cm. Obalit napriklad starou dusou z bicykla. Vlozit di sary, zatiahnut saru ku tomu kovovou vodarenskou paskou... do polienka navrtat dierku priemeru hadicky, natlacut vzduch, ponorit.

Neviem, stale ale nie som presvedceny o tom ze by to malo byt ekonomicke...
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Piston »

Už hezkých pár let nosím na chalupě gumáky z rybářských potřeb - Lemigo Grenlander. Jsou lehčí a teplejší než normální gumáky, navíc se dodávají s vyndavací vložkou, se kterou jsou teplé jako sviňa.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Joe Azbest »

Fare má dobrou slevu na celoroční trekové boty s membránou. Sice jen některá čísla, ale třeba si někdo vybere. Já to bohužel nevyužiji, mám ještě dvoje koupeny, taky ze slevy. Ty co mám na chození na ryby mám sedmým rokem a už je budu muset asi vyřadit, ale i tak, sedum let je dost.
https://www.fare.cz/panske-celorocni-tr ... 12/produkt
glock69
Příspěvky: 103
Registrován: 22.02.2014 18:08

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od glock69 »

Nemají náhodou podrážku ze "slavného" PUR? Vypadá podobné jako na kanadach, které se mi rozpadly, celkem troje.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8791
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Fabulous »

Tak nějak od pohledu to vypadá jako vylisované z formy, takže skoro jistě PUR :rofl
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Joe Azbest »

Jestli PUR nevím. Po sedmi letech jsem někde na kamenitym břehu odtrhnul kůži od podrážky, sice jen malá trhlina, ale už do toho teče a je to neopravitelny. Přiznám se, že jsem se o ně moc nestaral, ale sedum let mi stačí, na sezónu vytáhnu ze zasob další pár:-)
glock69
Příspěvky: 103
Registrován: 22.02.2014 18:08

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od glock69 »

Taky jsem ze zásob vytáhl kanady s PUR, vydrzely asi 500 metrů...
s.dowman
Příspěvky: 18
Registrován: 25.01.2024 19:49
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Bunkr

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od s.dowman »

Mate tento problem s rozpadem (mozna kvuli nazvu fora :devil ) jen u kanad a pohor, nebo i s certifikovanou pracovni obuvi?

S prac. botami se mi tohle jeste nikdy nestalo (levne i drahe) i kdyz podrazka vypadala jako PUR. Je to jen nahoda? Nerozrezaval jsem je a nezkoumal jsem co je uvnitr, protoze zatim vsechny drzi.

Vzdy beru protiskluzove, vyztuzena spicka+podrazka a odolne vuci olejum a chemikaliim. O konkretnim modelu vetsinou rozhodne cena. Pohory s GORE a PUR uvnitr podrazky jsem uz mel uplne "na prach". Vytazene ze skrine, nazul jsem jednu a po silnejsim zaberu o podrazku se normalne vysypala :-( Vnejsi material byl jiny, PUR byl pod tim, neviditelny. Polocas rozpadu byl asi 5 let od uvedeni modelu na trh.
Benedict
Příspěvky: 69
Registrován: 20.10.2023 19:20
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Benedict »

glock69 píše: 27.01.2024 9:54 Taky jsem ze zásob vytáhl kanady s PUR, vydrzely asi 500 metrů...
Proto se vyrábějí samorozpadací, aby si nikdo zásobu na dlouho neudělal. Prabos [budiž proklet] mi jednou ústy své reklamační odmítatelky vysvětlil, že je to ekologický prvek na ochranu přírody. Kdysi dávno jsem si za třetinu platu koupil lovecké vysoké boty s membránou. Tak dlouho jsem si je šetřil, až se mi jednou při obutí nějak divně změnil krok a za mnou hromádky černého bordelu. Je fakt, že asi po dvaceti letech a od reklamace jsem si nic víc než řečnické cvičení nesliboval.
Doby, kdy měla armáda ve skladu kanady po desítky let a mohly kdykoliv fungovat, jsou pryč. Na běžné nošení a lehký terén nosím Bennon Commodore a do urwaldů mám zásobu bundeswehrů, starých poctivých s povolovacím háčkem za nártem. Největší kouzlo měly bennony v ceně lehce přes litr, ale teď už atakují dva tisíce a ztrácejí tím půvab. Taky v nich stačí týden skrz ostružiní a jsou na odpis, jinak se prošlapou za necelé dva roky denní chůze.
Abych se vrátil k topiku, tyhle boty Fare vypadají jako klon bennonů taky poblíž Zlína., tak budou asi podobné. Klad bych viděl v kombinaci PU a pryž, takže by neměly v zimě tolik klouzat na ušlapaném sněhu. Zase se na suchu dřív prošlapou. Soudím podle bennonů, tyhle jsou dost podobné a nejspíš je taky vyrábějí bývalí zlínští ševci. Tedy navrhují a nechávají prima vyrobit v daleké Číně. Skladovatelnost bot s PU bych odhadoval tak na pět let, soudě podle vojenských prabosů [budiž proklet].
Odpovědět