Dřevomorka

...aneb co se jinam nevešlo.
drigon
VIP
Příspěvky: 2965
Registrován: 28.11.2012 23:44

Dřevomorka

Příspěvek od drigon »

Jak v dnešní době, tak i po rozpadu může být konstrukce domu napadena dřevomorkou. A to jak střecha, tak i sklep, který je vlhký, kde tento problém momentálně řeším.
Vzhledem k tomu, že se tento problém může vyskytnout i díky sníženému topení a větrání v domech považuji za vhodné se mu pověnovat.
Protože ne nadarmo se dřevomorce, u nás přejmenované na dřevozmrdku říká rakovina domu. A té je třeba předcházet a pokud se vyskytne ji zlikvidovat co nejdříve. Než se rozleze.

Edit: gramatická úprava.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Hejkal
Příspěvky: 4
Registrován: 19.09.2023 11:19

Re: Dřevomorka

Příspěvek od Hejkal »

Na chalupě jsem měl/mám dřevomorku, před rekonstrukcí střechy v jednom místě zatékalo, a část stropáků a jedna pozednice byla dřevomorkou chycená. Chalupa byla navíc před koupí dlouho opuštěná.

Základem je prevence - zamezit zatékání vody, ale dát pozor i na kondenzaci. Stavby bez kvalitně provedené hydroizolace je důležité pravidelně větrat, nebo ještě lépe vytápět kamny bez externího přívodu vzduchu (což zajistí taky dobrou cirkulaci vzduchu v interiéru). Dále je důležité u starších staveb používat difůzně otevřené omítky. Pokud je stará stavba zavřená v plastových oknech a natažená lepidlem a perlinkou tak nevětrá a vlhkost v domu je ideální prostředí pro houby a plísně.

V dnešní době si s dřevomorkou poradí dobře profesionálové, ale v případě že nejsou :cash nebo stav společnosti vyžaduje poradit si svépomocí tak můj osvědčený postup je tento -

1) Zlikvidovat všechno napadené dřevo. Pokud jsou napadené jen části trámů, tak říznout vždy napadenou část a alespoň metr navíc, ale ideálně bych vyměnil všechno. Otlouct omítku v okolí (podhoubí často prorůstá i zdivem) a proškrábnou spáry ve zdivu.

2) Zjistit příčinu a odstranit. Příčinou u nás byla jednoduše díra ve střeše, ale může to být i již zmíněná kondenzace na folii, nebo plechu. Častým problémem u starých staveb bývají necitlivé a nedomyšlené stavební zásahy z pozdější doby (nátěr nepropustného primalexu na vápenné omítce, výměna kachlových kamen za plynový kotel a tím změna cirkulace vzduchu - i když to v postapo scénaři asi nehrozí :D ).

3) Ošetřit nové zdivo a dřevo - minimálně natřít vápnem tak jak se to dělalo postaru. Pokud mám možnost tak projet zdivo pořádně hořákem. Jestliže vlastním takhle starou stavbu tak doporučuji koupit 1l Deronu pro všechny případy. Je to koncentrát který se dá použít jako prevence a ve větší koncentraci i jako sanace na dřevo a zdivo. Co jsem s ním natřel dřevěnou šindelovou střechu tak jsem tam neviděl jediný mech či lišejník. (Vím že píšu první příspěvek, není to reklama na Deron, věnuji se opravám historických staveb a mám s ním opravdu dobrou zkušenost, pokud je to problém tak prosím moderátoru o vymazání konkrétního produktu).
drigon
VIP
Příspěvky: 2965
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Dřevomorka

Příspěvek od drigon »

Na Deron jsem se díval. Je ho víc druhů. Který mi doporučíš?

Dřevomorka je u nás ve sklepní kamenné zdi silné tak 60-70 centimetrů. Jedná se o obvodovou zeď přiléhající k chodníku. Je tam zasažena plocha cca 100x150 centimetrů, včera jsem zkoušel vyškrábat spáry mezi kameny. Dostal jsem se do hloubky (v jednom místě) cca 30 centimetrů, kořínky dřevomorky tam jsou vidět pořád.
Edit: doplněno foto.
IMG_20230917_190412.jpg
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5352
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Dřevomorka

Příspěvek od Rafael »

Co jsem tak kdysi četl o dřevomorce bylo uváděno, že je prakticky nevyhubitelná a její podhoubí proroste i zdivem a neskutečně daleko. Jediné řešení je, byla, důsledná likvidace všeho napadeného.

Jak je to dnes netuším.

A proto bych se chtěl zeptat zda by byla možnost, při menším napadení, masivními a opakovanými postřiky tím Deronem tu potforu zahubit?

Asi by to by drahé, ale možná pořád pohodlnější než nějaké demoliční práce.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
eotto
Příspěvky: 246
Registrován: 05.01.2017 12:35
Pohlaví: muž
Bydliště: Západní čechy

Re: Dřevomorka.

Příspěvek od eotto »

Používám preventivně Lignofix, mají na nové, staré i napadené dřevo. Chtěl bych vědět porovnání s tím Deronem. Protože jak koukám na ceny tak vyjde mnohem levněji.
"Mors certa hora incerta"
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5352
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Dřevomorka

Příspěvek od Rafael »

To co psal Hejkal můžu100% potvrdit.
Na starou chalupu mi žádné zateplování, výměna oken, jiný nátěr stěn než vápnem a podobné opičárny nesmí!
Vše musí u starých staveb větrat a musí být zajištěna výměna vzduchu.
*
Brácha na to škaredě doplatil. Utěsnil, zaizoloval sklep a postupoval výš. Utěsnil okna, začal používat moderní malířské hmoty apod. a od té doby stále bojuje s plísněmi, houbami a vlhkosti.
Ve starším rodinném patrovém domku.
Akorát půda je v pořádku. Ta je odvětrávaná a tam se s těmi úpravami nedostal.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Hejkal
Příspěvky: 4
Registrován: 19.09.2023 11:19

Re: Dřevomorka

Příspěvek od Hejkal »

Pro Drigona - Jestli je to zeď ve sklepě tam s tím se moc čarovat nedá. Vyškrábal bych spáry, nastříkal směsí deronu a lihu 1:9, po vyschnutí to doplnil vápennou maltou (vápenná kaše a písek 1:3). V krajním případě se dá použít místo lihu i voda, ale líh je lepší, stříkat vodu na houbu, navíc v místě kde to bude špatně vysychat, je docela kontraproduktivní.

K tomu Deronu, nejlepší je za mně verze DERON PLUS 2 - je to nejvíc koncentrovaná verze, naředit si to můžeš podle potřeby už sám. Je fakt, že úplně levné to není, ale zas 1l ošetříš celou chalupu.

Dřevomorka se podle mně svépomocí úplně zahubit nedá. I v případě, že zlikviduješ napadené dřevo, objekt vysušíš a budeš tam udržovat optimální podmínky tak části podhoubí dřevomorky ve zdech zůstanou, může mít rhizomy dlouhé i několik metrů pokud roste dlouho. Ale to není v podstatě žádný problém, když nebude mít vhodné podmínky tak dál růst nebude a nezpůsobí žádnou další škodu. Měl jsem na rákosovým stropě plodnice dřevomorky velké jak dekl od popelnice a nyní už po ní pár let nejsou žádné stopy. (proběhla likvidace napadeného dřeva, nový strop a nová střecha, topení v kachlových kamnech, větráme a trvale chalupu obýváme).
JOBU
Příspěvky: 1822
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Dřevomorka

Příspěvek od JOBU »

A germicídny žiarič to nezlikviduje?
drigon
VIP
Příspěvky: 2965
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Dřevomorka

Příspěvek od drigon »

Dnes jsem v rámci možností hledal informace doslova všude možně a dočetl jsem se o likvidaci dřevomorky a jiných škůdců mikrovlnami. Prý dají ke zdi (nebo do místnosti?) nějakou speciální mikrovlnku a zeď tím ohřejí na 100°C. Prý to škůdce zlikviduje úplně.
Máte o tom někdo informace?
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Dřevomorka

Příspěvek od bacil »

Není to žádná speciální speciální mikrovlnka, ale vykuchaná obyčejná a nedá se to dělat v zástavbě - ohrožení zdraví a života sousedů. Jasně že u toho nesmí být nikdo když se to zapne. Pokus jestli to má smysl lze udělat s prkýnkama a vlhkou šňůrkou.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Permonik
Příspěvky: 499
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Dřevomorka

Příspěvek od Permonik »

drigon: moc tomu nerozumím, jsem jen rád, že jsem se s ní nepotkal, protože mi to přijde jak noční můra, ale co dělá ta dřevomorka u tebe ve sklepě? Já měl za to, že sice může prorůstat zdí a tak, ale že to jsou její výběžky, kterými "hledá". Živit se ale musí na dřevě, ne? Ty ji máš jen tak na zdi, bez jakéhokoliv dřeva?
drigon
VIP
Příspěvky: 2965
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Dřevomorka

Příspěvek od drigon »

Na levé straně fotky je vidět roh zdi. Zde je ve zdi výklenek, který má nahoře v chodníku plechový poklop. A aby se mi do výklenku nesypalo uhlí jsem ho měl zahrazený dvojicí lešenových podlážek. A z nich se dřevomorka rozjela. Jestli tam byla už předtím a dřevo jí dodalo "šťávu", nebo jestli byla na podlážkach a zeď napadla z nich nevím.
Plechový poklop plánuji zrušit, protože jím při dešti teče do sklepa voda a nahradím ho ventilačním potrubím DN200 vyvedeným přes chodník do zahrady a zakončené dva až tři metry vysokým komínem (kvůli tahu vzduchu komínovým efektem), neboť poklop a ventilační otvory jsou stejně vysoko a vzduch jimi neproudí. Navíc při otevření poklopu v chodníku hrozí pád lidí a zvířat do skoro tři metry hlubokého výklenku.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Dřevomorka

Příspěvek od Wdog »

Jo, dřevomorka, to je mrcha. Taky ji mám ve staré chalupě. Je zalezlá ve zdi u sklepa, a čeká na svoji příležitost: nevětrané vlhké místo, a k tomu kus dřeva. Vylezla mi dvakrát.
Poprvé, když jsem nahradil původní zničenou dřevěnou podlahu na hlíně novou dřevěnou podlahou, ale pod ní jsem nechal nevětranou dutinu - to byla chyba. Tu novou podlahu vcelku rychle sežrala. Pozoroval jsem tři "skupenství", tvary: dlouhá vlákna (kořeny), samotnou houbu na dřevě, a pak v prostoru bílé velké chumáče, podobné cukrové vatě.
Podruhé mi vylezla teď nedávno do vlhkého sklepa, kde začala žrát kusy prken, kterými tam byly podložené nějaké věci.
Vše zasažené dřevěné jsem vždy vyhodil, a celé okolí mohutně postříkal savem. Ve zdi ale mrcha zůstane, má tam kořeny. Řekl bych, že vyleze jen tehdy, když má vlhké a nevětrané místo se dřevem. Na suché volně větrané dřevo, i když je blízko, tak nevleze. A taky bych řekl, že je ve starých domech již historicky přítomná, a nové dřevo je jen potrava.
edit. takže i z mé zkušenosti potvrzuji info, co výše napsal kolega Hejkal.
Hejkal
Příspěvky: 4
Registrován: 19.09.2023 11:19

Re: Dřevomorka

Příspěvek od Hejkal »

Ještě poznámka - savo je taková nouzovka. Když se to nastříká na dřevěný regál ve sklepě který plánuju v řádu 2-3 let stejně zlikvidovat tak je to v pořádku. Ale nedoporučuji používat na savé stavební prvky jako jsou omítky, malta, cihly, apod.

Jakmile ze sava vyprchá chlor, tak ve zdivu zůstanou zbytkové soli, které v budoucnu natahují vlhkost a tím naopak vytváří pro houby vhodné prostředí.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1175
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Dřevomorka

Příspěvek od Patrol »

O dřevomorce jsem toho nastudoval mnoho, protože jsem jí z domu dostával na dvakrát.
Zapomeťe na Savo, to pomůže na chvíli a jen lokálně. Pokud se chcete zbavit dřevomorky, tak:
1) Zlikvidovat vše, čeho se dotkla! Žádné otření hadrem, obroušení, ani ořezání. Je nacuclá v trámech stejně, jako ve vlhkém zdivu.Při kontaktu se dřevem se ve vlhkém prostředí opět začne šířit.
2) Dřevomorka nesnáší slunce, sucho, průvan a Boronit. Abych se jí zbavil vykopal jsem podlahu 150cm pod podlahu,omlátil omítky 30cm nad vlhké mapy v omítce(cca metr nad podlahu), drenážemi odvedl vlhkost od domu, podlahová skladba - štěrk uskkákaná žábou, na něm rozprášený suchý krystalický Boronit, na tom Iglu systém podvětrávané podlahy zalitý betonem, izolační lepenka,a srovnávací beton.Na otlučené zdi naházený sanační omítky a štuk.
Boronit díky našim zákonosráčům už legálně v ČR koupíte jen jako roztok, kterej funguje místo toho Sava přímo na houbu, ale stačí když zůstane kousíček někde ve škvíře a houba se opět začne rozrůstat. Krystalickej Boronit si musíte sehnat v Polsku,Německu,..u nás leda přes nějakýho chemika neoficiálně pod rukou.
Smyslem toho rozprášenýho boronitu je, že je to pojistka, nikoliv okamžité užití. Nasypaný -rozprášený na suchém kamenivu zůstane ležet navěky, až do okamžiku, kdy by se náhodou objevil kořínek dřevomorky. Ta se totiž šíří tím, že vytvoří kapičku,ta se zasákne dál,vytvoří houbu, ta zase kapičku...atd.
Pokud se dostane do podvětraného suchého prostoru pod podlahou a přesto tam vytvoří kapičku, tak ta kapička rozpustí krystal Boronitu a houbička umře. :clap
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1175
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Dřevomorka

Příspěvek od Patrol »

Několik ilustračních foto k předchozímu popisu.
drevomorka01.jpg
20150620_171437.jpg
20150620_172027.jpg
20150724_191850.jpg
20150725_113220.jpg
20150731_141345.jpg
20150914_111946.jpg
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
drigon
VIP
Příspěvky: 2965
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Dřevomorka

Příspěvek od drigon »

Aktualizace k dnešnímu dni.
Byl u nás zástupce firmy zabývající se likvidací dřevokazných hub & spol. Dřevomorka potvrzena. Ze zdi ji vypálí mikrovlnami ( plus metr na každou stranu) a sklep 2x vystrikají lastanoxem super.

Stříkat zeď opakovaně savem proti plísním je hrubá chyba. Savo obsahuje sůl, která proniká do zdi a váže na sebe vlhkost. Tím vytváří vhodné podmínky pro dřevomorku & spol. Daleko lepší je použít 3% ní roztok peroxidu vodíku (klasický kysličník na ošetření drobných poranění). Ten vodu neváže a má silné oxidační účinky, kterými plíseň zlikviduje. Zároveň likviduje i přítomné spóry.

Účinnost boronitu na preventivní opatření proti obnovení dřevomorky pod podlahou mi potvrdil. Sehnal jsem ho z Polska, u nás nelze objednat.

A do zasaženého sklepa nesmí přijít žádné dřevo a to, co tam je ( včetně nezasaženého) je nutné odstranit a spálit

Edit: opravy automatické opravy textu.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Dřevomorka

Příspěvek od bacil »

Savo neobsahuje sůl, ale vzniká tam mimo jiné i sůl (NaCl) jako produkt rozkladu chlornanu sodného.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
drigon
VIP
Příspěvky: 2965
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Dřevomorka

Příspěvek od drigon »

Dřevomorka ze sklepa byla minulý týden vypálena. Pracovníci firmy ji 12 hodin likvidovali pomocí devíti mikrovlnných zářičů. Zeď tak ohřáli na +80°C a druhý den sklep 2x vystrikali postřikem.
Napadlo mne zkusit jestli se u mikrovlnek rozsvítí zářivka. Svítila nejen před "trychtýřem" aparátu, ale i vedle a na druhé straně silné cihlové zdi. Bylo to docela strašidelné držet v ruce svítící zářivku.
IMG_20231113_164710.jpg
IMG_20231113_182333.jpg
IMG_20231113_164458.jpg
IMG_20231113_134712.jpg
IMG_20231113_164602.jpg
Koukej tak, aby jsi viděl.
TomSmith
Příspěvky: 1274
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Dřevomorka

Příspěvek od TomSmith »

Kolik to sežralo elektřiny? Kuchyňská si veme max. 2kw ale na obrázku je jich hafo :shock:
Odpovědět